Ranking komputerów all-in-one. Top 10 najlepszych modeli

0
446

Rozwój technologii sprawia, że na rynku dostępne są coraz to nowsze komputery. Jedną z takich nowości są sprzęty all-in-one. Są one komputerami, które dedykowane są osobom szukającym kompromisu pomiędzy zakupem laptopa z komputera stacjonarnego. Ich najważniejszymi cechami jest to, że zajmują mało miejsca oraz odznaczają się wysoką kulturą pracy, przy jednoczesnym oferowaniu większych możliwości niż tradycyjne laptopy. Komputery AiO to maszyny zaprojektowane z myślą o wszechstronności i nastawione na multimedialność. Chociaż stanowią stosunkowo nową propozycję na rynku, to ilość dostępnych modeli jest dość spora. Osoby, które ich poszukują, muszą więc zmierzyć się z koniecznością przeanalizowania propozycji producentów i wybrania tej najlepszej dla nich. W tym zadaniu pomóc może ranking komputerów all-in-one.

Spis treści

Polecane komputery all-in-one

Najlepszy komputer all-in-one do 2000 PLN

Lenovo IdeaCentre 510 A6-9210 4GB 1TB 23″ W10

Najlepszy komputer all-in-one do 2500 PLN

Lenovo Ideacentre 300-23 Intel® Core™ i3-6006U 4GB 1TB 23″ W10 (biały)

Najlepszy komputer all-in-one do 3000 PLN

Lenovo Ideacentre 300-23 Intel® Core™ i3-6100U 4GB 1TB 23″ W10

Najlepszy komputer all-in-one do 3500 PLN

Lenovo IdeaCentre 300 Intel® Core™ i5-6200U 4GB 1TB GF920A 23″ W10

Najlepszy komputer all-in-one do 4000 PLN

Lenovo Ideacentre 510S i5-6200U 8GB 1TB GF930A

Najlepszy komputer all-in-one do 4500 PLN

Lenovo Ideacentre 510S Intel® Core™ i7-6500U 8GB 1TB GF930A 23″ W10

Najlepszy komputer all-in-one do 5000 PLN

HP ProOne 600 G3 Intel® Core™ i5-7500 8GB 1TB 21,5″ W10 Pro

Czym jest komputera all-in-one?

Komputer all-in-one to stacjonarny sprzęt, który swoim wyglądem przypomina trochę bardziej rozbudowanego laptopa. Wyposażony jest on wszystkie najważniejsze podzespoły, które można spotkać w komputerze stacjonarnym. Jednak te podzespoły nie znajdują się w osobnej obudowie, a schowane są w obudowie monitora. Do niej wkładany jest procesor, karta graficzna, dysk twardy napęd oraz pamięć RAM. Jedynymi zewnętrznymi elementami tego typu komputera jest myszka oraz klawiatura. Takie rozwiązania pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni oraz sprawia, że podłączenie sprzętu nie wymaga całego zestawy kabli i innych elementów. AiO to komputery, które są również bardzo funkcjonalne. Ergonomiczny i kompaktowy wygląd łączy się tu z cichą i wydajną pracę. Zazwyczaj wykorzystywane są do pracy biurowej, ale dość dobrze radzą sobie też na biurkach graczy. Warto także wspomnieć o energooszczędności komputerów AIO. Dzięki małym rozmiarom producenci muszą w nich montować podzespoły o zamieszczonych rozmiarach, a co za tym idzie, mniejszym poborze prądu.

Czy warto kupić komputer AiO?

Aby oddać sprawiedliwość, trzeba też wspomnieć o wadach komputerów all-in-one. Do tych najczęściej wymieniany zalicza się niższą wydajność, niż w przypadku sprzętu stacjonarnego, niewielkie możliwości zmiany podzespołów oraz dość wysoką cenę. Ceny komputerów all-in-one są zazwyczaj wyższe niż tych desktopowych czy laptopów. Niewielka możliwość wymiany poszczególnych komponentów (podzespołów) wynika z tego, że większość z nich jest ukrytych w obudowie monitora. Ta wada komputerów all-in-one sprawia, że chcąc dokonać jego zakupu, trzeba rozważnie i z uwagą przeanalizować parametry, którymi się on cechuje. Możliwości wymiany w późniejszym czasie wybornego elementu na lepszy są małe, a często w ogóle nie ma takiej opcji. Wybór urządzenia tego typu powinien odbywać się na podobnej zasadzie co decyzja odnośnie zakupu notebooka, z tą uwagą, że koniecznie trzeba sprawdzić, czy urządzenie nie ma utrudnionego dostępu do dysku twardego lub pamięci RAM.

