Ranking Gier strategicznych na PC. Najlepsze gry strategiczne na PC. Jakie wybrać?

0
332

Komputerowe gry strategiczne to te, które swoje powstanie zawdzięczają popularnym planszówką. Ich celem jest kierowanie zorganizowaną jednostką lub państw/miastem. Wygrana nadchodzi wtedy, gdy gracz osiągnie przewagę mitralną lub ekonomiczną nad przeciwnikiem. Moda na komputerowe gry strategiczne pojawiła się na w latach 80. XX wieku, wtedy też powstały rozgrywki, które wykorzystują strategię i logiczne myślenie w rozgrywce. Dziś gry strategiczne na PC to miliony tytułów i kilka gatunków. Wybór dobrej produkcji, która pozwoli oddać się rozgrywce, nie jest prosty. Z pomocą osobom niezdecydowanym przychodzi ranking gier strategicznych na PC. Pokazuje on jakie tytuły są aktualnie na topie oraz wskazuje produkcje, które cieszą się najlepszymi opiniami graczy.

Czym są gry strategiczne na PC?

Dziś komputerowy gry strategiczne to rozbudowana i zróżnicowana kategoria. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie produkcje tego rodzaju łączy to, że opierają się na konieczności myślenia strategicznego, taktycznego, planowania posunięć kilka kroków naprzód oraz małą ilością elementów zręcznościowych. W rankingu gier strategicznych na PC dużo miejsca zajmują również pozycje, w których rozgrywka wymaga logicznego myślenia. Tytuły, które zaliczane są do tego rodzaju gier komputerowych, najczęściej dzieli się ze względu na to, w jakim czasie toczy się rozgrywka. Tu możemy wyróżnić czas rzeczywisty lub system turowy. Znany jest też podział mówiący o tym, czy scenariusz skupia się na zadaniach strategicznych, czy taktycznych. Jak więc widać gry strategiczne są rozbudowanym działem gier komputerowych. Z racji tego do ich wybór trzeba podejść rozsądnie tak, aby wybrać najlepszą dla siebie produkcje. Warto również wspomnieć, że komputerowe gry strategiczne jak każde inne sklasyfikowane są w ratingu wiekowym PEGI. Chociaż w większości tytułów nie wstępuje przemoc czy wulgarny język, to rating pozwoli wybrać grę odpowiednią do wieku. Ze zbyt trudnymi rozgrywkami problem miałyby małe dzieci, natomiast produkcje oparte na prostej fabule i niewielkiej ilości zadań będą nudzić dorosłych i wprawionych graczy.

Strategiczne gry turowe

Pierwszymi grami strategicznymi na komputer były trurówki. Opierały się one na przeniesieniu na ekran komputera prostych zasad gier planszowych i co ważne nie wymagały od sprzętu zbyt dużej mocy obliczeniowej. Było to ważne szczególnie w latach 80. XX wieku, kiedy to komputery nie działały tak sprawnie, jak dziś. Gracze grający w turówki wykonywali naprzemienne ruchy wraz z komputerowym automatem. Wraz z rozwojem komputerów oraz samego rynku gier turówki zyskały nowe oblicze. Ich scenariusze zaczęły obejmować takie elementy jak dbałość o zaplecze ekonomiczne, pozyskiwanie terytorium czy walkę z przeciwnikiem o zasoby. W XXI wieku turówki nie są najpopularniejszymi propozycjami rankingu gier strategicznych na PC. Choć nadal posiadają silne i wierne grono fanów, to pole oddały strategią czasu rzeczywistego. Osoby, które chciałyby zagrać w kultowe tytuły strategicznych gier turowych na komputer, powinny sięgnąć po produkcje takie jak Cywilizacja, Age of Wondes, Battle Isle czy Colonization.

