Dlaczego konkursy dla dzieci są takie dobre?

0
220

W dzisiejszych czasach młodzi rodzice mają tendencję do chronienia swoich dzieci przed całym złem tego świata. Nie ma nic dziwnego w tym, że boją się o swoje szkraby, ale takim postępowaniem mogą im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Maluch musi przecież uczyć się samodzielności. Już od początkowych lat jego życia należy dać mu szansę na naukę na własnych błędach. A w tym pomagają konkursy dla dzieci. Według psychologów i pedagogów są one doskonałym sposobem na zadbanie o prawidłowy rozwój malca.

Dziś odchodzą powoli w niepamięć, ale zdecydowanie warto do nich powrócić, skoro tak wiele dobrego mogą one zapewnić maluszkom. Odegrają kluczową rolę w kształtowaniu ich charakterów i wyrabianiu w nich poczucia samodzielności. Obecnie powoli odchodzi się od praktykowania rywalizacji wśród dzieci, jednak sami psychologie twierdzą, że jest to duży błąd. Maluchy muszą ze sobą konkurować. Muszą czasami wygrywać, a czasem przegrywać. Odejście od tej rywalizacji wcale nie wyszło im na dobre. Jak pokazują testy psychologiczne, dzisiejsze dzieci mają znacznie słabszą odporność na porażki, a gdy osiągają sukcesy, wcale się z nich nie cieszą. Konkurs dla dzieci ma być remedium na tego typu problemy. Rywalizacja ma bowiem tylko pozytywny wpływ na rozwój malców. Trzeba im ją zatem zapewnić, bo w przeciwnym wypadku ich psychika i charakter nie będą prawidłowo się kształtować.

Same dzieci bardzo chętnie zresztą podchodzą do różnych olimpiad i zawodów, o ile się je do nich zachęca. A przeciętnego malucha nie trzeba długo namawiać. Wystarczy wyjść z inicjatywą i znaleźć taki konkurs, w którym będzie mieć on szansę na zdobycie nagrody, aby zmotywować go do pracy i aktywnego działania. Wszelkiego rodzaju konkursy zapewniają też maluchom przynależność do grupy. Stają się one dzięki nim częścią społeczeństwa i zyskują akceptację od rówieśników, z którymi rywalizują. Udział w konkursie może też wpłynąć pozytywnie na samoocenę dziecka. Jeżeli uda mu się chociaż raz wygrać, podniesie go to na duchu i poprawi jego pewność siebie. A porażki, które też będą się zdarzać, również wzmocnią go psychicznie. Nawet w dorosłym życiu nie zawsze się przecież wygrywa. A osoba, która nie zostanie przygotowana do porażek, potem może sobie z nimi kompletnie nie radzić.

Jeżeli natomiast sama szkoła nie praktykuje organizacji żadnych zawodów czy olimpiad, warto zwrócić uwagę na konkursy internetowe. Jest ich naprawdę wiele do wyboru. Rodzice sami mogą ich zatem poszukać, by wybrać dla swojego dziecka coś, co będzie mu pasować.

Źródło: Fajne konkursy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here