Ranking komputerów dla graczy. Top 10 najlepszych modeli

0
408

Wydawać by się mogło, że gry to tylko zabawa i rozrywka. Jednak zawodowi gracze często z nimi wiążą swoją przyszłość zawodową. Profesjonalne zajmowanie się grami komputerowymi, a nawet granie dla rozrywki w najnowsze produkcje wymaga odpowiedniego sprzętu. Współczesne gry będące wymagającymi tytułami o rozbudowanej fabule i z mistrzowską grafiką nie mogą być uruchomione na każdym sprzęcie komputerowym. Wymagają one konkretnych podzespołów, które bardzo często muszą sprostać wysokim wymaganiom.  Często zdarza się, że zapaleni gracze muszą wymieniać komputer, aby zagrać w najnowszy tytuł. Tak wysokie wymagania sprawiają, że wiele osób zastanawia się jak wybrać komputer dla gracza oraz na jakie parametry postawić, aby nawet najnowsze tytuły chodziły płynnie na najwyższych detalach.

Spis treści

Polecane komputery dla graczy

Najlepszy komputer dla gracza do 1500 PLN

Komputer Morele KABY G1300

Najlepszy komputer dla gracza do 2000 PLN

Komputer Morele ENDER BOOSTED G1951

Najlepszy komputer dla gracza do 2500 PLN

Komputer Morele ENDER BOOSTED G2450

Najlepszy komputer dla gracza do 3000 PLN

Komputer Morele ELITE G3060

Najlepszy komputer dla gracza do 3500 PLN

Komputer Morele ELITE G3360

Najlepszy komputer dla gracza do 4000 PLN

Komputer Lenovo IdeaCentre Y720 Cube (90H2002TPB)

Najlepszy komputer dla gracza do 4500 PLN

Komputer Asus ROG GR8 II (GR8 II-T032Z)

Najlepszy komputer dla gracza do 5000 PLN

Komputer Morele CHALLENGER BOOSTED (OC) G4960

Nowy komputer czy optymalizacja sprzętu – najlepsze rozwiązanie dla gracza?

Gracze nawet kupując najwyższej jakości sprzęt, muszą liczyć się z tym, że za parę miesięcy najdalej za rok będzie on już tym nieaktualnym. Rozwój branży komputerowej, a także gamingowej sprawia, że co roku pojawiają się mocniejsze i bardziej wymagające tytułu. Wiele z nich nie może być obsłużonych przez komputery posiadające stare podzespołu lub też nie gwarantują one takiej jakości obsługi, na jaką liczy gracz. Oznacza to nic innego jak konieczność wymiany albo całego sprzętu, albo tylko niektórych z jego elementów. Najczęściej optymalizacja komputera dla gracza obejmuje aktualizację karty graficznej procesora, pamięci RAM lub całej płyty głównej. Zdarzyć się może, że taka aktualizacja i optymalizacja nie pomoże, wtedy jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego komputera. W jego trakcie można kierować się rankingiem komputerów dla graczy, który podpowie jakie modele są aktualnie na topie.

Ile kosztuje komputer do gier?

Wiele osób komputery do gier postrzega jako duże i wydajne maszyny, co przekłada się na ich cenę. Profesjonaliści oczywiście inwestują w takie sprzęty. Ceny komputerów dla graczy potrawie przekraczać nawet 10 tysięcy, jednak nie oznacza to, że na sprzęt zawsze trzeba tyle wydać. Ranking komputerów do gier pokazuje, że za dobrej jakości urządzenie można zapłacić o wiele mniej.

Komputer do gier: laptop czy stacjonarny?

Gamingowy komputer zazwyczaj kojarzy się z tym stacjonarny. Ten wybór wynika zazwyczaj z wygody i rachunku ekonomicznego. Typowe laptopy dla graczy są bardzo drogie, w ich cenie można złożyć o wiele wydajniejszy model desktopowy. Nie oznacza to jednak, że każdy gracz powinien wybierać komputer stacjonarny. Notebooki do gier są dobrym rozwiązaniem, jeśli maszyna będzie często przenoszona i używana np. w podróży. Trzeba jednak pamiętać, że laptopy do gier to sprzęty ciężkie i przez to niezbyt wygodne do transportowania. Zazwyczaj więc po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jest postawienie na komputer stacjonarny do gier.

