Jak oduczyć kota spania w łóżku?

0
382

Dla niektórych z nas – zwłaszcza dla dzieci – spanie w jednym łóżku z kotem jest bardzo przyjemne, jednak część z nas chętnie oduczyłaby swego pupila spania w pościeli. Kot to bardzo miłe zwierzę. Ma delikatne, przyjemne w dotyku futerko, dzięki czemu daje dużo ciepła.

Gdy jest zadowolony, odwdzięcza się głośnym mruczeniem. Jest więc bardzo dobrym towarzyszem w łóżku. Potrafi przytulić się do człowieka, a pozytywny wpływ kota na zdrowie człowieka jest potwierdzony naukowo.

Częstym powodem, dla którego nie chcemy spać z kotem i zakazujemy dzieciom spania z tym zwierzęciem są względy higieniczne. Ale należy pamiętać, że koty to zwierzęta bardzo czyste, gdyż same dbają o swoją toaletę. Poza tym koty nie przenoszą groźnych dla człowieka zarazków. Oczywiście należy zachować większą rezerwę w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Zazwyczaj są one bardziej brudne.

Koty nie lubią zmieniać swoich przyzwyczajeń. Wszelkie zmiany sprawiają, że kot traci poczucie bezpieczeństwa i może zacząć sprawiać problemy. Jeśli więc kot przez pewien czas spał w łóżku ze swoim właścicielem, nagłe pozbawienie go tej możliwości będzie dla pupila trudne i bardzo bolesne.

Dlatego wyrzucanie kota z sypialni nie jest najlepszym pomysłem. Zwierzę zacznie drapać w drzwi i miauczeć żałośnie dotąd, aż zostanie wpuszczony. Pamiętajmy też, że oduczenie kota spania w pościeli to proces długi, wymagający cierpliwości.

Odwzorowanie miejsca, w którym kot spał do tej pory

Jednym ze sposobów jest porozkładanie kilku poduszek lub położenie kołdry na kanapie w salonie. Dzięki posiadaniu własnego miejsca do spania kot w miarę bezstresowo zniesie eksmisję z sypialni. Bardzo ważne jest, by odwzorować miejsce, w którym zwierzak spał dotychczas.

Legowisko dla kota

Można też nauczyć kota spania w kocim legowisku. Na początku najlepiej postawić je obok swojego łóżka i przenosić tam kota za każdym razem, kiedy będzie próbował wskoczyć nam do łóżka. Potem warto spróbować przestawić legowisko dla kota w inne miejsce w mieszkaniu. Legowisko można wyścielić ulubionym kocykiem kota, można też włożyć tam ulubioną zabawkę pupila czy poduszkę, na której lubi spać albo jakiś smakołyk. Postarajmy się, by legowisko było dla kota atrakcyjne. Na rynku dostępne są legowiska np. w formie budek i hamaków.

Zastanówmy się też, dlaczego kot lubi spać akurat w naszym łóżku. Może w mieszkaniu jest mu za zimno? Postarajmy się wtedy umieścić legowisko obok kaloryfera.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here