Ranking pendrive. Top 10 najlepszych modeli

0
378

W coraz większym stopniu przyzwyczajeni jesteśmy do mobilności. Przenoszenie danych to jeden z symboli naszych czasów. Możliwość przenoszenia ich w formie cyfrowej mamy niemal od początku ery komputerów. Najpierw dane gromadziło się na dyskietkach, potem płytach CD lub DVD. Dzisiaj jednak te nośniki odchodzą do lamusa. Mało kto nagrywa i przenosi na nich dane. Dużą popularnością cieszą się jednak pendrive’y. Małe i poręczne urządzenie, które można schować w kieszeni marynarki czy sweter potrafią pomieścić niezliczoną ilość informacji. Modeli pendriv’ów na rynku jest bardzo dużo. Pytaniem jednak jest jak wybrać ten właściwy oraz czym kierować się przy wyborze tego urządzenia.

Spis treści

Polecane pendrive’y

Najlepszy pendrive do 25 PLN

SanDisk CRUZER BLADE 16GB (SDCZ50-016G-B35)

Najlepszy pendrive do 50 PLN

Kingston DataTraveler G 32GB (DTIG4/32GB)

Najlepszy pendrive do 75 PLN

Toshiba U202 64GB (THN-U202W0640E4)

Najlepszy pendrive do 100 PLN

SanDisk Ultra Flair Drive 64GB (SDCZ73-064G-G46)

Najlepszy pendrive do 150 PLN

ADATA Dashdrive Elite UE700 64GB (AUE700-64G-CBK)

Najlepszy pendrive do 200 PLN

Kingston DataTraveler SE9 G2 128GB (DTSE9G2/128GB)

Najlepszy pendrive do 250 PLN

ADATA DashDrive Elite UE700 128 GB (AUE700-128G-CBK)

Najlepszy pendrive do 300 PLN

Mushkin Impact 128GB (MKNUFDIM128GB)

Najlepszy pendrive do 400 PLN

Corsair Voyager GTX 128GB (CMFVYGTX3B-128GB)

Najlepszy pendrive do 500 PLN

HyperX Savage 256GB (HXS3/256GB)

Pendrive a dysk zewnętrzny

Pendrivy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak w ostatnim czasie na rynku wyrosła im poważna konkurencja, którą stanowią przenośne dyski zewnętrzne. Duże dyski stawiają na rozwiązania kompaktowe i dysponują o wiele większą pamięcią niż pendrive. Trzeba jednak pamiętać, że posiadają one istotne wady. Przede wszystkim mimo swojej ochronnej obudowy są podatne na uszkodzenia, wrażliwe na wstrząsy oraz upadki. Dyski zewnętrzne o dużej pojemności są też większych rozmiarów oraz posiadają dość znaczną wagę. Trudno zmieścić je w małej damskiej torebce czy kieszeni garnituru. Z takimi wyzwaniami radzą sobie natomiast małe i poręczne pendriv’y. Są to niewielkie urządzenia, które nie posiadają części mechanicznych mogących ulec awarii (należy jednak zaznaczyć, że ich nie odpowiednio używanie może doprowadzić do usterki i utraty zapisanych na nośniku informacji). Dzisiejsze pendrivy do działania wykorzystują pamięć nieulotna typu flash, a z komputerem łączą się przy pomocy portu USB.

Parametry dobrego pendriva

Wiele osób co do pendriva ma tylko dwa wymaga. Pierwszym z nich jest niska cena, drugim duża pojemność. O ile oczywiście obydwa z nich odgrywają dużą rolę, to nie można nie doceniać innych elementów. Szukając dobrego pendriva, nie opłaca się inwestować w najtańsze typ pamięci flash dostępny na rynku. Najczęściej tani pendrive nie działa zbyt długo i nie nadaje się do tworzenia kopii zapasowych. Może jedynie służyć jako doraźny nośnik przenoszenia pliku np.  z jednego urządzenia na drugie. Dlatego też, jeśli szuka się bardziej trwałego rozwiązania, pod uwagę należy wziąć również i inne parametry, które będą wpływać na trwałość i wydajność urządzenia.

