Czym zmyć żywicę?

0
231

Żywica jest bardzo lepką substancją wydobywającą się z pnia drzewa. Podczas spaceru w lesie lub w parku można niechcący poprzez kontakt z pniem drzewa nabawić się trudnych do usunięcia plam na odzieży. W takim razie czym zmyć żywicę?
Jednym ze sposobów na usunięcie żywicy z ubrania jest zastosowanie dostępnego w drogerii lub aptece olejku z drzewa herbacianego. Jest on doskonałym rozpuszczalnikiem. Wystarczy skropić nim klejącą się plamę a następnie wyprać. W razie potrzeby, należy czynność tę wykonywać wielokrotnie. Jeśli rozpuszczalnik nie zostanie usunięty z tkaniny, można usunąć go za pomocą alkoholu lub wody utlenionej.
Innym sposobem, bardzo popularnym jest próba zamrożenia zaschniętej żywicy. Wystarczy pocierać ją kostką lodu. W ten sposób żywica się zamrozi i będzie ją można oderwać od tkaniny. Jeśli warstwa żywicy jest gruba, można ją zamrażać i odrywać mniejszymi warstwami.
Jeśli tkanina jest delikatna, można użyć do oczyszczenia jej z plamy, roztworu octu i wody.
Jeśli tkanina nie jest zbyt delikatna i można ją potraktować trochę bardziej brutalnym sposobem, to wystarczy ściereczkę namoczyć w spirytusie, denaturacie lub acetonie rozcieńczonym w wodzie i pocierać nią plamę. Po tym zabiegu należy wyprać ubranie. Pomocny w tym przypadku może być także zmywacz do paznokci, należy jednak pamiętać, że te bardziej drastyczne metody mogą powodować odbarwienie tkaniny.
Miksturę możemy również zrobić z mieszanki spirytusu i terpentyny. Taką mieszankę należy wykonać z takiej samej ilości obu składników. Pomoże wtedy na najtrudniejsze plamy. Materiał wokół plamy należy zabezpieczyć ręcznikiem papierowym, a po wykonaniu całości, należy wyprać ubranie jak zwykle. Jeśli nie pomogło, można spróbować zmienić proporcje składników mikstury, mając cały czas na uwadze rodzaj i delikatność tkaniny, z której plama ma zniknąć. Metoda, która wykorzystuje terpentynę, nadaje się do czyszczenia materiałów naturalnych, jak również do czyszczenia butów, do których przykleiła się żywica.

czasabsolwenta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here