Ranking konsol. Top 10 najlepszych modeli. Którą kupić?

0
402

Konsole do gier to urządzenia cieszące się od lat niesłabnącą popularnością. Osoby, które chcą dopiero kupić to urządzenie, przekonują się, że wybór wśród nich nie jest duży. Na sklepowych półkach znajdą konsole Xbox, PlayStation lub Wii. Wydawać by się mogła, że dzięki temu wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien być czasochłonnych i trudny. Nic jednak bardziej mylnego. Konsole te dostępne są w kilku modelach, które stale są ulepszane i modyfikowane przez producentów. Zagwozdkę stanowi też sam wybór producenta konsoli. Walka o graczy pomiędzy Sony, Microsoft i Nintendo toczy się od wielu już lat, a marki zaskakują graczy coraz to nowszymi i bardziej innowacyjnymi rozważaniami. Jeśli nie wiesz, jaką konsole do gier wybrać, sprawdź nasze podpowiedzi.

Spis treści

Polecane konsole

Konsola Microsoft Xbox One X

Konsola Sony PlayStation 4 PRO 1TB

Konsola Microsoft Xbox One S 500 GB

Konsola Sony PlayStation 4 Slim 1TB

Rodzaje konsoli do gier

Na sklepowych półkach znajdziemy trzy główne rodzaje konsol do gier. Są one produktami firm Sony, Microsoft oraz Nintendo.  Konsole te dostępne są w różnych generacjach. Im jest ona większa, tym większe możliwości oferuje urządzenia. Kolejne generacje oznaczane są przez dodawanie do głównej nazwy kolejnej cyfry lub drugiego człona. W rankingu konsol do gier znajdziemy modele wszystkich trzech marek. Są one tak samo popularne i każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników. Wśród konsol do gier wyróżniany:

  • konsole xbox – są to urządzenia pozwalające na granie w gry video marki Microsoft; pierwszy model na rynku pojawił się w 2001 roku; obecnie na rynku dostępne są konsole Xbox 360 oraz najnowsza Xbox One; modele te zyskują dużą popularność ze względu na konkurencyjną cenę oraz dużą ilość gier, którą obsługują;
  • konsole Playstationkonsola do gier Playstation to produkt marki Sony, pierwsze modele pojawiły się na rynku w 1994 roku; w rankingu konsol do gier można znaleźć przede wszystkim model PS3; trzeba jednak zauważyć, że urządzenie jest o wiele droższe niż konkurencyjny Xbox, a także oferuje o wiele mniej gier; jego zaletą jest natomiast możliwość toczenia rozgrywek on-line oraz ekskluzywne tytuły gier dedykowane tylko tej konsoli;
  • konsole Nintendo – na polskim  rynku konsole do gier Nintendo nie są tymi najpopularniejszymi; gracze wśród jej wad wymieniają wysoka cena oraz odczuwalna jakość grafiki; jej zwolennicy podkreślają jednak innowacyjne sterowanie, które dostępne jest w konsoli; do gry zaangażowane są nie tylko palce, ale i całą ręką.

Wersje konsoli do gier

Wymienione wyżej konsole to te podstawowe modele, w każdym z nich do wyboru jest kilka wersji. Poszczególne generacje urządzenia różnią się od siebie wyposażeniem dodatkowym, pamięcią dyskową, rodzajami wtyczek, a także samym designem. To właśnie wybór generacji konsoli sprawia najwięcej trudności graczom. Decyzja czy zakupić najnowszą konsolę do gier, czy też postawić na starszy model nie jest łatwa. Zawsze trzeba ja jednak uzależnić od osobistych potrzeb. Należy pamiętać, że na konsolach starszej generacji nie zawsze będzie można odpalić wszystkie najnowsze tytuły gier. Jednak cena urządzenia oraz gier na nią będzie tu o wiele niższa. Warto również wspomnieć o tym, że producenci konsol do gier przygotowali również dedykowana ofertę dla osób szukających małych i energooszczędnych urządzeń. Konsole charakteryzujące się takimi cechami oznaczane są nazwa slim i występują zarówno w ofercie firmy Sony, jak i Microsoftu.

