Technologia OLED czyli uczta dla twoich oczu

0

Telewizory OLED to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń. Za ich ogromną popularność odpowiada przede wszystkim znakomita jakość obrazu, jaki oferują. Technologia OLED nie bez powodu nazywana jest bowiem przyszłością telewizorów. Jest to bowiem zdecydowanie największe osiągnięcie ostatnich lat, jeśli chodzi o jakość obrazu oraz wrażenia z użytkowania telewizora. Czym charakteryzuje się ta technologia i dlaczego warto postawić właśnie na telewizor OLED?

Ranking routerów do neostrady. Top 10 najlepszych modeli

0

Router jest urządzeniem, które służy do zapewnienia dostępu do Internetu lub prywatnej sieci komputerowej. W zależności od producenta i modelu może działać w przewodowej sieci lokalnej, w bezprzewodowej sieci LAN lub w mieszanej sieci przewodowej i bezprzewodowej.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z pola bitwy online na Xbox Live, czy czatujesz z przyjacielem przez Skype, router Wi-Fi jest strażnikiem połączenia bezprzewodowego. Zajmuje się przewodowym połączeniem z Internetem pochodzącym z modemu i przekształca go w sygnał bezprzewodowy.

Czy twój router jest „nieaktualny”?

Większość gospodarstw domowych ma  routery bezprzewodowe,  które liczą dobre kilka lat. Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej podłączonych urządzeń dołącza do sieci, kładąc większy nacisk na przestarzały router. Prawdopodobnie musisz więc dokonać aktualizacji routera. Co dwa lata należy wymieniać swój router, aby być na bieżąco z postępem w technologii Wi-Fi.

Co to jest przenośny router WiFi?

Przenośny router WiFi jest bardzo podobny do twojego routera w domu, ale zamiast być podłączonym do kabla telefonicznego, ma zamiast niego kartę SIM. Jeśli otrzymasz “odblokowane” przenośne urządzenie WiFi, oznacza to, że możesz korzystać z dowolnej karty SIM z dowolnego miejsca na świecie. Zaletą tego jest to, że zawsze można uzyskać najniższe stawki, ponieważ można korzystać z globalnej karty SIM lub lokalnej karty SIM. Przenośne urządzenie Wi-Fi pozwala skonfigurować prywatne połączenie internetowe, praktycznie w dowolnym miejscu na świecie, na co najmniej 10 urządzeniach jednocześnie, w tym na telefonach, laptopach, tabletach i iPadach, konsolach do gier i aparatach.

Zalety routerów bezprzewodowych

Internet jest dziś obowiązkowym wymogiem świata, ponieważ wszystko obecnie kręci się wokół niego. Każda wykształcona osoba korzysta z tego narzędzia do różnych celów czy to rekreacyjnych czy to związanych z pracą. Może to być czytanie lub wysyłanie wiadomości e-mail, serwisy społecznościowe, badania itp. Istnieje lista rzeczy możliwych do wykonania tylko przy użyciu Internetu. Rewolucja w branży biznesowej wymaga ciągłego korzystania z Internetu do praktycznie każdej wykonywanej czynności. Internet ma tę największą zaletę, że łączy ludzi z różnych zakątków świata, co przekłada się na lepszą komunikację i większe szanse na rozwój branży biznesowej. Jednak obecnie jedynym problemem z Internetem jest to, że potrzebujesz dostawcy. Dawno, dawno temu, połączenie internetowe było pojedynczym połączeniem z komputerem, które pozwalało korzystać z niego tylko użytkownikowi komputera. Reszta rodziny musiała więc czekać na swoją kolej. Ten typ połączenia wymagał naprawdę wielu godzin czekania. Zakup nowego komputera po prostu podwoiłby koszt korzystania z internetu, który i tak nie był wtedy przystępny.

Na szczęście dzięki wynalezieniu routerów bezprzewodowych, korzyściami z Internetu mogą z łatwością cieszyć się wszyscy. Internet jest produktem technologii. Nie można spędzić życia bez Internetu. Nasza zależność od Internetu rośnie z dnia na dzień.

Technologia jest tak zaawansowana, że ​​w dzisiejszych czasach praktycznie wszystko odbywa się bezprzewodowo. Technologia bezprzewodowa również trafiła w routery. Rynek jest wypełniony mnóstwem producentów produkujących bezprzewodowe routery. Konsumenci mają obecnie wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o routery bezprzewodowe. Niezależnie od tego, który router wybierzesz, wszystkie routery bezprzewodowe będą oferować kilka wymienionych poniżej zalet:

Routery bezprzewodowe wykorzystują technologię fal radiowych do zapewnienia połączenia z Internetem.

Wszyscy znamy znaczenie Internetu w dzisiejszych czasach. Po ustanowieniu prawidłowego połączenia, Internet może być używany w dowolnym miejscu i czasie. Router bezprzewodowy umożliwi Ci łatwy dostęp do Internetu bez konieczności użycia przewodów. Teraz możesz korzystać z Internetu za pomocą routerów bezprzewodowych 24/7.

Routery bezprzewodowe są zwolennikami przenośności. Zapewniają wysoką mobilność. Teraz możesz kontynuować swoją pracę podczas przemieszczania się w różne zakątki miasta, świata czy po prostu w pracy-w domu. Połączenia kablowe mogą ograniczać ruch użytkownika, co może być niewygodne. Router bezprzewodowy pozwoli Ci swobodnie poruszać się po obszarze sieci.

Połączenia przewodowe ograniczają liczbę połączeń. W przypadku połączeń przewodowych można korzystać tylko z jednego urządzenia naraz. Będziesz potrzebować dodatkowych przewodów i sprzętu, aby użyć więcej niż jednego urządzenia, co dodatkowo zwiększy niedogodności. W tym scenariuszu routery bezprzewodowe są zbawienne.

Router bezprzewodowy pomaga nie tylko czerpać radość ze „swojej” części Internetu, ale także pomaga wykonywać całą pracę, kiedy tylko masz na to ochotę, ponieważ Internet jest cały czas dostępny. Zamiast problemów z połączeniem można korzystać z routera bezprzewodowego i łączyć się z Internetem za pomocą telefonów, komputerów, tabletów i laptopów. Za pomocą jednego połączenia możesz podłączyć wiele urządzeń. Wprawdzie wpływa to na szybkość twojego internetu, ponieważ wówczas przepustowość jest podzielona.

Router bezprzewodowy ma inny adres IP dla każdego urządzenia podłączonego do tego samego internetu, dzięki czemu każdy gadżet jest łatwo połączony z Internetem. Router bezprzewodowy może również zapewniać połączenie internetowe zwane WiFi. Laptopy, telefony i inne gadżety z funkcją Wi-Fi mogą mieć dostęp do Internetu.

Router bezprzewodowy nie tylko pomaga w dostępie do Internetu:  pomaga także pozbyć się bałaganu tworzonego przez liczne kable. Korzystanie z przewodowego połączenia z Internetem tylko zwiększa ten bałagan.

Wiadomo, że oprócz sieci domowej, sieci bezprzewodowe w lokalizacjach komercyjnych często wymagają użycia wielu urządzeń bezprzewodowych, a różne wzorce sieciowe powinny zostać przyjęte w oparciu o środowisko i wymagania. Tryb sieciowy routera bezprzewodowego jest względnie jednolity. Z drugiej strony, AP ma wiele trybów do wyboru, które miały być bardzo elastyczne, takie jak AP Simplex, Klient bezprzewodowy, Most bezprzewodowy, Most wielopunktowy itp. I można nim zarządzać w sposób scentralizowany przy współpracy bezprzewodowego kontrolera AP.

Wady sieci bezprzewodowych

Routery bezprzewodowe, a co za tym idzie sieci bezprzewodowe pomimo wielu zalet, nie są wolne od wad. Jak już wspominaliśmy, sieci bezprzewodowe umożliwiają wielu użytkownikom dostęp do dużej ilości informacji bez konieczności podłączania przewodów do każdego komputera. Może to być niezwykle pomocne, jeśli istnieje pewna liczba użytkowników, którzy muszą się przemieszczać i / lub uzyskiwać dostęp do sieci. Jednak sieci bezprzewodowe są dalekie od doskonałości i istnieje wiele wad, z którymi może spotkać się osoba lub organizacja podczas korzystania z sieci bezprzewodowej.

Koszt

Sieci bezprzewodowe są zazwyczaj niedrogie, ale w niektórych przypadkach mogą kosztować nawet czterokrotnie więcej niż korzystanie z sieci przewodowej

Zasięg

Zasięg sieci bezprzewodowej jest ograniczony, a typowy domowy router bezprzewodowy zezwala na dostęp do sieci tylko osobom w odległości do około 50 metrów.

Rzetelność sygnału

Sieci bezprzewodowe są wyjątkowo podatne na zakłócenia, więc sygnały radiowe, promieniowanie i wszelkie inne podobne rodzaje zakłóceń mogą powodować awarię sieci bezprzewodowej.

Bezpieczeństwo

Dostęp do sieci bezprzewodowych jest możliwy przez dowolny komputer znajdujący się w zasięgu sygnału sieci, dzięki czemu informacje przesyłane przez sieć (w tym zaszyfrowane informacje) mogą zostać przechwycone przez nieautoryzowanych użytkowników.

Prędkość

Sieci bezprzewodowe są zwykle wolniejsze niż sieci przewodowe, czasami  działają nawet 10 razy wolniej.

Przewodowe routery wifi

Dzięki takim bezprzewodowym połączeniom internetowym jak wymienione powyżej popularne niegdyś  routery przewodowe są pomijane. Ten rodzaj routerów wciąż posiada naprawdę sporo fanów, którzy nie wyobrażają sobie stosowania według nich niebezpiecznej dla ważnych danych sieci LAN. Przewodowe routery są ich zdaniem znacznie lepsze pod względem bezpieczeństwa i szybkości połączenia internetowego. Przewodowe routery oferują znacznie lepszą ochronę niż bezprzewodowe, ponieważ sygnał jest bezpośrednim połączeniem z routera do komputera, a nie sygnałem bezprzewodowym przeskakującym w przestrzeni publicznej. Prędkości wysyłania i pobierania z przewodowego routera są często znacznie szybsze, ponieważ połączenie jest znacznie silniejsze.

