Nawilżający krem do twarzy… dba o skórę przez cały rok

0
Nawilżający krem do twarzy

Zazwyczaj bardzo długo i starannie wybieramy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery. Studiujemy pilnie składy preparatów, sprawdzamy, jakie niezwykłe efekty możemy uzyskać, stosując je przez dłuższy czas. Szukamy też opinii na ich temat w internecie, a zapominamy o najważniejszym – o tym, że dobry nawilżający krem do twarzy może mieć prostą recepturę, ale musi wspomagać skórę w zachowaniu właściwego poziomu nawilżenia przez cały rok.

Prąd dla firm – rodzaje taryf, oferty

0
Prąd dla firm

Powszechnie wiadomo, że przedsiębiorcy płacą za prąd więcej niż klienci indywidualni. Z czego to wynika? W jaki sposób można zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w firmie? Oto kilka ciekawostek związanych ze sprzedażą prądu dla przedsiębiorstw.

Trudno wyobrazić sobie firmę, która mogłaby działać bez prądu. Energia elektryczna należy do stałych kosztów przedsiębiorstwa i często pochłania nawet 1/5 jego miesięcznego budżetu. Właściciele firm mogą rozliczać te koszty w ramach jednej z trzech podstawowych grup taryf. O przydziale do jednej z grup decyduje wielkość jednostki gospodarczej. Upraszczając sprawę, można powiedzieć, że mamy różne taryfy dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw. Kto rozlicza się w jakiej taryfie?

Taryfy energetyczne dla firm. A, B czy C?

Właściwym kryterium decydującym o przynależności klienta do taryfy energetycznej jest wysokość napięcia pobieranej energii. Nieduża firma usługowa lub sklep spożywczy mają zapotrzebowanie na relatywnie niskie napięcia, mogą więc korzystać z ofert cenowych w ramach taryfy C. Średniej wielkości firmy, do których zaliczają się na przykład hotele i przedsiębiorstwa z branży rozrywkowej lub restauracyjnej, mogą korzystać z taryfy B. Taryfa A skierowana jest do zakładów produkcji z zapotrzebowaniem na wysokie napięcia. To w przypadku tych ostatnich firm koszty energii są statystycznie najwyższe.

Podstawowa różnica między taryfą G przeznaczoną dla gospodarstw domowych a taryfami firmowymi wymienionymi wyżej jest taka, że ceny w ramach tej pierwszej są prawnie regulowane. Odpowiada za to Urząd Regulacji Energetyki. Dostawcy prądu dla klientów indywidualnych muszą zawierać z nim porozumienia dotyczące wysokości oferowanych stawek. Jeżeli chodzi natomiast o prąd dla firm, to jego ceny zależą od samych spółek obrotu energią i podlegają tylko regułom rynku.

Gdzie kupować energię elektryczną dla firmy?

Dystrybutorzy i sprzedawcy energii elektrycznej stanowią na polskim rynku dwa oddzielne podmioty. Dla odbiorców prądu oznacza to, że mają dużą swobodę w wyborze ofert. Podobnie jak klienci indywidualni, właściciele firm mogą dokonać zmiany dostawcy prądu. Taka zmiana może często oznaczać realne oszczędności i inne korzyści. Firmy energetyczne starają się bowiem przyciągać nowych klientów nie tylko stawkami, ale też dodatkowymi usługami i rozwiązaniami.

Ciekawie prezentuje się oferta dostawcy ENEA S.A. Właściciele małych firm mogą w ramach oferty na sprzedaż prądu uzyskać darmowy dostęp do pakietu Office 365, a średnie i większe przedsiębiorstwa system optymalizacji kosztów zużycia prądu i gwarancję niezmiennej ceny nawet przez kilka lat. Szczegóły ofert dostępne są na stronie internetowej sprzedawcy.

Uczestnictwo we Mszy Świętej a koronawirus

0
Uczestnictwo we Mszy Świętej koronawirus

Wybuch pandemii koronawirusa wpłynął na wiele aspektów życia codziennego, włączając w to kwestię uczestnictwa we Mszy Świętej. Ten trudny czas zmusił nas wszystkich do pozostania w domach, przez co zaczęło nasuwać się nam wiele trudnych i nurtujących pytań, na przykład: co będzie ze Świętami Wielkanocnymi? Czy opuszczenie niedzielnej Mszy Świętej w obecnej sytuacji będzie grzechem? Co z sakramentami?… W czasach kwarantanny wiele spraw uległo zmianie i musieliśmy się do tego przystosować. Również w kościołach zostały wprowadzone na ten czas nowe zasady, aby wierni mogli praktykować wiarę i jednocześnie nie musieli się narażać na zarażenie.

msza święta

Stan epidemii i dyspensa

13 marca 2020 roku wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a niedługo po tym Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ogłosił dyspensę od uczestnictwa w Mszach Świętych dla niektórych grup wiernych:

 • osób starszych,
 • osób z objawami infekcji,
 • dzieci i młodzieży szkolnej,
 • dorosłym sprawującym nad nimi opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy jest równoznaczne z tym, że nieobecność na niedzielnej Mszy Św. nie jest grzechem. Jednakże wierni zachęcani byli do osobistej modlitwy w gronie rodziny oraz do uczestniczenia w nabożeństwach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Warunki zostały opisane w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca. Początkowo rekomendowano biskupom diecezjalnym udzielenia dyspensy do 29 marca włącznie, jednak późniejszy rozwój sytuacji epidemicznej w kraju sprawił, że została ona przedłużona. Limit osób mogących uczestniczyć we Mszy Św. i dyspensa zostały zniesione dopiero 30 maja (w niektórych diecezjach nawet później – 6 czerwca) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – obowiązek zakrywania nosa i ust na terenie kościoła. Ponadto odwołane zostały w tym czasie rekolekcje szkolne, pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę i wizytacje. Przeniesiono celebrację diecezjalnego XXXV Światowego Dnia Młodzieży. Również uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania zostały przesunięte w czasie.

