Ranking Gier sportowych na Xbox One. Najlepsze gry na Xbox One. Jakie wybrać?

0
336

Gry na konsole Xbox One sklasyfikowane są w 8 podstawowych gatunkach. To one warunkują cele rozgrywki oraz to, w jaki sposób można w nich osiągnąć sukces. Podstawowe gry na Xbox One to edukacyjne, fabularne, logiczne, przygodowe, strategiczne, symulacyjne zręcznościowe oraz sportowe. Każdy z głównych gatunkowa dzieli się jeszcze na wyspecjalizowane kategorie. Jak więc widać wybór jest naprawdę duży i gracz, który chce wybrać tę najlepszą produkcje, staje przed niełatwym zadaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre z gatunków cieszą się szczególnymi względami graczy, dla takich należą gry sportowe na Xbox One. Od lata ich popularność nie maleje, a wręcz przeciwnie – grono fanów przebywa. Dobrze wiedzą o tym producenci gier, którzy co roku proponują nowe tytuły z tej kategorii. Jeśli nie wiesz, który z nich zakupić, zobacz nasz ranking gier sportowych na Xbox One.

Konsola Xbox One – co trzeba o niej wiedzieć?

Konsola Xbox One jest trzecią generacją urządzenia tego typu stworzoną przez firmę Microsoft. Jej premiera odbyła się w 2013 roku. Dziś konsola dostępna jest dla graczy na całym świecie. Konsola Xbox One jest następczynią wcześniejszego modelu znanego pod nazwą Xbox 360. Co  ważne i istotne dla graczy jej producenci postawili na częściową kompatybilność wsteczną oprogramowania. Oznacza to, że niektóre z gier na starszego typu konsole można uruchomić i na niej. Do zalet tego urządzenia zalicza się to, że może stanowić ona samowystarczalne centrum domowej rozrywki. Zawiera ona wszystkie domowe urządzeniem medialne, tym samym będąc konkurencja dla takich platform jak Apple czy Google TV. Aktualnie konsola Xbox One sprzedała się w 26 milionach sztuk. Należy również wspomnieć, że 2016 roku na targach E3 forma Microsoft przedstawiła odświeżoną wersję konsoli. Zmianie uległa m.in. obudowa sprzętu, ta stała się mniejsza i zyskała biały kolor. Odnowiona konsola znana jest pod nazwą Xbox One S. Kolejna rewizje konsoli ukazała się pod koniec 201 roku. Urządzenie Xbox One X wyposażone zostało w mocniejsze podzespoły oraz pozwala na wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 4K. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich fanów wirtualnych rozgrywek, dzięki temu będą mogli oni cieszyć się jeszcze wyższą jakością gier.

Gry sportowe na Xbox One – czym są?

Gry sportowe na konsolę Xbox One są rozgrywkami, które odwzorowują na ekranie wybraną dyscyplinę sportową. W dużej mierze w rozrywce tego typu liczy się zręczność, precyzja oraz szybkość gracza. Niezaprzeczalnie powinien on również znać zasady obowiązujące w danym sporcie. W dużej mierze kategoria gier sportowych na Xbox One jest bardzo zróżnicowane. Występują tu produkcje, które opierają się na odwzorowaniu sportów indywidualnych lub grupowych. W rankingu gier sportowych na Xbox One znajdziemy te dotyczące skoków narciarskich, piłki nożnej, golfa, boksu itd. Bez względu jednak na to, jaką dyscyplinę imitują, mają one jednak wspólną cechę. To ona odróżnia gry sportowe od innych rozgrywek, w których równie ważnym elementem jest zręczność i szybkość. Mianowicie gry sportowe na Xbox One toczą się według reguł i zasad zaczerpniętych wprost z danej dyscypliny sportowej. Co więcej, bardzo często imitują one rozgrywki znane z rzeczywistości np. Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej czy Turniej Czterech Skoczni. W tym wypadku również gra poddana jest takiemu samemu regulaminowi, jaki występuje podczas rzeczywistych zawodów sportowych.

