Ranking Gier na Xbox 360. Najlepsze gry na Xbox 360. Jakie wybrać?

0
331

Gry na konsole czy te komputerowe od lat dostarczają rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mnogość gatunków i tytułów sprawia, że każdy nawet najbardziej wybredny gracz znajdzie rozgrywkę, która go zaciekawi i spełni jego wymagania. Niesłabnące zainteresowanie i coraz większa oferta na rynku gier na konsole Xbox 360 sprawia, że wybór najlepszych gier nie jest tak oczywisty i prosty jak mogłoby się wydawać. Sprawdzenie osobiście wszystkich tytułów jest wręcz niemożliwe. Graczowi, który chciałby to zrobić, brakłoby nie tylko czasu, ale zapewne i funduszy na zakup wszystkich wypuszczonych na rynku produkcji. Stąd też dużą popularnością cieszy się ranking gier na Xbox 360. Podpowiada on, na jakie tytuły warto postawić.

Co to jest Xbox 360?

Xbox to konsola do gier marki Microsoft. Aktualnie na rynku mamy do czynienia z dwoma najpopularniejszymi modelami konsol wyprodukowanymi przez tę firmę. Pierwsza jest starsza konsola Xbox 360, która jest następcą podstawowego Xboxa. Konsola zadebiutowała na rynku w 2005 roku w  USA, w Polsce pojawiła się na początku listopada 2006 roku. Aktualnie konsola nie jest już produkowana. Produkcja została wstrzymana przez Microsoft 20 kwietnia 2016 roku. Firma sprzedała 85,77 milionów urządzeń na świecie. Gracze oprócz samej konsoli mogli dokupić również całą gamę akcesoriów pozwalających na komfortowe jej użytkowanie, np. pilot, gitarę, perkusje, mikrofon, kierownicę czy kontroler ruchu Kinect.

Drugim popularnym urządzeniem jest najnowsza generacja konsoli znana pod nazwą Xbox One. Obydwie te konsole umożliwiają granie w gry wypuszczenie specjalnie dla tego typu sprzętów, a także posiadają połączenie z systemem rozrywki sieciowej tzw. Xbox LIVE. System dostępny jest we wszystkich krajach i opiera się na dwóch formach członkostwa – płatnym Gold i bezpłatnym Silver. Członkowie systemy Xbox LIVE otrzymują m.in. możliwość toczenia wirtualnych rozgrywek przez Internet z innymi graczam, pobierania wersji demonstracyjnych, zapowiedzi i dodatków do gier czy też korzystanie z Windows Live Messengera. Konsole Xbox konkurują w Polsce przede wszystkim z niezwykle popularnym PlayStation, czyli konsolą produkowaną przez markę Sony.

Kompatybilność gier na konsolę Xbox 360

Z racji tego, że na rynku dostępnych jest kilka modeli konsol Xbox, wybierając gry na nią, koniecznie należy sprawdzić, czy dany tytuł będzie mogli być uruchomiony na posiadanym sprzęcie. W przypadku, gdy posiada się konsolę Xbox 360, czyli starszą wersję urządzenia należy liczyć się z tym, że nie wszystkie najnowsze produkcje będą mogły zostać uruchomione. Ograniczenie to wynika głównie z warunków technicznych, jakie producenci gier stawiają przed sprzętem. Stąd też szukając właściwych gier, które uruchomią się bez problemu na posiadanym urządzeniu, warto zerkną do rankingu gier na Xbox 360. Wymienione w spisie gry na pewno zostaną uruchomione i będą działać bez zarzutu. Wybierając produkcje na własną rękę najlepiej stawiać na te starsza, co nie oznacza, że mniej atrakcyjne dla gracza. Na Xbox 360 można otworzyć m.in. kultowe gry na konsolę. Warto również wspomnieć, że ceny takich gier są o wiele niższe niż najnowszych produkcji. Widać to wyraźnie w rankingu gier na Xbox 360. Dobre produkcje można zakupić nawet za kilkanaście złotych, kiedy ceny ostatnio wydanych tytułów sięgają powyżej 100 złotych.