Połączenie przewodowe jest tak proste, jak przewód ethernetowy między komputerem a routerem. Dzięki temu są one bardzo łatwe w instalacji dla początkujących. Połączenia bezprzewodowe i przewodowe mają zalety godne uwagi. Jednakże, jeśli szukasz najszybszego i najbezpieczniejszego połączenia internetowego dla twojego komputera, router bezprzewodowy to zaoferuje.

W przypadku niektórych scenariuszy – w zależności od liczby komputerów, z którymi pracujesz, układu biura i innych czynników – sieć przewodowa może mieć więcej sensu niż sieć bezprzewodowa.

Bezpieczeństwo

Ponieważ sieci przewodowe są połączone fizycznie kablem z jednego urządzenia do drugiego, dostęp do nich jest znacznie trudniejszy bez autoryzacji. Nie ma możliwości, aby ktoś przechodził obok okien twojego biura, i np. włamał się do twojej sieci bezprzewodowej. Nie ma potrzeby wydawania kluczy dostępu bezprzewodowego – jest to urządzenie fizycznie podłączone do sieci. Jeśli chcesz, aby Twoja sieć była zamknięta i bezpieczna, jak to możliwe przy pomocy właśnie sieci przewodowej.

Niezawodność

Sieci przewodowe zapewniają niezawodną, ​​stałą prędkość pobierania i wysyłania danych bez wpływu na środowisko. Ponieważ sieci te są zamknięte i nie podróżują w powietrzu, nie są podatne na wahania prędkości lub zakłócenia od innych urządzeń bezprzewodowych. Podczas gdy najnowszy standard 802.11ac Wi-Fi może teoretycznie osiągnąć prędkość 1000MB na sekundę, starszy sprzęt nie spełnia tego standardu – maks. 802.11n przy 600MB / s. Gigabit Ethernet zapewnia stabilne, stałe połączenie 1000MB/s.

Łatwość użycia

Szczegóły zależą od komputerów i urządzeń w sieci, ale mówiąc ogólnie, podłączenie kabla Ethernet do laptopa lub drukarki wystarczy, aby rozpoznać sieć i uzyskać połączenie. Nie ma problemu, jak wówczas, gdy skanujesz dostępne sieci, wprowadzasz klucze bezpieczeństwa lub próbujesz zlokalizować obszar z silnym sygnałem Wi-Fi. Wygoda stosowania metody sieci przewodowej dla Twojej firmy zależy od tego, jak dobrze wyposażone jest Twoje biuro oraz jaki masz zasięg istniejącego okablowania sieciowego.

Ranking Gier sportowych na PS4. Najlepsze gry na Play Station 4. Jakie wybrać?

0

Nie każdy mówiąc o grach sportowych ma na myśli spędzanie czasu na boiskach,  biegnie i uprawianie „prawdziwych”, realnych sportów. Alternatywą do tego rodzaju rozgrywek są gry wirtualne, w które można grać siedząc wygodnie na kanapie w domu.

Gry sportowe na PS4 cieszą się ogromną, niesłabnącą popularnością. Kojarzą się z rozrywką, oderwaniem się od rzeczywistości i przede wszystkim relaksem – o ile ktoś nie traktuje ewentualnych przegranych jako wielkich porażek życiowych. Z tego względu ze swojej natury gry sportowe nie są dla wszystkich. Nie każdy znajdzie w nich rozrywkę. Niestety, oznacza to, że wiele najlepszych tytułów gier sportowych na PS4 ginie każdego sezonu, pogrążonych w morzu strzelanek, otwartych gier RPG i gier przygodowych.

Tak więc, jeśli zmęczyło cię bicie pięściami goblinów, strzelanie do najemników lub granie w przestrzeni kosmicznej, pomyśl o czymś nowym. Twoja nowa ulubiona gra sportowa na PS4 może być sterowana tylko kilkoma naciśnięciami przycisków i niezależnie od tego, czy grasz w jedną z tych popularnych gier sportowych na PS4, Xbox One czy na komputerze, znajdzie się wiele gier sportowych do pokochania.

 Wśród kilkunastu tytułów gier sportowych na PS4 nawet najbardziej wytrawny gracz powinien znaleźć coś dla siebie. W poniższym zestawieniu prezentujemy ranking najbardziej popularnych gier sportowych na PS4 ostatnich miesięcy dostępnych na rynku (od koszykówki, baseballu, piłki nożnej przez golf po WWE).

Najlepsza gra sportowa na PS4 w baseball: Super Mega Baseball

 Super Mega Baseball to prosta gra w baseball, która koncentruje się wyłącznie na dobrej zabawie. Ta przystępna i łatwa do nauczenia się gra przenosi ruchy i metody wielu graczy, które dają graczom zróżnicowaną konfigurację różnych taktyk. Jeśli kochasz dni chwały w grach w baseball takich jak Ken Griffey Junior Baseball na N64 lub Little League Championship na NES, potraktujesz tę grę jako ich nowoczesny odpowiednik.

Tak jak Super Mega Baseball wygląda nierealistycznie, jego rozwinięcie opiera się na solidnej symulacji baseballu z dokładną fizyką, realistycznymi statystycznymi wynikami oraz pełnym śledzeniem mrugnięcia i pitchingu. Gracze mogą dostosowywać nazwy, wygląd i umiejętności swoich zespołów i ich graczy, nadając im poczucie własności i przenosząc je przez ekscytujące tryby meczu. Ta gra sportowa na PS4 wyposażona jest w lokalny tryb wieloosobowy w trybie offline dla maksymalnie czterech graczy, dzięki czemu można bawić się z przyjaciółmi na kanapie, jak za starych, dobrych czasów.

Najlepsza gra sportowa na PS4 w koszykówkę: NBA 2K18

W tej grze sportowej na PS4 jest płynność i realizm ruchu, który nie ma sobie równych nawet w “The Show” i “Madden”. Epoka nierealnych slamów i animacji, przeciwko którym nie da się obronić, dobiegła końca. 2K Sports na PS4 to zabiło. Granie przez cały sezon w “NBA 2K18” sprawia wrażenie prawdziwej, z obrażeniami, gorącymi smugami i opadami. Gra posiada fantastyczny tryb mojej kariery, wyreżyserowany przez legendarnego Spike’a Lee. Jeśli to nie wystarczy, ta gra sportowa na PS4 pozwala ci grać klasycznymi zespołami, takimi jak ’00 -01 Lakers (myśl Shaq & Kobe) i ’95 -96 Bulls. To nie tylko najlepsza gra w koszykówkę, to dla wielbicieli tego sportu najlepsza gra sportowa jaka kiedykolwiek powstała na PS4!

Najlepsza gra sportowa na PS4 w football: Madden NFL ’18

Seria gier sportowych na PS Madden już dawno wykroczyła poza zwykłą serię gier wideo i stała się fenomenem kulturowym. Teraz całe pokolenie kojarzy Johna Maddena bardziej z grami wideo niż z grą w football. Każda następna odsłona gry “Madden” była nieco bardziej wyrafinowana niż poprzednia. Najnowsza odzwierciedla prawdziwy nacisk NFL na dynamikę QB-WR. To nie przypadek, że Odell Beckham Jr. uwielbia okładkę tej gry sportowej na PS4. Najmodniejszy nowy dodatek do “Madden” od lat jest również w tej wersji – coś, co nazywa się “Draft Champions”, w którym robisz szybki projekt, styl fantasy, graczy z przeszłości i teraźniejszości, tworząc nowy mega zespół. Więc możesz rzucić Johna Elwaya do Mike’a Evansa. A potem weź swoją wymarzoną drużynę przez drabinę coraz trudniejszych przeciwników. Cała reszta powraca, od szybkich Online Play po głębokie tryby sezonowe. Jest powód, dla którego “Madden” jest najpopularniejszą serią sportową na świecie. To nie tylko marka, to marka.

Najlepsza gra sportowa na PS4 w hokeja: NHL ’18

EA Sports od 25 lat tworzy gry hokejowe pod szyldem NHL. Twórcy posiadają olbrzymią wiedzę o tym, jak zrobić symulację hokeja, a ich najnowsza wersja jest prawdopodobnie najlepsza ze wszystkich dotychczas wydanych. Ma niesamowicie płynną rozgrywkę i działa dobrze dla zapalonych fanów tego sportu lub tych, którzy nie wiedzą, co to jest najgorsze oblodzenie. Podobnie jak większość tytułów EA, gra jest niesamowicie głęboka pod względem różnorodności, pozwalając ci kontrolować albo całą drużynę, albo tylko gracza, a nawet tylko GM, zajmującego się sprawami hokeja, w tym płac i negocjacji. Ta odsłona gry sportowej na PS4 ma również Hockey Ultimate Team, symulację sportów fantasty, w której gracze zbierają karty prawdziwych zawodników i budują z nimi zespoły, aby grać online. Możesz nawet tworzyć ligi tych wyimaginowanych zespołów, tworząc w zasadzie własną wyimaginowaną ligę hokejową. Coś niespotykanego.

Najlepsza gra sportowa na PS4 w piłkę nożną: FIFA ’18

Mówi się, że piłka nożna nigdy nie będzie tak popularna w Stanach Zjednoczonych, jak w innych częściach świata. Szczerze mówiąc, często wydaje się, że więcej osób gra w EA Sports “FIFA” niż ogląda sam sport w tamtym kraju. Nowością w tym wydaniu FIFY jest wprowadzenie zawodniczek. Jeśli chodzi o dopracowanie grafiki w tej grze sportowej na PS4 obrona i mijanie są bardziej realistyczne niż w przeszłości, wzmocnione możliwościami systemu PlayStation 4.