Jak można uczestniczyć w życiu Kościoła podczas kwarantanny?

Dla wielu wiernych bardzo trudne było przystosowanie się do nowej sytuacji i panujących restrykcji, także dotyczących uczestnictwa w Mszach Świętych, jednak Kościół zrobił, co mógł, by pozostać z nimi chociaż w duchowej łączności. Jak powiedział w swoim komunikacie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Dlatego też zwiększono liczbę Mszy Św. emitowanych w telewizji oraz wiele parafii prowadziło całodobowe transmisje na żywo ze świątyń. Biskupi zachęcali również wiernych do modlitwy osobistej, a kapłanów do umożliwienia im nawiedzania świątyń w ciągu dnia poza nabożeństwami oraz, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa i zasad higieny, odwiedzania osób starszych i chorych, troski o zapewnienie dodatkowych okazji do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Koronawirus i zaostrzenia wprowadzone z jego powodu są sporym utrudnieniem, jednak nie uniemożliwiają nam uczestnictwa w życiu kościoła. Transmisje telewizyjne, czy radiowe pozwalają uczestniczyć w mszy bez wychodzenia z domu, ważne jest jednak całkowite skupienie. Jak się okazuje w tym szczególnym czasie społeczeństwo wykazuje się dużą mobilizacją i choć ograniczenia mogłyby przełożyć się na oddalenie od kościoła, okazuje się, że znacznie chętniej uczestniczymy w modlitwach prosząc o uchronienie przed chorobą. Popularna stała się sprzedaż online, w tym szczególnym czasie decydujemy się na zakup dewocjonaliów przez internet.

Zasady bezpieczeństwa i higieny w kościołach – jak wygląda Msza Święta w dobie pandemii

By chronić się przed zarażeniem nowym koronawirusem, rząd wprowadził wiele nowych zasad i obostrzeń, które określają również bezpieczne przebywanie na terenach kościołów. Wprowadzono limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Aby tego przestrzegać, została ogłoszona dyspensa od niedzielnego uczestnictwa w nabożeństwie dla niektórych grup wiernych. Osoby, które nie zamówiły w danym dniu intencji mszalnych, zachęcane były do skorzystania z dyspensy i duchowej łączności poprzez transmisje, które w wielu parafiach były nawet prowadzone na żywo przez całą dobę. Ponadto wprowadzono nowe zasady higieny: 

 • obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (nie dotyczy osób dokonujących kultu religijnego) oraz zachowania dwumetrowego odstępu,
 • należy unikać dotykania okolic oczu, nosa i ust,
 • przed rozpoczęciem Mszy Świętej kapłani powinni dokładnie myć ręce,
 • znak pokoju powinno się przekazywać nie przez podanie ręki, a poprzez skinienie głową,
 • należy wstrzymać się od czczenia relikwii przez pocałunek,
 • Komunię Świętą powinno się udzielać na rękę zamiast do ust,
 • należy oddawać cześć Krzyżowi bez bezpośredniego kontaktu – poprzez ukłon lub przyklęknięcie,
 • należy zrezygnować z wody święconej w kropielnicach,
 • kratki konfesjonałów powinny być obłożone ochronną folią.

noszenie maseczki

Triduum Paschalne, Wielkanoc

Koronawirus wpłynął również na obchody Świąt Wielkanocnych. Podobnie jak w przypadku niedzielnych Mszy Świętych, Liturgia Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty i Msza Święta w Niedzielę Zmartwychwstania odbywały się, ale z określonym limitem wiernych (maksymalnie 50 osób). W Wielką Sobotę zrezygnowano z tradycyjnego święcenia pokarmów, a ponadto zawieszone zostały nabożeństwa: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowe, Godzinki…

Przyjmowanie Komunii Świętej

Komunia Święta jest obowiązkiem każdego katolika (wg przykazań kościelnych należy do niej przystąpić przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym), a kwarantanna bardzo utrudniła jego wypełnienie. Czy w tej sytuacji, jeśli wierny nie będzie miał możliwości przyjęcia Eucharystii, będzie miał grzech?

Obecnie, udział w transmisji Mszy Świętej w telewizji, Internecie czy radiu również jest ważny. Powstała modlitwa Komunii Duchowej, którą można przyjąć podczas takiej właśnie transmisji, jednak nabożeństwa odbywają się również w kościołach i przy zachowaniu wszystkich zasad higieny można bezpiecznie przyjąć Komunię Świętą. By godnie przystąpić do tego sakramentu należy najpierw oczyścić duszę z grzechów poprzez spowiedź świętą, jednak i to nie jest teraz łatwe. Co jeśli nie ma się możliwości przystąpienia do sakramentu pojednania? Wg specjalisty prawa kanonicznego ks. Marcina Rogala możliwe jest otrzymanie przebaczenia win, ale warunkiem jest żal doskonały.

