Ranking Gier od 12 lat na PS3. Najlepsze gry na Play Station 3. Jakie wybrać?

0
375

Gry na konsolę to rozrywka, z której mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują tytuły, w które grać mogą nawet maluch powyżej 3 lata. Jak jednak wynika z danych, najwięcej dzieci swoją przegrodę z konsolą do gier zaczyna powyżej 12 lat. I to właśnie gry przeznaczone dla tego segmentu wiekowego cieszą się największym zainteresowaniem w sklepach stacjonarnych i internetowych. W rankingu gier od 12 lat na PS 3 odnaleźć można produkcje reprezentujące różne gatunki od gier edukacyjnych przez symulacyjne, aż do zręcznościowy. Wybór jest więc naprawdę niemały. Wielu rodziców zastanawia się jednak jakie są najlepsze gry na Play Station 3 dla 12 latka i jakimi kryteriami kierować się podczas ich zakupu. Dziś rozwiewamy te wątpliwości.

Play Station 3 – konsola dla każdego

Konsola PS3 to jeden z najpopularniejszych sprzętów tego typy. Swoją premierę miała 11 listopada 2006 roku. Sprzęt jest dziełem marki Sony i chociaż nie należy do tych najnowszej generacji,  to nadal ma spore grono fanów. Wśród zalet urządzenia wymieniają oni wykorzystywaniu formatu Blu-ray jako podstawowego nośnika danych, darmową obsługę usługi PlayStation Network oraz możliwość połączenia jej z przenośnymi konsolami takimi jak Play Station Portable czy Play Station Vita. O jej popularności świadczy liczba sprzedanych egzemplarzy, która na luty 2017 rok wyniosła 86,6 milionów sztuk.

Gry na konsole Play Station 3

Na PS 3 grać mogą wszyscy. Jej producenci zadbali o to, aby wydawane na konsolę gry były dopasowane do każdej kategorii wiekowej. Stąd też w propozycjach znajduje się tytuły, które ucieszą i najmłodszych graczy i tych nieco starszych. Coś dla siebie znajdą również dorośli gracze, którzy zazwyczaj poszukują większych wrażeń i bardziej wymagających rozgrywek. Duży segment gier na PS3 stanowią produkcje przeznaczone od 12 lat. Tytuły w tej kategorii wiekowej nie są już tym, które bazują głównie na historiach z kreskówek, bajek czy animacji, wyróżniają się pewną dozą rzeczywistości i dość rozbudowaną fabułą. Co więcej, wiek gracza sprawia również, że w kategorii gier na PS 3 od 12 lat mogą znajdować się niedostępne dla najmłodszych gatunki takie jak np. strzelanki czy bijatyki.

Gry dla 12 latka, a ranking PEGI

Gry na konsolę dostępne na polskim rynku sklasyfikowane są w ratingu wiekowym. Potwierdza on, czy dany tytuł faktycznie jest odpowiedni dla danej grupy wiekowej i czy gracza podoła założeniom scenariusza. PEGI jest ogólnoeuropejskim ratingiem obowiązującym wszystkich producentów gier zarówno tych na konsole, jak i tych komputerowych. Dzieli się na 5 kategorii. W ramach PEGI wyróżniamy gry na konsole od lat 3, 7, 12, 16 oraz 16. Dzięki temu rodzice, dziadkowie czy inne osoby chcące obdarować dziecko grą na Play Station 3  będą mogli ustalić, czy dana produkcja jest opowiadania i nie zawiera potencjalnie szkodliwych treści. Za takie uznaje się przemoc, wulgarny język, używki, hazard, zachowania dyskryminacyjne oraz seksualne. Zadaniem klasyfikacji PEGI jest również mówienie o tym, czy przebieg fabuły nie jest za trudny dla 12 latka. Informacja o tym, jaki status przyznano grze, znajduje się na je opakowania w formie kolorowych lub czarno – białych kwadratów. W nie wpisany jest wiek, od jakiego można grać w daną produkcję.

PEGI 12 – co oznacza w praktyce?

