Ranking kamer sportowych. Top 10 najlepszych kamer dla aktywnych

0
310

Chęć uwieczniania sportowych wyczynów i dzielenia się nimi z szeroką publicznością sprawiała, że coraz większą popularnością cieszą się kamery sportowe. Tego typu sprzęty pozwalają uwiecznić ekstremalne wyczyny sportowe, wykonywane podczas jazdy na desce snowboardowej, nartach czy rowerze. Kamery sportowe to sprzęty o ponad przeciętnej odporności i wydajności, którym niestraszne są ekstremalne i trudne warunki. Trzeba jednak zaznaczyć, że cena takiego sprzętu również nie jest przeciętna. Bardzo często są one o wiele droższe od mniej odpornych tradycyjnych kamer cyfrowych. Dlatego też zakup kamery sportowej należy dobrze przemyśleć, a także zastanowić się nad tym, na jaki model postawić. Zobacz jak wybrać odpowiednie urządzenie oraz poznaj ranking kamer sportowych.

Czym jest kamera sportowa?

Kamera sportowa nazywana również kamerą akcji to małe urządzenie, które pozwala nagrywać nawet najbardziej ekstremalne wyczyny. Łatwość obsługi oraz niewielki rozmiar sprawia, że mamy możliwość jej instalacji w miejscach, gdzie zwykły aparat czy kamera cyfrowa nie ma szans się sprawdzić. Dzisiejsze kamery sportowe oferują bardzo dobrą jakość obrazu. Ich możliwości wykorzystują nie tylko profesjonalni sportowy, ale i osoby z zawodowo sportem niemające wiele wspólnego. Kamery akcji wykorzystują one m.in. do nagrywania firmowa z wakacji czy dokumentowania postępów z treningów.

W XXI wieku wybór kamer akcji jest bardzo duży. Nie ogranicza się on już tylko do znanych kamer GoPro. Obejmuje również innego rodzaju kamery sportowe, które posiadają unikalne cechy trudne do odnalezienia w innym sprzęcie fotograficznym i video. Pozwalają one na nagrywanie niecodziennych ujęć, które ponownie obejrzane w domowym zaciszu umożliwiają ponowne przeżywanie minionych chwil i poczucie towarzyszących im emocji. Aby jednak móc się cieszyć z możliwości, jakie daje kamera sportowa, konieczne jest wybranie odpowiedniego jej modelu oraz zwrócenia uwagi na kilka istotnych parametrów. Najlepsze i najpopularniejsze urządzenie można znaleźć w rankingu kamer sportowych, który znajdziecie powyżej.

Obudowa kamery sportowej

Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając kamerę sportową,jest obudowa sprzętu. Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada obudowy wodoodporne, które pozwalają na filmowanie pod wodą nawet na dużych głębokościach. Dzięki temu kamerą akcji można zarejestrować widoki nie tylko ze snurkowania, ale i nurkowania głębinowego. O to, aby obudowa kamery sportowej była wodoodporna, warto zadbać, nawet jeśli nie zamierza się je wykorzystać do filmowania raf kolorowych, skoków do wody czy spływów kajakowych, ta funkcjonalność pozwala bowiem ochronić sprzęt przed deszczem czy kroplami wody. Jeśli natomiast kamera akcji będzie wykorzystywana do uwieczniania wyczynów w sporcie wodnym, konieczne jest ustalenie, na jaką głębokość można z nią zjeść. Dobre kamery sportowe pozwalają na zanurzenie się nawet na 100 metrów.

Trzeba jednak pamiętać, że sama wodoszczelność to nie wszystko. Obudowa kamery powinna być także wytrzymała i oporna na wstrząsy. Te są nieuniknione w przypadku uprawiania każdego sportu, czy to na ziemi, w powietrzu czy na/pod wodą.

Warto również sprawdzić, czy obsługa kamery będzie wygodna i komfortowa. Dobrej jakości kamery dla sportowców powinny mieć prosty dostęp do podstawowych opcji i przycisków bez względu na to, w jakiej pozycji umieści się sprzęt oraz czy obsługuje się go w grubych rękawicach narciarskich, czy gołymi rękami.