Strategie czasu rzeczywistego

Drugim rodzajem gier strategicznych na PC są Real Time Strategies, czyli RTS’y. Wymagają one  do komputera większej mocy obliczeniowej oraz szybkości. Fabuła tego typu gier rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Scenariusz podobnie jak w grach turowych obejmuje troszczenie się o zgromadzone zasoby, opracowywanie technologii, walkę z przeciwnikiem, gromadzenie zasobów itp. Różnicą,  jaką dostrzeże nawet podstawowy gracz, jest natomiast fakt,  że ruchy nie są w grze wykonywane na przemienienie, a tu i teraz. Gracze co prawda mają możliwość zatrzymania czasu gry, jednak fabuła nabiera rzeczywistego wymiaru. Sprawni gracze dostrzegają, że w tytułach zyskujących największą popularności w rankingu gier strategicznych na PC przede wszystkim królują pozycje łączące cechy gatunku strategicznego i zręcznościowego. Wynika to z tego, że w dzisiejszych grach RTS duże znaczenie ma skuteczność walki z przeciwnika, szybkość realizacji zadań czy wydawania rozkazów. Aby osiągać sukces w strategicznych grach komputerowych, nie wystarczy już tylko logiczne myślenie i przemyślana taktyka. W tej kategorii gier od lat najpopularniejszym tytułem jest Dune 2.

Gry wojenne czasu rzeczywistego

To komputerowych gier strategicznych zaliczają się także RTWG, czyli gry wojenne czasu rzeczywistego. W nich gracz toczy zmagania w czasie rzeczywistym. Fabuła opiera się na toczeniu zmagań militarnych/wojennych. Zazwyczaj scenariusze nie przewidują zbytniej troski o kwestie ekonomiczne i zarządcze. Takie elementy strategii jak wydobywanie surowców czy ich przetwarzanie, gromadzenie środków finansowych itd. schodzą na drugi plan. Na pierwszym jest natomiast zarządzenie dość znaczną ilością jednostek wojskowych. W RTWG liczy się przede wszystkim taktyka i logiczne myślenie. Należy także wspomnieć, że gry tego rodzaju są niezwykle realistyczne i bogate w wiele szczegółów.

Drużynowe gry taktyczne

W rankingu gier strategicznych na PC znajdziemy pozycje określane jako drużynowe gry taktyczne. W produkcjach tego typu zadaniem gracza jest wydawanie rozkazów kilkuosobowym grupom postaci. Każda z tych grup posiada inne możliwości i umiejętności, a tym samym w innym stopniu odpowiada za realizowanie głównej misji. Drużynowe gry taktyczne rozgrywają się najczęściej w czasie rzeczywistym, chociaż nie brakuje też propozycji turowych. Coraz częściej można zaobserwować, że gry komputerowe tego typu posiadają możliwość przełączania tryby upływu czasu. Do najbardziej znanych drużynowych gier taktycznych zalicza się Battle Bugs, Commandos czy Gorky 17. Osoby, które szukają nowszych pozycji, powinny sprawdzić powyższy ranking gier strategicznych na PC, gdzie czekają na nich topowe tytuły z tego zakresu.

Strategiczne gry ekonomiczne

Jeśli przed komputerem siada się nie tylko po to, aby toczyć wirtualne militarne rozgrywki, dobrym wyborem jest zakup strategii ekonomicznych tzw.  tycoony i simy. Fabuły takich produkcji nie polegają na niszczeniu i zabijaniu, ale na budowaniu. Gracz pod opiekę dostaje miasto, państwo lub inną jednostkę, którą musi doprowadzić do świetności. Zadaniem gracza jest zarządzanie dostępnymi środkami i aktywami oraz pomnożenie ich. W każdej strategii ekonomicznej nadrzędnym celem jest stały rozwój, zwiększanie władzy i bogacenie się. Wśród topowych tytułów gier strategicznych na PC typu ekonomicznego są Airport Tycoon, SimTower, Theme Park czy Dinopark Tycoon.

