Dlaczego warto ocieplać swój dom węglem ekogroszkiem?

0
138

Węgiel ekogroszek to obecnie najpopularniejsza forma ogrzewania paliwem stałym w polskich domach. Trwale wyparł on coraz rzadziej używany orzech. Jest to po części spowodowane większą świadomością ekologiczną w społeczeństwie. Ekogroszek jest przy okazji zgodny z aktualnymi normami i nie ma problemów prawnych z jego używaniem. W jakościowej wersji można go kupić na stronach typu wegielsztygar.pl. Dlaczego jeszcze warto używać ekogroszku w swoim domu?

Zalety używania ekogroszku

Dużą zaletą ekogroszku jest jego łatwa dostępność. Można go dostać bezpośrednio w kopalni, która pomoże w przetransportowaniu go do domu. Węgiel ekogroszek można też kupić w sklepach internetowych, przykładowo na stronie wegielsztygar.pl. Najczęściej jest wtedy pakowany w wygodnym worku. Co prawda jest on trochę droższy niż tradycyjne wersje węgla, ale nadrabia się tu tzw. kalorycznością. Daje ona większe możliwości wykorzystania kotła, gdzie łatwiej uzyskać wysokie temperatury przy mniejszym wsadzie. Pozwala to z czasem zaoszczędzić i dokonywać rzadszych zakupów.

Dzięki węglowi ekogroszkowi można znacznie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i gazów. Zwłaszcza w porównaniu z innymi formami paliw stałych. Ekogroszek jest zazwyczaj odsiarczony i ma mało substancji niepalnych. Dodatkowo warto wyróżnić wysoką sprawność spalania, która podwyższa wartość ekologiczną. Spalanie ekogroszkiem względem innego węgla zmniejsza też wydzielanie dwutlenku węgla o 25%. Tlenku węgla i pyłów z kolei nawet o 90%,

Jaki ekogroszek wybrać do swojego domu?

Nie każdy ekogroszek cechuje się tak wysoką wartością kaloryczną lub stopniem odsiarczania. Węgiel warto kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak wegielsztygar.pl. Dodatkową zaletą jest tutaj dostarczenie ekogroszku prosto do domu – w wersji workowanej. Będzie on idealny do pieców niskoemisyjnych, gdzie ilość wydzielanych popiołów nie przekracza zazwyczaj 7%. Warto zwrócić uwagę na wysoką wartość opałową, która wynosi nawet 28 MJ/kg. Węgiel ekogroszek nie powinien też przekraczać pewnego stopnia wilgotności, bo będzie się znacznie gorzej palił.

Węgiel powinien spełniać parę podstawowych założeń, jeśli chce być nazywany ekogroszkiem. Bryłki powinny mieć średnicę w granicach od 5 do 25 milimetrów. Umożliwi to spalanie w nowocześniejszych kotłach, które posiadają automatyczne podajniki. Ziarna w węglu ekrogroszku nie powinny też być zbyt małe, bo mają wtedy mniejszą wartość opałową. Wpływa to także na zwiększenie emisji pyłów. Dobrze też sprawdzić kolor węgla, który powinien być zbliżony do szarego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here