Jak rozpoznać i leczyć bezdech senny

0

Bezdech senny to poważna choroba, która często bagatelizowana jest przez pacjentów, a nawet lekarzy. Dlaczego jest groźny? Czy nieleczony może zagrażać życiu? O tym wszystkim dowiesz się niżej.       

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to uciążliwe i coraz częściej rozpoznawane zaburzenie oddychania, pojawiające się głównie nocą, podczas głębokiego i snu. Z przeprowadzonych badań wynika, iż częściej zmagają się z nim mężczyźni, obecnie na problemy z oddychaniem podczas snu uskarża się ok ¼ męskiej populacji. Na czym polega choroba i co jest jej przyczyną?

Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine, opracowaną w 1999 roku, bezdech senny to choroba polegająca na często powtarzających się epizodach zatrzymania bądź ograniczenia przepływu powietrza w obrębie gardła. Bezdechem określa się przerwę w oddychaniu trwającą powyżej 10 sekund.      

Bezdechowi sennemu towarzyszy zazwyczaj chrapanie oraz liczne wybudzenia prowadzące do fragmentaryzacji snu, co znacznie pogarsza jego jakość.

Rodzaje bezdechu: – h3  

 • Centralny – charakteryzuje się brakiem przepływu powietrza, a także ustaniem ruchów przepony;       
 • Obturacyjny – polega na braku przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, co spowodowane jest ich zwężeniem, przepona i klatka piersiowa zachowują swoje ruchy;    
 • Postać mieszana – cechują ją najpierw występowanie centralnego bezdechu sennego, a następnie postaci obturacyjnej.      

Warto dodać, że u ludzi zdrowych także występują epizody zaburzeń oddychania mające miejsce w czasie snu. Jednak są one wyłącznie pojedyncze. Dolegliwość określana jest na podstawie wskaźnika bezdechów AL. Stanowi on liczbę bezdechów w czasie snu przeliczoną na ich ilość w czasie jednej godziny.      

problemy z zaśnięciem

Jak rozpoznać bezdech senny – najczęstsze objawy

Pojawiająca się dolegliwość charakteryzuje się chrapaniem. Jednak chory zazwyczaj o tym nie wie, o tym fakcie może go poinformować jedynie otoczenie. Osoba cierpiąca na to schorzenie zazwyczaj śpi niespokojnie i wierci się w łóżku. Dodatkowo często budzi się w nocy oraz pospiesznie łapie ustami powietrze. Taki sen nie regeneruje organizmu i nie dodaje energii. Nie ma się co dziwić, jeżeli nieodpowiednia ilość powietrza nie dociera do płuc to w krwi także jest za mało tlenu.     

Objawy dolegliwości można podzielić na odczuwane w nocy i w dzień.

Objawy nocne to:

 • głośne chrapanie, niesystematyczne, przerywane nagle pojawiającą się ciszą;     
 • niespokojny sen;     
 • częste wybudzanie się ze snu i uczucie braku powietrza;   
 • niekiedy problemy z zaśnięciem po przebudzeniu się w nocy i poczucie lęku;   
 • duża potliwość w nocy;        
 • częste oddawanie moczu w nocy.   

Bezdech senny pojawiający się w nocy ma oddziałuje także na funkcjonowanie chorego w ciągu dnia.

Objawy dzienne:

 • silny ból głowy odczuwany rano;     
 • zmęczenie wywołane przez krótki sen;      
 • senność w czasie dnia;  
 • suchość w ustach po wstaniu z łóżka, spierzchnięte wargi;   
 • drażliwość oraz nerwowość;    
 • problemy z pamięci oraz koncentracją;     
 • kłopoty z potencją.      

Sposoby leczenia

Leczenie bezdechu sennego może przebiegać inwazyjnie albo nieinwazyjnie. Farmakologia jeszcze nie wynalazła skutecznego leczenia bezdechu sennego. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny zacząć od przejścia na zdrowy tryb życia. Warto zacząć od redukcji wagi oraz unikać alkoholu i leków uspokajających.        