Najlepsza gra sportowa na PS4 w golfa: Rory McIlroy PGA Tour ’16

Rory McIlroy PGA Tour ’16 jest świetną grą sportową na PS4, ponieważ oferuje różnorodne style gry. Jeśli jesteś zwykłym fanem, możesz użyć stylu zręcznościowego. Jeśli jesteś bardziej hardcorowy, możesz podnieść poziom trudności i zastosować styl, który oceniając Twoją kontrolę, celność i siłę. Co więcej taki typ gry w golfa daje Ci szansę zagrania 18 dołków, których nigdy nie byłbyś w stanie zrobić w prawdziwym świecie bez kilkuletnich, regularnych prób na polu golfowym.

Najlepsza gra sortowa na PS4 sztuki walki EA Sports UFC 2

Dzięki wejściom i tłumom, które symulują to samo doświadczenie oglądania prawdziwej walki UFC, EA Sports UFC 2 stanowi jedną z najlepszych i najbardziej realistycznych gier walki na PS4. Gracze będą mogli stworzyć własną postać i zmierzyć się z prawdziwymi bojownikami, takimi jak Ronda Rousey i Conor McGregor.

EA Sports UFC 2 został zaprojektowany z realistycznym systemem fizyki knock, który wykrywa reakcje na uderzenia.. Został opracowany, aby reagować na chwytanie, grappling i różne uderzenia, z systemem slip i dodge dla płynności postaci, która daje graczom pełną kontrolę i poczucie autonomii z ich charakterem. Gracze, którzy wybiorą tę grę sportową na PS4 będą mogli budować i projektować własne postacie z niestandardowym wyglądem i ruchami sztuk walki oraz będą pracować nad różnymi stylami obrony, aby zablokować, sparować i kontratakować każdego przeciwnika, z którym się zmierzą.

Najlepsza gra sportowa na PS4 w Pinball: Zen Pinball 2

Dla niedoświadczonych sportowców, którzy od jakiegoś czasu nie byli na siłowni, Pinball może być swoistym treningiem. OK, może to nie taka gra sportowa, co “Madden” czy “NBA 2K”, ale symulator pinballa Zen Studios jest jedną z najlepszych gier sportowych, jakie można kupić na PS4. To gra dostarczająca wiele zabawy i jest wręcz uzależniająca, jeśli lubisz ten typ rozgrywek. Teraz Pinball zyskał licencję na wiele tytułów, pozwalając graczom grać w stoły pinballowe oparte na “Gwiezdnych wojnach”, Marvel, “The Walking Dead”, “Archer, “” Family Guy “,” South Park “i wiele więcej! To uzależniająca eksplozja.

Gra sportowa na ps4 w baseball: MLB: THE SHOW 16

The Show jest flagową serią gier sporotwych wideo Sony z serii baseballowej. Ta seria została przyćmiona przez jej rodzeństwo PlayStation Uncharted , Ratchet & Clank i InFamous. Nie zmienia to faktu, że  prawdopodobnie jest najbardziej solidną i konsekwentną grą sportową na PS4 w  baseball na rynku.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z MLB: The Show, jest to piękna prezentacja baseballu, gry wideo, w której początkujący gracze w baseball mogą cieszyć się równie dobrze, jak weterani. Poza powtarzaniem serii imponujących rozgrywek i wierności graficznej, MLB: The Show 16 dodaje dwa zupełnie nowe tryby: Battle Royale i Conquest.

Tryb Battle Royale widzi twoją tymczasową drużynę graczy, a następnie rekrutuje ich online, by wziąć udział w serii skróconych meczy. Jest szybki, ekscytujący i napięty, i przetestuje twoje krytyczne myślenie i umiejętności podejmowania decyzji pod presją.

Gra sportowa na ps4: ROCKET LEAGUE

wielu ta gra sportowa na PS4 pojawiła się znikąd, niczym naddźwiękowy samochód pędzący autostradą. Do dziś pozostaje jednym z najlepszych tytułów dla wielu graczy i jest świetny, bez względu na to, czy grasz z wykwalifikowanymi botami AI, czy z nieco mniej wykwalifikowanymi ludźmi – przyjaciółmi.

Piłka nożna z samochodami nie jest całkowicie oryginalną koncepcją – przygoda samochodowa PS2 Road Trip pokonała Rocket League, podobnie jak jej poprzednik Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars – ale sposób, w jaki ta gra realizuje ten pomysł jest wspaniały . Rozgrywka jest łatwa do nauczenia, ale trudna do opanowania, z najlepszymi graczami zdolnymi do wykonania szerokiej gamy manewrów zwiększania rakiet powietrznych. Rocket League to jedna z najbardziej wyjątkowych gier sportowych na PS4 i innych konsolach (i jedna z najlepszych gier sportowych PS4), którą można kupić i niewątpliwie warta każdego grosza.

Jeśli nie podoba ci się zabawa na świeżym powietrzu najbezpieczniej jest wybrać grę sportową na PS4. Nie zyskasz żadnej z fizycznych korzyści, ale czysta satysfakcja z osiągania KO, wybicie piłki baseballowej ze stadionu lub wsad do kosza wystarczą, by rozproszyć poczuć prawdziwą satysfakcję. Powodzenia w grze!

Ranking Gier sportowych na PS3. Najlepsze gry na Play Station 3. Jakie wybrać?

0

Gry sportowe na PS3 symulują różne dyscypliny, np. piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę. Aby odnieść sukces, gracze potrzebują zręczności, refleksu, szybkości i umiejętności planowania taktycznego. Gry sportowe na PS3 zazwyczaj dokładnie powielają zasady poszczególnych dyscyplin.

PlayStation 3 to konsola 7. generacji firmy Sony. Została zaprezentowana 17 listopada 2006 w Ameryce Północnej, natomiast w Europie premiery doczekała się 23 marca 2007. PS3 pojawiło się około rok później niż jego największy rywal – Xbox 360 od Microsoftu – więc nie udało mu się zdobyć rynku w takim stopniu, tak jak to miało miejsce kilka lat wcześniej w przypadku PlayStation 2. Również skomplikowana architektura konsoli – oparta na procesorze Cell, który stał się trudnym do opanowania przez twórców gier – utrudniła osiągnięcie znakomitych wyników sprzedaży. W 2013 roku konsolę PlayStation 3 zastąpiła PlayStation 4.

Prezentujemy ranking 10 najpopularniejszych w ostatnich miesiącach gier sportowych na PS3. Lista uporządkowana jest według popularności gier sportowych na PS3 wśród graczy. Oto, co użytkownicy kochają najbardziej.

FIFA 18 (PS3)

29 września 2017 r

Ta gra sportowa na PS3 to kolejna odsłona serii FIFA. Electronic Arts wprowadziło wiele ważnych zmian w tej kontynuacji i prawdopodobnie będzie to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów wirtualnej piłki nożnej. Szczególnie zauważalne jest wprowadzenie technologii Real Players Motion, która reguluje wygląd, animacje i zachowania piłkarzy w tej grze sportowej na PS3. Chociaż ta technologia obejmuje głównie najlepszych graczy, mniej znani piłkarze również zachowują się bardziej realistycznie, ponieważ nowy system uwzględnia różne czynniki, takie jak poziom piłki nożnej. Gra stanowi kontynuację kampanii fabularnej od FIFA 17, której ucieleśnieniem jest The Journey: Hunter Returns. FIFA 18 przynosi również przemodelowany system transferów w karierze. Gracz jest teraz w stanie samodzielnie negocjować z klubami i poszczególnymi piłkarzami. Tryb FIFA Ultimate Team przynosi karty ikon reprezentujące legendarnych piłkarzy.

UFC Undisputed 3

14 lutego 2012

UFC Undisputed 3 to gra sportowa na PS3 dla wielbicieli ostrych sztuk walki. Zapewnia intensywną akcję UFC skupioną na brutalnej walce, imponującej prezentacji wizualnej, zwiększonej dostępności i naprawdę surowych emocjach.

UFC Undisputed 3 zwiększa intensywność dzięki dodatkowemu trybowi PRIDE, nowemu systemowi tzw. składania, nowym metodom walki i zwiększonej dostępności dzięki tradycyjnym i uproszczonym elementom sterowania rozgrywką, które wraz ze znacznymi ulepszeniami wizualnymi, nowymi pozycjami kamery tworzą imponującą całość.

Najnowsze funkcje gry sportowej na PS3:t ryb PRIDE, czyli japońska Liga MMA w całej okazałości, która nie ma żadnych zasad, przynosi brutalne kopnięcia w nogi, głowę i kolana.

Pro Evolution Soccer 2018

12 września 2017 r

Kolejny coroczny wpis w popularnej serii piłkarskiej autorstwa Konami. Pro Evolution Soccer 2018 to propozycja na gry sportowej na PS3, która rozwija pomysły z poprzedniego wydania tego tytułu. Real Touch + nowy system, który jest odpowiedzialny za sposób, w jaki gracze obsługują piłkę, teraz bierze pod uwagę więcej części ciała. Dzięki temu możemy zobaczyć animacje, które znacznie różnią się od siebie, gdy gracze otrzymują piłkę, uderzają ją głowami, dryblują itp. Kolejną ważną zmianą w tej grze sportowej na PS3 jest to, że mecze są teraz wolniejsze, co sprawia, że ​​gra jest trochę bardziej realistyczna. Oprócz tego istnieje również strategiczny drybling, który daje lepszą kontrolę nad piłką. Poza klasycznymi trybami gry, PES 2018 również przywraca tryb Random Selection Match, który ma teraz więcej opcji. Ponadto ta gra sportowa na PS3 oferuje tryb kooperacji online dla dwóch lub trzech osób.

FIFA 17

27 września 2016 r

Kolejna odsłona wiodącej serii gier sportowych na PS3 autorstwa EA Sports, z udziałem wielu licencjonowanych drużyn narodowych i czołowych klubów piłkarskich. Poza dobrze znanymi elementami franczyzy i szeroką gamą zróżnicowanych trybów dla jednego gracza i wielu graczy, FIFA 17 to pierwsza gra z serii, która zawiera także kampanię fabularną pod tytułem “Podróż”. W tym trybie grasz jako Alex Hunter, młody piłkarz rozpoczynający karierę w Premier League, a twoim zadaniem – oprócz rozgrywania meczów – jest udział w wielu działaniach pobocznych. Twórcy tej gry sportowej na PS3 skupili się na dopracowaniu takich aspektów rozgrywki, jak techniki ofensywne, stałe fragmenty gry, fizyczne starcia zawodników i przeciwników. Ważną nowością w tej grze sportowej na PS3 jest również fakt, że FIFA 17 jest pierwszą grą w serii, w której wykorzystuje się ceniony ‘silnik’ Frostbite.