Awaryjność i gwarancja

Wybierając konsolę do gier, należy zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale i na poszczególne parametry urządzeń. Nie bez znaczenia są również opinie faktycznych użytkowników. Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie, czy konsola jest sprawnie działającym sprzętem, czy też trzeba sprawdzać się tego, że będzie się przegrzewać czy generować błędu uniemożliwiając toczenie wirtualnych rozgrywek. Dobrze jest również sprawdzić, jaką gwarancją objęte jest urządzenie, które chce się kupić. W przypadku konsol Xbox przy większości modeli można liczyć na 2- letni okres gwarancyjny w systemie door to door. Przy konsolach Nintendo oraz Playstation gwarancja jest krótsza, trwa rok. Jednak jak pokazują opinie graczy zamieszczone w rankingu konsol do gier, urządzenia te cechują się o wiele mniejszą awaryjnością. Należy również pamiętać, że okres gwarancji nie zależy tylko od samego producenta, ale i sklepu, w którym kupuje się konsole do gier. Niektóre z nich we własnym zakresie przedłużają okres gwarancyjny.

Konsola do gier a telewizor

Aby konsola mogła działać, konieczne jest podłączenie jej do telewizora. Od jakości tego podłączenia będzie zależeć jakość generowanego obrazu. Problem można napotkać, szczególnie jeśli posiada się odbiornik telewizyjny starszej generacji. Chociaż do wszystkich wyprodukowanych w ostatnim 20-leciu telewizorów da się podłączyć konsole do gier, to im telewizor jest starszy, tym gorsza jakość obrazu jest generowana. Przed zakupem dobrze jest również sprawdzić, jakimi wtyczkami dysponuje konsola i czy pozwalają one na połączenie jej z konkretnym modelem telewizora.

Parametry konsol do gier

Jak każde urządzenie konsole do gier posiadają również zestaw parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko one świadczą o jakości i wartości konsoli do gier. Niemniej jednak trudno je zupełnie zignorować przy zakupie.

Jednym z ważniejszych parametrów technicznych jest napęd, jaki posiada konsola. Wśród tych ostatnich wyróżnia się DVD oraz Blu-Ray. Dobre konsole mają wbudowany napęd  blu-ray, który jest w stanie odczytać dane o wiele większej pojemności niż ten DVD. W kolejnym kroku należy sprawdzić procesor konsoli do gier. Tutaj liczy się ilość rdzeni i moc obliczeniowa. Im jest tych więcej, tylko wydajniejsze będzie urządzenie. Nie można również zapominać o wbudowanej pamięci RAM, układzie graficznym oraz dysku twardym. O tym, czy na konsoli będzie się wygodnie grać, powie również jej rozdzielność. T koniecznie należy dopasować do posiadanego telewizora. Kupując konsolę do gier Full HG, jednocześnie nie posiadając takiego telewizora, nie będzie można w pełni wykorzystać jej możliwości.

Ilość gier na konsole i rozgrywki on-line

Kupując konsolę do gier, oczekuje się dobrej rozrywki i zabawy. Ta uzależniona jest m.in. do tego, w jakie gry będzie można grać. Stąd też wybierając model konsoli dobrze jest się zorientować, ile i jakie produkcje mogą zostać na niej uruchomione. Należy pamiętać, że konsole do gier to urządzenia o architekturze zamkniętej, w przeciwieństwie do komputerów nie da się ich rozbudować, aby mogły obsługiwać nowsze tytuły. Co za tym idzie, każda wydana na daną konsolę i dany jej model gra, będzie na niej chodzić doskonale. Jeśli konkretny tytuł nie został wydany na posiadaną przez nas konsolę, oznacza to, że nie będzie można w niego grać.

