Czapka zimowa – jak wybrać tę właściwą?

0
199

Zima to okres szczególny, do którego nadejścia warto się odpowiednio przygotować. Podstawową sprawą jest zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne do ochrony przed chłodem ubrania. Oprócz kurtek, ogrzewanej bielizny i grubych spodni, warto pamiętać także o dodatkach. Mają one ogromny wpływ na nasze poczucie ciepła w okresie niskich temperatur. Wśród dodatków, szczególną rolę gra czapka; jak dobrze wiemy, to właśnie przez głowę człowiek traci większość ciepła zmagazynowanego w organizmie. 

Czapka „czapce” nierówna – czyli o tym, jak kupować czapki

Czapki to element ubioru, który w ciągu ostatnich dekad przeszedł niemałe zmiany. O ile dawniej, czapka pełniła przede wszystkim funkcje praktyczne – obecnie znaleźć możemy wiele czapek o rozbudowanym oddziaływaniu estetycznym. Wybierając czapkę, możemy nie tylko kierować się parametrami praktycznymi, ale również zastanowić się – w jakim stopniu pasować będzie do naszego stylu ubioru.

Przeglądając dostępne rodzaje czapek zimowych, zauważamy kilka podstawowych fasonów. Zastanawiając się, który z nich wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów. Do najważniejszych należą oczywiście nasze potrzeby termoizolacyjne. Pod tym względem należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego czapka została wykonana, a także na obecność dodatkowych warstw izolujących i elementów osłaniających (na przykład: uszy, czoło, szyję).  Osobom poszukującym czapek modnych, polecamy szczególnie sięgnąć po jeden z poniższych fasonów.

Modne czapki zimowe – czyli jakie?

Beanie to najpopularniejszy od wielu lat fason. Sięgają po niego zarówno kobiety (szczególnie te o krótko ostrzyżonych włosach), jak i mężczyźni. Dość dokładnie przylegają do powierzchni głowy, dzięki czemu stanowią przyjemne w dotyku zabezpieczenie przed utratą ciepła. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, różniących się także obecnością dodatków (na przykład pomponów).

Czapka typu krasnal to nieco dłuższy rodzaj beanie, którego czub zwisa bezwładnie ku dołowi. Czapki takie kojarzyć się mogą z nakryciem głowy znanym z serialu animowanego o smerfach. Z czapek tych korzystają między innymi osoby o długich włosach, które pragną, by ich fryzura nie pogniotła się pod nakryciem głowy. 

Kaszkiet to czapka z niewielkim daszkiem, odsłaniająca uszy i skronie. Wbrew pozorom, kaszkiet potrafi świetnie izolować temperaturę głowy przed dostępem zimna. Po kaszkiety sięgamy przede wszystkim z uwagi na ich parametry estetyczne – czapki te dodają szyku i elegancji, świetnie pasują zarówno do spotkań towarzyskich, jak i biznesowych.

Uszanki to niezwykle ciepłe rodzaje czapek. Ich wyjątkowość tkwi w zwisających z boków specjalnych osłonach na uszy, które stanowią dodatkową izolację termiczną. Z czapek tych korzystają także fani sportów zimowych – nart, saneczkarstwa i snowboardu – gdyż stanowią skuteczne zabezpieczenie przed śniegiem.

Czapki motocyklowe to hit ostatnich sezonów. Są to czapki imitujące styl retro z lat 30., 40. i 50. XX wieku. Wyjątkowość tych czapek tkwi w ich wyglądzie, na który składa się duża, obszerna główka oraz skórzany, lamowany daszek. Podobnie jak kaszkiety, są to nakrycia głowy stosunkowo eleganckie i szykowne, po które sięgają szczególnie chętnie mężczyźni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here