NBA 2K18

15 września 2017 r

Kolejna odsłona popularnej serii gier wideo dla wielbicieli gier sportowych na PS3 w tematyce koszykówki publikowanej co roku przez 2K Games. W NBA 2K18 gracze po raz kolejny otrzymują do dyspozycji skomplikowany symulator koszykówki obracający się wokół oficjalnej ligi NBA. Oprócz zespołów grających obecnie w lidze oraz oficjalnych reprezentacji USA i Australii, gra dostarcza ikoniczne zespoły z przeszłości – nie tylko te, które pamiętają poprzednie wydania z serii NBA 2K, ale także takie zespoły jak 1998- 1999 New York Knicks i 2007-2008 Denver Nuggets. W NBA 2K18 można grać samodzielnie lub w towarzystwie innych graczy. Ta gra sportowa na PS3 oferuje kilka trybów gry – najważniejszą z nich jest MyCareer, w której można stworzyć własnego koszykarza i śledzić jego karierę jako profesjonalnego gracza NBA. Co więcej, ta odsłona przywraca tryby MyGM i MyLeague, dzięki czemu gracz może zostać menedżerem wybranego zespołu. Co więcej w NBA 2K18 istnieje również tryb MyTeam, w którym można zebrać swoją wymarzoną drużynę, zbierając specjalne karty.

WWE 2K17

11 października 2016 r

Kolejna odsłona serii gier sportowych na PS3 dla miłośników emocji zapaśniczych. Jest to czwarta pełnowymiarowa odsłona serii opracowanej przez studio Yuke we współpracy z Visual Concepts pod czujnym okiem 2K Games. WWE 2K17 rozszerza mechanikę użytą w poprzednim wpisie w serii. Twórcy postanowili odtworzyć walki pomiędzy prawdziwymi wrestlerami z federacji WWE i NXT w możliwie realistyczny sposób. Wśród grywalnych postaci są zarówno prawdziwe gwiazdy, jak i obiecujący początkujący zawodnicy. Tradycyjnie w tej grze sportowej na PS3 jest też kilka legend tego popularnego sportu, który kiedyś zwyciężył na arenach wrestlingowych. Jeśli chodzi o mechanikę, tytuł oferuje jeszcze bardziej realistyczny system walki, który umożliwia graczowi nie tylko zadawanie ciosów, ale także strącanie przeciwnika, czy rzucanie nim lub używanie różnych przedmiotów podczas walk.

Pro Evolution Soccer 2017

13 września 2016 r

Pro Evolution Soccer 2017 to gra sportowa na PS3, tzw. symulator piłki nożnej wydany przez Konami z Japonii. W przeciwieństwie do konkurencyjnej serii – FIFA od Electronic Arts – Pro Evolution Soccer nie ma licencji Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, ale zawiera licencje na Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Europę Supercup. Wydanie 2017 wprowadza mnóstwo nowości, dostępnych tylko na konsolach 8 generacji – PlayStation 4 i Xbox One. Są to między innymi system Precise Pass, odpowiedzialny za zachowanie piłki podczas przejazdów lub Real Touch – sposób, w jaki gracze kontrolują piłkę. Ta gra sportowa na PS3 pozwala także na ustawienie zaawansowanej taktyki i natychmiastową zmianę postawy naszego zespołu z ofensywy na defensywę. Pro Evolution Soccer 2017 oferuje różne tryby gry dla jednego i wielu graczy. W tym wydaniu powraca myClub – możliwość budowania własnego zespołu – i Master League, z odnowionym systemem transferów i negocjacji. Podobnie jak w zeszłym roku wizualizacje do tej gry sportowej na PS3 zostały dostarczone przez Fox Engine.

FIFA 15

 23 września 2014 r

Kolejna edycja popularnej serii gier piłkarskich na PS3, której kolejne odsłony pojawiają się co roku od ponad dwóch dekad, stworzona przez kanadyjskiego giganta i jego spółkę EA Sports. Tradycyjnie ta gra sportowa na PS3 oferuje pełne spektrum trybów jednoosobowych i wieloosobowych, w tym Be a Pro i Turnieje powracające po nieobecności w poprzednich wydaniach. Nowa edycja jest bardziej dynamiczna niż jej poprzedniczka i wprowadza szereg zmian, takich jak ulepszona ‘sztuczna inteligencja’, nowe opcje taktyczne i więcej swobody w zestawach. Ponieważ FIFA 15 to pierwsza gra z serii wydana na konsolach ośmiu generacji i napędzana zaawansowanym silnikiem Ignite, najbardziej widoczne zmiany są związane z grafiką.

Tony Hawk’s Pro Skater 5

15 grudnia 2015 r

Piąta edycja gry sportowej na PS3 – jedna z najpopularniejszych gier o deskorolkach, powracająca po długiej przerwie dzięki Robomodo – autorom RIDE, SHRED i Pro Skater HD Tony Hawk. Gra przenosi serię do korzeni, oferując podobny model rozgrywki. Podobnie jak w oryginale, gracze otrzymują serię misji i wyzwań do ukończenia w jednej z kilku lokalizacji w grze. Ta gra sportowa na PS3 ma czysto arkadową rozgrywkę: różne ulepszenia są rozproszone w różnych miejscach, a w niektórych miejscach można nawet strzelać pociskami lub rzucać przedmiotami do celów podczas jazdy na deskorolce. Możesz wybrać swój awatar z obsady popularnych rolkarzy, których umiejętności mogą być jeszcze bardziej ulepszone podczas gry. W tej grze sportowej na PS3 dostępne są tryby gry jednoosobowej i wieloosobowej (konkurencyjne i kooperatywne).

FIFA 14

24 września 2013 r

Symulacja gry w piłkę nożną na PS3 oraz 21 z kolei z serii FIFA. Gra została stworzona przez studio deweloperskie EA Canada. Jak zawsze, możesz kontrolować graczy z twoich ulubionych drużyn w meczach przeciwko realnym przeciwnikom lub komputerowej sztucznej inteligencji. Baza danych FIFA 14 zawiera 15 tysięcy piłkarzy z kilkudziesięciu lig z całego świata. W porównaniu do poprzednich gier FIFA, FIFA 14 wprowadza pewne kluczowe zmiany w mechanice rozgrywki, w tym ulepszoną motorykę piłki. Ponadto wersje Xbox One i PlayStation 4 wykorzystują nowy ‘silnik’ gry o nazwie Ignite (używany również w Madden NFL 25), który zapewnia wysoką jakość grafiki.

Ranking Gier wyścigowych na PC. Najlepsze gry na PC. Jakie wybrać?

0

Gry wyścigowe na PC są jednym z najbardziej przyjemnych a zarazem wymagającym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jakie są najlepsze gry wyścigowe na PC? Składa się na to wiele elementów: dobra gra na PC to nie tylko wierność graficzna i dokładne oddanie dźwięków – choć z pewnością pomagają – to gry powinny wciągać także w akcję, tak bardzo, żeby można było wczuć się całkowicie w kierowcę siedzącego akurat w wyścigowym aucie.  Przedstawiamy propozycje gier wyścigowych na PC ze skomplikowaną symulacją, ale również w zestawieniu nie zabraknie zręcznościowych thrillerów czy karkołomnych wyścigów. Zobacz nasz ranking gier wyścigowych na PC i wybierz tytuł, który będzie idealny dla Ciebie.

Gra wyścigowa na komputer – jaka jest idealna?

Większość miłośników samochodów wykracza poza jazdę nimi do innych obszarów życia – ubrań, tatuaży, podkoszulków itp. – ale dla wielu, jeśli nie mogą być za prawdziwą kierownicą, najlepszą rzeczą jest gra w gry wyścigowe na PC. Rzeczywiście, istnieje całe pokolenie fanatyków motoryzacji, którzy odkryli, że ich pasja nie toczy się w starym mustangu taty, ale raczej z kontrolerem w ręku grając w gry wyścigowe na swoich pierwszych i późniejszych PC. W ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci zmaterializowała się ogromna liczba gier wyścigowych; wiele z nich było totalnie nieudolnych, ale inne zapierały dech w piersiach.

Jakie cechy powinna zawierać dobra gra wyścigowa na PC?

 • Podzielność ekranu, tj. rozdzielenie wyścigów na torze na dwa widoki; zwykle na górze grasz ty, a na dole twój przeciwnik – znajomy bądź „komputer”
 • W pełni otwarty świat poza samochodem, gdzie możesz chodzić po wybiegach wyścigowych, kontaktować się z ludźmi i wpływać na swoją karierę
 • Możliwość rozwijania kariery od samego początku
 • Replay – powtórki wyczynów na torze wyścigowym; retrospekcje oszczędzają mnóstwo czasu i sprawiają, że gry stają się bardziej dostępne dla nowych i mało utalentowanych graczy. Większość gier, które zawierają coś podobnego, daje również opcję wyłączenia go dla bardziej doświadczonych/utalentowanych graczy.
 • Więcej historycznych treści świata motoryzacyjnego: Gry wyścigowe często koncentrują się na egzotycznych i ekscytujących samochodach współczesnych czasów, ale niewiele tak naprawdę zawiera szeroką gamę historycznych maszyn motoryzacyjnych.
 • Losowe mini-wyzwania, zapobiegające monotonni w grze, graczom często brakuje np. konferencji prasowych z zawodnikami, w której można poprawić lub pogorszyć swoją reputację w zależności od odpowiedzi lub nieoczekiwanego zjazdu z trasy gdzie mogłaby czekać na nas przygoda w postaci zadania do wykonania.
 • Bardziej realistyczne obrażenia samochodu i toru: to nie tylko bardziej realistyczne uszkodzenia samochodu (jeśli chodzi o realistyczne obrażenia, to znaczy uderzenie w ścianę spowoduje jakiś problem z samochodem), ale także na mapach i torach. Gry wyścigowe powinny odzwierciedlać, że uderzenie w słup światła ulicznego, stos krzaków lub opon spowoduje ich przesuwanie czy trwałe zniszczenie.
 • Interakcje: w przypadku gier z elementami otwartego świata lub mapy dobrze mieć więcej interakcji z elementami świata rzeczywistego, takimi jak domy, ludzie, budynki i firmy.