Gry sportowe – czy tylko dla sportowców?

Wydawać by się mogło, że gry sportowe na Xbox One to przede wszystkim propozycje dla zapalonych fanów sportowych wrażeń. Jak jednak wynika z rozpoznania rynku gier na konsole, tego typu rozgrywki wybierają równie często osoby, które na co dzień nie interesują się sportem. Wirtualne zmagania dostarczają im niemałej rozrywki i zabawy. Faktem jest również, że sportowe gry na konsole wybierają ci, którzy fanami wirtualnych rozgrywek nie są i cenią bardziej aktywność fizyczną. Gry z tego gatunku zapewniają im sportowe emocje, których z różnych względów nie mogą otrzymać w rzeczywistości, np. zakończenie sezonu itp.

Gry sportowe na Xbox One – o co w nich chodzi?

W grach sportowych na Xbox One przede wszystkim liczy się zręczność i szybkość gracza. Jego podstawowym zadaniem jest kierowanie zawodnikiem lub drużyną. W rankingu gier sportowych na Xbox One znajdziemy również rozgrywki, w których gracz wciela się w rolę kierownika/managera zespołu. Bez względu na formę gry jedną z podstawowych misji jest opieka nad zawodnikiem/drużyną, ustalania ich treningów oraz wygrywanie poszczególnych meczów. Dzięki temu gracz przechodzi na poszczególne, wyższe poziomy, które kończą się uzyskaniem mistrzostwa, zdobyciem pasa itd.

Biorąc pod uwagę ten opis, w grach sportowych na Xbox One wyróżnia się dwa podgatunki. Pierwszym jest ten, w którym gracz kieruje bezpośrednio zawodnikami podczas zawodów sportowych, a zarządzanie drużyną należy do dodatkowych funkcji gry. Drugi podgatunek to ten, w którym gracz nie posiada bezpośredniej kontroli nad zawodnikami, a jedynie nad zarządzeniem drużyną sportowców. Ten drugi podgatunek gier sportowych na Xbox One nazywany jest grą managerska lub managerem sportowym. Warto również wiedzieć, że w wielu klasyfikacjach gier na konsolę wystąpić może również podgatunek określany jako gry sportowe symulacyjne. Wynika to z faktu, że dużo rozgrywek wiernie oddaje rzeczywiści i realia danej dyscypliny. Kolejnymi rodzajami, o jakich można przeczytać, są gry sportowe zręcznościowe, w których występują uproszczone zasady rozgrywki, a główny nacisk kładzie się na akcje.

Gry sportowe na Xbox One – tryby rozgrywki

Główny i standardowym trybem rozgrywki w grach sportowych na Xbox One są mecze. Występują one przede wszystkim w grach związanych ze sportami zespołowymi. W trakcie meczów gracz może wymieniać zawodników oraz opracowywać taktykę. Jak nietrudno się domyślić jego zadaniem jest wygranie meczu, co pozwala na przejście na kolejny poziom zawodów. W rankingu gier sportowych na Xbox One możemy również spotkać produkcje, które opierają się na innych trybach rozgrywki, które są ściśle powiązane z właściwościami danej dyscypliny. Zawsze jednak opierają się one na sprawdzeniu zdolności i statystyk sportowców, zatrudnieniu lub sprzedaży zawodników, zmianie posiadanego składu czy też ustalaniu terminarza spotkań. Wszystkie dostępne w grze opcje zawarte w menu i często ilustrowane tabelami i wykresami.