Gwarancja i obudowa pendriva

Dobrego pendriv’a poznać można nie tyko po tym, że jest on wyprodukowany przez znaną i cenioną na rynku markę, ale również i po jego obudowie. Powinna ona być wykonana z twardego plastiku lub aluminium. Dobrze, jeśli pendrive dodatkowo jest wzmocniony gumą, pozwoli mu to zyskać na wytrzymałości. Szukając wytrzymałego pendrive, warto również zwrócić uwagę na markę producenta oraz gwarancję jaką objęty jest sprzęt. Czołowi producenci tacy jak Patriot, SanDisk, A-Data czy HyperX na swoje produkty dają nawet 5 letnie gwarancje. Nie warto jednak inwestować w pendrive z dożywotnią gwarancją, oznacza ona nic innego, jak wymianę wadliwego elementu do czasu aż będzie on dostępny na rynku, a nie wymianę całego urządzenia na te sprawnie działające.

W zakresie obudowy pendrive warto również wspomnieć, że producenci coraz częściej wychodzą ponad standard i proponują urządzenia o wymyślnych kształtach. Bez problemu można znaleźć pendrive w kształcie serduszek, bohaterów z bajek czy filmów. Często spotykane są również pendrive w obudowach wykonanych z drewna czy w droższych wersjach srebrnych lub złotych. Jednak należy pamiętać, że zazwyczaj w przypadku takich urządzeń wysoką cenę płaci się za ciekawą obudowę, a nie za parametry samej pamięci flash. Przydatne i ciekawe są natomiast pendrivy wodoodporne, ich obudowa wykonana jest z gumy, która dodatkowo tłumi wszelkie wstrząsy i uderzenia. Wybierając obudowę urządzenia dobrze też zwrócić uwagę, w jakiej temperaturze można przechowywać pamięć USB. Standardowo nie powinna być ona przechowywana poniżej 20 stopni Celsjusza, a używana w temperaturze poniżej 0.

Rozmiar pendriva

Chociaż z założenia pendrive to małe urządzenie, to poszczególne modele znacznie różnią się od siebie rozmiarami. 99% produktów zazwyczaj mieści się w małej kieszeni, ale na rynku można dostać te większe i bardziej funkcjonalne pamięci USB. Ze względu na to, że małe urządzenie łatwo zgubić, producenci często wyposażają je w szczeliny, które pozwalają przypiąć pendrive do kluczy czy smyczki.

Pojemność pendriva

Pojemność pendrive’a to jeden z najistotniejszych parametrów, na który zwracają uwagę wszyscy kupujący. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia. Oferują one pamięć od 1 GB nawet do ponad 500 GB. Trzeba pamiętać jednak, że im większa pojemność urządzania, tym jego cena jest wyższa. Stąd też w rankingu pendrivów dominują modele o średniej pojemności. Najczęściej do użytku prywatnego wybiera się pendrive’y o pojemności 8 GB danych. Jest to dość uniwersalny rozmiar, który pozwala na pomieszczenie muzyki, filmów, zdjęć, czy dużej ilości plików tekstowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli szuka się urządzenia, które będzie służyć jako archiwum zdjęć najlepiej wybrać to, które może pomieścić powyżej 16GB.

Prędkość przesyłania danych w pendrive

Jednym z istotniejszych parametrów pendriva, na który wiele osób nie zwraca uwagę, jest prędkość przesyłanych plików. Jest ona podawana w megabitach na sekundę. W praktyce to od niej zależy, ile dany będzie się kopiował. Oprócz podanej przez producenta szybkości istotne jest to, jakie porty obsługuje urządzenie. Dużym zainteresowaniem w rankingu pendrivów cieszą się modele wykorzystujące najnowszy standard 3.0. Urządzenia wyposażone 1.0 lub 2.0 będą wolniejsze, co istotnie wpłynie na czas transmisji danych. Należy jednak pamiętać, aby przed wyborem pendriva sprawdzić, czy wbudowane w niego porty są kompatybilne z komputerem, którego się używa. Warto także wspomnieć, że najnowsze pendrivy posiadają wbudowany standard USB 3.1 drugiej generacji, pozwala on na przepustowość 1250 MB/s. Możliwość osiągania dużych prędkości przy przenoszeniu plików jest szczególnie ważna, jeśli tymi kopiowanymi są zdjęcia lub firmy, w przypadku przenoszenia na pendriva tylko plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych ma ona drugorzędne znaczenie. Pliki te są zazwyczaj bardzo małe, więc i tak szybko zostaną przekopiowane. Ważną informacją przy analizowaniu tego parametru jest także to, że producenci wyróżniają i podają w specyfikacji technicznej dwie prędkości. Pierwsza z nich nazywana jest prędkością odczytu i jest ona zazwyczaj wysoka; mówi, z jaką szybkością odczytywane są dane z urządzenia. Druga podawana prędkość to ta zapisu, która mówi o tym, jak szybko dane są zapisywane na urządzeniu.