Najbardziej realistyczne gry wyścigowe na PC

 • Dirt Rally

Dirt Rally przewyższył swojego poprzednika Dirt 3 i jest prawdopodobnie najlepszą grą, którą Codemasters wykonali w ciągu minionych lat. Dzięki bardziej autentycznemu modelowi obsługi, Dirt Rally eliminuje wiele arkadowych akcentów, które nadal utrzymują się w serii początkowej. To sprawia, że ​​jest to doskonała gra rajdowa, jakiej gracze nie widzieli od dłuższego czasu. Nie chodzi tylko o to, że wyścigi rozgrywane są na torach polnych z mnóstwem ciężkich i bocznych przejazdów, ale faktycznie gracz ma możliwość brania udziału w wyścigach wytrzymałościowych, o które przecież głównie chodzi w rajdach. Musisz dbać o swój samochód na każdym etapie wyścigowym, co wprowadza element strategii i zarządzania zasobami, które są rzadkością w wyścigach symulacyjnych.

Od pewnego czasu Dirt Rally zyskało także oddaną i skrupulatną społeczność modingów, która regularnie wprowadzała poprawki, znacznie poprawiające główną grę, szczególnie doceniane przez miłośników rajdów. Na duży plus zasługują wspaniale wykonane karoserie samochodowe, najbardziej subtelne zmiany pogody czy oświetlenia – wszystko po to, aby podnieść zadowolenie z gry.

 • Shift 2

Shift eliminuje słowa Need for Speed ​​ze swojej nazwy. Nie ma śladu po szalonym stylu jazdy w serii, która jest prawdopodobnie jedną z najpoważniejszych, najgłębszych i najbardziej dopracowanych gier ze wszystkich. Twórcy z Slightly Mad Studios ponownie demonstrują swoje mistrzostwo w gatunku gier wyścigowych na PC dzięki drugiej części serii Shift, w rzeczywistości drugiej grze wideo w swojej historii. Brytyjski zespół ma na swoim koncie tytuły takie jak GT Legends i GTR – FIA GT Racing, więc z pewnością są weteranami w konstruowaniu gier wyścigowych na PC.

 • Projekt CARS 2 

Project CARS to prawdopodobnie najbardziej przyjazny dla użytkownika symulator wyścigowy. Project CARS nie jest dla każdego. To poważna, głęboka i wymagająca symulacja wyścigów dla ludzi, którzy naprawdę lubią motosport. Nie znajdziemy w tej grze wyścigowej na PC ścieżki dźwiękowej popu, wybuchowych zabójstw ani hojnych rewindów. Deweloper Slightly Mad Studios postanowił uchwycić doświadczenie manewrowania prawdziwym samochodem wyścigowym na długiej liście najbardziej znanych na świecie torów wyścigowych i odniósł sukces. Project CARS to prawdziwie fantastyczna gra wyścigowa na PC, która może stać się prawdziwą siłą w tym gatunku.

 • TrackMania 2: Canyon

Każdy weteran gatunku powie, że dobry projekt toru jest istotną częścią każdej gry wyścigowej na PC godnej uwagi. Rozgrywki pasjonatów TrackMania 2 można znaleźć w Internecie, gdzie genialne, zawiłe kreacje wręcz zapierają dech w piersiach. Konkurencja jest zacięta i szalona. Wyścig może szybko przekształcić się w festiwal niebanalnych skoków i nieprzewidzianych zakrętów. Mechanika wyścigowa tworzy idealny tytuł do pick-up-and-play, przy którym można stracić godziny nawet bez zauważenia.

 • Forza Horizon 3 

Gracze musieli sobie radzić bez Forzy na PC przez całą wieczność, ale to się zmieniło w Horizon 3 . Ta doskonała gra wyścigowa na PC wróciła w pięknym stylu. W Horizon 3, oprócz wyścigów oszałamiających pojazdów mechanicznych (bo tylko tak można je poprawnie nazwać), będziesz musiał na przykład zorganizować festiwal Horizon w australijskim buszu. Będziesz rywalizował z udziałem gości w rozmaitych wydarzeniach związanych z wyścigami samochodowymi, od prostych wyścigów, po kaskaderów skoków przez statki towarowe i wielogodzinne testy wytrzymałościowe.

Spośród wszystkich osiągnięć Forza Horizon 3, otwarty świat jest tym, który zasługuje na specjalne ukłony w stronę twórców tej gry wyścigowej na PC.  To podróż, której nie zapomnisz szybk

 • Driver: San Francisco

Każdy arcadeowy kierowca powinien być tak fajny jak ta gra. Gdyby Steve McQueen został zdigitalizowany i zamieniony w grę wideo, byłby grą Driver: San Francisco .

Podczas gdy Driver: SF oferuje samochody i wpływy z różnych epok, zbliża się raczej do stylu lat 70-tych. Uwielbia amerykańskie ryczące silniki, piszczące opony i niemożliwie strome wzgórza czy kręte drogi w San Francisco.

Ma także jedną z najbardziej nowatorskich cech tego gatunku. Zamiast być związanym z jednym pojazdem, możesz dowolnie zamieniać samochód na dowolną inną drogę za naciśnięciem jednego przycisku. Tak więc, w wielu wyścigach, samochód, którym go ukończyłeś, może nie być tym, na którym zacząłeś, a w samochodowych pościgach szybko nauczysz się teleportować przez ruch uliczny, aby zmontować różne katastrofy samochodowe, by poradzić sobie z przeciwnikami. To oryginalne i wiecznie zachwycające rozwiązanie wprowadzone w tej grze wyścigowej na PC.

 •  F1 2016

Fani F1 musieli długo czekać, bo aż od 2013 roku, aby Codemasters mógł wprowadzić F1 IP z powrotem na właściwe tory. Po drodze były momenty świetności, takie jak zmieniona obsługa F1 F1 2015 i stały wzrost ogólnej wierności świata Formuły 1, ale dopiero po wydaniu F1 2016 widzimy, że studio dobrze wywiązało się z obietnicy zrobienia jak najlepszej symulacji gry wyścigowej na PC.

Mówiąc najprościej, gra posiada najbardziej kompletny i fascynujący tryb kariery jaki do tej pory przyszło nam rozwijać.

Do plusów tej wspaniałej gry wyścigowej na PC należy zaliczyć: doskonałe efekty pogodowe, zaskakująco solidny tryb próbny czy nawet konfigurowalne kaski.

 • Race: Injection

Nie sposób stworzyć listę wspaniałych gier wyścigowych na PC bez wpisania czegoś z wytwórni SimBin. Race: Injection to gra typu capstone, która łączy w sobie wszystko, co twórcy osiągnęli dzięki serii GTR i Race 07.Nie pozwól, by ‘płaskie’ oświetlenie i tępa grafika cię zniechęciły. Spędź kilka minut z tą grą i przekonasz się, że to był dobry wybor.

 • Assetto Corsa

Mniej spektakularna gra wyścigowa, ale zarazem i świetny sposób na ciekawą rozrywkę w grach wyścigowych na PC, to  Assetto Corsa, która  sprawia wrażenie jazdy prawdziwym samochodem po prawdziwym torze.

Ogólna prezentacja toru jest trochę prymitywna (poza samym wyścigami), ale na torze jest dokładnie to, czego potrzeba … aż po niesamowitą jazdę!   Jest to zdecydowanie doskonała opcja dla osób, które potrzebują czegoś, co łączy w sobie nowoczesną, atrakcyjną grafikę i dobrą sztuczną inteligencję z symulacją wysokiej wierności.

 • iRacing

iRacing zaciera granicę między zabawą i ciężką pracą . Samochody i tory są odtwarzane z fanatyczną dbałością o szczegóły, a zasady ligowe wyścigów są równie poważne jak w każdym klubie wyścigowym lub na jakimkolwiek wydarzeniu na torze na świecie. Jest to gra wyścigowa dla osób, które pragną prawdziwego sportu i chcą spędzić wiele godzin na treningu.  iRacing jest skierowany do konkretnej i wymagającej grupy graczy. Warto zauważyć, że twórcy pomimo wiernego odwzorowania szczegółów np. deski rozdzielczej samochodów, nie kładą nacisku na grafikę.

Jeśli wśród kultowych tytułów nie znalazłeś tej, która Ci odpowiada sprawdź nasz ranking gier wyścigowych na PC.

Ranking klimatyzatorów. Top 5 najlepszych modeli

0

W wielu częściach świata gorące letnie miesiące mogą być praktycznie nie do zniesienia bez odpowiedniego systemu chłodzenia pomieszczeń. Obecnie wiele domów i biur ma centralne systemy klimatyzacji, które pochłaniają sporą ilość energii i znacznie podnoszą koszty rachunków. Jeśli ten scenariusz dotyczy ciebie – lub jeśli nie masz obecnie centralnego klimatyzatora i szukasz tańszej alternatywy – nie instaluj niczego więcej niż klimatyzator w pokoju, który chcesz schłodzić.

Istnieje 5 głównych rodzajów klimatyzatorów pokojowych:

 1. Przenośne klimatyzatory
 2. Klimatyzatory okienne
 3. Klimatyzatory naścienne
 4. Klimatyzatory kanałowe Mini-Split
 5. Klimatyzatory terminalowe (PTAC)

Przenośny klimatyzator

Przenośne klimatyzatory są wolnostojącymi, łatwymi do przenoszenia modelami, które chłodzą pomieszczenie poprzez wciąganie świeżego powietrza, odprowadzanie ciepła i wilgoci oraz przywracanie chłodnego powietrza do przestrzeni. Aby odpowiednio schłodzić, muszą oddawać ciepłe powietrze w inne miejsce, zwykle na zewnątrz za pomocą dołączonego zestawu. Ewentualnie poprzez  otwór ścienny lub sufit podwieszany. Instalacja zajmuje zwykle zaledwie kilka minut.