Zestawy gamingowe – na co zwrócić uwagę wybierając je?

Kompletując zestaw gamingowy, często trzeba sporo się nagimnastykować. W komputerze dla gracza ważne są zarówno parametry i funkcjonalności, jak i tak prozaiczne rzeczy, jak obudowa sprzęty czy zasilacz. W tym zakresie trzeba pamiętać, że obudowa powinna być odpowiednio duża, tak aby pomieścić wszystkie potrzebne podzespoły. W zastawach gamingowych zazwyczaj sprawdzają się obudowy typu big tower. Osoby, które szukają alternatywnego rozwiązania, mogą postawić na obudowę midi tower, czyli tą średniej wielkości. Zmieszczą się w niej 2 małe napędy oraz od 2- 3 do dużych. Obudowa tego typu jest też tańsza od tych największych rozmiarów. Kolejnym istotnym elementem komputera dla graczy są: mocny zasilacz oraz wydajny system chłodzenia.

Podzespoły w komputerze do gier: karta graficzna

Najważniejszym podzespołem w komputerze dla gracza jest karta graficzna. To ona odpowiada za to, jaką grę i w jakiej jakości będzie można otworzyć. Bez niej uruchamianie jakiejkolwiek aplikacji byłoby niemożliwe. W przypadku komputerów gamingowych konieczne jest zrezygnowanie ze zintegrowanej karty graficznej na rzecz tej dedykowanej, czyli zewnętrznego układu graficznego. Dedykowane karty graficzne dla graczy proponują firmy AMD oraz nVidia. Wybór karty graficznej należy uzależnić od jej specyfikacji, wydajności oraz recenzji faktycznych użytkowników. W wyborze tej optymalnej pomoże również ranking komputerów dla graczy. Warto również spojrzeć do tabel wydajności, które obrazują działanie wybranego układu w różnych grach. Podczas podejmowania decyzji warto sprawdzić także, czy karta posiada funkcjonalne dla graczy rozwiązania. W tym zakresie najczęściej mówimy o:

  • Obsłudze więcej niż jednego monitora  – wielu graczy dla podwyższenia jakości rozgrywki toczy na trzech monitorach; dzięki temu wrażenia z gry są o wiele większe, a poczucie realności prawie takie jak w wirtualnej rzeczywistości; karta graficzna do komputera gamingowego powinna umożliwić więc prace na więcej niż jednym monitorze;
  • ilości wyjść wideo – decydując się na grę na więcej niż jednym monitorze, konieczne będzie, aby karta posiadała odpowiednią ilość wyjść wideo; jeśli nie będzie nimi dysponowała, oznacza to dodatkowe koszty w postaci kupowania przejściówek poznających na podłączenie monitorów;
  • obsłudze technologii SLI/CrossFire – obsługa tej technologii pozwala na pełne wykorzystanie mocy dwóch lub więcej układów graficznych znajdujących się w jednym sprzęcie.

Szukając karty graficznej do komputera dla gracza, należy również kierować się jej nazwa. Te przeznaczone do takich zestawów oznaczone są literą X, w przypadku obu wyżej wymienionych producentów.

Podzespoły w komputerze do gier: procesor

Kolejnym istotnym elementem komputera do gier jest procesor. To o czym zapomina wielu graczy, to fakt, że ma on taka samo ważne znaczenie jak kata graficzna. Słaby procesor może znacznie ograniczać dobrą kartę graficzną i nie pozwalać na pełne wykorzystanie przez nią możliwości. Oznacza to, że kompletując komputer do gier, należy zadbać, aby karta graficzna i procesor miały podobną moc i wydajność. W tym wypadku najlepiej wybierać produkty z podobnej półki cenowej. W komputerze dla gracza zazwyczaj stosuje się procesory o mocy dwurdzeniowej, np. model Intel Core i5. Oczywiście można inwestować w wyższej jakości podzespoły.

