Ranking czytników kart pamięci. Top 10 najlepszych modeli

0
416

Współcześnie gromadzimy bardzo wiele danych. W naszym posiadaniu znajdują się zarówno liczne pliki tekstowe, jak i zdjęcia czy filmy video. Nie wszystkie te dane można zapisać w pamięci wewnętrznej komputera. Uniemożliwia to ich ilość. W tym przypadku popularnym rozwiązaniem jest zapisywanie plików na kartach pamięci. Są one niewielkimi sprzętami, które pozwalają na zapisywanie olbrzymich ilości danych. W sloty na nie lub w same karty pamięci wyposażonych jest mnóstwo urządzeń Znajdziemy je m.in. w aparatach fotograficznych, kamerach, telefonach, tabletach itp. Aby jednak móc się cieszyć napisanymi danymi, konieczne jest ich odczytanie. Tego nie potrafi zwykły komputer stacjonarny. Jeśli dane chce się na nim otworzyć, należy przesyłać pojedynczo pliku pomiędzy nim a innym urządzeniem (za pomocą kabla) albo wykorzystać szybszy i dający większą swobodę czytnik kart pamięci.

Spis treści

Polecane czytniki kart pamięci

Najlepszy czytnik kart pamięci do 15 PLN

Hama 114731

Najlepszy czytnik kart pamięci do 25 PLN

Hama 123976 czytnik 2w1 USB 2.0

Najlepszy czytnik kart pamięci do 50 PLN

Hama 49009 65w1 USB 2.0

Najlepszy czytnik kart pamięci do 75 PLN

Unitek Y-9313D

Najlepszy czytnik kart pamięci do 100 PLN

Trust 20968

Najlepszy czytnik kart pamięci do 150 PLN

SanDisk SDDR-289-X20 Image Mate All in One USB 3.0

Kiedy warto kupić czytnik kart pamięci?

Czytnik kart pamięci jest małym urządzeniem elektronicznym, które przyda się osobom używającym aparatu, telefony czy innego urządzenia tego typu. Zazwyczaj wyposażone są one zewnętrzne karty pamięci, które pozwalają na zapisywanie większej ilości danych. Osoby korzystające od lat z jednego rodzaju sprzętu, wyposażonego w tę samą kartę, mogę zdecydować się na dedykowany i tani czytnik kart pamięci. Jeśli sprzęt (a co za tym idzie i kartę) zmienia się często lepiej postawić na urządzenie uniwersalne, którego nie będzie trzeba zmieniać wraz z zakupem nowego aparatu czy telefonu.

Czytniki kart pamięci dedykowane

Na rynku dostać można wiele czytników kart pamięci. Dzielą się one ze względu na standard kart, jakie obsługują lub też posiadany interfejs. Oznacza to, że jeśli chce się kupić urządzenie, które będzie kompatybilne z posiadaną przez nas kartą pamięci oraz komputerem stacjonarnym, na którym chcemy odczytywać dane, konieczne jest przeanalizowanie parametrów wybieranego modelu. Osoby, które na swoim wyposażeniu posiadają wiele kart pamięci, mogą zdecydować się na uniwersalny czytnik kart.

Wiele osób decyduje się na zakup czytnika kart przystosowanego do obsługi jednego standardu karty. W tym zakresie na sklepowych półkach można znaleźć urządzenia obsługujące formaty:

  • memory stick – są to standardowe karty, które odnieść możemy w aparatach fotograficznych, kamerach cyfrowych, telefonach czy konsolach;
  • secure digital (SD) – karty tego typu stosowane są w amatorskich aparatach cyfrowych i kamerach; ich pojemność dochodzi do 4 GB, stąd też cieszą się dużą popularnością;
  • secure digital high capacity (SDHC) – podobnie jak wcześniej wymienione karty SD również stosowane są w aparatach i kamerach cyfrowych; ich pojemność dochodzi do 32 GB;
  • secure digital extended capacity (SDXC) – karty te można spotkać w perofesjonalnych aparatach i kamerach; wynika to z faktu, że są one niezwykle pojemne; mogą pomieścić do 2 TB danych;
  • multimedia card (MMC) – karty w tym standardzie można jeszcze znaleźć w starszych modelach aparatów fotograficznych;
  • CompactFlash (CFI/CF II) – tego typu karty znajdują się na wyposażeniu profesjonalnych aparatów i pozwala na bardzo szybki transfer danych;
  • Micro SD/SDHC/SDXC – karty wykorzystywane w telefonach komórkowych i smartfonach;
  • SxS – najnowszy standard kart pamięci stosowny w sprzęcie profesjonalnym.