Główne zalety to możliwość przeniesienia ich do różnych pomieszczeń, nie wymagają one stałej instalacji i są to zwykle niedrogie opcje. Niektóre osoby uznają je za głośne i zazwyczaj nie są tak wydajne, jak inne opcje klimatyzacji pokoju.

Klimatyzatory okienne

Klimatyzatory okienne są przeznaczone do zainstalowania w standardowym oknie lub, w niektórych przypadkach, za pomocą przygotowanego uprzednio w tym celu otworu w ścianie. Urządzenia te są zamocowane w częściowo otwartej ramie okiennej lub ściennej – z układem odprowadzania gorącego powietrza skierowanym na zewnątrz i układem powrotnego chłodzenia powietrza skierowanym do wewnątrz.

Są to zazwyczaj wydajne opcje, które mogą chłodzić małe lub duże pokoje. Funkcje, które należy rozważyć, obejmują tryby ogrzewania, programowalne zegary i cyfrowe tablice sterujące.

Klimatyzatory naścienne

To najpopularniejsze jednostki instalowane w mieszkaniach i w biurach. Popularnością cieszą się także w przychodniach, aptekach czy stacjach benzynowych. Oprócz chłodzenia powietrza, często posiadają wiele innych przydatnych jak choćby ogrzewanie, osuszanie, jonizowanie powietrza. Mają dużą wydajność, oryginalną stylistykę i dość atrakcyjną cenę.

Klimatyzatory kanałowe Mini-Split System

Klimatyzatory kanałowe typu Split zapewniają ciche i dyskretne chłodzenie dla wielu “stref” w domu, biurze lub w przestrzeni komercyjnej. W przeciwieństwie do przenośnych urządzeń AC i klimatyzatorów w obudowach okiennych, klimatyzatory typu Mini-Split nie są urządzeniami niezależnymi. Nie wymagają również kanałów, takich jak centralne klimatyzatory. Systemy te mają dwie podstawowe części: duży skraplacz, który instaluje się na zewnątrz i jedną lub więcej kompaktowych jednostek dmuchaw do montażu na ścianie, które są umieszczone strategicznie wewnątrz przestrzeni (stref) lub stref, które chcesz ochłodzić.

Po zainstalowaniu izolowany przewód, w którym znajdują się przewody chłodnicze, biegnie od zewnętrznego skraplacza do systemu (-ów) dmuchawy w pomieszczeniu. Każdy ścienny system dmuchawy może być sterowany niezależnie, aby zapewnić komfortowe chłodzenie pomieszczenia dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Bez kanałowe klimatyzatory z systemem Mini-Split są znane ze swojej wysokiej wydajności chłodzenia i cichej pracy.

Klimatyzatory terminalowe (PTAC)

Klimatyzatory terminalowe (PTAC) to komercyjne modele zwykle instalowane w hotelach, pomieszczeniach mieszkalnych i biurach. PTAC są w stanie chłodzić i ogrzewać przestrzenie o niemal dowolnym rozmiarze, a większość marek pozwala kontrolować wiele jednostek ochładzanych z jednego miejsca.

Chociaż jednostki AC PTAC cieszą się popularnością w branży hotelarsko-gastronomicznej, są one również wykorzystywane w pokojach nasłonecznionych i różnych innych pomieszczeniach mieszkalnych. Zazwyczaj są instalowane przez ścianę zewnętrzną tuż nad podłogą i często pod oknem.

Każdy klimatyzator może zapewnić wydajne chłodzenie w pomieszczeniu na dwa sposoby:

 1. Pierwotne źródła chłodzenia  – przenośne, okienne i przelotowe klimatyzatory są często wykorzystywane jako główne źródła chłodzenia w pomieszczeniach, w których centralny klimatyzator nie jest dostępny. Wszystko, czego potrzebujesz, to okno lub specjalnie zaprojektowana przestrzeń ścienna, która pozwala na odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz. Klimatyzator Mini-Split może chłodzić i oddawać ciepło do wielu obszarów w jednym domu lub mieszkaniu. PTAC zapewniają podstawowe chłodzenie do pokoi hotelowych i innych małych pomieszczeń.
 2. Dodatkowe źródła chłodzenia –  przenośne, okienne i podłogowe klimatyzatory prądu przemiennego mogą być również stosowane jako uzupełniające systemy chłodzenia w pomieszczeniach, które są już zaopatrzone w  centralny klimatyzator. Aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną, musisz zrównoważyć wykorzystanie centralnego prądu zmiennego, podnosząc swój termostat (lub wyłączając go) i pozwalając klimatyzatorowi na wykonanie większości prac związanych z chłodzeniem.

Klimatyzatory okienne i przenośne to najlepsze sposoby na pokonanie ciepła dla każdego, kto nie ma centralnego systemu chłodzenia. Najlepiej nadają się do małych i średnich pomieszczeń – z pewnością nie można utrzymać przy ich pomocy chłodu w całym domu – i mogą być nieco hałaśliwe. Na szczęście są one również niedrogie i skuteczne.

Eksperci ostrzegają, że należy wybrać klimatyzator o odpowiedniej wielkości do danego miejsca – za mały nie będzie spełniał dobrze swojej roli, natomiast za duży pozostawi powietrze zbyt wilgotne.

Wskazówki – jak wybrać klimatyzator

Instalacja wbudowanego klimatyzatora naściennego zamiast klimatyzatora okiennego jest w rzeczywistości bardziej wydajna i zapewnia lepszy efekt chłodzenia. Klimatyzator okienny prawdopodobnie umiejscowiony jest na niższym pułapie w pokoju, gdzie znajduje się okno. Klimatyzatory wbudowane są zwykle umieszczane w ścianie na wysokości około 2,00 m – 2,50 m nad podłogą. Filtrowanie zimnego powietrza z wyższego punktu ma swoje zalety w zakresie mieszania powietrza w pomieszczeniu i dokładniejszego chłodzenia temperatury w pomieszczeniu. Termostat klimatyzatora jest zamontowany w klimatyzatorze, więc im wyższej jest umieszczony tym lepiej.

Jak działa centralny klimatyzator?

Ten typ układu chłodzenia służy do chłodzenia całego domu, w przeciwieństwie do klimatyzatora okiennego, który służy do chłodzenia określonego obszaru lub pomieszczenia w domu. Sprężarka chłodnicza jest ustawiona poza domem, oddzielnie od jednostki wentylatorowej używanej do nawiewu chłodnego powietrza w całym domu na centralnym urządzeniu klimatyzacyjnym, w przeciwieństwie do klimatyzatora okiennego, który wykorzystuje wszystko w jednym ukrytym urządzeniu. Dzięki zastosowaniu istniejących przewodów grzewczych/chłodzących, które obejmują cały dom, centrala klimatyzacyjna może równomiernie chłodzić cały dom.

Cewka umieszczona na zewnątrz domu jest nazywana cewką kondensacyjną. Składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza cewki kondensacyjnej, kratki chroniącej przed kontaktem z łopatkami wentylatora, obudowy zbudowanej wokół wszystkich elementów, elementów sterujących i dwóch przewodów czynnika chłodniczego, które docierają do domu z cewką parownika.

Czynnik chłodniczy wewnątrz sprężarki przepompowywany jest przez cewkę parownika, która chłodzi powietrze, gdy wentylator pieca wdmuchuje powietrze przez cewkę.

Cewka pochłania ciepło z powietrza. Następnie czynnik chłodniczy wraca na zewnątrz do cewki skraplacza i tam uwalniane jest ciepło, które zostało zaabsorbowane. W tym momencie czynnik chłodniczy (zwany freonem) powraca do postaci płynnej po ochłodzeniu i kontynuowaniu cyklu przepływu czynnika chłodniczego.

Konieczna jest regularna konserwacja

Aby klimatyzator centralny działał prawidłowo, wymagana jest regularna konserwacja.

Obejmuje to regularną wymianę filtrów, natłuszczanie silnika wentylatora i utrzymywanie części w czystości wolnych od zanieczyszczeń. W celu olejowania silnika należy najpierw wyłączyć zasilanie systemu i wyjąć klatkę wentylatora, która utrzymuje silnik wentylatora na swoim miejscu. Odwróć zespół koszyczka do góry nogami, aby uzyskać dostęp do portów oleju na silniku.

Porty te będą znajdować się na górze silnika, tuż pod łopatką wentylatora silnika. Usuń korki oleju, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami. Każdy port należy naoliwić trzema kroplami uniwersalnego oleju trzy-w-jednym. Obracaj powoli ostrze wentylatora ręką, aby rozproszyć olej w wentylatorze. Teraz wymień korki olejowe i wytrzyj nadmiar oleju, który mógł się rozlać. Proces ten należy powtarzać co sezon, aby zapewnić właściwe smarowanie i długie zużycie silnika wentylatora.

Czyszczenie wentylatorów chłodzących

Co najmniej raz w roku, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu, wyłącz urządzenie i użyj węża ogrodowego, aby wyczyścić żebra chłodzące, aby usunąć z urządzenia brud, ścinki trawy, liście i inne zanieczyszczenia. Gorące, suche letnie dni i wietrzne, piaskowe wiatry pomogły pokroić płetwy skraplacza i zmniejszyć wydajność chłodzenia.

Zanieczyszczony filtr spowoduje niski przepływ powietrza i może spowodować zamarznięcie urządzenia, ograniczając przepływ powietrza jeszcze bardziej.

Rozmiar klimatyzatora

Klimatyzatory są dostępne w wielu różnych rozmiarach, niezależnie od tego, czy są to klimatyzatory okienne czy centralne. Jednostki te powinny mieć odpowiednie rozmiary, aby schładzać pomieszczenie z największą wydajnością. Jak to osiągnąć? Mierząc obszar chłodzonego pokoju. Wówczas odpowiednio dobrany  klimatyzator będzie najlepiej spełniał swoją rolę.

