Zakupy w niedzielę – jak i gdzie to zrobić

0
212

Do końca roku otwarte sklepy spożywcze będą tylko w ostatnią niedzielę tygodnia. W przyszłym roku handlowych niedziel będzie jeszcze mniej. Jeśli więc chcesz zrobić zakupy w niedzielę, możesz z dużym prawdopodobieństwem natknąć się na zamknięte drzwi. Nie znaczy to jednak, że nic nie da się wtedy kupić. Podpowiadamy, gdzie znaleźć otwarte sklepy w niedzielę.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe wyłączone są spod zakazu handlu w niedziele. Oznacza to, że nie tylko możesz w nich tankować przez cały tydzień, ale również skorzystać z oferty produktów spożywczych. Trzeba przy tym zauważyć, że ustawa ogranicza przestrzeń wystawową tych produktów, nie może być więc tak, że przy niewielkiej stacji benzynowej znajdziesz ogromny supermarket. Niemniej jednak większość stacji benzynowych radzi sobie z ograniczeniami i proponuje pewien zakres przydatnych towarów pierwszej potrzeby.

Sklepy osiedlowe

W każdą niedzielę mogą być otwarte sklepy osiedlowe, o ile za kasą stoi właściciel. Warto jednak zauważyć, że takie sklepy spożywcze mogą być otwarte, nie ma jednak pod tym względem żadnego przymusu, a to znaczy, że decyzję w tej kwestii podejmuje sam właściciel. Mogą być więc one równie dobrze zamknięte. Warto zorientować się w tym, czy w niedziele będą otwarte sklepy osiedlowe w twojej okolicy.

Placówki pocztowe

Placówki Poczty Polskiej, które wcześniej były otwarte w niedzielę, nadal mogą funkcjonować jako wyjątek w ramach niedziel wolnych od handlu. Co prawda w takich placówkach nie kupimy zbyt wielu towarów niezwiązanych z działalnością pocztową, ale wyjątek ten dotyczy także punktów wydawania i przyjmowania przesyłek kurierskich. Te natomiast ulokowane są w wielu sklepach różnych sieci franczyzowych. To znaczy, że takie placówki mogą funkcjonować także w niedziele jako otwarte sklepy, bo nie ma obowiązku rozdzielania działalności kurierskiej od handlowej.

Sklepy przy dworcach i lotniskach

Wyłączone spod zakazu handlu w niedziele niehandlowe są także sklepy znajdujące się na dworcach (autobusowych i kolejowych) oraz lotniskach (także w strefie wolnocłowej). Oczywiście idea tego wyjątku polega na umożliwieniu robienia zakupów ludziom, którzy w weekend znaleźli się w podróży, ale to nie znaczy, że sklepy te otwarte są wyłącznie dla pasażerów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyjątek ten nie dotyczy galerii handlowych zbudowanych przy dworcach, a jedynie sklepów spożywczych na terenie dworców.

Piekarnie, lodziarnie, kawiarnie i restauracje

Co prawda w restauracji, kawiarni czy lodziarni nie zrobisz zakupów spożywczych (aczkolwiek niektóre piekarnie sukcesywnie poszerzają swoją ofertę), to zawsze możesz skorzystać z wolnego dnia i wybrać się na obiad, deser czy kolację do któregoś z tych miejsc. Podobnie otwarte są fast foody czy pizzerie – łącznie z dowozem, jeśli mają go w standardowej ofercie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here