Garderoba kapsułkowa – jeansy i inne „doły” w szafie kapsułowej

0
270

Garderoba kapsułkowa to nowy trend promowany przez minimalistów. Taka garderoba jest bardzo skromna pod względem liczby ubrań, ale umożliwia tworzenie świetnych stylizacji. Podstawą są jeansy, uniwersalne bluzki i dodatki.

Czym jest garderoba kapsułkowa?

Garderoba kapsułowa to określenie garderoby składającej się z niewielkiej liczby ubrań. Kapsuła to w tym przypadku odzwierciedlenie kondensacji garderoby do jak najmniejszej liczby ubrań. W wersji podstawowej garderoby kapsułowej są 33 ubrania na sezon wiosna-lato i tyle samo na sezon jesień-zima. W tej liczbie nie zawierają się dodatki, których może być nielimitowana liczba. Co prawda nie namawiamy Cię do na to, by aż tak drastycznie ograniczyć swoją szafę, ale warto zastanowić się nad zmniejszeniem liczby posiadanych ubrań. Możesz mieć jedne jeansy z inspiracjemodowe.pl/jeansy i wyczarować z różnymi bluzkami i dodatkami tyle samo zestawów, ile z pięciu par spodni. Możesz mieć dwa swetry i łączyć je z ubraniami w taki sposób, że codziennie będziesz wyglądała inaczej. Garderoba kapsułowa daje ogromne możliwości, a przede wszystkim ułatwia wybór ubrań i pozwala oszczędzać pieniądze.

Ile i jakie rzeczy w garderobie kapsułkowej?

Liczbę ubrań w swojej garderobie kapsułowej możesz ustalić samodzielnie. Ważne po prostu, by ograniczyć to, co masz teraz. Może zamiast 30 różnych bluzek wystarczy Ci 10, a zamiast 20 par spodni wystarczy mieć jeden jeansy, jedne cygaretki i jedne alladynki. Żeby jednak nie stracić ram wyzwania garderoby kapsułowej, najlepiej ustalić sobie konkretną liczbę rzeczy, na przykład 30 czy 40 na dany sezon. Do tego oczywiście możesz dopasować dowolną liczbę torebek, pasków, szalików i naszyjników. W liczbę rzeczy na dany sezon wlicza się też okrycia wierzchnie takie jak kurtki czy płaszcze oraz buty. Budując garderobę kapsułową, stawiamy przede wszystkim na jakość rzeczy, a nie na ich liczbę. Wychodzimy z założenia, że lepiej mieć mniej ubrań, ale perfekcyjnie dopasowanych do naszej sylwetki, stylu życia i potrzeb. Pozbywamy się wszystkiego tego, co zbędne i czego nie nosiłyśmy przynajmniej przez ostatni rok. Jeśli w Twojej szafie są takie rzeczy, to musisz się ich po prostu bez litości pozbyć – wyrzucić, sprzedać lub oddać komuś, komu będą się podobać.

Garderoba kapsułowa musi się opierać na wybranej kolorystyce. Nie możesz mieć rzeczy we wszystkich kolorach tęczy, bo to wyzwanie nie na tym polega. Musisz sobie ustalić 3 lub 4 bazowe kolory dla większości rzeczy w Twojej szafie i ewentualnie dwa do trzech kolorów dodatkowych. Ok. 70% szafy muszą stanowić rzeczy basic, a tylko 30% modne, wzorzyste i kolorowe ubrania. Podstawowymi kolorami mogą być czarny, granatowy i biały lub granatowy, écru i brązowy, ale też szary, granatowy i biały. Ważne, by poruszać się w kolorystyce barw neutralnych.

Jeansy, bluzki basic i sukienki to podstawa

W garderobie kapsułowej najwięcej będziesz miała bluzek, spodni, sukienek i spódnic. Wszystkie inne rzeczy powinny występować w pojedynczych egzemplarzach lub ewentualnie po dwie rzeczy z konkretnego typu ubrania. Podstawowa garderoba kapsułowa może się składać z 8 bluzek i topów, 4 sukienek, 4 par spodni, 2 swetrów, 2 spódnic, 2 żakietów, 2 kardiganów, 2 bluz, 1 kurtki, 1 płaszcza, 1 szpilek, 1 mokasynów, 1 kozaków i 1 butów sportowych, co daje razem 33 rzeczy. Wcale nie tak mało, prawda?

Spójność kolorystyczna jest wymagana właśnie w celu łatwiejszego kompletowania tych rzeczy. Zasada kompletowania garderoby kapsułowej polega na tym, byś mogła wyjąć z szafy w każdym momencie dowolną „górę” i dowolny „dół” i mieć pewność, że te rzeczy będą do siebie pasowały. Gdybyś miała w szafie żółte i fioletowe ubrania, to trudno byłoby na chybił trafił dopasować do siebie dwie rzeczy. Jeszcze gorzej byłoby wtedy, gdyby poszczególne modele ubrań były wzorzyste lub wielokolorowe.

Żeby zbudować taką podstawową szafę, musisz starannie wyselekcjonować ubrania, jakie już masz. Podejdź do tego z konkretnym nastawieniem. Z pewnością nie musisz wyrzucać wszystkich swoich ubrań, bo masz wśród nich perełki, czyli rzeczy, w których świetnie wyglądasz i które doskonale do Ciebie pasują. Musisz zostawić tylko i wyłącznie rzeczy nowe i nie zniszczone, dobrze pasujące do sylwetki, modne lub ponadczasowe i z dobrej jakości materiałów. Wyrzuć wszystkie rozciągnięte ubrania, zmechacone swetry, bluzki, w których brakuje guzików i przetarte torebki. Zostaw tylko creme de la creme swojej szafy, bo na bazie tych pozostawionych ubrań będziesz robiła kolejne zakupy. Później wystarczy już tylko uzupełnić szafę tym, czego nie masz.

Znajdź nowe jeansy lub sukienkę do swojej szafy z pomocą portalu InspiracjeModowe.pl. Zainspiruj się podczas zakupów i stwórz garderobę, która podkreśli Twój styl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here