Jak przygotować się do sesji egzaminacyjnej?

0
222

Sesja egzaminacyjna zawsze oznacza stres i ogromny wysiłek umysłowy. Co zrobić, aby przetrwać ten ciężki okres i z sukcesem zdać wszystkie egzaminy?

Higiena nauki i trening mózgu

Sesja to słowo, które mało komu kojarzy się pozytywnie. Nieprzespane noce, ciągłe zmęczenie, bałagan w pokoju i mętlik w głowie to tylko niektóre problemy, z którymi się wówczas borykamy. Warto jednak pamiętać, że wystarczy kilka prostych trików, aby ułatwić sobie życie.

Po pierwsze, choć zabrzmi to banalnie, systematyczna nauka działa cuda, a dzięki niej przed sesją można już tylko powtarzać wiadomości. Po drugie, należy pamiętać o higienie pracy umysłowej. Jedną z najważniejszych jej zasad jest robienie sobie przerw na odpoczynek. W tym czasie warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, wyjść na spacer czy po prostu pooddychać świeżym powietrzem.

Warto pamiętać także o treningu mózgu, który może stanowić doskonałą rozgrzewkę przed rozpoczęciem nauki. Wystarczy kilka łamigłówek czy chwila jogi, aby przełamać rutynę związaną z nauką i przygotować się do dalszej pracy. Doskonałym wsparciem takiego treningu będą elektrolity.

Umiejętne planowanie kluczem do sukcesu

Warto zadbać o racjonalne planowanie nauki, by móc zacząć przygotowania do sesji odpowiednio wcześniej. Zarywanie nocy nigdy nie jest dobre – brak snu osłabia organizm i obniża nastrój, tym samym zmniejszając efektywność nauki.

Przydatnym sposobem jest określenie średniej ilości czasu, jaka będzie potrzebna na opanowanie danego materiału. W takim harmonogramie nie może zabraknąć przerw na relaks, aktywność fizyczną i sen.

W dniu egzaminu warto porządnie się wyspać i zadbać o dobrą kondycję organizmu: zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Rozciąganie, pożywne śniadanie, krzyżówka lub łamigłówka i elektrolity dla dorosłych – taki zestaw z pewnością przyczyni się do sukcesu.

Dbaj o siebie

Aby móc skupić się na nauce, warto zadbać o prawidłowe warunki – to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia elementów, które mogą rozpraszać. Po pierwsze, warto przygotować wygodne miejsce pracy. Biurko, komputer, dobre oświetlenie i komfortowe siedzisko – to absolutna podstawa.

Nie można jednak zapomnieć o potrzebach swojego organizmu – świeżym powietrzu, zdrowej diecie, elektrolitach – jednym słowem, o wszystkim, co wpływa na dobre samopoczucie i kondycję psychofizyczną.

Podczas sesji wiele osób z powodu braku czasu zapomina o zdrowym odżywianiu i piciu wystarczającej ilości wody, często zastępując ją kawą lub napojami energetycznymi. Takie działanie może przełożyć się na wzmożenie uczucia zmęczenia, dlatego zamiast nich warto wybrać elektrolity do picia. To doskonały sposób, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i wesprzeć pracę mózgu jednocześnie. Elektrolity dla dorosłych przydadzą się nie tylko przed i w trakcie sesji – warto pamiętać o nich w każdej sytuacji wzmożonego wysiłku umysłowego; elektrolity stanowią bowiem niezastąpione wsparcie koordynacji umysłowo-mięśniowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here