Rozrywki dostarczają nie tylko ciekawe produkcje, ale i możliwe grania on-line. Pozwala to na rywalizowanie z graczami z całego świata, a dodatkowo umożliwia granie w wersje demonstracyjne nowych gier. Niektórzy z producentów konsol do gier dają możliwość grania online za darmo, inni wymagają opłacania comiesięcznego abonamentu. Oprócz kwestii finansowych dobrze również sprawdzić, jak liczna jest wirtualna społeczność i czy liczba graczy pozwala na toczenie ciekawych rozgrywek.

Sterowanie konsolą do gier

Sterowanie to niezwykle istotną funkcjonalność, która pozwala na toczenie wirtualnych rozgrywek. Najbardziej zaawansowane i uważane za najlepsze znajdziemy w konsolach do gier Nintendo. Jest ono oryginalne i niezwykle precyzyjne. Dzięki wyposażeniu konsoli w podczerwień gracz otrzymuje o wiele więcej niż tylko standardowe sterowanie za pomocą przycisków. System sterowania w konsoli Nintendo pozwala na odczytywanie ruchów całej dłoni. W konsolach Playstation i Xbox sterowanie odbywa się za pomocą tradycyjnego joypada. Gracze oczekujący większych udogodnień, mogą zakupić dodatkowe gadżety umożliwiające aktywną zabawę. Pozwalają one zaangażować nie tylko palce, ale i ciało w wirtualne rozgrywki.

Dodatkowe funkcjonalności konsoli do gier

Dzisiejsze konsole przestały być urządzeniami, na których można tylko grać. Producenci, bowiem wyposażają je w dodatkowe funkcjonalności, które sprawiają, że stają się one wielofunkcyjnymi sprzętami. W niektórych z modeli oprócz toczenia wirtualnych zmagań można również oglądać film czy surfować po Internecie.

Ile kosztuje konsola do gier?

Zakup konsoli to nie mały wydatek. Chcąc zainwestować w dobry model najnowszej generacji, trzeba liczyć się z uszczupleniem domowego budżetu o ponad 1000 złotych. Ceny te dotyczą konsol wszystkich trzech głównych producentów. W rankingu konsol do gier można znaleźć najpopularniejsze modele, które cieszą się pozytywnymi opiniami. Pozwoli to na zakup dobrego urządzenia, które dostarczy rozrywki i dobrej zabawy wszystkim domownikom. Ranking wskazujący najlepsze modele konsole do gier będzie również pomocny dla osób, które nie znajdą się na sprzętach elektronicznych i nie wiedzą jak ocenić ich parametry. To właśnie w omawianym spisie wskazywane przez użytkowników konsole osiągają ceny powyżej 1000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że sama konsola to nie wszystko. Do niej bardzo często konieczne okazuje się dokupienie dodatków takich jak np. maty do gry. Wydatki, z jakimi trzeba się liczyć, są też gry na konsole. Najnowsze produkcji, które można uruchomić na nowej generacji konsoli, również nie należą do najtańszych. Średnia cena gier na konsole to ok. 120 złotych. Wszystko to sprawia, że rozrywka tego typu nie jest tania. Wysokie ceny samych urządzeń pokazują także, że zanim się je zakupi, konieczne jest dokładne przemyślenie swojej decyzji. Błędną może wiele kosztować. Wybór dobrej konsoli jest podstawą, stąd też dobrze jest się zatonąć z opiniami faktycznych użytkowników tych sprzętów oraz na bieżąco śledzić nowości wypuszczane na rynek przez producentów. Dobrze jest też kupować sprzęty sprawdzonych marek, które są oryginalne. Konsole nieznanych marek szybko się psują i nie prezentują takiej jakość jak te oryginalne. Nie są one również obejmowane gwarancja, przez co ewentualne naprawy należy pokryć z własnej kieszeni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here