Podsumowanie

Panujący w Polsce stan zagrożenia epidemicznego ma wpływ również na funkcjonowanie Kościoła. Obecna sytuacja skomplikowała celebrację Triduum Paschalnego i Wielkanocy, zmusiła do zmiany terminu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania, uniemożliwiła uczestnictwo w rekolekcjach, pielgrzymkach, nabożeństwach Wielkiego Postu (Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa), a nawet w niedzielnej Mszy Świętej. Jednak Kościół i jego wierni znaleźli sposoby, by wciąż praktykować wiarę i przystosować się do panujących warunków. Nie stracili wiary i zaufali Bogu, dzięki czemu udaje im się przetrwać ten trudny czas, nie tracąc nadziei.

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości półbuty?

0
półbuty

Choć czasami trudno nie dać się skusić atrakcyjnie niskim cenom półbutów, to jednak warto przede wszystkim stawiać na jakość. Buty mają naprawdę ogromny wpływ na samopoczucie, zdrowie oraz wizerunek człowieka. Sprawdź, dlaczego w szafie powinno dominować obuwie marek, które słyną z wysokogatunkowych materiałów i projektów zapewniających komfort noszenia.

Obuwie noszone przez sporą część roku

Statystyczny Polak ze względu na klimat i panujące w kraju warunki pogodowe najczęściej nosi właśnie półbuty. Z tego powodu powinno się przywiązywać szczególną uwagę do tego rodzaju obuwia – bardzo często sandały i kozaki są obecne na stopach zaledwie przez kilkanaście dni w roku i nie mają aż tak dużego wpływu na ich kondycję. Noszenie niewygodnego obuwia przez tak krótki okres nie wyrządzi raczej zbyt wielu szkód.

W półbutach przemierza się naprawdę wiele kilometrów w ciągu roku, dlatego warto postawić na wygodne modele marki Badura czy też wyroby innych polskich firm, które są znane z wysokiej jakości produktów. Ponadto w przypadku półbutów jedna para może nie wystarczyć – każda okazja wymaga nieco innego rodzaju obuwia. Na jakość i wygodę należy zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku butów noszonych przez wiele godzin na co dzień.

W trosce o zdrowie

Głównym powodem, dla którego powinno się stawiać na wysokogatunkowe obuwie, jest zdrowie stóp. Niedopasowane i nieprzewiewne półbuty mogą doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych dolegliwości. Sztuczny materiał w przeciwieństwie do naturalnej skóry nie dopasuje się do kształtu stopy, co może skończyć się nie tylko bolesnymi otarciami i odciskami, ale nawet deformacją stopy i wadą postawy.

Podczas zakupów warto ponadto zwrócić uwagę na przewiewność materiałów, z których jest wykonane obuwie. Najlepszym wyborem jest oczywiście skóra, która chroni przed wilgocią, zapobiega poceniu się stóp oraz pozwala skórze oddychać. Brak cyrkulacji powietrza stwarza idealne środowisko do namnażania się bakterii, co może doprowadzić do grzybicy stóp oraz powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Zakup na wiele lat

Wysokiej jakości półbuty mają jeszcze jedną, ważną zaletę – pomimo codziennego noszenia przez wiele godzin nie tracą szybko swojego estetycznego wyglądu. Tanie buty często już w połowie sezonu zaczynają się odkształcać, a w wyniku styczności z deszczem i mokrymi chodnikami pojawia się problem rozklejających się podeszew. Może zatem okazać się, że konieczny będzie zakup nowego obuwia, co ostatecznie przewyższy koszt jednej pary porządnych półbutów.

Dobrym przykładem może być sklep Markowe Obuwie, który oferuje półbuty znanych marek. Para z naturalnej skóry z szytą podeszwą nie tylko przetrwa w dobrym stanie swój pierwszy sezon, ale także z powodzeniem może posłużyć przez kilka dobrych lat. Ponadto cenieni producenci często stawiają na ponadczasowe projekty, które zawsze pozostają w zgodzie z obowiązującymi trendami i pasują do naprawdę wielu stylizacji.

Jak zrobić domowe wino?

0
Jak zrobić domowe wino

Nie ulega wątpliwości, iż wino jest jednym z najbardziej szlachetnych trunków. Jego zapach, jak i smak uzależnione są przede wszystkim od kwasowości owoców, z jakich zostało wykonane, sposobu ich uprawy, klimatu oraz rodzaju gleby. Domowe wino bezsprzecznie wyróżnia się doskonałym smakiem oraz niesie za sobą mnóstwo korzyści prozdrowotnych. Napój spożywany w umiarkowanych ilościach zapobiega chorobom naczyniowo-krążeniowym oraz nowotworom. Zastanawiasz się, jak krok po kroku zrobić wino własnej roboty? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Z jakich owoców możemy przygotować domowe wino?

