Ranking drukarek atramentowych. Top 10 najlepszych modeli

0
380

Drukarka to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Pozwala na szybki wydruk niezbędnych dokumentów, a nawet i zdjęć. Jednak wybierając drukarkę do domu, trzeba dobrze się zastanawiać nad tym jakie powinna ona posiadać parametry. Drogie drukarki laserowe nie zawsze się sprawdzają. W domowych warunkach zazwyczaj nie wykorzystuję się ich wszystkich możliwości, a tańsze koszty eksploatacyjne zwracają zakup dopiero po kilku latach. Jeśli więc szuka się tańszego, ale również dobrego rozwiązania doskonałym pomysłem jest zakupienie drukarki atramentowej, czyli tej działającej na tusz. Te modele są stosunkowo tanie i świetnie sprawdzają się w użytku prywatnym. Jednak przy zakupie drukarki atramentowej trzeba wiedzieć, jakimi parametrami się kierować. Wskazówki znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Spis treści

Polecane drukarki atramentowe

Najlepsza drukarka atramentowa do 150 PLN

Canon PIXMA IP2850 (8745B006AA)

Najlepsza drukarka atramentowa do 200 PLN

HP OfficeJet Pro 6230 (E3E03A)

Najlepsza drukarka atramentowa do 250 PLN

Canon PIXMA MG 3650

Najlepsza drukarka atramentowa do 300 PLN

Canon IP7250 (6219B006)

Najlepsza drukarka atramentowa do 400 PLN

HP OfficeJet Pro 8210 (D9L63A)

Najlepsza drukarka atramentowa do 500 PLN

Epson L310

Najlepsza drukarka atramentowa do 750 PLN

Canon PIXMA iX6850

Najlepsza drukarka atramentowa do 1000 PLN

Epson L805

Jak działa drukarka atramentowa?

Drukarka atramentowa w swoim działaniu wykorzystuje tusz barwnikowy lub pigmentowy. Tusz ten jest wstrzeliwany w postaci małych kropelek przez mikroskopijne dysze, znajduje się w głowicy urządzenie, która przechodzi nad zadrukowanym elementem. Drukarki atramentowe zazwyczaj drukują w kolorze. Oznacza to, że kupujący nie staje przed dylematem czy wybrać urządzenie kolorowe, czy monochromatyczne.

Jaka drukarkę atramentową kupić?

W domowych warunkach można postawić na podstawowy, co zwykle oznacza najtańszy model drukarki atramentowej. Wystarczy ona osobom, które drukują niewiele stron. Drukarki tego typu mogą być wykorzystywane również w biurach, ale nie jest to uważane za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Firmy zazwyczaj, jeśli decydują się zainwestować w technologię atramentową, stawiają na wielofunkcyjne maszyny, które oprócz tego, że drukują, mają możliwość również skanowania i kopiowania dokumentów oraz wysyłania/odbierania faksów. Warto również wspomnieć, że osoby, które szukają nowocześniejszych rozwiązań mogą postawić na nowoczesne patenty. W tym zakresie dużą popularnością w rankingu drukarek atramentowych cieszą się modele wyposażone w system samodzielnego uzupełniania atramentu. Takie sprzęty są także bardziej ekonomiczne. W ich przypadku koszt wydruku jednej strony to od 1 do 2 groszy.

Drukarka atramentowa a szybkość wydruku

Pierwszym parametrem, na który zwraca się uwagę kupując drukarkę, jest szybkość druku. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten element jest najistotniejszy, jeśli dużo  i często się drukuje. W domowych warunkach jego znaczenie spada. W przypadku drukarek atramentowych należy pamiętać, że szybkość wydruku nie jest największa. Ten parametr lepiej wypadku w modelach laserowych. Urządzenia na tusz zazwyczaj drukują z szybkością czytanego tekstu w przypadku dokumentu tekstowego, jeśli chodzi o wydruk zdjęć, jest on o wiele mniejszy.

