Każdy może oszczędzać. Kilka rad na start

0
181

Mówi się czasem, że oszczędzać mogą tylko bogaci. To nieprawda. Oczywiście łatwiej oszczędzać pieniądze, gdy można sobie pozwolić na inwestycje – na przykład energooszczędna lodówka przyczyni się do niższych rachunków za prąd, a choć jest droższa od modeli z niższych klas energetycznych, to objęta jest rozszerzoną gwarancją, w efekcie płacimy więcej za urządzenie, które wytrzyma dłużej i będzie tańsze w eksploatacji, oszczędność więc jest podwójna. Ale nie znaczy to, że zasada działa w drugą stronę i ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na tak duże wydatki automatycznie nie mogą oszczędzać. Mogą i mają do tego wiele narzędzi – od list zakupów przez kupony promocyjne po aplikacje. Spróbujmy jednak to usystematyzować w formie kilku rad dla tych, co chcą zacząć oszczędzać.

1. Oszczędzaj media

Każdy z nas zużywa prąd czy wodę, a większość także gaz. Oszczędzanie ich jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, do czego nie trzeba przekonywać nikogo, kto regularnie płaci rachunki za media. Mimo to nadal funkcjonują mity z nimi związane, np. że pobór prądu przy zapalaniu żarówki jest tak duży, że nie opłaca się gasić światła, gdy wychodzimy z pokoju tylko na chwilę. W rzeczywistości nawet to się opłaca. Podobnie jak zakręcanie wody podczas mycia zębów. Ograniczenie zużycia mediów u każdego może wyglądać inaczej, warto jednak pamiętać by po prostu rozsądnie zarządzać prądem, wodą czy gazem. Warto także zwracać uwagę na szczegóły i na przykład regularnie usuwać osad z kamienia w czajniku elektrycznym (kwaskiem cytrynowym), ponieważ pozbawione go urządzenie działa sprawniej, szybciej i zużywa niej prądu.

2. Wykorzystuj bony, kupony promocyjne i wyprzedaże

Wszelkiego rodzaju bony i kupony promocyjne pozwalają nam na uzyskanie dodatkowych zniżek podczas zakupów. Mogą dotyczyć zarówno artykułów spożywczych kupowanych na co dzień, jak i ubrań czy jedzenia kupowanego „na mieście”. Często sklepy chcąc ściągnąć klienta do siebie po raz kolejny dołączają kupony promocyjne do pierwszych zakupów, które można zrealizować podczas następnej wizyty. Warto zwrócić uwagę na podaną datę ważności i realizować kupony promocyjne przed jej upływem. Do wyszukiwania kuponów i zarządzania promocjami możesz wykorzystać odpowiednie aplikacje na telefon.

 

3. Rób (i wykorzystuj) listy zakupów

Przy codziennych zakupach nieocenionym narzędziem do oszczędzania są tradycyjne listy zakupów. Pozwalają one nie tylko uświadomić sobie, co faktycznie jest nam potrzebne i nie zapomnieć o żadnym składniku planowanego obiadu, ale także chronią przed zbyt dużą liczbą nadprogramowych wydatków. Czy od list zakupów warto robić wyjątki? Tak, szczególnie jeżeli jest to jakiś stale przez nas używany towar w atrakcyjnej promocji. Jeśli dostrzeżesz herbatę, którą pijasz codziennie, w obniżonej cenie – możesz dodać ją do zakupów nawet wtedy, gdy nie uwzględniłeś jej na liście, bo i tak oszczędzisz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here