Pracuj jako celnik. Jakie są wymogi egzaminacyjne?

0
260

Agenci celni zajmują się przede wszystkim przepływem towarów na granicy państwa. Sprawdzają opodatkowanie i oclenie towarów wwożonych i wywożonych. Szukają towarów niebezpiecznych i nielegalnych, co wiąże się z ciągłym zagrożeniem i stresem. To praca nie dla każdego, ale może to właśnie Ty szukasz wyzwania?

Jakie są obowiązki agenta celnego?

Każdy agent celny zajmuje się wszelkim czynnościami, związanymi z odprawą celną towarów. Muszą sprawdzić czy dokumenty transportowe zgadzają się z zadeklarowanym, przewożonym towarem.

Jednocześnie muszą bacznie obserwować wszystkie transporty, gdyż w każdym z nich mogą być nielegalne towary i substancje, takie jak: narkotyki, egzotyczne zwierzęta czy broń palna.

Jakie są obowiązki agenta celnego?

  • Przygotowanie dokumentów, wniosków i pism celnych;
  • Odprawa celna towarów;
  • Kontrola towaru pod kątem legalności;
  • Zgłaszanie towarów do odprawy celnej;
  • Koordynacja przewozu towarów przez granicę;
  • Rozliczenia podatkowe VAT i cła;
  • Raportowanie statystyczne.

Jak zostać agentem celnym?

9 maja 2014 roku zawód agenta celnego został deregulowany. Od tego czasu kandydaci na celnika nie muszą zdawać egzaminu państwowego.

Deregulacja spowodowała, że na listę agentów celnych może zostać wpisany każdy, kto spełni określone warunki:

  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych
  • Posiada odpowiednie dokumenty, które poświadczają doświadczenie w pracy celnika
  • Nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa podatkowe, skarbowe i inne

Wiele szkół organizuje kursy i studia kształcące, stricte na agenta celnego. Osoby który ukończyły tego rodzaju kursy lub studia, mają dużo większe szansę na dostanie pracy jako celnik.

Dodatkowe, kierunkowe wykształcenia również predystynuje taką osobę do otrzymania szybkiego awansu i wyższego stanowiska.

Testy na agenta celnego zdaje się na koniec studiów lub kursu. Obejmują one zakres materiałów, które już przerobiliście w trakcie nauki. Pytania najczęściej dotyczą niebezpiecznych substancji, prawa podatkowego, rozpoznawania zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, jak również rozpoznawania unikalnych dzieł sztuki.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu możemy aplikować na stanowisko agenta celnego.

Ile zarabia agent celny?

Agenci celni są w większości zatrudniani przez prywatne przedsiębiorstwa, które świadczą usługi dla innych podmiotów gospodarczych. Zatrudniani są również w biurach agencji celnych, magazynach, firmach logistyczno-transportowych, firmach kurierskich i organach podatkowych.

Ich szeroka wiedza o prawie podatkowym przyspiesza pracę firmy, co samo w sobie generuje zyski.

Zarobki początkującego agenta celnego plasują się na poziomie 3,000 zł netto. Jednak uzależnione są one od wielkości i renomy firm, jak i od zajmowanego stanowiska.

Agenci o kilkuletnim stażu mogą otrzymać 5,000 zł netto lub więcej. Do wypłaty dochodzą również premie uznaniowe i wiele innych dodatków.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Odpowiedzi.com.pl.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here