Komputerowe gry strategiczne: godsimy

Godsimy to komputerowe gry czasu rzeczywistego. Podobnie jak w innych produkcjach z tego gatunku zadaniem gracza jest zarządzanie podległymi mu postaciami i terytorium. Różnicą, jaką można dostrzec, grając w godsimy, jest to, że posiada się niemal ograniczoną możliwość ingerowania w życie poległych sobie istot. To gracz decyduje o małżeństwach i funkcjach społecznych swoich bohaterów, wyznacza im zadania oraz wspiera rozwój. Bardzo często twórcy gier nadają mu prawa boskie, takie jak powstrzymywanie kataklizmów czy ich wywoływanie. Głównym celem tego rodzaju gier strategicznych na PC jest wspomaganie rozwoju swoich postaci, który ma być szybszy niż tych kierowanych przez przeciwnika. Przykładem gry typu godsim jest kultowy tytułu Populous. W rankingu gier strategicznych na PC można również odnaleźć inne, nowsze produkcje z tego zakresu.

Komputerowe gry strategiczne sportowe

Producenci strategicznych gier na komputer przygotowali również szeroką ofertę dla fanów sportu. Do strategii zaliczają się przede wszystkim managery sportowe. W nich gracz ma za zadanie dbać o rozwój kariery sportowej podległego mu zespołu lub zawodnika. Swojego bohatera prowadzi przez kolejne szczeble kariery sportowej. W jego gestii jest dobór zawodnika do drużyny, planowanie treningów, rozstawienie na boisku itd. Jak wynika z rankingu gier strategicznych na PC, największą popularnością cieszą się managery sportowe w zakresie piłki nożnej.

Gry strategiczne na komputer – jedno lub wieloosobowe?

Szukając komputerowej gry strategicznej, warto również sprawdzić, czy produkcja oferuje rozrywkę jedno, czy wieloosobowa. W najnowszych tytułach zazwyczaj mamy możliwość skorzystania z obydwóch opcji. W przypadku gier jednoosobowych gracz rozgrywa tury lub konkuruje w czasie rzeczywistym ze sztuczną inteligencją. Ukończenie danej misji lub przejście na kolejny poziom pozwala na odblokowanie nowych możliwości, odkrycie nowego świata, uzyskanie nowych kwalifikacji itd. Wytrawni gracze cenią jednak bardziej możliwość uczestnictwa w rozgrywce wieloosobowej. W niej konkurują z żywymi graczami, którzy uważani są za bardziej wymagających i groźniejszych przeciwników niż sztuczna inteligencja. Aby rozgrywka mogła być wieloosobowa, najczęściej gry muszą posiadać opcje on-line.

Gr strategiczna a posiadany komputer

Kupując komputerową grę strategiczną, nie bez znaczenia jest sprzęt, jakim się dysponuje. Najnowsze tytuły najczęściej nie mogą zostać uruchomione na starszych komputerach o zbyt słabych parametrach. Ich wymagania co do karty dźwiękowej czy procesora są o wiele wyższe. Warto mieć to na uwadze i przed zakupem sprawdzić, czy dysponuje się odpowiednim komputer do danego tytułu. Informacje te można pozyskać, analizując specyfikację techniczną komputerowej gry strategicznej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy. A tych wbrew pozom wydać trzeba nie mało, jeśli chce się zakupić topowy lub najnowszy tytuł. Ceny komputerowych gier strategicznych to od 80 do 200 złotych. Im nowa i popularniejsza jest produkcja, tym cena jest wyższa. Wysokie ceny trzymają również kultowe tytułu, które mimo upływu lat nadal chętnie wybierane są przez graczy. Jeśli takich się szuka lub też chce się wybrać nowości cieszące się dobrymi opiniami i recenzjami graczy, warto po poradę sięgną do rankingu gier strategicznych na PC. Podpowie on, co jest aktualnie na topie. Będzie on dobrą podpowiedzią zarówno dla wprawnych graczy, jak i osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z komputerowymi grami strategicznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here