Przygotowanie domowego wina to długotrwały lecz nieskomplikowany proces. Aby móc cieszyć się znamienitym trunkiem wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach higieny pracy. W przygotowaniu trunku własnej roboty kluczowe jest pozyskanie odpowiednich surowców. Ku zaskoczeniu wielu koneserów, wino możemy wykonać tak naprawdę ze wszystkiego, o każdej porze roku. Jednak najczęściej do tego typu prac przystępuje się jesienią.

Nie da się ukryć, iż do przygotowania pysznego wina własnej roboty najlepiej nadadzą się świeże owoce. Do najpopularniejszych należą oczywiście różne odmiany winogron. Powszechnie spotykane szczepy to przede wszystkim Pinot Noir, Merlot, Cabernet oraz Cabernet Sauvignon. Oprócz tego, do przygotowania wina możemy użyć niemal każdego owocu dostępnego na rynku – jabłka, wiśni, malin, porzeczki, śliwek czy truskawek. Pamiętajmy, aby wybierać dojrzałe, pełne smaku i aromatu owoce. Warto mieć na uwadze, iż z wszystkie nadgniłe bądź spleśniałe produkty przełożą się na smak wina.

W porach roku, w których nie mamy dostępu do świeżych owoców sezonowych, równie dobrze możemy wykorzystać mrożone lub suszone produkty. Tak otrzymany trunek z pewnością jest bardzo aromatyczny i smaczny. Do najpopularniejszych należą wina z suszonych śliw, dzikiej róży czy głogu. Ponadto do przygotowania domowego trunku doskonale nadadzą się owoce w puszkach, tj. brzoskwinie, morele, ananas i wiele innych. Dzięki temu otrzymamy nieco bardziej egzotyczny smak napoju. Wina domowej roboty produkuje się również ze zbóż, miodu i dżemu.

winogrona

Sprzęt i akcesoria do produkcji wina

Jak już zostało wspomniane, produkcja domowego wina nie należy do trudnych. Jednak czynność ta nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu winiarskiego. Najpopularniejszym naczyniem używanym do produkcji wina własnej roboty jest szklana butla, zwana także balonem lub galonem. Zazwyczaj ma ona pojemność od 5 do 60 litrów – w zależności od potrzeb. Jest ona niezbędna do fermentacji drożdży i cukru. Dzięki niej możemy swobodnie wyprodukować dużą ilość domowego trunku. Należy zwrócić uwagę, aby balon wykonany był z najwyższej jakości szkła sodowego, co niewątpliwie przekłada się na niepowtarzalny smak napoju. Warto zaznaczyć, że szklane butle zwykle sprzedawane są w osłonkach – plastikowych bądź wiklinowych, co ułatwia przenoszenie naczynia.

Kolejnym elementem, bez którego produkcja wina nie mogłaby się odbyć jest rurka fermentacyjna. Sprzęt ten umożliwia przepływ powietrza do wina, pomaga wydobyć dwutlenek węgla oraz skutecznie zapobiega przedostawaniu się do wina różnego rodzaju bakterii i grzybów. Alternatywą dla rurki fermentacyjnej może być wężyk wsadzony do słoika z wodą. W tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie doprowadzenie powietrza. W przeciwnym razie ciśnienie wydobywające się wskutek pracującego wina mogłoby nawet rozerwać balon. Równie ważny jest korek, który z rurką fermentacyjną tworzy spójną całość. Element ten powinien być szczelnie dopasowany do średnicy otworu butli.

W produkcji domowego wina nie może zabraknąć również osobnego wężyka do ściągania trunku. Najczęściej sprzedawany jest w zestawie ze specjalną pompką, zaciskiem oraz płytką oporową. Elementy te umożliwiają przeprowadzenie czynności, jaką jest ściągnie wina w bezpieczny sposób. Oprócz tego, równie przydatnym narzędziem może okazać się winomierz, który pozwala na realne wyliczenie stężenia alkoholu w napoju. Dzięki niemu możemy również sprawdzić poziom cukru w danym produkcie. Wężyk znajduje również zastosowanie w ostatecznym rozlewaniu napoju do butelek. Do tego celu przydadzą się także lejki oraz sitka z zróżnicowanymi wymiarami. Potrzebne będą także worki do filtracji moszczu od osadu. Zanim jeszcze dojdzie do przelewania trunku, warto pomyśleć o butelkach. Możemy gromadzić butelki po wypitych trunkach lub zakupić gotowy zestaw.

Wszystkie produkty i akcesoria do wina, znajdziesz w ofercie sklepu https://www.malinowynos.pl/produkty/wino.

Inne dodatki

Po przelaniu wina ze szklanego balona do butelek, należy umieścić je w zacienionym miejscu – najlepiej w spiżarni lub piwnicy. W tym przypadku może przydać się nam stojak na wino. Element ten gwarantuje nam odpowiednie ułożenie butelek z trunkiem a przy tym pełni funkcję dekoracyjną. Dodatkowo chroni szklane naczynia przed ewentualnym stłuczeniem. Zwłaszcza przy produkcji dużej ilości wina, warto jest zaopatrzyć się w etykiety, na których możemy zapisać wszystkie informacje dotyczące konkretnego trunku, a więc owoce, z jakiego zostały wykonane czy rok produkcji. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi szybkie odnalezienie konkretnego napoju. Podstawowym elementem każdego konesera jest również korkociąg do wina. Dzięki niemu z łatwością otworzymy każdą, nawet najbardziej oporną butelkę. Należy wiedzieć, iż wino powinno być podawane w odpowiedniej temperaturze. W tym celu niewątpliwie przyda się termometr do pomiaru wina. Przydadzą się również akcesoria do mycia tuż po produkcji trunku, do zlewania oraz pomiarów.