Podzespoły w komputerze do gier: chłodzenie

Komputery dla graczy pracują na bardzo wysokich obrotach, stąd też konieczność posiadania bardzo dobrego systemu chłodzenia. Jego celem jest zapewnienie niższej temperatury podzespołów w czasie obciążania. Wiatraki powinny znajdować się w obudowie komputera oraz być zamontowane przy procesorze i kartach graficznych. Należy pamiętać, że w komputerach do gier nie sprawdza się chłodzenie pasywne. Oznacza to, że zestaw powinien obejmować system chłodzenia aktywnego. Przy tym parametrze należy pamiętać, że ilość zastosowany wiatraczków we wnętrzu obudowy jest uwarunkowana jej rozmiarem. Mała nie pomieści wszystkich koniecznych akcesoriów. Warto również wspomnieć o systemie chłodzenia wodnego, który można zastosować w zestawach gamingowych. System ten jest bardzo wydajny i komfortowy. Łatwość montażu pozwala na samodzielną instalację, trzeba jednak uważać, aby nie zalać części elektronicznych komputer.

Mówiąc o systemie chłodzenia komputerów do gier, ich użytkownicy powinni wiedzieć, że co jakiś czas będzie trzeba wymienić pastę termoprzewodzącą procesora, której zadaniem jest odprowadzenie ciepło.

Podzespoły w komputerze do gier: zasilacz

Komputery dla graczy w żadnym wypadku nie są energooszczędne. Rozbudowane podzespoły pobierają bardzo dużo prądu, dlatego zasilacz będący źródłem energii powinien być bardzo mocy. Urządzenie powinno dysponować minimalną mocą 500 wat. W przypadku, gdy w komputerze znajdują się dwie karty graficzne, moc zasilacza powinna być zwiększona do 800 -1000W.

Podzespoły w komputerze do gier: dysk

W komputerze gamingowym najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch oddzielnych dysków: HDD oraz SSD. Na tym pierwszy o pojemności ok. 1 TB będzie można przechować dane oraz gry, natomiast dysk SSD powinien być niewielki i służyć jedynie do sprawnego uruchamiania systemu operacyjnego, oprogramowania i gier.

Podzespoły w komputerze do gier: pamięć RAM

Komputer dla gracza powinien być wyposażony w większą ilość pamięci niż ten do użytku domowego czy biurowego. Optymalnie, jeśli kości pamięci pochodzą od tego samego producenta i są identycznej pojemności. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie technologii Dual Channel, która pozwala na przyspieszenie obliczania i operacje w pamięci. Pamięć RAM w komputerach dla graczy powinna wynosić nie mniej niż 8 GB, chociaż bardziej polecanym rozwiązaniem jest rozbudowanie jej do 16 GB, a nawet 32GB.

Podzespoły w komputerze do gier: płyta główna

Można powiedzieć, że płyta główna w komputerze dla gracza to najmniej wymagany element. Musi ona jedynie posiadać odpowiednie gniazdo pod procesor, warto także, aby posiadała: kontroler SATA III o przepustowości 6SB/s oraz ok. 10 portów USB, z których cześć wykorzystuje nowszą wersję 3.0. Trzeba mieć też na uwagę, że to właśnie od płyty głównej zależy jakość i ilość pamięci RAM.

Cechy komputera gamingowego

Podsumowując, chcąc kupi komputer do gier, należy postawić na model kilkurdzeniowy z wielowątkowym procesorem oraz wydajną kartą graficzną. Konieczne będzie też wyposażenie sprzętu w dodatkowy szybki dysk SSD oraz płytę główną dopasowaną do procesora i pamięci RAM. Konieczny będzie też zakup markowego zasilacza o sporej mocy i dodatkowych wentylatorów chłodzących w systemie aktywnym.

Ranking komputerów do gier – jak wybrać odpowiedni model?

Ranking komputerów do gier obejmuje gotowe modele oferowane przez producentów. Wiele osób uważa, że takie sprzęty nie są najlepszej jakości i wydajność. Jednak nie każdy chce i może samodzielnie składać komputer. Gotowe zestawy to doskonały wybór dla osób, które nie posiadają doświadczenia w spadaniu komputerów stacjonarnych. Zaznaczyć należy również, że wcale nie muszą być one gorsze od tych samodzielnie skompletowanych. Dobrze dobrane podzespoły i funkcjonalności zapewnia tak sam poziom rozrywki, jak te złożone samodzielnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here