Jaki soundbar wybrać?

0
226

Jaki soundbar kupić? Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby podjąć optymalną decyzję?

Jaki soundbar do domu?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w naszych mieszkaniach goszczą coraz nowocześniejsze sprzęty elektroniczne, które stają się źródłem niesamowitej rozrywki. Większość z nas ma już nowoczesne telewizory o doskonałych parametrach wyświetlania obrazu, nie zawsze jednak idzie to w parze z emisją dźwięku na takim poziomie. Rozwiązaniem tego problemu jest kino domowe, jego zakup niejednokrotnie może jednak poważnie nadwyrężyć Twój budżet. Znakomitym rozwiązaniem tego kłopotu jest zakup soundbara.

Soundbary to pewnego rodzaju przystawki, które umieszcza się zwykle pod telewizorem i to one pełnią funkcje kina domowego. Wystarczy zaledwie jeden kabel, aby podłączyć soundbar z telewizorem, a dźwięk był przestrzenny i czysty. Co więcej – nawet najlepsze soundbary kosztują mniej niż wysokiej klasy zestaw kina domowego. Zatem jaki soundbar wybrać?

Soundbary poradnik

Na rynku czeka na Ciebie bogaty wybór tego typu urządzeń – soundbary zyskały bardzo dużą popularność dzięki swoim walorom użytkowym oraz cenie zakupu. Najtańsze produkty kupisz już za kilkaset złotych, podczas gdy najlepsze soundbary mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników i cech.

Przede wszystkim zwróć uwagę na kompatybilność. Chodzi tu o to, czy dany soundbar będzie kompatybilny z dekoderami dźwięku w telewizorze. Ponadto sprawdź typy gniazd, aby możliwe było właściwe podłączenie urządzenia – zazwyczaj są to porty USB i złącza HDMI. Ponadto bardzo istotna jest ilość kanałów – pod tym pojęciem należy rozumieć ilość głośników wbudowanych w urządzenie. Im będzie ich więcej, tym lepszy efekt uzyskasz. Warto też wiedzieć, że jeżeli po kropce znajduje się druga liczba, to zestaw wyposażony jest też w głośnik niskotonowy.

Jaki soundbar w takim razie możesz wybrać? Najmniej zapłacisz za modele 2.0 – czyli komplety z dwoma głośnikami bez subwoofera. Zestawy 2.1 dodatkowo mają głośnik niskotonowy. Najlepsze soundbary to z reguły te opisane jako 5.1. To produkty z 5 głośnikami i subwooferem, dzięki czemu każdy film, program czy transmisja meczu będą pełne doskonałych wrażeń i emocji.

Wybierając soundbar, koniecznie zwróć również uwagę na pasmo przenoszenia. Pod tym terminem należy rozumieć zakres częstotliwości, w jakiej sprzęt może pracować. Oczywiście im ów zakres jest szerszy, tym urządzenie będzie bardziej funkcjonalne. Standardowe pasmo przenoszenia wynosi od 20 do 20 000 Hz.

Bez wątpienia kluczowym parametrem soundbarów jest ich moc. To od tego zależy jakość pracy urządzenia oraz oczywiście moc dźwięku. Im deklarowana moc produktu będzie wyższa, tym sprzęt zagwarantuje Ci lepszy dźwięk, a tym samym również lepsze wrażenia podczas seansu. Warto też wiedzieć, że soundbary mogą być wyposażone w dodatkowe elementy i funkcje, które w jeszcze większej mierze poszerzają walory użytkowe urządzenia. Mogą to być np. następujące systemy:

  • crystal amplifier plus – wpływa na czystość emitowanego dźwięku,
  • cirtual surround sound – imituje dźwięk surround,
  • korektor dźwięku,
  • możliwość regulacji wysokich i niskich tonów,
  • Dolby Digital,
  • Dolby Atmos.

Jak zatem widać, przy wyborze soundbaru warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka istotnych elementów. Nasz poradnik z pewnością pomoże Ci jednak podjąć najlepszą decyzję. Po prostu pamiętaj o naszych wskazówkach i wybierz soundbar, który sprawi Ci niesamowitą frajdę podczas każdego seansu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here