Rak nerki – czym jest i jakie są jego przyczyny? 

0
236

Nowotwory nerek należą do rzadkości oraz rozwijają się głównie u osób w średnim czy podeszłym wieku. Przyczyną raka nerki może być uwarunkowanie genetyczne lub oddziaływanie czynników takich jak palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, nadmiar białka zwierzęcego w diecie lub nadużywanie leków przeciwbólowych. Czym dokładnie jest rak nerki? Jakie są jego przyczyny i objawy? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rak-nerki-skad-sie-bierze-jak-zdiagnozowac-i-leczyc/ 

Rak nerki – czym jest? 

Rak nerki jest to nowotwór o łagodnym lub złośliwym charakterze. Rozwija się na podłożu nabłonka kanalików nerwowych lub podścieliska. Rak nerki i może rozwinąć się również z nabłonka przejściowego dróg moczowych. Stanowią zaledwie kilka procent wszystkich diagnozowanych nowotworów i znacznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. Przez długi czas mogą Nie rozwijać się wokół niego żadne objawy wskazujące na tę chorobę. 

Rak nerki – jakie są jego przyczyny? 

Za rozwój raka na jakie odpowiadają czynniki hormonalne, środowiskowej, a także genetyczne. Genetycznymi postaciami raka są zespół von Hippel, w przebiegu którego dochodzi przez mutację genu HLV, a w efekcie do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka nerki, nadnercza także trzustki i siatkówki. Wrodzony rak brodawkowaty nerki, który związany jest z mutacją genu MET. Wrodzona mięśniakowatość brodawkowa i rak nerkowokomórkowy, wynikający z mutacji genu FH. Zespół Brita, Hogga i Dube’go, który wynika z mutacji genu BHD. 

Czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko raka nerki to przede wszystkim nadwaga, nadciśnienie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz długotrwała ekspozycja na azbest. Innymi czynnikami ryzyka są nadmiar białka zwierzęcego w diecie oraz przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych. 

Jakie są objawy raka nerki? 

W przebiegu większości nowotworów, w tym raka nerki w początkowym stadium mogą nie być zauważalne żadne objawy, zwłaszcza na początku. Tylko niewielki odsetek nowotworów diagnozowany jest we wczesnym stadium. Zazwyczaj ma to miejsce podczas wykonywania badań kontrolnych. Większość nowotworów nerki rozpoznawana jest dosyć późno, ponieważ pojawiają się objawy kliniczne. 

Objawami, które towarzyszą nowotworowi nerki są: 

  • ból w okolicy lędźwiowej
  • gorączka
  • osłabienie
  • utrata apetytu i spadek masy ciała
  • obecność krwi w moczu
  • niedokrwistość
  • nadmierna potliwość nocna
  • spadek ilości wydalanego moczu
  • obrzęki nóg 

Zobacz też: http://www.atvn.pl/zapalenie-cewki-moczowej-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here