Produkcje określone przez PEGI jako gry na PS3 od 12 lat to te, w których może występować przemoc o realistycznym charakterze. Nie może być ona jednak skierowana przeciwko postaciom rzeczywistym, ludzkim, a jedynie przeciwko bohaterom fantasty, ewentualnie rozpoznawalnym postaciom zwierzęcym. W grach na Play Station od 12 lat może występować również wulgarny język oraz dosłowna nagość, jednak z zastrzeżeniem, że elementy te muszą mieć łagodny charakter i nie mogą posiadać bezpośrednich i jawnych odwołań do zachowań seksualnych. W przypadku, gdy dla 12-latka chce się zakupić grę opatrzoną wyższym ratingiem wiekowym, należy dokładnie zapoznać się z jej opisem oraz oznaczeniami umieszczonymi przez PEGI na opakowaniu. Opacz informacji o wieku, dla jakiego dedykowana jest gra, można się z nich dowiedzieć, czy występuje w niej wulgarny język, dyskryminacja, narkotyki, alkohol, papierosy, hazard, zachowania seksualne, elementy przemocy oraz strach. Istotną informacją jest również to, czy w dany tytuł da się grać on-line, a więc łączyć z innymi nieznanymi nam graczami.

Dobra gra na Play Station 3 od 12 lat

Szukając dobrej gry na PS 3 dla 12 – latka, która go zainteresuje i szybko nie znudzi najlepiej skupić się na produkcjach, których przejście zajmuje minimum kilkadziesiąt godzin. Należy pamiętać, że zadania, jakie będzie on spotykał w czasie rozgrywki,nie mogą być zbyt łatwe. Powinny wymagać od niego myślenia i stanowić pewną przeszkodę. W grach na konsole od 12 lat spotkać możemy rozbudowane rozgrywki, które oprócz wątku głównego posiadają również kilka misji pobocznych. W rankingu gier na PS 3 od 12 lat dużym zainteresowaniem cieszą się także produkcje z trybem wieloosobowym oraz pozwalające na rozbudowę fabuły poprzez dokupienie dodatków. Takie produkcje pozwalają nagranie niemal bez końca. Podobnie jest z grami online na Play Station 3. Pozwalają one zbierać nowe doświadczenia, walczyć z wrogiem, ulepszać posiadany ekwipunek czy przeżywać nowe przygody. Warto również wspomnieć, że w przypadku gier na Play Station od 12 lat wskazane jest, aby w fabule zawarte były elementy edukacyjne. Dzięki temu młody gracz będzie mógł poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, łącząc naukę z zabawą. Do elementów edukacyjnych w grach na konsole można zaliczyć także budowanie odpowiednich i pożądanych postaw i zachowań.

Gatunki gier na PS 3 od 12 lat

W rankingu gier na Play Station 3 od 12 lat znaleźć można kilka podstawowych gatunków gier. Różnorodność wirtualnych rozgrywek sprawia, że każdy nawet najbardziej wybredny gracz znajdzie coś dla siebie. Zanim zakupi się grę dla dziecka, warto poznać jego upodobania. Jeden nastolatek będzie chciał grace w zręcznościówki, inny w wyścigi, a jeszcze inny z chęcią odda się wirtualnej strategii. W rankingu gier na PS 3 od 12 lat dominują jednak produkcje przygodowe i akcji. To one są tymi najchętniej wybieranymi i najlepiej ocenianymi. Propozycje dla siebie znajdą również fani mocniejszych wrażeń. Dużą popularnością cieszą się gry oparte na elementach horroru. Od lat czołowe pozycje zajmują także gry strategiczne i symulacyjne. Mniej popularne, chociaż również doceniane są gry logiczne i edukacyjne. Należy również wspomnieć, że w kategorii gier powyżej 12 lat po raz pierwszy pojawiają się też strzelanki, które zaliczamy do gatunku produkcji zręcznościowych. W swoich scenariuszach są one mniej drastyczne niż dedykowane starszym graczom, ale i tak dostarczają niemałych emocji. Ważną pozycję w rankingu gier na PS 3 od 12 lata zajmują też tytuły sportowe. W tym zakresie producenci oferują wirtualne rozgrywki oparte o sporty indywidualne lub grupowe. Jak nietrudno się domyślić największym zainteresowaniem cieszą się gry w tle z piłką nożną, szczególnie hit ostatnich lat Fifa.