Ekran do komputera all-in-one

Ekran wraz z obudową jest najważniejszym elementem komputera all-in-one. Jego wymiana nie jest możliwa w trakcie użytkowania i tak naprawdę wiąże się z koniecznością wymiany całego urządzenia. Stąd też, zanim kupi się komputer, trzeba mu się dobrze przyjrzeć. Ekran powinien zapewnić komfort pracy oraz być funkcjonalny. Najlepiej jest wybierać monitory o rozdzielczości nie mniejszej niż 1920×1080, czyli Full HD, chociaż zalecanym rozwiązaniem jest stawianie na ekrany do all-in-one, które będą obsługiwać coraz popularniejsza rozdzielczość 4K. Trzeba jednak pamiętać, że im większy ekran, tym większe będzie zużycie prądu. Szukając więc energooszczędnego komputera AiO, konieczne jest postawienie na te o mniejszych monitorach.

Podczas wyboru ekranu nie można też zapominać o jakości obrazu. Wyświetlacze najwyższej klasy można znaleźć w ofercie firmy Apple lub Samsung. Mówiąc o jakości wyświetlanego obrazu, użytkownicy komputera all-in-one powinni pamiętać, że ma on dość ograniczone kąty widzenia, a także może dość mocno odbijać światło.  Aby złagodzić tę niedogodność i poprawić wygodę pracy dobrze jest ustawić komputera w mało nasłonecznionym miejscu.

Ekran dotykowy w komputerach all-in-one

Większość komputerów AiO daje użytkownikom możliwość sterowania dotykiem. Nowsze modele wyposażone są nawet w sterowanie ruchowe bez dotykania monitora. Szukając ekranu dotykowego w komputerach all-in-one, należy zapoznać się z modelami z ekranami multi-touch. Trzeba też pamiętać, że z ekranów dotykowego będzie można korzystać tylko i wyłącznie wtedy, gdy stosuje się najnowsze oprogramowanie lub dołączone przez producenta aplikacje przygotowane w tym zakresie. Komputery sprzedawane ze starszymi systemami Windows nie obsługują ekranów multi-touch.

Napęd optyczny w komputerach all-in-one

Kompaktowe rozmiary komputerów AiO sprawiają, że mogą one być pozbawione pewnych funkcjonalności. Jedną z nich jest napęd optyczny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bez niego. Stąd też, zanim kupi się komputer all-in-one, należy sprawdzić, czy taki napęd jest. Zazwyczaj, jeśli on występuje, to przybiera wersję slim lub szczelinową. Ta funkcjonalność komputer będzie ważna szczególnie dla tych osób, które na komputerze oglądają pliki multimedialne znajdujące się na płytach CD, DVD lub Blu-Ray.

Kolejną funkcjonalnością, jakiej może być pozbawiony komputer all-in-one, są gniazda: HDMI oraz eSATA. O wybór modelu z gniazdem HDMI powinni zadbać przede wszystkim ci użytkownicy, którzy komputer będą chcieli wykorzystać do gier. Należy pamiętać, że to właśnie to złącze pozwala na podłączenie do monitora dodatkowego urządzenia takiego jak konsola czy odtwarzacz multimedialny. Oprócz tego większość komputerów AiO powiada standardowe gniazda USB, czytnik pamięci kart, wysiania audio, adapter WLAN oraz kontroler sieci LAN.

Akcesoria do komputera all-in-one

Przeglądając ranking komputerów all-in-one, dobrze jest także zainteresować się akcesoriami, jakie są dodawane przez producenta do zakupionego sprzętu. Większość z nich komputery sprzedaje w zestawie z bezprzewodowym pilotem do obsługi oraz myszką i klawiaturą. Osoby, które rozważają zakup komputera all-in-one, powinny pamiętać, że w ich przypadku zazwyczaj stosuje się klawiatury przewodowe i pozbawione części numerycznych. Sprawia to, że akcesorium to będzie zabierać mniej miejsca na biurku.