Aby sprawdzić szybkość, z jaką drukarka drukuje w specyfikacji technicznej urządzenia, należy szukać informacji o liczbie wydrukowanych stron na minutę. W większości producenci podają liczne arkuszy drukowanych w najszybszym tempie. Warto tu wspomnieć, że szybki wydruk często traci na jakość. W rankingu drukarek atramentowych do domu pierwsze miejsca zajmują modele, które drukują w przedziale 4-10 stron na minutę. Szybsze sprzęty, które mogą pochwalić się drukiem od 10 do 30 stron na minutę, dominują natomiast w rankingu drukarek dla firm.

Bezprzewodowe drukarki atramentowe

Wybierając drukarkę atramentową, warto również sprawdzić, jakim przyłączem ona dysponuje. Tanie modele zazwyczaj należy podpinać do komputera kablem. W praktyce oznacza to, że może z niej korzystać tylko jedno domowe lub biurowe urządzenie. Jeśli jednak chce się mieć możliwość drukowania z różnych domowych urządzeń np. laptopa i komputera stacjonarnego, optymalnym rozwiązaniem jest zakup bezprzewodowej drukarki atramentowej. Aby ona działa, konieczne jest skonfigurowanie połączenie z routerem WiFi lub skorzystanie z łączności NFC. W oparciu o to połączenie z urządzenia będą mogły korzystać wszystkie sprzęty, które posiadają dostęp do sieci. Bezprzewodowe drukarki nie muszą również stać blisko komputera, co pozwala na lepszą organizację pracy. Z drukarek sieciowych mogą korzystać również urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon.

Rozmiar drukarki atramentowej

Na rynku dostępne są drukarki atramentowe w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze modele to te najmniejsze i kompaktowe. Bez problemu mieszczą się one w pokoju czy gabinecie. Trzeba jednak pamiętać, że drukarki takie pozwalają na wydruk dokumentów czy zdjęć tylko w rozmiarze A4. Osoby, które potrzebują drukarki do druku projektów czy większych dokumentów powinny zainteresować w sprzęt pozwalających drukować na formacie A3. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również zakup drukarek z przesuwanymi/regulowanymi prowadnicami. Dzięki temu na urządzeniu można drukować dokumenty o różnych formatach. Mowa tu nie tylko o tych dużych typu A3, ale także i mniejszych np. kopertach.

Mówiąc o rozmiarze drukarki, warto również wspomnieć i o jej wyglądzie. Dzisiejsze urządzenia przybierają różne kolory oraz dostępne są w różnych wzorach. W sklepach można odnaleźć te kwadratowe lub prostokątem, a także o nietypowych kształtach. Rozmiar oraz wygląd najlepiej jest dopasować do miejsca, w którym ma stanąć urządzenie. Zazwyczaj drukarkę ustawia się na biurku, półce lub obok komputera dobrze więc by była ona o kształtach, które pozwalają ją tam włożyć. Znaczenie ma również rozmieszczenie takich elementów jak kaseta z papierem. Dostęp do niej powinien był łatwy i nie wymagać przesuwania czy wyjmowania drukarki z półki.

Możliwości druku w drukarce atramentowej

Tanie drukarki atramentowe pozwalają na druk tylko na zwykłym papierze, którego gramatura oscyluje w okolicach 90g. Włażenie do maszyny grubszego papieru czy tego fotograficznego może skutkować zacięciem kartek, a nawet awarią urządzenia. Jeśli więc planuje się druk na niestandardowych grubościach kartek czy też wydruki zdjęć na papierze fotograficznym dobrze jest sprawdzić, czy wybrana drukarka atramentowa daje takie możliwości. Nowsze i bardziej zaawansowane modele urządzeń oprócz druku na różnych grubościach papieru oferują również możliwość wykonywania nadruku na płytach CD i DVD.

Ile kosztują tusze do drukarki atramentowej?

