Ranking maszyn do szycia. Top 10 najlepszych modeli

0
388

Jeszcze kilkanaście lat temu maszyny do szycia można było odnaleźć w każdym domu. Później zalew tanich produktów i ubrań Azji sprawił, że własnoręczne szycie przestało być opłacalne, a maszyny wykorzystywało się jedynie w zakładach krawieckich. Dziś moda na DIY i samodzielnie szyte akcesoria i ubrania powraca. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup maszyny do szycia. Modele, które oferują producenci, nie wiele mają wspólnego z tymi, które kilkanaście lat temu spotkać w domach babć. Maszyny do szycia w nowoczesnym wydaniu oferują o wiele więcej funkcjonalności i pozwalają dokonywać przeróbek krawieckich nawet laikom. Aby to jednak było możliwe, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni model maszyny do szycia. Zobacz jak to zrobić.

Spis treści

Polecane maszyny do szycia

Najlepsza maszyna do szycia do 250 PLN

Łucznik Mini

Najlepsza maszyna do szycia do 300 PLN

Łucznik Everyday

Najlepsza maszyna do szycia do 400 PLN

Arka 888

Najlepsza maszyna do szycia do 500 PLN

Singer 8280

Najlepsza maszyna do szycia do 600 PLN

Husqvarna Viking E 10

Najlepsza maszyna do szycia do 700 PLN

Singer 4411

Najlepsza maszyna do szycia do 800 PLN

Husqvarna Viking E 20

Najlepsza maszyna do szycia do 900 PLN

Singer 4423 Heavy Duty

Najlepsza maszyna do szycia do 1000 PLN

Singer 4432 Heavy Duty

Najlepsza maszyna do szycia do 1250 PLN

Husqvarna Emerald 116

Najlepsza maszyna do szycia do 1500 PLN

Łucznik Martyna 2080

Najlepsza maszyna do szycia do 2000 PLN

Łucznik 2060 Helena

Najlepsza maszyna do szycia do 2500 PLN

Singer Quantum Stylist 9960

Rodzaje maszyn do szycia

Dla tych, którzy swoich sił chcą spróbować w krawiectwie, wybór maszyn do szycia jest bardzo duży. Producenci oferują kilka rodzajów urządzeń, które można wykorzystywać w domu. Podstawowy podział obejmuje:

 • mechaniczne maszyny do szycia – są to urządzenia wykorzystujące silnik elektryczny, który sterowany jest za pomocą narożnego regulatora; parametry szycia w maszynie ustawia się ręcznie, używając do tego pokręteł, ewentualnie przycisków; w tanich maszynach do szycia regulacja ustawienia nie jest w ogóle możliwa; maszyny mechaniczne są tymi najtańszymi dostępnymi na rynku modelami; cena to jednak ich jedyna zaleta; są one mało wygodne w obsłudze i wymagają wiedzy na temat ustawiania poszczególnych parametrów;
 • elektroniczne maszyny do szycia – są to urządzenia łatwe w obsłudze i dedykowane osobom, które dopiero uczą się szyć; parametry szycia sprzęt dobiera automatycznie do danego ściegu; w dobrych urządzeniach można również dokonywać regulacji ręcznej w określonym zakresie; w elektronicznych maszynach do szycia znajdziemy wyświetlacz LCD, który pozwala kontrolować pracę sprzętu; plusem tego rodzaju urządzenia jest duża ilość dodatkowych funkcji, które oferują;
 • komputerowe maszyny do szycia – są to najbardziej zaawansowane urządzenia, a przy tym i najdroższe; pozwalają na zapisywanie ustawień szycia; często wyposażone są również w dodatkowe funkcje, które pozwalają np. na wyszywanie napisów lub pojedynczych liter; w komputerowe maszyny do szycia najczęściej inwestują osoby, które w szyciu są już zaawansowane.

Jak wybrać dobrą maszynę do szycia?