Mocowanie kamery sportowej

Przy wyborze kamery akcji nie sposób pominąć dyscypliny sportowej, jaką się uprawia. Producenci oferują sprzęty przeznaczone do sportów wodnych, wspinaczkowych, zimowych itd. Poszczególne modele kamer dla sportowców różnią się przede wszystkim sposobem mocowania. W rankingu kamer sportowych spotkać możemy modele mocowane na kasku dedykowane rowerzystom czy narciarza, czy też urządzenia pozwalające na montaż przy plecaku lub karoserii samochodu. Coraz częściej można spotkać sprzęty, które w zestawie zawierają dodatkowe mocowania pozwalające na przyczepienie kamery do ramy roweru, kasku czy plecaka. Rozbudowane zestawy montażowe dostępne są nawet w tanich kamerach sportowych.

Rozdzielczość kamery sportowej

Kupując kamerę sportową, chcemy również, aby nagrywany przez nią obraz był dobrej jakości. W związku z tym konieczne jest przyjrzenie się rozdzielności urządzenia. Jeśli od kamery nie oczekuje się zbyt wiele i chce się dokonać niskobudżetowego zakupu, można postawić na urządzenie o rozdzielczości SD. Nagrywane filmy będzie można zamieszczać w Internecie jako amatorskie nagrania. W przypadku, gdy wymagania co do kamery sportowej są większe, konieczny jest zakup modelu z rozdzielności Full H. Cena takiej kamery sportowej będzie wyższa, jednak zapewni ona wysoka jakość obrazu, na którym widoczne będzie o wiele więcej szczegółów. Dla osób, które kamerom akcji chcą nagrywać profesjonalne materiały wideo, przeznaczone są sprzęty oferujące rozdzielczość 4K. Jest to ta najwyższe dostępna na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc potem oglądać nagrane materiały trzeba dysponować monitorem lub telewizorem obsługującym tę technologię. Ważną informacją jest także, że wysokiej jakości firmy zajmują wiele miejsca na karcie pamięci. Stąd też decydując się na zakup kamery sportowej 4K, warto sprawdzić, jak pojemną kartą pamięci ona dysponuje.

Płynność nagrywania

Kamera sportowa co do zasady ma nagrywać w ruchu. Oznacza to, że płynność filmowania powinna być bardzo duża. Za nią odpowiada ilość klatek filmowanych na sekundę. Sportowcy chcący nagrywać swoje wyczyny powinny pomyśleć o kamerze nie tylko oferującej wysoką rozdzielczość, ale i dużą płynność filmu. Ważne jest to przede wszystkim przy filmowaniu sportów dynamicznych takich jak jazda na nartach czy rowerze. W rankingu kamer sportowych największą popularnością cieszą się modele nagrywające minimum 60 klatek na sekundę.

Obiektyw w kamerze akcji

Każda kamera sportowa wyposażona jest w obiektyw. Szukając dobrego sprzętu do filmowania wyczynów sportowych, najlepiej jest postawić na ten wyposażony w obiektyw sześciokątny. Jego właściwości pozwolą na filmowanie szerokich ujęć, krajobrazów, a przy tym i całego otoczenia. Pozwoli to nie utracić ważnych szczegółów oraz tła. Trzeba jednak pamiętać, że kamera sportowa z obiektywem sześciokątnym nagrywa z tzw. efektem rybiego oka. Nie każdego sportowca taki efekt zadowala. Nie mniej jednak bardziej specjalistyczne obiektywy polecane są już osobom posiadającym doświadczenie w nagrywaniu materiałów filmowych. Ich obsługa wymaga kadrowania i szukania interesujących ujęć, co jest bardzo trudne w przypadku uprawiania dynamicznych i szybkich sportów. W rankingu kamer akcji spotkać można również urządzenia umożliwiające nagrywanie pod różnym kątem. Takie kamery pozwalają na obracanie obiektywu i ustawienie kąta filmowania, w taki sposób, aby dobrze ustawić orientację obrazu, jednoczenie montując kamerę w dowolnym miejscu.