Jedną z ważniejszych kwestii przy zakupie drukarki atramentowej jest jej późniejszy koszt utrzymania. Drukując, zużywa się włożone do niej tusze. To właśnie one stanowią największy wydatek. Częstej wymiany tuszy w drukarce należy dokonywać, jeśli dużo się drukuje. Dlatego też przed zakupem wybranego modelu należy sprawdzić, ile kosztują tusze do niego. Dobrym rozwiązaniem jest również zorientowanie się, czy oryginalne tusze można zamienić na tańsze zamienniki. Trzeba jednak pamiętać, że ich zakup nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wiele tanich tuszy do drukarek atramentowych potrafi zasychać, jeśli są przez dłuższy czas nieużywane. Ważną informacją jest również to, że w przypadku dużej ilości wydruków drukarka atramentowa może okazać się nie najlepszym wyborem. Pobiera ona do wydruku o wiele więcej barwnika niż modele laserowe, które działają oszczędniej (ich koszt eksploatacji jednak przy małej ilości wydruków nie jest opłacalny w stosunku do ceny zakupu).

Ile może stron może wydrukować drukarka?

Na parametr nazywany normatywnym obciążeniem drukarki uwagę powinny zwrócić przede wszystkim osoby dużo drukujące oraz przedsiębiorcy kupujących sprzęt do biura. Parametr ten informuje, ile stron może sprzęt wydrukować w ciągu miesiąca. Profesjonalne drukarki atramentowe mogą poszczycić się nawet 100 000 zadrukowanych arkuszy miesięcznie. Takie modele osiągają jednak wysokie ceny. W przypadku, gdy drukarkę atramentową kupuje się do domowego użytku lepiej wybrać model, w którym parametr normalnego obciążenia drukarki jest jak najniższy. W rankingu drukarek atramentowych dominują modele, których możliwości drukarskie nie przekraczają 3000 wydruków miesięcznie. W domowych warunkach trudno osiągnąć taką granicę zadrukowanych stron.

Ranking drukarek atramentowych – najpopularniejsze funkcje dodatkowe

Dobre drukarki atramentowe wyposażone przez producentów w rozmaite dodatkowe funkcjonalności. Część z nich jest przydatna w codziennym użytkowaniu sprzętu. W rankingu drukarek atramentowych dużą popularnością cieszą się modele z czytnikami pamięci. Pozwalają one na bezpośrednie drukowanie plików znajdujących się na kacie pamięci aparatu fotograficznego, pendriva czy zewnętrznego dysku twardego. Opcja ta sprawia, że każdorazowo nie trzeba przenosić na komputer plików, które chce się wydrukować. Urządzenie, na którym one się znajdują, podpina się bezpośrednio do drukarki. Drukować bez pomocy komtura mogą również drukarki wyposażone w port USB.

Ranking drukarek atramentowych pokazuje również, że dużym zainteresowaniem cieszą się modele wyposażone w dotykowy panel sterowania, który ułatwia obsługę komputera. Wyposażony jest on w proste i intuicyjne ikony dzięki, którym nawet laicy w zakresie technologii mogą korzystać w drukarki. Aby maksymalnie ułatwić sobie kierowanie pracą urządzenia, warto postawić na model, który posiada menu w języku polskim.

Komfortową pracę oraz dużą wygodę zapewniają również rozbudowane funkcje drukowania, które znajdują się w dobrej jakości drukarkach atramentowych. Użytkownicy tego typu sprzętu doceniają przede wszystkim funkcje automatycznego drukowania dwustronnego tzn. dupleks, modły sieciowy WiFi czy LAN, wewnętrzne dyski gromadzące informację o wydrukach i użytkownikach drukarki czy pojemniejsze podajniki na papier. Duże drukarki atramentowe często mają więcej niż jeden podajnik, dzięki temu można drukować na różnych grubościach czy kolorach papieru.

Wybierając drukarkę atramentową do domu, warto skupić się przede wszystkim na funkcjonalnościach, które ułatwiają jej obsługę oraz podwyższa komfort drukowania. W tym wypadku parametry techniczne odgrywają mniejszą rolę. W użytku prywatnym najczęściej nie drukuje się dużych ilość, dlatego też szybkość wydruku czy normatywne obciążenie urządzenia nie ma znaczenie drugorzędne podczas zakupu. Warto natomiast dokładnie przyjrzeć się cenie drukarki na tusz oraz kosztom jej eksploatacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here