Gry sportowe na Xbox One – wyścigi

Wśród gier sportowych na Xbox One wyróżnia się również oddzielną podkategorie rozgrywek. Stanowią ją gry wyścigowe, nazwane wyścigami lub wyścigówkami. Ich scenaiusz opiera się na tym, że gracz ściąga się z przeciwnikiem pojazdami mechanicznymi, np. samochodem, motocyklem. Oponent przeciwko, któremu się staje, jest kierowany przez sztuczną inteligencję lub przez innego gracza (w tym wypadku gra jest prowadzona on –line). Gry wyścigowe to odmiana sportowych gier na konsolę, która pojawiała się w latach 80. XX wieku. Prekursorem tego gatunku była produkcja Pole Position. W zakresie gier wyścigowych wyróżnia się kilka odmian rozgrywek. W rankingu gier sportowych na Xbox One największym zainteresowaniem cieszą się gry rajdowe. Polegają one na jak najszybszym przebyciu wybranej trasy. Ich scenariusz nie zakłada natomiast bezpośredniego ścigania się z przeciwnikiem.

Gry sportowe na Xbox One dostosowane do wieku

Chociaż w przypadku gier sportowych na Xbox One trudno mówić o szkodliwych treściach dla najmłodszych graczy, to i ten gatunek gier na konsolę został objęty klasyfikacją PEGI. Jest ona obowiązującym w całej Europie ratingiem gier wideo. Dotyczy zarówno produkcji dedykowanych konsolom do gier, jak i komputerom. Pozwala ustalić, od jakiego wieku gra jest bezpieczna dla gracza. Rating wiekowy PEGI obejmuje 5 poziomów. Najniższy to gry na konsole od 3 lata, a następnie od 7, 12, 16 oraz 18 lat. Gry dla najmłodszych graczy to produkcje, które nie zawierają przemocy, wulgarnego języka, odniesienia od seksu, używek czy dyskryminacji. Pierwsze takie zachowania mogą pojawić się w ograniczonej formie i pod pewnymi zastrzeżeniami w grach na Xbox One od 12 lat. Informację o tym, do jakiej kategorii wiekowej jest przypisana gra, znajdziemy na jej opakowaniu. Znajduje się ona w kolorowym (ewentualnie czarno – białym) kwadracie z liczbą, która mówi o wieku. Obok niego będą również podane najważniejsze cechy gry mówiące o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach w niej występujących np. nawiązaniu do zachowań seksualnych, występowaniu przemocy, wulgarnych odniesieniach czy używkach. Wszystko to ma pomoc wybrać odpowiednie produkcje dla najmłodszych, które nie będą zagrażać ich rozwojowi psychologicznemu i emocjonalnemu.

Dobra gra sportowa na Xbox One – czym się kierować przy jej wyborze?

Wybór dobre gry sportowej na Xbox One nie jest łatwy. Utrudnia to mnogość tytułów i zróżnicowane recenzje wystawianie poszczególnym produkcją przez graczy. Wynika to z faktu, że każdą grę ocenia się subiektywnie. To, co odpowiada jednym, nie będzie zaciekawiało drugim. Bezsprzecznie jednak liderem wśród sportowych gier na Xbox One są produkcje nawiązujące do piłki nożnej. To one zyskują największe grono fanów i to one cieszą się największą popularnością w rankingu gier sportowych na Xbox One. Tytułem, o jakim warto wspomnieć w tym kontekście, jest niemal wszystkim znana Fifa. Jest to seria gier o tematyce piłki nożnej. Jej pierwsza wersja ukazała się w 1994 roku i niemal co roku wychodzi jej nowa generacja. Od 2003 roku seria jest spolonizowana, a od wersji 2006 można usłyszeć polskich sprawozdawców meczu. Gra daje również możliwość polską reprezentacją. Fifa posiada wiele odmian. Oprócz klasycznej wersji gry, można również grać w rozrywki z serii World Cup, UEFA Euro czy FIFA Manager. Należy pamiętać, że chociaż Fifa to jedna z najpopularniejszych gier sportowych na Xbox One, to nie jest ona jedyna. W bogatej ofercie producentów coś dla siebie znajdą również fani lekkoatletki, skoków narciarskich, hokeja na lodzie, golfa, koszykówki, siatkówki, boksu, sportów wodnych itp.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here