Produkcja domowego wina krok po kroku

Przygotowanie domowego wina bez wątpienia daje wiele satysfakcji z własnej pracy. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w przyrządzeniu trunku jest nagromadzenie owoców, z którego ma być on wykonany. Zwróćmy uwagę na to, aby nie były one spleśniałe ani nadpsute, gdyż ma to wpływ na finalny smak wina. Surowce powinny być jak najbardziej dojrzałe i soczyste. Należy je dokładnie oczyścić i umyć. Natomiast jeśli chcemy przygotować wino z winogron możemy pominąć ten krok, gdyż na skórce tych owoców znajdują się szczepy drożdżowe, które znacznie przyspieszają proces fermentacji. W wybranych owoców tworzymy moszcz, który jednocześnie stanowi bazę naszego trunku. Dokładnie oczyszczone produkty układamy w naczyniu i rozgniatamy do tego stopnia, aż każdy owoc wypuści sok. Następnie naszą owocową pulpę umieszczamy w balonie.

Do szklanego balonu dodajemy wymierzoną ilość cukru, przegotowaną wodę, drożdże i delikatnie mieszamy naszą masę. Naczynie należy szczelnie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Następnie trzeba umieścić je w zacienionym miejscu na około 14 dni. Wówczas zachodzi tzw. fermentacja burzliwa. Po upływie wyznaczonego czasu należy ją przerwać, aby usunąć gorycz z trunku. Po zakończeniu pierwszego etapu fermentacji nadchodzi czas na zlewanie wina do czystego naczynia. Wedle uznania można dosypać kolejną dawkę cukru. Naczynie po raz kolejny szczelnie zamykamy i odstawiamy tym razem na kilka miesięcy, do wolniejszej fermentacji. W ten sposób pozbędziemy się osadu a nasz trunek stanie się bardziej klarowny. Przez ten czas nie należy ruszać wina, gdyż w efekcie może to spowodować zmętnienie.

Następnie przychodzi czas na ściąganie osadu za pomocą wężyka. Pamiętajmy, aby robić to bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie możemy ponownie spowodować zmętnienie trunku znajdującym się na dnie osadem. Po wykonaniu tej czynności, możemy przystąpić do przelewania klarownego płynu do butelek. Należy umieścić je w pozycji leżącej, tak, aby korek pozostał mokry. Butelki z trunkiem przechowujemy w zacienionym i chłodnym miejscu. W tym czasie domowe wino może spokojnie dojrzeć. Trunek możemy spożywać już po około pół roku. Natomiast, jeśli potrzebujemy uzyskać mocniejsze stężenie alkoholu, warto pozostawić butelki na około 2 lata.

wino w kieliszkach

Podsumowanie

Z pewnością wielu z nas zastanawiało się, jak zrobić domowe wino. Okazuje się, że proces ten wcale nie jest trudny. To doskonała okazja, aby wykorzystać obfite plony. Wykonanie wina własnej roboty jest z pewnością bardzo satysfakcjonujące. Oczywiście proces ten nie może odbyć się bez odpowiedniego osprzętu, bez którego przygotowanie trunku byłoby niemożliwe. Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad higieny pracy możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem tego szlacheckiego napoju.

Jak wygląda praca cieśli szalunkowego?

0
cieśla

Mogłoby się wydawać, że zawód cieśli odchodzi w zapomnienie. Oczywiście nie jest to prawda. Nawet w dzisiejszych czasach wiele szkół średnich posiada w swojej ofercie edukacyjnej kierunki, które będą mogły edukować sposoby, które w przyszłości chciałyby zostać cieślą. Jednak nie o tym dzisiaj. Dzisiaj przekonamy się, jak wygląda praca cieśli szalunkowego. Czym dokładnie zajmuje się cieśla szalunkowy w swojej pracy?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ciesla-szalunkowy-jak-wyglada-praca/

Czym zajmuje się cieśla swojej pracy?

Cieśla będzie pracował przede wszystkim na budowie. W swojej pracy będziesz zajmował się montowaniem oraz demontażem szalunków systemowych. Przygotowuje on również konstrukcje deskowań indywidualnych. Takie drewno trzeba również impregnować. Jako cieśla szalunkowy będziesz zajmować się doborem odpowiedniego drewna oraz sposobu jego obróbki. W swojej pracy cieśla wykorzystuje foremki do wylewania betonu jako murarski szablon. Oprócz robót drewnianych, drewno również należy impregnować. Będzie ono przecież służyło latami. Twojej pracy będziemy używać specjalistycznych środków owadobójczych oraz grzybobójczych. Będziemy używać również specjalistycznych maszyn, a także narzędzi.