Dodatkowo trzeba  wyrabiać w sobie dobre nawyki związane ze snem. Bardzo ważna jest pozycja podczas snu. Warto spać na boku, co korzystnie oddziałuje na swobodny dostęp powietrza do płuc. Spanie na brzuchu lub plecach nie daje takiej możliwości. Podczas snu naturalnie nie możemy oddziaływać na pozycję, więc rozwiązaniem jest spanie przy ścianie albo położenie obok dużej poduszki. Innym sposobem jest doszycie do piżamy (na tylnej i przedniej części) jakiegoś niewygodnego przedmiotu. Obrót sprawi nam brak komfortu i wrócimy do przyjmowanej poprzednio pozycji. Bardzo ważna kwestia dla osób borykających się z bezdechem sennym to wysoko położona głowa. Powinna być ułożona o wiele wyżej niż reszta ciała, dlatego też warto spać na więcej niż jednej poduszce. Taka pozycja daje łatwość oddychania. Na początku może być to niewygodne, ale warto stopniowo regulować wysokość głowy.      

położenie głowy podczas snu

Zdrowe odżywianie

Osoby mające nadwagę lub zmagające się z otyłością powinny dążyć do utraty wagi. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna pomaga w utracie nadprogramowych kilogramów, a to oddziałuje na udrożnienie dróg oddechowych. Kolejny ważny aspekt to rzucenie palenia, a także unikanie spożycia alkoholu oraz leków uspokajających przed snem. Substancje te są sprzymierzeńcami bezdechu sennego. Specjaliści zalecają także nie spożywanie obfitych kolacji. Opisane powyżej sposoby leczenia przynoszą tylko dobre efekty w lekkiej postaci choroby.           

Aparat CPAP

Kolejne rozwiązanie to aparat CPAP, czyli urządzenie produkujące dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Jego zadanie to wtłaczanie w drogi oddechowe sprzężonego powietrza uniemożliwiającego zapadanie się ścian gardła. Taki aparat musi znajdować się przy łóżku. Przez maskę, rurkę i system poduszek nosowych sprężone powietrze dostarczane jest do dróg oddechowych. Ponadto urządzenie to oddziałuje także na poprawę jakości snu. Skuteczność stosowania zależy od regularności. Brak systematyczności prowadzi do nawrotu objawów. Oczywiście początki leczenia bezdechu sennego takim urządzeniem mogą być trudne, zwłaszcza konieczność spania w masce. Przykładowo niektórzy pacjenci narzekają na ucisk twarzy czy brak komfortu. Jednak warto pamiętać, że urządzenia te stanowią bardzo skuteczny sposób leczenia tej jednostki chorobowej i znacznie poprawiają jakość życia. Ważne abyś przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii aparatem CPAP dokładnie zapoznał się z działaniem urządzeniami zadbał o jak najwyższą jakość leczenia. Jak postępować i o czym pamiętać?  więcej o terapii leczenia bezdechu sennego, znajdziesz na stronie producenta Resmed https://zdrowysen.info/bezdech-senny.    

Aparaty CPAP mogą służyć przez wiele lat. Jednak trzeba zakupić urządzenie uznanego producenta. Warto dodać, że zakup jest częściowo refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na rynku dostępne są także aparaty autoCPAP. Ich działanie polega na dostosowywaniu ciśnienia powietrza wtłaczanego do dróg oddechowych do aktualnej sytuacji. Takiej możliwości nie dają tradycyjne aparaty, w których ciśnienie zawsze jest stałe.

Aparat BiPAP

Inną możliwość leczenia stanowią aparaty BiPAP. Są one w swojej funkcjonalności podobne do CPAP, ale ilość wtłaczanego powietrza do dróg oddechowych zależy od tego, czy pacjent znajduje się na wdechu, czy wydechu. Z tego względu komfort oddychania jest o wiele lepszy.   

Kolejny nieinwazyjny sposób leczenia bezdechu sennego to aparat nazębny (specjalistyczna proteza dentystyczna) wkładany do ust. Jego podstawowe zadanie to wysunięcie żuchwy do przodu, przy jednoczesny, odsunięciu języka od tylnej ściany gardła. Taka forma leczenia sprawdza się przy niewielkim lub średnim zaawansowaniu choroby.     

