Zielone oblicze Krakowa. Z wizytą w Parku Jordana

0
249

Jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakimi może oczarować miłośników zieleni Kraków. Niewielka odległość od Błoni oraz ciekawa historia, związana z działalnością Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz z XIX-wieczną troską o krzewienie kultury fizycznej to czynniki, dzięki którym Park Jordana dla wielu turystów i dziś jest ważnym celem wycieczki. Bez wątpienia warto odwiedzić to miejsce. Jakimi atrakcjami może się pochwalić ten park?
Kraków w XIX wieku był miastem, w którym swą aktywność prowadziło wielu znanych lekarzy. Jednym z nich był doktor Henryk Jordan. Lekarz, będący jednocześnie szanowanym profesorem krakowskiej uczelni, miał spory wpływ na to, w jaki sposób w Krakowie promowana była wiedza na temat aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz higieny. To z jego woli powstał ogród, który miał służyć wszystkim mieszkańcom miasta jako miejsce wypoczynku oraz rekreacji. Dziś to miejsce jest doskonale znane jako Park Jordana, a zainteresowanie nim w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Ponieważ park miał sprzyjać jednocześnie edukacji patriotycznej, początkowo na jego terenie znalazło się też miejsce na stworzenie galerii wielkich Polaków. Większość rzeźb plenerowych została jednak zniszczona podczas wojny. Dziś wraca się do idei, która przyświecała Jordanowi, a przy parkowych alejkach pojawiają się ci bohaterowie, o których Polacy powinni pamiętać.
Kraków może się też pochwalić inną ciekawostką, która wiąże się z tym parkiem. To działające od 1957 roku Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana, którego głównym zadaniem jest opieka nad tym niezwykłym skrawkiem zieleni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here