Ranking gier na Xbox 360 według wieku

Samo dopasowanie gry do wymagań sprzętowych to nie wszystko. Dzisiejszy rynek gier na konsole jest bardzo bogaty. Producenci oferują zarówno produkcje na najmłodszych zalewie 3 – letnich dzieci, jak i pełnoletnich graczy. Jak można się domyślać fabuła tych gier znacznie się od siebie różni. Zbyt prosta i nieatrakcyjna można znudzić dorosłego gracza, natomiast gra, w  której występuje przemoc, hazard czy jawne zachowania seksualne negatywnie może wpłynąć na psychikę dziecka. Stąd też dobra gra na konsolę Xbox 360 to ta dopasowana do wieku i możliwości gracza. W ustaleniu tego pomocny jest ogólnoeuropejski rating wiekowy znany pod nazwą PEGI. Potwierdza on, czy dana produkcja jest odpowiednia dla gracza w dany przedziale wiekowym. Rating obejmuje 5 klas wiekowych, a kwalifikacja danej produkcji oznaczona jest na opakowaniu w formie kolorowego lub czarno-białego prostokąta. Wśród klas PEGI wyróżnia się:

  • gry na konsolę Xbox 360 od 3 lata – są to gry przeznaczone dla najmłodszych; nie zawierają przemocy, treści wulgarnych czy seksualnych; fabuła zazwyczaj oparta jest o zabarwienie komiczne, a postaciami występującymi w rozgrywce są bohaterowie bajek lub inne nierzeczywiste istoty; sprawia to, że najmłodsi nie utożsamiają się z bohaterami rozgrywek; często gry na Xbox 360 dla najmłodszych są tymi z gatunku edukacyjnych;
  • gry na konsole Xbox 360 od  7 lat – wyższa kategoria są gry przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 7 rok życia; w fabule takich rozgrywek mogą pojawiać się sceny i dźwięki wywołujące uczucie strachu, nadal jedna nie można stosować przemocy czy wulgaryzmów;
  • gry na konsolę Xbox 360 od 12 lat – w rozgrywkach przeznaczonych dla osób powyżej 12 roku życia może występować przemoc o realistycznym charakterze w stosunku do postaci nierzeczywistych i fantasy; gry mają rozbudowaną fabułę;
  • gry na konsolę Xbox 360 od 16 lat – symbolem PEGI 16 oznaczane są gry na konsole, w których występuje przemoc lub zachowania seksualne względem rzeczywistych osób i postaci; w fabule mogą występować także drastyczne sceny, popełnienie przestępstw, stosowane są wulgaryzmy itp.;
  • gry na konsole Xbox 360 od 18 lat – są to gry przeznaczone dla dorosłych; w ich fabule występuje ostra i agresywna przemoc lub jej specyficzne odmiany.

Klasyfikacja PEGI to również system ostrzegania przed tym, czy w grze spotkać można się z wulgarnym językiem, narkotykami, dyskryminacją, seksem, hazardem, przemocą. Jeśli producenci gry uwzględnili takie zachowania w fabule, na opakowaniu znajdzie się odpowiednie oznakowanie. Zwracając na nie uwagę, zyska się pewność, że dziecko nie zakupi się gry, która będzie go przerażać i negatywnie wpłynie na jego dalszy rozwój emocjonalnych.

Gatunki  gier na konsolę Xbox 360

Przyglądając ranking gier na konsole Xbox 360, można zauważyć również, że znajdują się w nim produkcje różnych gatunków. Standardowo wszystkie gry na konsolę oraz gry komputerowe dzielą się na 8 podstawowych gatunków. To on determinuje i warunkuje cel rozgrywki oraz sposób osiągnięcia w niej sukcesu. Poszczególne gatunki gier na konsolę dzielą  się dodatkowo na 40 wyspecjalizowanych kategorii, w których następnie dokonuje się kolejnego podziału ze względu na perspektywę ukazywanego świata, formy czasowe rozgrywki, stopień naśladownictwa rzeczywistości oraz tematykę gry. Dzisiejsze gry na konsolę Xbox 360 w dużej mierze łączą w sobie cechy co najmniej 2 lub 3 gatunków, a także pozwalają na wybór perspektywy, z jakiej gracz chce obserwować i uczestniczyć w wirtualnym świecie.