Łatwość i komfort obsługi

Kamery sportowe to takie urządzenia, które wykorzystuje się głównie w sytuacjach ekstremalnych i nie zawsze łatwych. Aby uchwycić dobre ujęcie, trzeba działać szybko. Nie ma więc czasu na długie ustawienia obiektywu czy szukanie odpowiednich funkcji. Chcąc kupić dobrą kamerę sportową, należy więc sprawdzić czy jest ona sprzętem łatwym i prostym w obsłudze. Komfort jej używania powinny podnieść takie elementy jak dobrze wyprofilowane przyciski umieszczone w odpowiednim miejscu, lekka waga i ergonomiczne rozmiary oraz ekran LCD. Ten ostatni można spotkać w kamerach dla sportowców wyższej klasy. Wyświetlacz pozwala na podgląd nagranego filmu, a także na szybką i łatwą konfigurację poszczególnych opcji i ustawień.

Dodatkowe funkcje kamery sportowej

Osoby szukające dobrej jakości sprzętu powinny w rankingu kamer sportowych szukać tych, które posiadają wbudowane dodatkowe opcje. W zakresie najpopularniejszej opcji dodatkowej jest aparat fotograficzny. Można znaleźć go w dobry kamerach akcji. Takie sprzęt pozwala nie tylko na wykonywanie filmów, ale i fotografii. Warto jednak zauważyć, że dopiero urządzenia z wysokiej półki, a więc i dość drogie pozwalają na wykonywanie zdjęć dobrej jakości. Aby było to możliwe, konieczne jest wyposażenie kamery dobrą matrycę.

Wśród popularnych opcji dodatkowych występuje także GPS. Kamery sportowe z GPS-em wybierane są często przez narciarzy, rowerzystów czy motocyklistów. Funkcjonalność ta pozwala oznaczać pokonaną trasę. Jak pokazuje ranking kamer akcji, zainteresowaniem cieszą się także modele z WiFi, które pozwalają na połączenie urządzenia ze sprzętami mobilnymi i szybkim przesyłaniem na nie nagranych filmów czy wykonanych zdjęć.

W dobrych kamerach sportowych można również odnaleźć opcję rejestracji filmów w pętli. Przydaje się ona przy nagrywaniu poszczególnych okrążeń wykonywanych samochodem czy motocyklem.

Oprócz dodatkowych funkcjonalności producenci wyposażają kamery sportowe i w ponadstandardowe akcesoria. Do urządzeń, w których nie wchodzą one w skład zestawu, akcesoria te można dokupić osobno, podwyższając tym samym komfort korzystania z kamery sportowej. Do najchętniej kupowanych akcesoriów do kamer akcji należy pilot do zdalnego sterowania, który umożliwia bezprzewodową komunikację ze sprzętem, dodatkowe mocowania, czyli uchwyty pozwalające na przytwierdzenie kamery w różnych miejscach oraz wodoodporne etui, które dodatkowo zabezpiecza sprzęt przed zalaniem.

Jak wybrać dobrą kamerę sportową?

Dziś na rynku dostępnych je wiele kamer sportowych. Sprawia to, że każdy z amatorów filmowania sportowych wyczynów powinien znaleźć coś dla siebie. Osoby, które szukają dobrej jakości sprzętu w atrakcyjnej cenie, mogą kierować się podpowiedziami powyższego rankingu kamer sportowych. Spis jest zestawieniem najchętniej kupowanych i najlepiej ocenianych kamerek akcji. Atrakcyjne ceny wskazanych modeli łączą się tu z dobrymi parametrami technicznym, a także estetycznym wyglądem. Zakup takiej kamerki na pewno będzie dobrą inwestycją zarówno dla profesjonalnego sportowca, jak i amatora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here