Wizyta u laryngologa

Trzeba dodać, że sposób leczenia dolegliwości uzależniony jest nie tylko od nasilenia objawów, ale także przyczyn wystąpienia choroby. Z tego względu istotną rolę odgrywa wizyta u laryngologa. Lekarz musi zdiagnozować czy zaburzenia te są związane z budową anatomiczną. Często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laryngologicznego, który pozwoli na usunięcie blokady przepływu powietrza.    Przykładowo powiększone migdały, krzywa przegroda nosowa, wiotkie podniebienie miękkie powoduje konieczność zastosowania leczenia zabiegowe, np. plastyki podniebienia, małżowin nosowych czy języczka. Zazwyczaj taki rodzaj leczenia operacyjnego wdrażany jest u pacjentów z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby, którzy zrzucili zbędne kilogramy i nie mają problemu z krążeniem. Zabiegi są przeprowadzane w całkowitym znieczuleniu. Leczenie inwazyjne pozwala wyprostować przegrodę nosową, usunąć powiększone migdałki lub polipy czy nawet fragment języka.     

Schorzenia powiązane z bezdechem sennym

Schorzenia powiązane z bezdechem sennym

Bagatelizowanie problemu niesie za sobą poważne komplikacje zdrowotne. Jednym z powikłań może być nadciśnienie tętnicze. Przypadłość ta dotyka około 50% nieleczonych osób. Według badań klinicznych istnieje związek między bezdechem sennym, a wzrostem zachorowalności, a także śmiertelność w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto istnieje ścisłe sprzężenie między tą chorobą, a nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem płucnym, niewydolnością serca oraz choroba wieńcową.

U pacjentów cierpiących na tą chorobę występuje również trzy razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia  udaru mózgu. Badania naukowe potwierdzają związek bezdechu sennego, a wystąpieniem niedokrwiennego i krwotocznego udaru. Ponadto nieleczona dolegliwość może prowadzić także do refluksu żołądkowo-przełykowego. Ponadto u 50-70% otyłych mężczyzn chorych na cukrzycę występuje bezdech senny. Ponadto choroba ta w znaczny sposób oddziałuje na wzrost insulinooporności. Dodatkowo schorzenie to współwystępuje z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Niedobór snu prowadzi także do depresji i zaburzeń poznawczych. Chorzy są rozdrażnieni, konfliktowi oraz mają kłopoty z pamięcią.

Bezdech senny to dokuczliwa i męcząca dolegliwość. Choć pozornie wydaje się nie groźna, częste jej nawroty powodują poważniejsze w skutkach dolegliwości, które zagrażają zdrowiu a nawet życiu człowieka. Pojawiających się nocnych ataków zdecydowanie nie można bagatelizować, odpowiednie leczenie przyniesie ulgę a Ty będziesz mógł zasnąć spokojnie.

Żelowa, atramentowa, laserowa: którą drukarkę kupić?

0
Żelowa, atramentowa, laserowa: którą drukarkę kupić?

Wybierając drukarkę, warto brać pod uwagę nie tylko jej początkową cenę, ale też sposób i koszty jej późniejszej eksploatacji. Drogie tusze czy skomplikowana instalacja mogą sprawić, że pozornie dobra drukarka okaże się nietrafionym zakupem.

5 pomysłów na prezent dla birofila

0
5 pomysłów na prezent dla birofila

Wybór właściwego szkła do gatunku piwa jest tak samo ważny, jak dobór odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina. To właśnie idealnie wybrane szklanki, pokale czy kufle, są w stanie wydobyć z piwa jego charakterystyczny aromat i smak oraz wyeksponować niepowtarzalną barwę. Co warto sprezentować birofilowi? Jakie szklane upominki przypadną mu do gustu? Poniżej 5 niezawodnych propozycji. 

 1. Pokale do piwa typu lager

Klasyczne szkło do podawania piwa przyda się do degustacji tego trunku podczas spotkań towarzyskich. Pokale do piwa typu lager mają uniwersalny kształt i są wykonywane z przejrzystego szkła, dzięki czemu można ich używać zarówno do piwa jasnego, jak i ciemnego. Uniwersalność tego rodzaju szklanek powoduje, że będą doskonałym prezentem dla każdego birofila.

 1. Szklanki do piwa IPA

Smakosze piwa, na równi ze smakiem trunku, doceniają rodzaj szkła, w którym jest podawane. Szukając dla nich odpowiedniego upominku, warto wybrać szklanki do piwa kraftowego, np. IPA. To rodzaj pokali, które w dolnej części posiadają charakterystyczne ryflowania, które nie tylko stanowią oryginalny element ozdobny, ale też zapewniają szklankom odpowiednią stabilność i powodują, że można je wygodnie trzymać w dłoni.