Uniwersalne czytniki kart pamięci

W rankingu czytników kart pamięci można również odnaleźć niezwykle popularne modele uniwersalne, nazywane również all-in-one. Obsługują one więcej niż jedne standard kart. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na obsługę wszystkich tych, które są aktualnie dostępne na rynku. Część modeli może potrzebować do odczytu danych z kart specjalnego adaptera. Czytniki kart pamięci z adapterem są mniejsze i poręczniejsze, ale aby ich użyć, konieczne jest posiadanie przy sobie zarówno czytnika, jak i adaptera.

Interfejs czytnika kart pamięci

Dostępne na rynku czytniki kart pamięci dzielą się również ze względu na obsługiwany interfejs. W rankingu czytników kart pamięci najpopularniejsze są urządzenia USB. Ich też jest najwięcej dostępnych na rynku. Są to sprzęty, które komunikują się z komputerem stacjonarnym przy pomocy złącza USB. W zależności od modelu czytniki wyposażone są albo w kable, albo we wtyczkę USB. Czytniki USB pozwalają na wymianę danych zarówno z laptopami, jak i komputerami stacjonarnymi. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w więcej niż jedno wejście USB, dzięki czemu można połączyć je równocześnie np. do komputera oraz drukarki. Tego typu sprzęty nazywane są czytnikami HUB.

Alternatywa dla czynników USB, są te z wejściem ExpressCard. Są to urządzenie dedykowane do laptopów. Podłącza się je bezpośrednio do gniazda expresscard (ewentualnie PCMCIA). Adaptery tego typu można stonować w zależności od modelu albo do jednego, albo do wielu formatów kart pamięci. W rankingu czytników kart znajduje się urządzenia o szerokości 33 i 54 milimetrów. Szukając uniwersalnego rozwiązania, najlepiej jest wybrać czytnik ExpressCard 54, który jest przystosowany do obsługi większej ilości standardów kart.

Kolejnym rodzajem czytnika jest ten przystosowany do wejścia IEEE1394. Jest on przystosowany do komputerów stacjonarnych i laptopów. Czytnika z takim interfejsem należy szukać pod nazwą FireWire. Obsługuje on karty CF I i CF II, a jego dużą zaletą jest bardzo prędkość transferu danych. Ze względu na obsługiwane formaty kart swoje zastosowanie znajdzie on u osób, które na co dzień wykorzystują profesjonalny sprzęt z kartami o standardzie CF.

Wewnętrzne czytniki kart pamięci

Mówiąc o czytnikach kart pamięci, nie można również pominąć wewnętrznych urządzeń, które wbudowane są w komputer. Takie rozwiązanie można znaleźć w niektórych modelach laptopów. Wewnętrzne czytniki kart pamięci pozwalają na obsługę jednego lub kilku wybranych formatów kart. Dla użytkowników komputerów stacjonarnych dostępne są natomiast urządzenia, które można na stałe zamontować w kieszeni znajdującej się w obudowie sprzętu. Zazwyczaj są one uniwersalne.

