Lipofilling – co to za zabieg?

0
327

Zabiegi kojarzą się najczęściej z groźną, inwazyjną operacją. A co z hasłem lipofilling? Brzmi dość obco. Jest to jednak stosunkowo prosty zabieg, w którym chodzi o transfer tłuszczu.

Czym jest transfer tłuszczu?

Jest nazywany również procesem przeszczepia tłuszczu. Polega na wykorzystaniu własnego tłuszczu pacjenta w celu trwałego wypełnienia i zwieszenia objętości tkanek miękkich.
Tłuszcz pobiera się cienkimi kaniulami(od 2 do 3mm), poprzez małe nacięcia stosując konwencjonalną liposukcję. Tłuszcz jest zasysany pod wysokim lub niskim podciśnieniem, w zależności od wskazania i preferencji osoby wykonującej zabieg.

Przed pobraniem określa się najbardziej odpowiednie partię ciała do tego celu. Przed zabiegiem może zostać wykonane pacjentowi zdjęcie w celu porównania stanu przed i pooperacyjnego.
Najczęściej wykorzystuje się wewnętrzne strony ud, pośladki, brzuch, górna część ramion lub szyi, a nawet wewnętrzną część kolan. Z wybranego miejsca pobiera się tłuszcz, po wcześniejszym nacięciu, które zwykle ma długość ok 5 milimetrów w fałdach skóry, np. dolny fałd pośladkowy.

Wyizolowane komórki tłuszczowe (lipidy) są następnie wstrzykiwane w obszary z niedoborem.

Lipofiling można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie miejscowe stosuje się tylko wtedy, gdy przeszczepiane są niewielkie ilości tłuszczu. Miejsce pobrania jest specjalnie przygotowane poprzez infiltrowanie mieszaniną znieczulenia miejscowego oraz adrenaliny, co ma na celu poprawę naszego komfortu po operacji i zniwelowanie obecności siniaków. Oprócz zwiększenia objętości, zabieg taki poprawia jakość i elastyczność skóry. Mechanizm działania nie jest w pełni poznany, ale poprzez wielokrotne zastosowanie kliniczne, technika ta dowiodła swojego pełnego bezpieczeństwa i skuteczności.

Jakie informacje powinniśmy wiedzieć przed zabiegiem lipofillingu?

Powinniśmy przedstawić nasze oczekiwania. Dość często mogą być potrzebne dwie lub trzy próby lipofillingu. Niestety, po każdym zabiegu około 50% wstrzykniętego tłuszczu jest wchłaniane.

Po operacji występują dwa znaczne spadki objętości:

– pierwsza następuje po około trzech tygodniach, kiedy pooperacyjne nagromadzenie płynu, zwane obrzękiem, ustąpi.

– drugie, pojawia się po czterech lub sześciu miesiącach później, gdy martwe komórki tłuszczowe są ponownie wchłaniane przez organizm.

Aby poprawić efekty pooperacyjne odradza się pacjentom palenie tytoniu, gdyż palenie zmniejsza przeżycie przeszczepianego tłuszczu i zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, w szczególności zwalnia proces gojenia się ran. Warto też zajrzeć na wrosinski.pl.

Lipofilling, znajduje zastosowanie w powiększaniu tkanek miękkich, modelowaniu sylwetki, odmładzaniu twarzy, czy rekonstrukcji twarzy. Swoje laury zbiera też w zabiegach modelowaniu piersi.

Jako zabieg ma dużo zalet, ponieważ jest on mało inwazyjny, z niskim ryzykiem powikłań, nie pozostawia też blizn znacznych rozmiarów w miejscu dawczym i nie zostawia żadnych śladów w miejscu biorczym, poza tym wykorzystuje materiał całkowicie naturalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here