Imprezy karnawałowe rodzaje

0
310

Kto z nas nie lubi imprez? Chyba każdy chce czasem oderwać się od codziennych obowiązków i pośpiechu i trochę się zabawić. Karnawał to szczególny czas – słysząc to słowo, pierwszą nasuwającą się u każdego myślą jest właśnie zabawa, jednak nie taka zwykła – cechą charakterystyczną balu karnawałowego są barwne stroje i maskarady. Imprezy karnawałowe to okazje do założenia niecodziennego, fantazyjnego przebrania, wcielenia się w inną postać i zapomnienia na chwilę o codzienności, z których korzysta bardzo wiele osób. Jakie są najpopularniejsze imprezy karnawałowe i skąd wywodzi się tradycja noszenia kostiumów? Jakie przebranie wybrać? Zobacz ten artykuł! 😉

Imprezy karnawałowe – skąd ta tradycja?

Zabawy karnawałowe zwykle odbywają się w okresie zimowym – od święta Trzech Króli 6 stycznia do wtorku przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. W różnych częściach świata mają wtedy miejsce pochody, parady, maskarady, tańce i bale. Nazwa „karnawał” pochodzi od włoskiego słowa „carnevale”. Z łaciny „carnem levāre” oznacza „mięso usuwać”, natomiast „caro, vale” – „żegnaj mięso”, zatem nazwa ta nawiązuje do pożegnania mięsa w związku z nadchodzącym czasem Wielkiego Postu. Innego pochodzenia słowa „karnawał” możemy się doszukać w łacińskim słowie „carrus navalis” – był to wóz przypominający okręt, używany w starożytnym Rzymie w czasie procesji na cześć bogini płodności Izydy, a potem boga wina i winnej latorośli – Dionizosa. Tradycja obchodzenia karnawału jest ściśle związana kultami agrarnymi i kultem płodności, najczęściej wyrażanym poprzez skoki i tańce.

maska karnawałowa

Najpopularniejsze rodzaje zabaw karnawałowych

Impreza karnawałowa – to pojęcie jest powszechnie znane niemal w każdej części świata. Wiele krajów obchodzi te zabawy tak hucznie i widowiskowo, że zasłynęły one nimi na cały świat i uczyniły je swoją tradycją. Oczywiście najbardziej znanym wśród karnawałów jest ten odbywający się w Rio de Janeiro – nie ma osoby, która by choć raz o nim nie słyszała. Widowiskowe, radosne parady i tańce, barwne stroje przyozdobione licznymi piórami i ozdobami – to cechy charakterystyczne dla imprezy karnawałowej w Rio. Następny najhuczniejszy karnawał odbywa się w Londynie – jest to Notting Hill Carnival, który ma miejsce w sierpniu i trwa dwa dni. Kolejna widowiskowa impreza odbywa się w Wenecji, a jej specjalnością jest tzw. Lot Anioła. Inne równie popularne zabawy obchodzone są m.in. w Niemczech, Nowym Orleanie czy na Wyspach Kanaryjskich.

Dlaczego się przebieramy w czasie karnawału?

Prawdziwa impreza karnawałowa nie może obejść się bez kostiumu. W tym czasie można wcielić się w kogokolwiek się chce i zapomnieć na chwilę o szarej, nudnej codzienności – można spokojnie zaszaleć, w karnawale im przebranie bardziej oryginalne, tym lepsze. Zwyczaj przebierania się na dobre zadomowił się w karnawałowej tradycji – wymyślne, kolorowe stroje ubierają zarówno dorośli jak i dzieci – jednak mało kto wie, skąd się wywodzi. Bale karnawałowe zostały zapoczątkowane jeszcze przez starożytnych Greków i Rzymian, dlatego przebrania stylizowane na tę kulturę są najpopularniejsze. Ponadto tradycja noszenia kostiumów dotyczy również czasów średniowiecznych, kiedy to popularne było organizowanie uczt i bali, na które goście przybywali w odświętnych strojach. Również w Polsce rozwijał się ten zwyczaj na dworach szlacheckich.

Maski

Jeśli kostium, to również i maska! Ciężko wyobrazić sobie bal karnawałowy bez masek – to zdecydowanie jego nieodłączny element. Zwyczaj noszenia masek pochodzi z Wenecji leżącej we Włoszech, gdzie odbywały się jedne z pierwszych karnawałów. Maski weneckie miały za na celu zachowanie anonimowości osób je noszących.

Kolorowe stroje i przebrania – czy tylko podczas karnawału?

Karnawał to nie jedyna okazja, kiedy można poszaleć w oryginalnych strojach. Jest wiele innych sposobności do ubrania ciekawego kostiumu, jak na przykład bale sylwestrowe czy zabawy andrzejkowe lub choinkowe dla dzieci. Ponadto imprezy przebierane wciąż zyskują na popularności i coraz więcej osób organizuje zabawy tego typu, by nadać im charakteru i by były po prostu ciekawsze. W ten sposób atmosfera wśród gości z pewnością staje się luźniejsza i bardziej radosna. Jednak czasem przed tego typu imprezą pojawia się pytanie – jaki kostium wybrać? W obecnych czasach nie jest to problem – wybór ciekawych kostiumów na rynku jest ogromny. Istnieje również wiele wypożyczalni, gdzie za niewielką cenę można pożyczyć wymarzony kostium, bez potrzeby kupowania go. Asortyment jest ogromny, zarówno dla dzieci i dorosłych i z całą pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Bogatą ofertę pięknych i ciekawych stroi znajdziesz tutaj: https://strojeprzebrania-krakow.pl/stroje-karnawalowe/.

Podsumowanie

Karnawał to czas szaleństwa i wyjątkowych zabaw, podczas których można oderwać myśli od pracy i codziennych zajęć oraz doskonała okazja, by z pomocą kostiumu stać się na chwilę kimś innym, kim zawsze chciało się być – chociażby ulubioną postacią z filmu. Imprezy karnawałowe, pełne radości i tańca, obchodzone są na różne sposoby w wielu częściach świata, jednak wszędzie są huczne i widowiskowe. W wielu krajach przygotowania przed karnawałem trwają nawet cały rok. Na szczęście dla miłośników przebieranek, bal karnawałowy nie jest obecnie jedyną imprezą przebieraną w roku, a wybór oryginalnych kostiumów wciąż rośnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here