Szybkość transferu w czytnikach kart pamięci

Czytniki kart pamięci nie posiadają wielu parametrów, które można by długo analizować przed zakupem. Warto jednak przyjrzeć się kilku najistotniejszym elementom, które wpłynąć na komfort użytkowania tego urządzenia. W przypadku czytników najważniejsza jest szybkość transferu. Uzależnione jest ona od standardu karty oraz łącza, jakim dysponuje czytnik i za pomocą, którego komunikuje się z komputerem. Producenci dają wybór między czytnikami ze złączem USB 2.0 oraz 3.0, czyli tym nowszej generacji. Co do zasady złącze USB 2.0. powinno pozwalać na prędkość transferu wynosząca 60MB na sekundę, w rzeczywistości jest jednak ona o połowę mniejsza. Czytniki ze złączem 3.0 są szybsze i pozwalają na rzeczywistą prędkość transferu na poziomie 300 MB na sekundę (szybkość deklarowana przez producentów to 5 GB na sekundę). Większe prędkości przy przesyle danych osiągają czytniki typu expresscard (ok. 133 MB na sekundę). Natomiast w urządzeniach FireWire prędkość może wynosić od 50 do 100 MB na sekundę. Należy jednak pamięć, że podczas zakupu nie warto kierować się samą szybkością złącza w czytniku. Jeśli używa się standardowych kart pamięci, to nawet zakupu bardzo szybkiego czytnika nie sprawi, że transfer będzie przebiegała szybko.

Wymiary czytnika kart pamięci

Czytniki są niewielkimi urządzeniami. Nie oznacza to jednak, że każdy modeli dostępny jest w takich samych rozmiarach. W sklepach można zaraz zarówno kompaktowe i bardzo mobilne urządzenia, jak i to o większych rozmiarach. Wymiary czytnika kart pamięci najlepiej dopasować do swoich potrzeb. Jeśli często będzie się go zabierać w podróże, dobrze jest wybierać ten o jak najmniejszych rozmiarach. Do użytku domowego można wybrać urządzenie o większych gabarytach. Oprócz wymiarów dobrze jest zwrócić uwagę na długość kabla ma on znaczenie, jeśli złącze USB komputera znajduje się z tyłu obudowy. Aby komfortowo przegrywać pliki, kabel powinien mieć co najmniej pół metra.

Sterowniki do czytnika kart pamięci

Większość znajdujących się w rankingu czytników kart pamięci modeli to urządzenie typu plug&play. Aby mogły one działać, nie jest konieczna instalacja dodatkowego oprogramowania czy wgrywanie sterowników. Na rynku znaleźć można jednak i takie czytniki, które wymagają takie działania. Zazwyczaj konieczne do instalacji sterowniki dostarczane są na płycie dołączonej do urządzenia. Osoby, które chcą przenosić dane pomiędzy różnymi komputerami stacjonarnymi i nie zawsze będą miały możliwość instalacji oprogramowania, powinny postaci na modele łatwiejsze w użytkowania, czyli te plug&play.

Ile kosztuje czytnik kart pamięci?

Kupno czytnika kart pamięci nie jest duży obciążeniem dla domowego budżetu. Ceny nawet najbardziej zaawansowanych modeli nie są wysokie. Najwięcej trzeba zapłacić za uniwersalny czytnik kart pamięci. W przypadku takiego sprzętu jest to wydatek rzędu około 40 złotych, chociaż w rankingu czytników kart pamięci można znaleźć i dane sprzęty, których koszt zakupu jest niższy. Najmniej trzeba zapłacić za czytnik, który jest dedykowany jednemu standardowy karty pamięci. Cena takiego urządzenia to 10 -15 złotych, a w przypadku niemarkowych modeli nawet i niższa.

Z większym wydatkiem wiąże się zakup adaptera. Standardowe modele dostępne  są od 50 złotych, jeśli natomiast chce się zakupić czytnik FireWire, to wydatek ten będzie wynosił ok. 200-300 złotych.

Jak wybrać dobry czytnik? Ranking czytników kart pamięci

Zakup czytnika kart pamięci należy uzależnić przede wszystkim od tego, jakie i ile kart chce się odczytywać na komputerze stacjonarnym. Jeśli kart ma się kilka i każda obsługuje inny standard, najlepiej jest postawić na uniwersalne urządzenie, które dają dużo możliwości. W innym wypadku bardziej opłacalny jest zakup czytnika dedykowanego. Należy też pamiętać, że nie zawsze zakup najlepszego na rynku modelu będzie się wiązał z szybszym transferem danych. Ten w dużej mierze zależy od posiadanej karty. Dlatego też, jeśli posiada się tradycyjne karty, lepiej kupić czytnik kart pamięci ze średniej półki, wydawanie pieniędzy na ten typu FireWire i tak nie poprawi szybkości przenoszenia danych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here