Na rynku dostępnych jest wiele maszyn do szycia. Niektóre są urządzeniami podstawowymi, inne bardziej zaawansowanymi. Nie ma więc jednego uniwersalnego modelu maszyny, który sprawdzi się u wszystkich. Szukając dobrej maszyny do szycia, należy przede wszystkim dopasować urządzenie do własnych umiejętności oraz rodzaju krawiectw, jakie się chce uprawiać. W przypadku, gdy szycia się dopiero uczy, najlepiej postawić na sprzęt podstawowy wyposażony w standardowe funkcje. Mimo że będzie on posiadał niewiele opcji, powinien być solidnie wykonany i niezawodny, pomoże to w nauce rzemiosła. Osoby bardziej zaawansowane mogą poszukać bardziej rozbudowanych maszyn do szycia, które pozwolą na coś więcej niż tylko podszycie nogawki spodni czy rąbka spódnicy.

Podstawowe funkcjonalności maszyny do szycia

Szukając dobrej maszyny do szycia, warto przede wszystkim zorientować się, czy jest ona wyposażona w podstawowe funkcjonalności. Będą one niezbędne zarówno w przypadku osób, które dopiero uczą się szyć, jak i tym, które tę sztukę już posiadły. Należy pamiętać, że nawet podstawowe maszyny do szycia da się rozbudowywać. Większość dostępnych na rynku oraz w rankingu maszyn do szycia modeli można rozbudować o ponad standardowe funkcjonalności. Jest to możliwe poprzez dokupienia stopek do specjalnych zastosowań. Nie mniej jednak dobra maszyna do szycia powinna posiadać:

 • możliwość szycia do przodu oraz do tyłu;
 • regulację docisku stopki;
 • regulacje szerokości oraz długości ściegu;
 • funkcje automatycznego lub półautomatycznego obszywania dziurek na guziki;
 • zestaw podstawowych stopek, do którego zalicza się te do szycia zwykłego, obszywania guzików oraz wszywania zamków;
 • funkcje ustawienia igły w pozycji bocznej, jest to niezbędna opcja potrzebna przy wszywaniu zamków w ubrania;
 • szycie ściegiem prostym oraz zygzakiem.

Zaawansowane funkcje maszyn do szycia

Osoby, które poszukują dobrej maszyny do szycia dla profesjonalistów, muszą sprawdzić, czy w wybranych modelach oprócz podstawowych funkcji są i te zaawansowane. Nie tylko zwiększają one komfort użytkowania urządzenia, ale i zwiększają możliwości całego sprzętu. W rankingu maszyn do szycia najczęściej można spotkać urządzenia wyposażone w:

 • szycie w odbiciu lustrzanym;
 • automatyczne nawlekanie oraz nawijanie nici;
 • automatyczne obcinanie nici;
 • funkcje podnoszenia stopki, która jest potrzebna przy szyciu grubych tkanin;
 • owerlok, czyli obszywanie i obrębianie materiałów;
 • funkcje pikowania cerowania i przyszywania guzików.

Maszyna do szycia – podawanie materiału

Szukając maszyny do szycia, konieczne sprawdzenie jest wielu parametrów. Wybór odpowiedniego urządzenia pozwala na łatwiejsze użytkowanie sprzętu. Jednym z ważniejszych parametrów zarówno w maszynach do szycia dla amatorów, jak i profesjonalistów jest sposób podawania materiału. W najprostszych urządzeniach najczęściej stosowany jest tzw. pojedynczy transport. W zaawansowanych maszynach do szycia występuje transport podwójny lub potrójny. Przy każdym z tych rozwiązań transport materiału obywa się przez stopkę. Jeśli chce się zszywać cienkie tkaniny i nie więcej niż kilka warstw materiału maszyna do szycia z jednym transportem jest wystarczająca. W przypadku szycia grubszych materiałów konieczny jest zakup maszyny z podwójnym lub potrójnym transportem. Ten pierwszy oznacza, że tkanina podawana jest równomiernie z dołu i góry. Zapobiega to przesuwaniu się poszczególnych warstw tkaniny, przez co ułatwia pracę i wykonywanie trudniejszych elementów szycia. Urządzenia pozwalające na takie szycie nazywane są maszynami do szycia ze stopką kroczącą. Jeszcze większe możliwości dają maszyny do szycia stębnówki, czyli te z potrójnym transportem materiału. Transport tkanin obydwa się tu za sprawą stopki, ząbków oraz igły. Pozwala to stosować maszynę w pracach tapicerskich, przy szyciu grubych skór czy produkcji na skalę przemysłową.