Oprogramowanie na pamięci USB

Na zwykłym pendrive istnieje możliwość zainstalowania oprogramowania, które będzie działać na określonym komputerze, tym na którym została dokonana instalacja. W przypadku, gdy chce się, aby zainstalowana aplikacja działa na każdym sprzęcie komputerowym, konieczne jest zakup urządzenie, które posiada oprogramowanie U3 lub UR Smart. Na pendrive można również instalować niektóre wersje i destrukcje Linuksa i Windowsa. Aby pamięć USB mogła być wykrzywiana jako pamięć podręczna systemu Windows, konieczne jest zakupienie tej z funkcją ReadyBoost. Niektóre z pamięci flash mogą również być wykorzystywane do robienia backupów danych na komputerze.

Dodatkowe zabezpieczenia w pendrive

Dobrej jakości pendrive wyposażone są dodatkowo w zabezpieczenia. Mają one chronić dane przed wyciekiem oraz samo urządzenie np. przed wirusami. Najpopularniejsze modele w rankingu pendrivów wyposażone są w m.in. w szyfrowanie danych, które pozwala odczytać zapisanych informacje dopiero po podaniu wcześniej ustalonego hasła. Nowszym rozwiązaniem w tym zakresie jest pendrive z czytnikiem linii papilarnych. W nich dostęp do danych uzyskuje się po tym, jak urządzenie rozpozna odcisk palca wcześniej przypisany. Na rynku dostępne są również modele z wybudowanym antywirusem. Jest on fabrycznie wbudowany i sprawia, że nawet jeśli pamięć flash podepnie się do nieznanego komputera, to nie zostaje ona zainfekowany.

Jak wybrać dobrego pendriva? Na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę

Mnogość modeli pendrive na rynku sprawia, że ich wybór może nie być łatwy. Kierując się jedynie ceną urządzenia często wybieramy ten z najniższej półki, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Biorąc pod uwagę najniższą ceną, nie zwraca się uwagi do dodatki i funkcjonalności, które sprawia, że pendrive będzie przede wszystkim użytecznym sprzętem. Tymczasem przeglądając ranking pendrivów widać, że takie modele wcale nie muszą być dużo droższe od tych podstawowych. W zestawieniu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na urządzenia, które są wyposażone w:

  • chowaną wtyczkę do wnętrza pendrive – jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze niż wtyczka odpisana, która bardzo łatwo można zgubić,
  • porty USB typu A oraz micro USB/ Lightning – funkcjonalność ta pozwala na używanie pendrive nie tylko na komputerze, ale i na urządzeniach mobilnych (tablet, telefon); w przypadku, jeśli posiada się sprzęty marki Apple, należy zainwestować w pendrive z wtyczką Lightning;
  • system USB OTG- system ten pomaga wykrywać pendrive na urządzeniu mobilnym; działa on wraz z systemem Android oraz Windows 10 Mobile;
  • PC Lock – funkcja ta umożliwia wykorzystywanie pendriva jako klucza do komputera; ten nie otwory się, dopóki w porcie USB nie umieści się pendriva; ta funkcjonalność może być stosowana zarówno w przypadku domowych komputerów, jak i firmowych.

Wszystkie te funkcjonalności pozwolą na wszechstronne używanie pamięci USB oraz sprawią, że będzie ona przydatna w każdych warunkach. Co więcej, modele w nie wyposażone cenowo wcale nie odbiegają od tych standardowych a np. w fikuśnych obudowach. Ceny pendrive’ów  o podstawowej pojemności i funkcjonalności zaczynają się już od 15 zł, za standardowy  8 GB model trzeba zapłacić ok. 40 zł wzwyż. Pendrivy o większej pojemności rozpoczynają od ok. 50 zł i dochodzą do cen nawet 200 zł. Koszty ich zakupu mogą być wyższe, jeśli zdecyduje się na obudowy wykonane z kruszców szlachetnych lub pokryte cyrkoniami czy kryształkami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here