Oprócz tego wykonywany będą elementy oraz materiały które będą transportowane ręcznie lub mechanicznie. Cieśla będzie musiał również umieszczać wykonany konstrukcje bezpośrednio w szkieletach budynku. Jest to bardzo odpowiedzialny i czasochłonne zajęcie, ponieważ na naszych barkach będzie spoczywać solidność na przykład dachu. Będziemy rozliczani również z prawidłowego wykonania materiałów oraz narzędzi. Cieśla będzie tworzył nie tylko rzeźby dachowe i szalunki, ale również zajmował się konstrukcją drzwi i okien. Wszystko będzie zależało jednak od rodzaju budynku, a także wcześniej przygotowanego projektu.

Jakie są warunki pracy cieśli szalunkowego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, głównym miejscem pracy cieśli będzie plac budowy. Wykorzystywać będzie on łączenie drewna przy pomocy różnych metod. Do codziennych czynności cieśli będzie należało pasowanie, wbijanie i skręcanie z elementów drewnianych.

Do tego będzie on musiał używać narzędzi elektrycznych, a także spalinowych, czy tych ręcznych. Budowanie zostanie wstrzymana ze względu na złe warunki pogodowe. Cieśla będzie musiał pracować w każdym z tych warunków. Dość dokuczliwy jest również wszechobecny na budowie hałas. Praca na budowie wiąże się również z możliwością nabycia urazu.

Zobacz też: http://www.syndications.pl/jak-zostac-ciesla-szalunkowym/

Nitownice i nitonakrętki – co warto wiedzieć o ich działaniu?

0
Nitownica

Nitownice to urządzenia do niedawna jeszcze wykorzystywane przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach oraz firmach zajmujących się wykonywaniem specjalistycznych instalacji. Ich rzadkiemu stosowaniu sprzyjał też fakt, że są to urządzenia drogie, na których zakup nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego częściej decydujemy się na ich wypożyczenie – oferty takie udostępniają na przykład duże markety budowlane. Zapraszamy do lektury dedykowanej dla osób rozważających możliwość wypożyczenia lub zakupu nitownicy; w jej trakcie przedstawimy najważniejsze informacje na ich temat oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Nitownica – jak wybrać tę najlepszą?

Wśród dostępnych na rynku nitownic wyróżnić można trzy główne kategorie tych urządzeń. Różnią się one przede wszystkim sposobem ich zasilania, konstrukcją oraz siłą pracy. Mamy więc do wyboru nitownice ręczne, nitownice pneumatyczne oraz nitownice akumulatorowe.

Pierwsze z nich – czyli nitownice ręczne – to urządzenia niewymagające stałego dostępu do źródła prądu. Dzięki temu korzystać z nich możemy w różnych miejscach, a także zabierać ze sobą na zewnątrz na czas wykonywania określonych prac. Ich minusem jest fakt, że pracują nieco wolniej niż nitownice pneumatyczne lub akumulatorowe. Dlatego, wykorzystywane są przede wszystkim w przydomowych warsztatach.

Nitownice pneumatyczne działają w oparciu o mechanizm sprężania powietrza. Dzięki jego wykorzystaniu pracują niezwykle skutecznie, radząc sobie nawet z najtrudniejszymi do złączenia elementami. Do ich używania potrzebny jest dostęp do specjalistycznego kompresora. Z tego powodu, znajdują zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych, zajmujących się nitowaniem na szeroką skalę.

Nitownice akumulatorowe przeznaczone są do używania bez bezpośredniego podłączenia do źródła prądu. Jedynie ich akumulator wymaga cyklicznego podładowywania. Ten rodzaj nitownic radzi sobie lepiej niż ich ręczny odpowiednik, jednak siła ucisku nie może równać się efektom uzyskiwanym podczas pracy z nitownicą pneumatyczną.

Niezależnie od rodzaju nitownicy, w ich pracy korzysta się z tego samego zestawu nitonakrętek (dostępnych pod adresem: https://www.bhjanecki.pl/nitonakretki-i-nitotrzpienie-c-68.html). 

Nitownice ręczne – kiedy i dlaczego warto używać?

Nitownice ręczne są dedykowane przede wszystkim dla przydomowych warsztatów. Świetnie nadają się do instalowania nitów w różnego typu elementach konstrukcyjnych. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwa konstrukcja i prostota obsługi. Dzięki temu nawet najmniej wprawieni amatorzy nitowania powinni poradzić sobie z ich działaniem.

Ich kolejną zaletą jest niska cena. W przeciwieństwie do nitownic akumulatorowych czy pneumatycznych, nitownice ręczne są stosunkowo tanie – znajdziemy nawet modele kosztujące mniej niż 100 złotych. Wbrew pozorom, nawet najtańsze nitownice ręczne wykonują swoją pracę o wiele skuteczniej i dokładniej niż nitowanie manualne.

Niezwykle praktyczną zaletą jest także możliwość pracy bez podłączenia do źródła zasilania. Pozwala to na nieskrępowaną pracę w naszym warsztacie – nitowanie elementów konstrukcyjnych z różnych stron i w dowolnej wybranej przez nas konieczności. Nitownica ręczna świetnie sprawdza się więc w celach hobbystycznych.

Fitmin karma dla kota – zadbaj o pupila

0
Fitmin karma dla kota

Koty to wspaniałe stworzenia, które mają swój niepowtarzalny charakter. Trzeba jednak zadbać o ich zdrowie, ponieważ same nie będą w stanie zbilansować swojej diety na tyle, by cieszyć się dobrą kondycją – niezależnie od wieku. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, to odpowiedź jest stosunkowo prosta – od karmy.