 1. Zestaw konesera piwa

Zestaw szklanek do piwa to prezent, o którym bez wątpienia marzy każdy birofil. Komplet obejmuje sześć szklanek – po dwie z każdego rodzaju. Elegancki kielich na długiej nóżce, idealnie wydobędzie cytrusowe aromaty delikatnych trunków. Klasyczny pokal sprawdzi się w przypadku lagerów oraz ciemnych piw. Również szklanka o klasycznym kształcie, przyda się do serwowania piw regionalnych i pszenicznych. Dzięki zestawowi konesera piwa każdy amator złocistego trunku ma zawsze pod ręką szkło dobrane specjalnie do swego ulubionego napoju.

 1. Kieliszki degustacyjne do piwa

Szkło do degustacji piwa sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju tego trunku – od tradycyjnych lagerów po piwa smakowe. Birofil z pewnością doceni elegancki kształt kieliszków – pojemną czarkę, umieszczoną na wysokiej, stabilnej nóżce. Przejrzyste szkło do degustacji piwa to idealny sposób na odpowiednie wyeksponowanie tego trunku.

 1. Ozdobne szklanki do piwa

Podczas spotkań ze znajomymi, piwo najlepiej serwować w ozdobnych szklankach. Przykład takiego szkła to zestaw Summer Deco, który można znaleźć w tym sklepie: https://sklep.krosno.com.pl/52-szklo-do-piwa. Prezentowane szklanki mają typowo imprezowe, kolorowe wzornictwo, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas wieczornej zabawy czy grilla.

Artykuł sponsorowany.

Garnier Olia, co oznacza moc olejków w domowej koloryzacji?

0
Garnier Olia, co oznacza moc olejków w domowej koloryzacji?

Farbujemy włosy z różnych powodów. Lubimy przecież zaskakiwać nowymi fryzurami. Czasami zwyczajnie nudzi nam się dotychczasowy kolor. Duży wpływ na koloryzację ma także moda, bo wchodzą nowe kolory, pasemka, kontrastowe końcówki włosów i mnóstwo innych rozwiązań. Nie można też zapomnieć, że farbowanie jest doskonałym sposobem na ukrywanie siwych włosów. Farby do włosów są więc na porządku dziennym w niemal każdym domu i coraz częściej są to farby Garnier Olia. Dlaczego tak się dzieje?

Odwyk Alkoholowy – Na Czym Polega?

0
alkoholizm to problem dotykający całej rodziny uzależnionego

Alkoholizm jest jedną z najczęściej spotykanych form uzależnienia i dotyka osób w różnym wieku, bogatych i biednych, bezrobotnych i prezesów wielkich firm. Leczenie alkoholizmu owiane jest wieloma mitami, podobnie jak sama choroba. Tymczasem, aby przerwać niekończący się krąg picia i trzeźwienia, nie wystarczy po prostu pozbawić alkoholika dostępu do używki. Proces leczenia jest długi, skomplikowany i bolesny. Na czym polega odwyk alkoholowy?

Jak znaleźć efektowne i wysokiej jakości czarne soczewki?

0
Jak znaleźć efektowne i wysokiej jakości czarne soczewki?

Jedni je uwielbiają, a inni – nienawidzą. Tak czy inaczej, nikt nie może zaprzeczyć, że czarne soczewki prezentują się naprawdę nietuzinkowo. Dodają one charakteru każdej stylizacji i nie ma znaczenia, czy ktoś sięga po nie, by cieszyć się tak zjawiskowym lookiem na co dzień, czy też jest to bardzo okazyjna rzecz, przy okazji klimatycznych imprez. W każdym z tych przypadków obok takich węglików po prostu nie da się przejść obojętnie.

Jak wybrać te odpowiednie?

Większość kolorowych soczewek kontaktowych ma naśladować naturalny wygląd kolorowej części oka, zwanej tęczówką. Nie można tego jednak powiedzieć o czarnych soczewkach, których głównym celem jest stworzenie tak zwanego „pustego” spojrzenia, jakim charakteryzują się lalki. To bardzo lubiane rozwiązanie nie tylko przez fanów gotyckiego stylu, ale też często widać iż osoby lubiące cosplay sięgają po tego typu rozwiązanie.

Jednak mimo całej wyjątkowości czarnych soczewek nie można zapominać o tym, by niezmiennie były bezpieczne i solidne – w końcu stają się one niejako częścią naszego ciała! Dlatego, zanim wybierzesz czarne soczewki dla siebie pamiętaj o tych kilku kluczowych czynnikach: jakości, wykonaniu i wygodzie.