Gry na konsole od 12 lat to najczęściej produkcje nastawione na dobrą zabawę. Nie odwzorowują one idealnie świat rzeczywistego oraz panujących w nim zasad np. fizyki. Jeśli chce się wybrać grę, która sprawi radość i frajdę nastolatkowi, dobrze jest wziąć pod uwagę jej fabule, scenariusz, grafikę oraz różnorodność trybów rozgrywki.

Jak wybrać grę na Play Station od 12 lat?

Mnogość gier na konsole sprawia, że wybór tej jednej, najlepszej nie jest łatwy. Utrudniają to również, co chwila pojawiają się na rynku nowe produkcje oraz tzw. wersje ekskluzywne gier, które dedykowane są tylko danym konsolom. Wybór nie jest więc łatwy. Najprościej, a jednocześnie najlepiej przed zakupem jest poczytać opinie faktycznych graczy o danym tytule. Takich recenzji gier na PS 3 od 12 lat w sieci jest bardzo dużo. Gracze oceniają w nich poziom rozgrywki, jej ciekawość oraz poszczególne elementy techniczne. Taki opis może podpowiedzieć wytrawnemu graczowi, czy warto inwestować w dany tytuł. Jeszcze prostszą opcją znalezienia ciekawego tytułu jest skorzystanie z rankingu gier na PS od 12 lat. Jest on zestawieniem najchętniej kupowanych tytułów w ostatnich miesiącach. Co więcej, powyższy ranking tworzony jest na podstawie opinii wstawianych przez kupujących konkretnym produkcja. Dzięki temu znaleźć w nim można nie tylko propozycje najnowszych gier na PS 3, ale i kultowe tytuły, które zawsze ucieszą każdego gracza.

Ile kosztuje gra na konsole Play Station 3?

Gry na Play Station 3 od 12 lata posiadają zróżnicowane ceny. Te, które można odnaleźć w powyższym rankingu, kosztują od 40 złotych wzwyż. Trzeba jednak zaznaczyć, że chcą kupić nowości wydawnicze lub tez kultowe produkcje trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Ceny niektórych gier na Play Station 3 od 12 lat dochodzą nawet do 200 złotych. Oznacza to, że zakup wszystkich najnowszych gier dla wielu osób jest nieosiągalny. Dobrze też wiedzieć, że nie każda nowość zyskuje pochlebne recenzje. Wiele tytułów od razu jest krytykowanych przez graczy, którzy wskazują niedociągnięcia przy logiczne sprzeczności w fabule.

Zakup gry na konsole bardzo często poprzedzony dokładnym sprawdzeniem danej produkcji. Kroki kontrolne należy podjąć przede wszystkim wtedy, gdy wirtualne rozgrywki będą toczyć najmłodsi. Ze względu na ich bezpieczeństwo oraz  prawidłowy rozwój nie powinni oni grać w gry niedopasowane do ich wieku oraz możliwości. To rodzice powinni zadać o to, aby w grach na konsole nie spotkali się oni ze zbytnią przemocą, wulgarnym językiem czy nieodpowiednimi zachowaniami, które budują niewłaściwy obraz świata i rzeczywistości. Dorośli powinni pamiętać, że wirtualna rzeczywistość niezwykle pociąga i wciąga najmłodszych, a przez to jest dla nich niebezpieczna. Aby ich chronić, należy wybierać gry opatrzone znakiem PEGI 12 i dokładnie sprawdzić, na czym polega fabuła rozgrywki. Na szczęście producenci gier na konsole oferują taką liczbę tytułów, że bez problemu można w nich odnieść i te dla osób, które dopiero wkroczyły w wiek nastoletni.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here