Jaką karmę wybrać, by spełniała ona wszystkie najważniejsze założenia i dostarczała wysokiej jakości makroskładników, minerałów i witamin, które są niezbędne dla życia? Czy Fitmin karma dla kota to dobry i satysfakcjonujący wybór? Są to pytania, które mogą zainteresować wielu klientów. Sprawdź, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Opinie zadowolonych klientów

Jesteś ciekaw, co klienci mówią o takich produktach jak Fitmin karma dla kota? Nie musisz szukać długo, ponieważ wszystkie informacje bez problemu znajdziesz między innymi w rankingach sklepów zoologicznych lub produktów spożywczych dla naszych czworonożnych przyjaciół. W przypadku Fitmin karma dla kota masz pewność, że otrzymasz produkt z wyższej półki, ponieważ zaufało mu wielu zadowolonych klientów, o czym świadczą chociażby recenzje dostępne w wielu rankingach.

Certyfikaty jakości składników

Czym są certyfikaty? Są to dokumenty potwierdzające, że Fitmin karma dla kota przeszła szereg zaawansowanych badań pod różnymi kątami, które zostały wykonane przez niezależne laboratoria. Oczywiście one również są różnej jakości, ponieważ jest wiele zewnętrznych firm, które wystawiają takie dokumentacje na podstawie średniej klasy badań. Warto zatem zwrócić uwagę, jak skomplikowane i restrykcyjne są badania danego laboratorium. Wnioski na sam koniec każdy będzie w stanie wyciągnąć samodzielnie.

Dostępność w sklepach

Trzeba przyznać, że Fitmin karma dla kota to produkt z klasy premium, którego raczej na próżno szukać w marketach, gdzie na półkach dostępne są jedynie karmy wypromowane w mediach. Należy natomiast sprawdzić ofertę renomowanych sklepów zoologicznych w swojej okolicy. Co, jeśli nie nie jest ona dostępna? Każdy z nas ma dostęp do sieci. Internet to świetne narzędzie, dzięki któremu mamy dostęp do nieograniczonych możliwości pod wieloma względami. Wystarczy więc zamówić zapas karmy na dłuższy czas, gdy zarówno mokra, jak i sucha karma ma stosunkowo długi termin do spożycia. Nie musisz nawet wychodzić z domu, ponieważ kurier dostarczy zamówione produkty bezpośrednio do Twoich drzwi, a przez całą transakcję przeprowadzi Cię interfejs sklepu internetowego, który jest niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny. Nie musisz zatem martwić się brakiem doświadczenia.

Modne bransoletki damskie – jak nosić różne modele?

0
Modne bransoletki damskie

Wśród biżuterii damskiej, bransoletki są obowiązkową pozycją.  Na tle innych ozdób charakteryzują się tym, że przede wszystkim są ozdobą nadgarstka. Mają różne kształty, wzory, są wykonane z różnych materiałów i zdobione na wiele sposobów. Dzięki temu każda fanka biżuterii wybierze model idealny dla siebie. Sprawdź jakie są modele modnych bransoletek damskich i jak je nosić.

Bransoletka z kamieni naturalnych

Jest to biżuteria dla wielbicielek kolorów. Kamienie naturalne występują w wielu różnych barwach. Do produkcji bransoletek wykorzystuje się zarówno drogie kamienie jak szafiry czy topazy, jak również kamienie tańsze, ale mające swój urok. Należą do nich np. onyks, howlit, ametyst, jadeit czy turkus. Bransoletki z kamieni były noszone już od czasów starożytnych przez kobiety, które chciały wyróżniać się niezwykłym wyglądem. Jeśli decydujesz się na założenie takiej bransoletki, koniecznie dopasuj kolor kamienie do ubrań oraz pozostałych akcesoriów. Bransoletka z kamieni naturalnych rzuca się w oczy dużo bardziej niż bransoletka celebrytka. Jest niezastąpiona do looków w stylu boho, które charakteryzują się naturalnością. Niektórzy wybierają rodzaj kamieni, ponieważ wierzą w ich specjalne właściwości i dobierają kamień do osobowości. Z pewnością taka biżuteria nada stylizacji oryginalności.

Bransoletka na łańcuszku – celebrytka

Bransoletki na łańcuszku to najczęściej wybierany model. Łańcuszek może mieć splot delikatny jak w celebrytkach lub być gruby i mocny z wyraźnie zarysowanymi ogniwami jak w projektach od Gucci.  Ten typ idealnie nadaje się do łączenia z zawieszkami w różnych kształtach, które nadają bransoletce ciekawego charakteru od subtelnego do bardziej rockowego: każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Uniwersalne propozycje można zobaczyć w sklepie https://esclusiva.pl/bransoletki-celebrytki . Bransoletki na łańcuszku będą idealnie pasować do swobodnego wyglądu, najlepsze i złote sploty będą towarzyszyć eleganckiej sukience na specjalne okazje. Stały się tradycyjnym prezentem na specjalne okazje, takie jak komunie, chrzty, bierzmowania.