Maszyna do szycia – rodzaj szytych tkanin

Szukając maszyny do szycia, konieczne jest określenie nie tylko stopnia zaawansowania swoich umiejętności, ale i tego, z jakich tkanin chce się tworzyć prace. W dobie popularności DIY maszyny nie są wykorzystywane tylko do szycia ubrań, ale i innych gadżetów i akcesoriów. Wykonywane są one z różnego rodzajów materiałów, nie tylko ze standardowych tkanin. Jeśli wie się, że do szycia będzie wykorzystać się np. filc czy skórę, dobrze jest od razu zakupić maszynę do szycia umożliwiającą wykonywanie działań na poszczególnych materiałach. Do najpopularniejszych sprzętów należą:

 • maszyny do szycia skóry – typowe maszyny do szycia skóry są tymi sklasyfikowanymi jako sprzęty profesjonalne; w domowych maszynach do szycia skóry można szyć przy zastosowaniu stopki teflonowej, pozwoli ona na szycie skóry oraz tworzyw skóropodobnych;
 • maszyna do szycia filcu – zastosowanie specjalnego urządzenia jest konieczne, jeśli chce się szyć odzież i galanterię z grubego filcu;
 • maszyna do szycia jeansu – zazwyczaj do szycia jeansu sprawdzi się maszyna do zastosowań domowych; aby jednak było możliwe szycie tego materiału, maszyna musi mieć opcję wykorzystywania specjalnych igieł oraz grubych niciach; o specjalistycznej maszynie należy pomyśleć, jeśli  produkcje chce się prowadzić na skalę masową;
 • maszyna do szycia i haftowania – możliwość haftowania znajdzie się w maszynach elektronicznych oraz komputerowych; w zależności od modelu można nimi wykonywać proste lub bardzo zaawansowane wzory; osoby zainteresowane haftem maszynowym mogą postawić na typową hafciarkę;\maszyna do szycia z owerlokiem – jako specjalistyczne maszyny do szycia uznawane są również urządzenia z opcją owerlok, czyli obszywania tkanin; owerlok zapobiega jej pruciu i wysnuwaniu się; na rynku dostępne są zarówno maszyny do szycia ze ściegiem overlock, jak i maszyny owerlok; są to dwa różne urządzenia, z czego to drugie jest tym dedykowanym użytkowi profesjonalnemu; maszyny owerlok pozwalają na zastosowanie ściągów do obrębiania różnego typu tkanin.

Ile kosztuje maszyna do szycia? Ranking maszyn do szycia

Cena maszyny do szycia zależy przede wszystkim od danego modelu i jego zaawansowania. Dobre urządzenie można kupić już za kilkaset złotych. Powinno ono spełnić podstawowe wymagania początkujących krawcowych. Jak pokazuje ranking maszyn do szycia, za 300 złotych można kupić urządzenie mechaniczne (ceny maszyn elektronicznych i komputerowych są o wiele wyższe) cenionej marki. Wybierając tanią maszynę, warto wybierać modele ze stopkami montowanymi z zastrzałów. System ten pozwala na rozbudowywanie maszyny poprzez dokupienie do urządzenia dodatkowych elementów różnych producentów. Osoby, które szukają dobrego modelu tego typu w atrakcyjnej cenie, powinny odwiedzić ranking muszych do szycia. Jest to spis aktualnie najpopularniejszych urządzeń dostępnych na rynku, które  posiadają pozytywne opinie. W rankingu maszyn do szycia można odnaleźć również bardziej profesjonalne urządzenia. Ich ceny są już wyższe i na taki zakup trzeba przeznaczyć ok. 1000 złotych. W tej cenie można znaleźć najprostsze modele maszyn elektronicznych. Podstawowe modele maszyn komputerowych to natomiast 1500 złotych. Możliwości, jakie dają te urządzenia, są o wiele większe. Zanim się kupi maszynę do szycia, warto zastanowić się do czego chce się ją wykorzystywać. Jeśli ma być ona wykorzystywana tylko od czasu do czasu, ekonomiczniej kupić jest tani model, który zbytnio nie obciąży domowego budżetu. W przypadku, gdy maszynę chce się wykorzystywać w celach zarobkowych i do szycia na skalę masową, warto rozważyć wybór droższego urządzenia przemysłowego. Należy również pamiętać, że bez względu czy szuka się amatorskiej maszyny do szycia, czy tej profesjonalnej należy wybierać modele dobrych i sprawdzonych marek objęte gwarancją producencką.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here