Jak budować zdolność kredytową na studiach?

0
271

Posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej to warunek konieczny do tego, by otrzymać kredyt hipoteczny. Wbrew pozorom z budowaniem jej nie musisz czekać do momentu zdobycia pierwszej pracy – możesz zadbać o nią już na studiach. Sprawdź, jak podnieść swoje przyszłe szanse na kredyt mieszkaniowy i jak zwiększyć zdolność kredytową już teraz!

Czym jest zdolność kredytowa?

Już niedługo nadejdzie moment, kiedy ostatni raz zamkniesz drzwi akademika, dostaniesz dobrą pracę i postanowisz iść „na swoje”. Wówczas być może skierujesz swoje kroki do banku, w którym złożysz wniosek o kredyt hipoteczny. Bank, zanim podejmie decyzję o przyznaniu Ci kredytu, sprawdzi, czy będziesz zdolny do tego, by terminowo spłacić całą pożyczoną kwotę. W tym celu przeanalizuje Twoje dochody, Twoje oszczędności, Twoją sytuację zawodową, stan cywilny oraz historię kredytową. Wynikiem tej analizy będzie Twoja zdolność kredytowa, czyli maksymalna kwota, którą bank będzie skłonny Ci pożyczyć na określony czas.

Dwa elementy wpływające na zdolność kredytową, o które możesz zadbać już jako student, to gromadzenie oszczędności oraz budowanie pozytywnej historii kredytowej.

Historia kredytowa – dlaczego jest tak ważna?

Historia kredytowa to obraz tego, jak w przeszłości wyglądała Twoja współpraca z bankami czy firmami pożyczkowymi. Dla banku jest to nieoceniona informacja, umożliwiająca ocenę ryzyka, jakie wiąże się z udzieleniem Ci kredytu. Wbrew pozorom, jeżeli nigdy nie korzystałeś z kredytów lub pożyczek, nie jest to dobra informacja – dla banku jesteś wielką niewiadomą! Dla banku oznacza to większe ryzyko. Dla Ciebie – mniejsze szanse na kredyt mieszkaniowy.

Czym jest zdolność kredytowa

Jak budować zdolność kredytową – praktyczne wskazówki

Chciałbyś kupić swoje własne mieszkanie jak najszybciej po uzyskaniu tytułu magistra? Oto co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny:

  • odkładaj pieniądze – studenci nie należą zwykle do najbardziej zamożnej grupy społecznej, jednak z każdego budżetu powinno udać Ci się wygospodarować sumę, którą systematycznie będziesz odkładał na rachunku oszczędnościowym; początkowo może być to nawet niewielka kwota, jednak nie zniechęcaj się, najważniejsza jest regularność i wyrobienie u siebie nawyku oszczędzania;

  • ucz się i pracuj – jeżeli możesz sobie na to pozwolić, podejmuj się pracy dorywczej lub zacznij pracować na część etatu – dzięki temu będziesz w stanie odłożyć znacznie większą sumę;

Pamiętaj

Od 2017 minimalna kwota wkładu własnego, jaką musisz posiadać, by dostać kredyt mieszkaniowy, wynosi 20% pożyczanej sumy.

  • karta kredytowa – regularnie spłacając zadłużenie na karcie kredytowej, budujesz pozytywną historię kredytową;
  • kupuj na raty – kup sprzęt na raty; często możliwe jest to nawet w sytuacji, gdy nie posiadasz regularnych dochodów.

Budowanie zdolności kredytowej podczas studiów jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj jednak, by zaciągając jakiekolwiek zobowiązania, być pewnym, że będziesz w stanie terminowo je spłacić. Opóźnienia w ratach mogą skutkować negatywną historią kredytową, co może być w przyszłości przeszkodą w otrzymaniu kredytu mieszkaniowego.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here