Jurajskie atrakcje. Dolina Będkowska

0
268

Jest jedną z piękniejszych dolinek, jaką może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Wycieczki jej dnem mogą każdemu sprawić wiele radości, chętnie zaglądają tu również miłośnicy wspinaczki skałkowej. Dolina Będkowska to piękne miejsce, które miłośnicy aktywnego spędzania czasu na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej koniecznie powinni odwiedzić. Jakimi atrakcjami może się pochwalić ta dolinka?
Dolina Będkowska jest miejscem o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jej dnem płynie potok Będkówka, będący dopływem Rudawy. Dolinka ta liczy sobie około 8 km długości, dzięki czemu znalazła się w gronie najdłuższych dolinek jurajskich. Jedną z największych atrakcji turystycznych w jej rejonie jest Jaskinia Nietoperzowa, będąca jedną z kilku jurajskich jaskiń, które udostępniono do zwiedzania. Na tym terenie nie brak miejsc też wyjątkowo atrakcyjnych, przy czym w miejscowym krajobrazie wyróżniają się ciekawe skały. Zachwyca Brama Będkowska, będąca jedną z ciekawszych bram skalnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Uwagę przyciąga też potężna skała Sokolica, na szczycie której znaleziono ślady grodziska z okresu wczesnego średniowiecza. Wśród charakterystycznych skałek znajdujących się w tej dolinie wyróżnia się również Dupa Słonia, znana z wielu ciekawych tras wspinaczkowych.
Jura to kraina niezwykła, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji. Wycieczki po Dolinkach Podkrakowskich, w gronie których znajduje się m. in. Dolina Będkowska, mogą się okazać dla każdego miłośnika pieszych wypraw wielką przyjemnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here