Wybór fabuły, a więc i gatunku gry na konsolę powinien być dopasowany do osobistych preferencji i oczekiwań. Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy gatunek, ponieważ każdy gracz czuje się lepiej w innym. Należy jednak pamiętać, że dostępność gatunkowa jest ściśle związane z ratingiem wiekowym PEGI. W kategorii gier do lat 3 i 7 zazwyczaj znajdziemy rozgrywki edukacyjne. Pierwsze, trochę prymitywne strzelanki pojawiają się dopiero w grach dostępnych od 12 roku życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że z takich nie będą zadowoleni dorośli gracze, którzy oczekują od fabuły realności. Oni powinni przede wszystkim stawiać na gry przeznaczone powyżej 16 roku życia. Jednak w rankingu gier na Xbox 360 znajdziemy nie tylko strzelanki, gracze doceniają również gry zręcznościowe, przygodowe, fabularne, symulacyjne, sportowe, wyścigowe, strategiczne oraz logiczne. Każda z tych gier charakteryzuje się innym rodzajem rozgrywki opartym na zupełnie odmiennych zasadach. Różny jest także cel i zasady gry. Przed wyborem warto zapoznać się więc z charakterystyką poszczególnych gatunków gier na konsolę, a także dokładnie przeczytać opis fabuły, który umieszczany jest zazwyczaj przez producenta na tylnej okładce opakowania gry.

Ile kosztuje gra na Xbox 360?

Ceny gier na Xbox 360 są niezwykle zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od popularności tytułu oraz czasu jego wydania. Ze względu na to, że konsola Xbox 360 jest ta starszej generacji, większość gier dostępna jest w preferencyjnych cenach. Nie oznacza to jednak, że dobre tytuły można kupić na kilka złotych. Jak pokazuje ranking gier na Xbox 360 największym zainteresowaniem wśród graczy oraz dobrymi recenzjami cieszą się produkcje, za które trzeba zapłacić ok. 50 złotych. Cena ta i tak jest niższa niż w przypadku gier na nowszą konsolę Xbox One.

Recenzje gier na konsolę Xbox 360 – jak wybrać dobrą produkcję?

Wybierając grę na konsole Xbox 360, większość graczy kieruje się recenzjami i opiniami osób, które miały już okazję stoczyć daną rozgrywkę. Analizując je, decyduje czy inwestycja w dany tytuł będzie opłacalna, czy też nie. Z recenzjami gier na konsole Xbox 360 można zapoznać się zarówno na formach internetowych, jak i na specjalistycznych serwisach poświęcanych grom komputerowym i na konsolę. Tutaj recenzję są bardziej profesjonalne. Dobrym źródłem wiedzy o poszczególnych produkcjach jest również ranking gier na konsole Xbox 360. Nie tylko poleca on najlepsze gry dostępne w atrakcyjnych cenach, ale także i wskazuje te tytuły, które cieszą się największym zainteresowaniem graczy i są przez nich najlepiej oceniane. Wybierając produkcje z rankingu gier na konsolę Xbox 360, uzyskuje się również gwarancję, że w 100% będzie ona kompatybilna z posiadanym urządzeniami, a więc nie zainwestuje się w grę, której nie będzie dało się uruchomić. Tutaj warto także wspomnieć o tym, że w rankingu znajdują się legalne gry niebędące pirackimi kopiami. Najpopularniejsze tytuły tworzone są przez takich producentów jak Microsoft, Ubisoft Activision oraz Electronic Arts. Kupując oryginalną grę na konsolę Xbox 360, uzyskuje się nie tylko pewność, że gra będzie działał bez przeszkód, ale i możliwość korzystania z dodatków i akcesoriów, których próżno szukać w wersjach pirackich.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here