Jaki wybrać rozmiar?

Chociaż istnieją różne wielkości soczewek, zwykle w sklepach dostępne są czarne soczewki, które pasują do większości noszących, Stwarza to mimo wszystko naturalny wygląd, co jest szczególnie ważne w przypadku nieprzejrzystych soczewek, o jakich tutaj mowa.

Ponadto warto pamiętać, że nie ma tutaj mowy o tradycyjnym dobieraniu rozmiaru, tak jak wtedy gdy wybiera się zwykłe soczewki, bowiem choć rozmiar Twojej źrenicy stale się zmienia, aby dostosować się do różnych warunków oświetlenia – nosząc czarne soczewki nie musisz się tym w ogóle przejmować. Z nimi będziesz cały czas owiana nutką tajemnicy i schowana za czarnym woalem, którego inne, mniej śmiałe osoby będą Ci zdecydowanie zazdrościć.

Gdzie dokonać zakupu?

Jeszcze kilka lat temu taka opcja była dostępna jedynie w nielicznych, niszowych sklepach z gadżetami dla fanów mody alternatywnej. Dzisiaj, dzięki dostępności do Internetu można znaleźć czarne soczewki w wielu miejscach i w bardzo konkurencyjnych cenach. Nie warto jednak kierować się przy ich wyborze wyłącznie kosztami. Trzeba skupić się na jakości, jako na najważniejszym czynniku decydującym o ostatecznym wyborze. W innym wypadku zamiast dumnie kroczyć ze swoimi kruczoczarnymi oczami – narazisz się na zwykły dyskomfort, a tego chyba nikt nie chce bez względu na to jaki styl preferuje.


Artykuł powstał we współpracy https://restyle.pl/product-pol-249-Soczewka-Colourvue-BLACK-OUT-roczna.html

Zadbaj o siebie! 5 najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych dla kobiet

0
Zadbaj o siebie! 5 najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych dla kobiet

Choć czasy niewątpliwie się zmieniają, kobiety wciąż są najczęstszymi bywalczyniami salonów kosmetycznych. To właśnie dla nich ich oferta cały czas się rozwija, dzięki czemu mogą wyglądać piękniej i czuć się lepiej. Poznaj listę 5 najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych dla kobiet i wybierz idealną propozycję dla siebie.

Odkurzacz pionowy – jak go wybrać i który model kupić?

0
Odkurzacz pionowy – jak go wybrać i który model kupić?

Odkurzacz pionowy to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu sprząta się szybciej, łatwiej i przyjemniej. Łatwo dotrzeć nim do trudno dostępnych i wąskich przestrzeni, a także nie trzeba się schylać. Sprawdźmy, pod jakimi względami jest lepszy od tradycyjnego odkurzacza oraz który model warto wybrać.

Najmodniejsze kurtki dla mężczyzn w sezonie 2018

0
Najmodniejsze kurtki dla mężczyzn w sezonie 2018

Każdego roku mamy ten sam problem – jak się ubrać jesienią, kiedy temperatury i pogoda zmieniają się z godziny na godzinę? Wychodząc z domu wita nas ciepło i przyjazne promienie słońca, aby po godzinie zaskoczyć nas deszczem ze śniegiem. Dobra kurtka jesienna dla mężczyzny powinna być gotowa na wszelkie okoliczność. Warto wybrać coś praktycznego i szykownego z oferty sklepu active.sklep.pl, który oferuje modne kurtki męskie takich firm jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok. Co się nosi w sezonie jesiennym w 2018?

Najwyższa jakość obrazu w Twoim domu – nowoczesne rozwiązania Sony Bravia

0
Najwyższa jakość obrazu w Twoim domu – nowoczesne rozwiązania Sony Bravia

Najwyższa jakość obrazu w Twoim domu – nowoczesne rozwiązania Sony Bravia

Telewizory marki Sony od ponad pół wieku są synonimem najwyższej jakości i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że oglądanie telewizji w domowym zaciszu jest nie tylko rozrywką i przyjemnością, ale również niezwykłym doznaniem estetycznym. Nie inaczej jest z telewizorami Sony Bravia, które od kilkunastu lat są flagowym produktem japońskiego giganta. Obecnie telewizory Bravia to przede wszystkim rozwiązania takie jak rozdzielczość 4K, technologia HDR, a także wyświetlacze OLED. Co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami i jak wpływają one na doznania płynące z oglądania telewizji?