Bransoletki

Bransoletki sztywne – Bangle

Sztywne bransoletki  zwane również bangle to popularne bransoletki koła, które przekłada się przez rękę. W najprostszej formie nie posiadają żadnego zapięcia, co czyni je praktycznymi i natychmiastowymi do noszenia. Jak je nosić? Są bardzo praktyczne, dzięki czemu ​doskonale nadają się do swobodnego wyglądu. Nie zakładaj ich do biura, zwłaszcza jeśli lubisz nosić kilka sztuk razem. Są niewygodne przy biurku i dźwięczą uderzając jedna o drugą, przez co mogą przeszkadzać w pracy.  Sztywna bransoletka bangle będzie idealnym prezentem to  kobiet o rockowej duszy. Sprawdzi się także w stylizacjach boho.

Bransoletki z pereł

Bransoletka z pereł składa się zazwyczaj z jednego sznura pereł, który noszony jest pojedynczo jeśli jest krótki lub wielowarstwowo, kiedy jest długi i jest owinięty wokół dłoni kilkukrotnie. Modne bransoletki damskie wykonane z pereł pozostają piękne mimo upływu czasu. Nici na które perły są nawleczone mogą być nierozciągliwe (np. sznurek z nici jedwabnych) lub elastyczne czyli na gumce. W zależności od tego, bransoletka  powinna mieć zapięcie lub nie – gdy jest rozciągliwa. Bransoletki z pereł zazwyczaj ubiera się do wieczorowych kreacji.

Nie masz pomysłu na prezent? Oto 5 porad jak wybrać niebanalny gadżet

0
prezent

Zbliżają się urodziny wujka? A może jedziesz z wizytą do chrześniaka, którego ostatnio widziałaś pięć lat temu i naprawdę nie wiesz, co mogłoby się dzieciakowi spodobać? Dowiedziałaś się o istnieniu Bożenki z działu kadr podczas losowania osób na firmowych mikołajkach i nie masz pojęcia, co jej kupić? A może idziesz z dziewczyną na ślub jej kuzyna z Holandii?

Sytuacje są różne, ale problem ten sam: musisz kupić komuś prezent i zupełnie nie masz pomysłu. Nie panikuj! Przygotowaliśmy dla ciebie listę pomysłów na fajne prezenty, które spodobają się każdemu (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Do każdego dołączyliśmy też wskazówki, jak taki prezent uczynić specjalnym i wyjątkowym.

 1. Książka

Wiemy, klasyka. Nie wiesz co kupić, kup książkę. Można postawić na półce, i nawet jeśli nigdy się jej nie przeczyta, i tak będzie wyglądać ładnie. Żeby jednak prezent nie wydawał się anonimowy, możemy się wysilić i sprawić komuś książkę nietypową, nie z półki “top 10” w najbliższej księgarni. Ładnie wydany album to książka, do której obdarowany zajrzy choćby z ciekawości, a reportaż, który nas wciągnął możemy z serca polecić, choćby umieszczając w nim dedykację – można na osobnej kartce, wetkniętej za okładkę. W ten sposób pokażesz, że zależy ci na obdarowywanym, a nie tylko na dopełnieniu obowiązku. Dla tych, którzy pragną poszukać perełek, mamy kody rabatowe Empik – sprawdź sam, co można znaleźć w największej sieci księgarni w Polsce.

2 i 3. Subskrypcja lub prenumerata

Tu musimy już znać naszego obdarowywanego i wiedzieć co lubi, co czyta i co ogląda albo wiedzieć, jak go do tego zachęcić. Jeśli do półrocznej subskrypcji w serwisie streamingowym dołączymy listę filmów, które chcielibyśmy, by obejrzał, prezent od razu nabierze wyjątkowego charakteru. Możemy też znaleźć ciekawe platformy z kursami, które pomogą naszemu solenizantowi czy innemu obdarowywanemu się rozwinąć w dziedzinie, którą się interesuje. Jeśli natomiast chcemy dać mu coś, z czego wiemy że korzysta, warto taki prezent w jakiejś formie uzgodnić – dobrze funkcjonuje sytuacja, w której babka kupuje wnuczce prenumeratę gazety co roku na gwiazdkę – babka nie musi myśleć, co kupić, a wnuczka ma stały dostęp do swojej ulubionej gazety.

Nietypowym rodzajem prenumeraty jest np. prenumerata kawowa. Taki pomysł może nie wyjść w sieciówce, ale w lokalnej kawiarni, w której jest mnóstwo stałych klientów – w tym nasz prezentobiorca – jak najbardziej! Jak działa prenumerata kawowa? Właściciel kawiarni sprzedaje nam z góry X kaw, a my dajemy je komuś w prezencie w postaci np. kuponu. Taka osoba może “płacić” kuponem za kawy w danym miejscu.

 1. Warsztaty rękodzieła

Możemy też sprezentować komuś zajęcia – warsztaty wyplatania toreb ze sznurka, malowania ceramiki, podstaw elektroniki czy czegokolwiek innego. W ten sposób zamiast dawać komuś wazon na kwiatki, damy mu możliwości stworzenia własnego wazonu! Nie każdy jest fanem rękodzieła, ale większość tego typu warsztatów to świetna zabawa i sposób na spędzenie czasu z dala od komputerowego ekranu.

ZOBACZ TEŻ