Przewód mikrofonowy. Najważniejsze porady przed zakupem

0
168

Kable mikrofonowe stanowią szczególny podtyp przewodów. Są stosowane przede wszystkim do zasilania i przewodzenia sygnałów płynących z i do mikrofonów. Pomimo że obecnie mikrofony bezprzewodowe zyskują na popularności, wiele osób sięga wciąż po ich odpowiedniki wyposażone w przewód. Mogę one zagwarantować szczególnie wysoki poziom transmisji danych, a tym samym – zbieranego przez mikrofon dźwięku. Poniżej rozwijamy ten temat oraz udzielamy szczegółowych porad związanych z wyborem przewodu mikrofonowego. 

Przewody mikrofonowe – dla artystów, muzyków, inżynierów dźwięku 

Rodzaj zastosowanego przewodu ma duży wpływ na jakość dźwięku transmitowaną przez dany mikrofon. Pod tym względem, wybór odpowiedniego przewodu może znacząco zmienić i poprawić uzyskiwane rezultaty. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wyeksponowaniu głosu osób korzystających z mikrofonu – aktorów, muzyków, śpiewaków, prelegentów – wówczas warto zastosować odpowiednio dobrany przewód. 

Do mikrofonów polecamy kable XLR (mikrofonowe), w które możesz zaopatrzyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i specjalistycznych sklepach internetowych. Wybierając przewód, warto pamiętać o kilku najważniejszych sprawach, które pomogą Ci uniknąć rozczarowania i wybrać produkt idealnie pasujący do potrzeb. Warto więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na długość danego przewodu. W zależności od tego, gdzie danym mikrofon będzie używany – w studiu nagraniowym czy na scenie – przewód powinien mieć odpowiednią długość. Najczęściej, wybierane są modele 3-5 metrowe, choć znajdziesz także odmiennej długości przewody. 

Przewód mikrofonowy powinien również posiadać zestaw złączy XLR ulokowanych na obu jego końcach. Są to złącze męskie XLR-M oraz żeńskie XLR-F. Przewody o identycznych złączach po obu stronach nie występują. Warto także zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w produkcji. Obudowa przewodu powinna być wykonana z elastycznego materiału – na przykład formowanego plastiku. Złącza XLR powinny być natomiast metalowe.

Zastosowanie i rodzaje przewodów mikrofonowych 

Przewody mikrofonowe gwarantują przesyłanie sygnału w wysokiej jakości. Dzięki temu emitowany dźwięk będzie w pełni zadowalający oraz intensywny. Warto podkreślić, że mikrofony z przewodami wypadają o wiele lepiej niż wiele modeli mikrofonów bezprzewodowych. Różnica tkwi właśnie w jakości emitowanego dźwięku. 

Dostępne przewody mikrofonowe można podzielić na kilka typów, w zależności od zastosowanego medium do przesyłu danych i jego konstrukcji. Znajdziesz między innymi konwencjonalne przewody mikrofonowe, wyposażone w spiralny ekran. Obecne w ich środku włókna tworzą dwie pary, o średnicy w przedziale od 0,15 do 0,5. Znajdziesz także bardziej rozbudowane przewody z wiązką czwórkową, bezhalogenowe. Wybór konkretnego modelu zależy między innymi od Twoich oczekiwań w zakresie jakości emitowanego dźwięku. Oprócz samych przewodów, wielu ich użytkowników sięga także po specjalne przejściówki dedykowane do kabli mikrofonowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here