Oblicz rozmiar klimatyzatora

W celu obliczenia, jaki będzie odpowiedni  rozmiar klimatyzatora, wystarczy wykonać bardzo proste działania:  pomnożyć długość razy szerokość pomieszczenia lub obszaru, który ma być schłodzony.

Następnie, wynik pomnóż przez  25 BTU. Powiedzmy, że pokój ma 2 metry szerokości i 5 metrów długości: 2×5 = 10 metrów kwadratowych. 10 metrów kwadratowych razy 25 BTU na metr kwadratowy, wskazuje minimalną wartość BTU klimatyzatora, który powinieneś zakupić. W tym przypadku 10×25 = 2500 BTU.

Możesz zapytać, czy mniejszy klimatyzator będzie działał, czy większy może być lepszy? Oto myśl o tych pytaniach. Mniejsze jednostki BTU będą nieprzerwanie działać, po prostu starając się nadążyć. To zwiększy rachunki za energię elektryczną i jest mało prawdopodobne, że urządzenie będzie w stanie efektywnie chłodzić obszar.

Nie przesadzaj z rozmiarem klimatyzatora

Duży klimatyzator będzie szybko chłodził pomieszczenie, ale równie szybko redukuje wilgotność powietrza. Chociaż powietrze może być chłodniejsze, jeśli urządzenie nie działa wystarczająco długo, wilgoć nie może być właściwie pobierana z powietrza.. W tym przypadku większe wcale nie oznacza lepsze.

Ranking liquidów . Top 10 najlepszych liquidów

0

Kiedy zaczynamy rozmawiać o tym, czym jest eliquid, zaczniemy od stwierdzenia, że ​​eliquid to płyn, który przekształca się w parę za pomocą elektronicznego urządzenia do papierosów. Teraz dotkniemy różnych nazw używanych do e-soku. Często nazywany jest e-liquidem, czasami z łącznikiem, czasami bez łącznika  (eliquid). Zobacz ranking liquidów i dowiedz się jak wybrać ten najlepszy do twojego papierosa elektronicznego.

E-liquid ma wiele nazw, ale każda z tych nazw odnosi się do cieczy, która jest przekształcana w parę za pomocą elektronicznego urządzenia papierosowego. Atomizer elektronicznego urządzenia papierosowego wchodzi w kontakt z płynem eliptycznym i podgrzewa płyn eliptyczny, aż stanie się parą. Następnie wdychasz opary i wydychasz, tak jak dym papierosowy.

Bateria jest aktywowana i niewielki ładunek jest wysyłany do rozpylacza w celu wytworzenia ciepła. Cewka rozpylacza nagrzewa się do temperatury wystarczającej do odparowania płynu eliptycznego. Dobrej jakości elektroniczne urządzenia papierosowe nie przegrzewają cewki ani e-liquidu, w wyniku czego wytwarzana para nie zawiera toksyn. W rzeczywistości, Public Health England stwierdził jednoznacznie, że vaping, używając ecig, jest o 95% bezpieczniejsze niż palenie.

Lepkość, grubość e-liquidu będzie się różnić w zależności od produktu. Smak składników wraz z jakością urządzenia ecig odgrywają rolę w ilości wytwarzanych oparów. Kiedy ludzie dopiero zaczynają, często wolą, aby eliquid, który ma silne “uderzenie w gardło”. Uderzenie w gardło odnosi się do wrażenia, które odczuwasz podczas wdychania czegoś. Po tym, jak ludzie zaczną na chwilę łykać, często chcą więcej pary. W takich przypadkach wybierają grubszą e-ciecz, zdolną do tworzenia większych chmur parowych.

Czy w liquid jest nikotyna?

Odpowiedź będzie lakoniczna: po prostu niektóre zawierają nikotynę, a niektóre są wolne od nikotyny. Wybór właściwego poziomu nikotyny jest niezbędny, jeśli zamierzasz przejść z palenia na vaping. Ilość nikotyny w płynie będzie zasadniczo zastępować ilość nikotyny, której używasz do spożywania podczas palenia papierosów.

Liquidy oferowane są najczęściej w 5 różnych mocach:

 • Brak – 0 mg nikotyny
 • “Extra Light” – 6 mg nikotyny
 • “Light” – 12 mg nikotyny
 • “Regular” – 18 mg nikotyny
 • “High” – 24 mg nikotyny

Niektóre z najbardziej atrakcyjnych marek, często wymienianych przez forumowiczów na całym świecie, to VaporFi, Halo eCigs, eliquid Apollo Cigs , Black Note natural eliquid i Mt Baker Vapor. Wszystkie te firmy zatrudniają profesjonalistów i wykorzystują najnowocześniejsze laboratoryjne, aby połączyć ich ekologiczne receptury. Firmy te wykorzystują najlepsze składniki, a wszystkie mieszanki są w 100% wolne od diacetylu. Diacetyl jest substytutem aromatyzującym, bezpiecznym do spożycia przez ludzi, ale niebezpiecznym w przypadku wdychania. Niebezpieczeństwo związane z wdychaniem diacetylu jest związane z chorobą znaną jako zarostowe zapalenie oskrzelików.

Co zawiera liquid?

eLiquid wykorzystuje podstawowe składniki, aby uzyskać gładki smak. Ta baza może składać się z PG (glikol propylenowy), VG (Vegatable Glycerin) lub oba. Większość naszych eLiquids ma mieszaniny zawierające 70% PG / VG 30% do 50% PG / VG 50%. PG i VG są połączone z naturalnymi lub sztucznymi smakami, takimi jak wanilia lub jabłko, co tworzy wyjątkowe i satysfakcjonujące doznania smakowo-zapachowe.

Co to jest PG lub glikol propylenowy?

Glikol propylenowy stosowany jest jako nośnik aromatyzujący w produktach spożywczych, jako składnik barwiący żywność, a także jako dodatek do różnych leków. Glikol propylenowy jest nietoksyczny. Glikol propylenowy jest organiczną cieczą bez zapachu i lekko słodkim smakiem. GG to substancja, która towarzyszy nam od ponad wieku i wiemy o niej wiele.

Glikol propylenowy był z powodzeniem stosowany jako środek spożywczy, lek, dodatek do kosmetyków przez długi czas. Inhalatory astmy wykorzystują glikol propylenowy.

PG jest rozpoznawany jako bezpieczny. Popatrz teraz na tubkę pasty do zębów. Prawdopodobnie zobaczysz glikol propylenowy w składnikach.

Przez dziesięciolecia glikol propylenowy był używany w pokazach scenicznych i filmach do tworzenia dymu lub mgły filmowej. Ludzie wdychają PG przez dziesięciolecia.

Najważniejsze jest to, że glikol propylenowy może mieć strasznie brzmiącą nazwę naukową, ale jest to naprawdę substancja łagodna. Jest częścią dużej rodziny substancji, które znamy jako alkohole. Nie martw się, to nie jest rodzaj alkoholu, który cię upija! PG może występować naturalnie lub być wytworzony syntetycznie.

FDA zatwierdziła glikol propylenowy jako dodatek do żywności, dodatek do leków, dodatek do kosmetyków i tak dalej.

Co to jest VG lub gliceryna roślinna?

Vegatable Glycerin to słodki, gęsty, oparty na warzywach płyn. Podstawa VG 100% jest bardzo gęsta i trudno jest palić. Gliceryna roślinna jest nietoksycznym węglowodanem i popularnym dodatkiem do żywności uznawanym przez FDA za tzw. ‘GRAS’. GRAS oznacza ogólnie uznane za bezpieczne. GRAS to standard uznawany przez wszystkie organy regulacyjne. Gliceryna roślinna jest bardzo popularnym dodatkiem do żywności, który jest również stosowany w lekach i kosmetykach. VG jest grubszą cieczą niż PG. Uderzenie w gardło nie jest tak silne jak to, co dostajesz z PG, ale dostajesz więcej pary. PG to eliksir wyboru dla subohm vaperów. Zazwyczaj eliquid wysokiej VG nadal będzie miał niewielki procent PG, ponieważ glikol propylenowy jest lepszy do aromatyzowania.

To tutaj VG gra, aby odpowiedzieć na pytanie – czym jest e-sok . Ale VG jest używany w dużo więcej niż ejuice. Pamiętaj, że powiedziałem, że to dodatek do żywności, cóż, znajdziesz go w ogromnym procencie wypieków, ponieważ dobrze trzyma się wilgoci. Znajdziesz VG w produktach kosmetycznych, karmach dla zwierząt domowych i kremach do rąk o wszystkich kształtach i rozmiarach.

Już zużyłeś VG w pewnym momencie swojego życia i prawdopodobnie użyłeś go w pewnym momencie dzisiaj. Jest to codzienna, wspólna substancja, która jest już częścią naszego codziennego życia. Dzięki technologii ecigarette, teraz VG może być wykorzystany do stworzenia mniej szkodliwej opcji dla palaczy.

Stosunek VG PG

Stosunek VG PG w eliquid ma wpływ na ilość oparów i odczucia smakowe. Stosunek 50/50 to piękne, średnie podłoże, które zapewnia przyjemne uderzenie w gardło, świetny smak i dużo pary. Nie można powiedzieć, że jeden stosunek jest lepszy od drugiego i tak naprawdę wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.

Większość wysokiej jakości firm produkujących eliquidy pozwala wybrać własny stosunek VG PG, dlatego ponownie uczulamy, aby kupować je od renomowanego dostawcy. Wymagajmy farmaceutycznej jakości VG i PG. Ważne jest, aby kupować profesjonalnie wymieszane produkty, które zwierają wyłącznie wysokiej jakości składniki.

Smaki liquidów do e-papierosów

Każdy amator wdychania pary z e-papierosów znajdzie kompozycje smakowe w kilkudziesięciu konfiguracjach: od liquidów truskawkowych, mentolowych, ananasowych, po żelkowe, gumo-balonowe lub te o aromacie kawy.

