Spawarka do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych – co wybrać?

0
184

Czas dużych i ciężkich spawarek transformatorowych powoli dobiega końca. Na rynku sprzętu spawalniczego dedykowanego zastosowaniom już nie tylko wysoce profesjonalnym, ale i amatorskim, dominującą pozycję zajmują inwertorowe spawarki elektrodowe. Urządzenia inwertorowe bazują na nowoczesnych modułach elektronicznych umożliwiających przetworzenie prądu w efektywniejszy sposób. Dzięki temu jest to sprzęt lżejszy, bardziej kompaktowy, a dzięki temu wygodniejszy w użytkowaniu.

Spawanie metodą MMA

Powszechnie dostępne, tanie i wygodne w obsłudze urządzenia inwertorowe to sprzęt idealny do spawania metodą MMA, czyli bez konieczności stosowania dodatkowych butli z gazem osłonowym. Spawanie elektrodami otulanymi (pod wpływem temperatury otulina ulega rozpuszczeniu, tworząc w ten sposób atmosferę ochronną, zabezpieczającą miejsce spawu, wpływającą na poprawę jego jakości) przy zastosowaniu nowoczesnych spawarek elektrodowych jest bardzo proste i każdy, nawet niedoświadczona osoba, z łatwością podoła temu zadaniu. Oczywiście metoda ma pewne ograniczenia techniczne, ale przy zastosowaniach amatorskich i niekiedy również półprofesjonalnych, jak najbardziej się sprawdza i często jest stosowana. Spawarki elektrodowe zapewniają również możliwość spawania metodami MIG i MAG, a wybrane modele tego typu urządzeń również metodą TIG.

Ważne parametry

Szukając niedrogiej spawarki elektrodowej do zastosowań hobbystycznych, do realizacji drobnych prac naprawczych lub konstrukcyjnych, warto sięgać po urządzenia oferujące szeroki zakres regulacji wartości prądu spawania. Dzięki temu zyskamy możliwość spawania metalowych elementów o różnej grubości. W drobnych zastosowaniach warsztatowych i użytku domowym najlepiej sprawdzają się urządzenia jednofazowe – spawarki elektrodowe trójfazowe to sprzęt bardziej profesjonalny, wymagający dostępu do siły (trzy fazy). W sprzedaży możemy znaleźć również zaawansowane urządzenia międzyfazowe. Poza wartością prądu spawania ważnym parametrem technicznym jest także cykl pracy spawarki – to sprawność urządzenia mierzona przez czas spawania i czas potrzebny do studzenia sprzętu.

Podstawowe urządzenie spawalnicze do zastosowań domowych i hobbystycznych można kupić już za kilkaset złotych. Mała spawarka elektrodowa to poręczny sprzęt, który przyda się w każdym warsztacie, umożliwiając szybkie łączenie różnych elementów metalowych, wykonywanie drobnych napraw czy realizację prostych prac konstrukcyjnych. Szukając takiego urządzenia, szczególną uwagę należy zwrócić na oferowane przez nie wartości prądu oraz cykl pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here