Rodzaje komputerów all-in one

Duża popularność komputerów all-in-one sprawiła, że na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Podział ten wynika głównie z wydajności oraz konfiguracji poszczególnych parametrów urządzeń. Parametry te przekładają się na możliwości, jakie daje komputer oraz dziedzinę, w której może on być wykorzystywany.

Podstawowe i tanie komputery all-in-one przeznaczone są przede wszystkim do pracy biurowej, w której nie wykonuje się zaawansowanych zadań. Doskonale poradzą sobie one z pakietami biurowymi, przeglądaniem Internetu, czy obsługą prostych programów graficznych dostępnych on-line. Cena komputer all-in-one w tym wypadku wynosić może nawet poniżej 2000 złotych. Jego dolnym zadaniem jest wydajność, prosta obsługa i niewielki rozmiar. Komputery all-in-one do biura nie muszą być wyposażone w dużą matrycę czy zaawansowane procesory. Wystarczy zastosować tu model o przekątnej 21 cali, z procesorem Intel Core i3 i zintegrowaną matrycą. Warto natomiast więcej uwagi poświęcić dobrej jakości dyskowi twardemu oraz pamięci RAM. Te parametry powinny wysuwać się na prowadzenie w jakości.

Nieco droższe, ale bardziej wydajne są komputery AiO multimedialne. Oprócz podstawowych funkcji umożliwiają one również oglądanie filmów w jakości Full HD oraz zintegrowanie pracy z najnowszym Windowsem. Modele multimedialne o przekątnej ekranów 20 cali można kupić za około 3 tysiące złotych. W ich przypadku warto postawić na parametry takie jak dwurdzeniowy procesor oraz pamięć ram w wymiarze co najmniej 2 GB.

Komputery all-in-one mogą być używane także przez grafików. W ich przypadku głównym kryterium wyboru jest monitor. Musi on wyświetlać obrazy o wysokiej rozdzielczości i jakości. Ranking komputerów AiO wskazuje, że najlepszym wyborem są matryce LCD-IPS oraz dotykowy panel znacznie ułatwiający pracę. Graficy, którzy chcą zainwestować w komputer all-in-one, powinni także wybierać modele o dużej ilością pamięci RAM oraz z dedykowaną kartą graficzna.

Jeszcze do niedawna komputery all-in-one odradzane były graczom, dziś z powodzeniem mogą być przez nich wykorzystywane. Trzeba jednak zaznaczyć, że komputery all-in-one dla graczy to te z najdroższych i najlepszych modeli. Sprzęty często wyposażone są w ekrany dotykowe, procesory z serii Core i5 lub Core i7 oraz dedykowane karty graficzne. Komputery all-in-one dla graczy to wydatek ponad 3 tysiące.

Ranking komputerów all-in-one, jak z niego korzystać?

Komputer all-in-one wydaje się idealnym i kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy decyzją o zakupie notebooka a komputera stacjonarnego. Sprzęt ten został stworzony z myślą o osobach, które szukają postnych, cichych i niezajmujących dużo miejsca sprzętach dla całej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż komputer all-in-one jest lekki i kompaktowy to nie jest laptopem. Jego często przenoszenie nie jest możliwe, stąd też poszukującą mobilnego urządzenia lepiej w niego nie inwestować. Zakup komputer oraz jego parametry warto uzależnić do swoich potrzeb i oczekiwań co do urządzenia. Chcąc dokonać niskobudżetowego zakupu, warto wybrać wersję standardową. Podstawowe modele pozwolą na wygodne przeglądanie Internetu i pracę w wymagających programach. Taki komputer all-in-one sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Chcąc zainwestować w lepszy model, trzeba liczyć się koniecznością przeznaczenia na niego wyższego budżetu. O tym, jakie funkcjonalności występują w poszczególnych modelach, można przeczytać w rankingu komputerów all-in-one. Warto również wiedzieć,  aby patrzeć nie tylko na funkcjonalności i parametry, ale także na markę sprzętu. W zależności od producenta komputery AiO mogą znacznie się od siebie różnić m.in. rozwiązaniem w zakresie dotykowych ekranów. Takie rozbieżności napotkać można szczególnie w urządzenia produkowanych przez firmę Apple.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here