Rozdzielczość 4K – obraz jeszcze nigdy nie był tak ostry

Najważniejszym trendem, jeśli chodzi o technologię obrazu i telewizji jest w ostatnich czasach rozdzielczość 4K. Jest ona powszechnie stosowana w telewizorach z rodziny Sony Bravia, ale czy konsumenci tak naprawdę wiedzą, co oznacza? Aby to wyjaśnić, trzeba spojrzeć na powszechnie panujący standard rozdzielczości obrazu, czyli FullHD nazywane też 1080p. Obraz w takiej rozdzielczości ma rozmiar 1920 pikseli w poziomie na 1080 pikseli w pionie. 4K to z kolei rozdzielczość 3840×2016. Pozornie jest tylko dwa razy wyższa, ale w praktyce liczba pikseli tworzących obraz wzrasta aż czterokrotnie! W FullHD jest ich niewiele ponad 2 miliony, a w 4K – 8,3 miliona. Co to oznacza w praktyce? Obraz jest ostrzejszy, ma również więcej szczegółów. Jest to szczególnie widoczne podczas dynamicznych scen w filmach akcji, ale też podczas oglądania wydarzeń sportowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że Mundial w Rosji był pierwszym wydarzenie w Polsce, które było dostępne w rozdzielczości 4K. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem tej technologii oraz coraz powszechniejszym dostępem do niej, można spodziewać się, że treści w rozdzielczości 4K będzie tylko więcej.

OLED – obraz jasny i pełen żywych kolorów

Technologia OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode, czyli Organicznych Diod Elektroluminescencyjnych. Rozwiązanie to charakteryzuje się najwyższymi kontrastem oraz jasnością spośród wszystkich dostępnych technologii. Dzieje się tak dlatego, że każdy piksel jest podświetlany niezależnie. Pozwala to osiągnąć idealną czerń, ale wpływa również na zakres kolorów oraz ich żywszą, niż w innych rozwiązaniach barwę. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem ekranów OLED jest ich czas reakcji. Jest on o rząd wielkości krótszy niż w wypadku konkurencyjnej technologii LCD. W praktyce sprawia to, że nawet podczas najbardziej dynamicznych scen obraz jest ostry i nie występuje efekt smużenia. O najwyższej jakości monitorów OLED może świadczyć fakt, że wykorzystywano je w monitorach przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań, na przykład dla grafików. Później powszechnie stosowano je także w ekranach telefonów komórkowych, gdzie ze względu na niewielkie rozmiary, nie podnosiły znacząco ceny. Obecnie, ze względu na coraz efektywniejsze metody produkcji, ekrany OLED coraz powszechniej stosuje się również w telewizorach, również w Sony Bravia.

Sony Bravia – na rozdzielczości 4K i monitorach OLED nie koniec

Sony Bravia to linia, która od zawsze stoi w awangardzie nowoczesnych rozwiązań w telewizorach, więc rozdzielczość 4K oraz monitory OLED to nie jedyne technologie, którymi mogą się pochwalić. Warto zwrócić uwagę na modele oferujące HDR (ang. High Dynamic Range), która – fachowo mówiąc – zwiększa rozpiętość tonalną. W praktyce rozwiązanie wpływa to na kolory – dzięki HDR widać więcej odcieni kolorów, a obraz bardziej przypomina ten, który rejestruje ludzkie oko, a nie tylko odtwarza ekran. Na immersję z pewnością wpływa również dźwięk. Również w tym zakresie Sony Bravia może poszczycić się innowacyjnym rozwiązaniem, czyli tak zwanym Acoustic Surface – dźwięk wydobywa się z całej powierzchni ekranu, a nie z punktowych głośników, co pozwala niemal zanurzyć się w muzyce czy efektach dźwiękowych.

Sony Bravia – nazwa zobowiązuje

Bycie liderem rynku telewizorów zobowiązuje. Jeśli użytkownik wybiera markę Sony Bravia (z ofertą można zapoznać się pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_i_projektory) oczekuje nie tylko najwyższej jakości, ale również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak rozdzielczości 4K, ekranów OLED i innych. Czy faktycznie otrzymuje się to wszystko? Zdecydowanie tak!

Artykuł sponsorowany.

ZOBACZ TEŻ