Zasadniczo wyróżnia się:

 • Smaki tytoniowe
 • Smaki deserowe
 • Aromaty owocowe
 • Kremowe smaki
 • Mentolowe smaki
 • Słodkie smaki
 • Smaki napojów
 • Smaki żywności

Popularnością cieszą się też koncentraty eLiquidów, które można łatwo skomponować samodzielnie. Koncentraty eLiquidów są przeznaczone do mieszania z podstawową mieszanką VG i PG, poprzez wlanie określonego aromatu do mieszanki. Dzięki temu, sami regulujemy mieszankę eLiquid tworząc jego silny lub słaby aromat.

Vaping smakowych eLiquidów a palenie zwykłych papierosów

Vaping ma znacznie mniej szkodliwe chemikalia niż palenie.

Tradycyjne papierosy zawierają w sobie około 5000 różnych chemikaliów. Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej co najmniej 30 z nich jest bezpośrednio rakotwórczych. Badania wykazały również, że filtry papierosów potrafią zawierać małe włókna szklane.

Jeśli porównasz to do vapingu,  te rodzaje palenia znajdują się na dwóch biegunach! Glikol propionyny i gliceryna roślinna są głównymi składnikami e-papierosa, a koncentraty smakowe i nikotyna stanowią resztę. Wiadomo, że dwie pierwsze wiadomo są bezpieczne do spożycia, a sama nikotyna nie jest gorsza niż kawa – to oczywiście bardziej uzależniające, ale nie bardziej szkodliwe.

Schody, jeśli chodzi o vaping, rozpoczynają się w koncentratach smakowych. Niektóre z nich są znane jako drażniące drogi oddechowe.

Dym papierosowy pachnie okropnie i pozostawia długotrwały zapach na ubraniach, palcach i w oddechu przez wiele godzin, jeśli nawet nie dni. Porównaj to z eliquidami, które są bezwonne lub mają przyjemny zapach owoców, mięty lub słodyczy itp. Co więcej, gdy  tylko przestaniesz ‘palić’, zapach znika.

Liquidy do papierosów elektronicznych – podsumowanie

 • E-LIQUID lub LIQUID VAPE jest płynem stosowanym w parownikach i osobistych papierosach elektronicznych, które tworzą rzeczywistą parę. Zwykle zawiera nikotynę, ale można ją wytwarzać bez nikotyny w zależności od osobistych preferencji.
 • Parownik nagrzewa e-liquid do poziomu pomiędzy 200 a 400 stopni Celsjusza, który zamienia go w parę, następnie wdychaną przez użytkownika
 • E-LIQUID lub LIQUID VAPE jest mieszaniną wody, aromatu spożywczego, wyboru poziomu nikotyny lub o zerowej zwartości nikotyny oraz glikol propylenowy (PG) lub roślinną glicerynę (VG).
 • Aromaty o jakości spożywczej: to ten sam rodzaj aromatu, który jest stosowany w żywności. Jest bezpieczny do spożycia, a często bardzo smaczny.
 • Glikol propylenowy jest substancją stosowaną w wielu środkach aromatyzujących, które pomagają równomiernie rozprowadzić smak i smak o jakości spożywczej w całej cieczy. PG jest stosowany w ekstraktach waniliowych, barwnikach do żywności oraz w różnego rodzaju lekach.
 • Gliceryna roślinna to ciecz na bazie warzyw, która jest gęsta i słodka.
 • VG i PG stanowią około 90% zawartości e-liquidu, a nikotyna i dodatki do żywności stanowią pozostałe 10%.

Jeśli nadal masz wątpliwości jak wybrać liquid do swojego papierosa skorzystaj z naszego rankingu. Znajdziesz w nim najchętniej kupowane i najlepiej oceniane produkty w atrakcyjnych cenach.

Ranking E-papierosów. Top 10 najlepszych modeli

0

Najlepszym rozpoczęciem naszego przewodnika dotyczącego e-papierosów będzie postawienie najbardziej podstawowego pytania. Co to jest elektroniczny papieros? W skrócie, ‘e-cig’ to urządzenie elektroniczne, które odparowuje e-liquid. E-liquid zawiera składniki spożywcze i nikotynę. Ostatecznie, pomimo występowania wielu kształtów, wzorów i kolorów, wszystkie e-papierosy dzielą się na trzy podstawowe części: bateria, rozpylacz, e-ciecz i w rankingu e-papierosów podpowiemy jaki model jest najlepszy.

Ranking e-papierosów – jak wybrać dobry model papierosa elektronicznego?

Wybierając e-papierosa należy sprawdzić każdy z jego trzech komponentów, czyli baterię, rozpylacz, e-ciecz . Akumulator może być typu ładowalnego lub jednorazowego użytku. Większość najlepszych e-papierosów opiera się na akumulatorach. Rozpylacz jest elementem grzejnym, który odparowuje e-ciecz. Rozpylacz może być wykonany z dowolnego z wielu metali, w tym Kanthala, stali nierdzewnej, tytanu lub niklu. Większość atomizerów to Kanthal, stop zaprojektowany do wytrzymywania wysokich temperatur.

Zbiornik e-cieczy jest projektowany na wiele sposobów. Niektóre e-cigs używają nabojów lub kapsułek, które są komponentami zawierającymi atomizer i e-liquid w jednym. Niektórzy używają zbiornika vape, w którym w razie potrzeby ręcznie napełniasz e-papieros e-sokiem.

Zagubienie zapalniczki lub zapałek przestanie być twoim problemem, jeśli zdecydujesz się na palenie e-papierosa, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie ma w nim czego rozpalić. Zamiast tego e-papierosy działają na baterię litową, każdy zawiera także komorę odparowania i wkład wypełniony cieczą. Kiedy zaciągasz się e-papierosem jak zwykłym papierosem, bateria zasila urządzenie, aby podgrzać płyn i odparować go. Niektóre e-papierosy mają papierosową końcówkę LED, która świeci się na czerwono (lub innym kolorze, w zależności od używanego produktu), ale nie wszystkie te bezdymne gadżety przypominają zwykłe papierosy. Ponieważ w e-papierosie nie rozpala się tytoniu, nie ma również dymu, tlenku węgla ani odrażającego dla nie-palaczy zapachu: to co wdychasz jest parą.

Używanie e-papierosów jest powszechnie nazywane vapingiem, ze względu na wydajność jego oparów. Wykorzystanie e-papierosów wzrosło globalnie od momentu wprowadzenia ich na rynek ponad dziesięć lat temu. Choć pierwszy elektroniczny papieros został opatentowany w 1965 roku, ich wykorzystanie nie było widoczne do czasu reekspozycji chińskiego farmaceuty Hon Lik w 2003 roku.

Jak działają e-cigs?

W e-papierosie aromatyzowana e-ciecz – która może zawierać lub nie zawiera nikotyny – jest podgrzewana przez atomizator, który zamienia płyn w mgłę lub parę, którą użytkownik może wdychać. Ciepło jest generowane przez moc, którą atomizer czerpie z akumulatora. E-ciecz jest odparowywana przez parę wytwarzającą ciepło. E-papierosy są w rzeczywistości tzw. parownikami –  zamiast palenia tytoniu mechanizm podgrzewa płyn. Ciecz zamienia się w parę, która jest następnie wdychana lub “wydychana”. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że para z e-papierosa jest bardziej korzystna dla zdrowia w porównaniu z tradycyjnym dymem papierosowym, agencje regulacyjne i niektórzy eksperci ds. zdrowia nie są tego tacy pewni.

Jak działa e-papieros?

 • Zasilanie z akumulatora podgrzewa rozpylacz
 • Rozpylacz ogrzewa i odparowuje e-ciecz
 • Wytworzona para jest wdychana przez użytkownika

Komórka baterii zasila e-papierosa. Nie wszystkie baterie są takie same! Jakość akumulatorów litowo-jonowych zależy od jakości komponentów. Im wyższa czystość metalu litowego w baterii, tym płynniejszy jest przepływ naładowanych cząstek.

Bateria łączy się z atomizerem, kartridżem lub zbiornikiem. Opór elektroniczny rozpylacza określa, ile energii można pobrać z akumulatora. Niektóre z zaawansowanych modów vape pozwalają użytkownikowi ustawić moc wyjściową. Im więcej mocy, tym więcej pary. Ale więcej pary niekoniecznie oznacza większą satysfakcję. Znalezienie odpowiednich e-papierosów powinno skupiać się na zadowoleniu i przyjemności.

Urządzenia e-papierosowe są zasilane bateryjnie i tak długo, jak pamięta się o naładowaniu baterii, są wielokrotnego użytku (chociaż konserwacja i użyteczność zależą od rodzaju używanego urządzenia e-papierosowego). I podobnie jak wiele innych urządzeń, z których korzystamy na co dzień (takich jak smartfony i tablety), wiele e-papierosów posiada możliwość ładowania przy pomocy USB. Nie tylko ładowalna bateria sprawia, że urządzenia te nadają się do ponownego użycia: wiele z nich można również uzupełnić. Ciecz w kasetach należy regularnie uzupełniać, wkładając nowy wkład lub uzupełniając pusty.

Skład e-papierosów

E-papierosy są wolne od dymu i tytoniu, ale nie są wolne od nikotyny. Ciecz w e-papierosach jest zwykle kombinacją nikotyny, środków aromatyzujących (takich jak guma balonowa lub arbuz), glikolu propylenowego (rozpuszczalnik) i innych dodatków. Ilość nikotyny zależy od mieszaniny konkretnej wkładki z ciekłą nikotyną zainstalowanej w urządzeniu. Niektóre produkty zawierają ilości nikotyny porównywalne ze zwykłymi papierosami tytoniowymi, podczas gdy inne zawierają poziomy bliższe papierosom lekkim lub ultralekkim. Dostępne są również wkłady, które zawierają płyn smakowy bez nikotyny, dla użytkowników, którzy chcą doznać wrażeń sensorycznych palenia papierosa bez szkodliwych skutków. Ponieważ przepisy dotyczące urządzeń do e-papierosów nie są restrykcyjne tak bardzo jak w przypadku zwykłych papierosów, producenci mają swobodę w sprzedaży swoich produktów jako e-papierosy, które można palić w dowolnym miejscu, przedstawiając je jako bezdymne produkty tytoniowe, nie stanowiące zagrożenia dla zdrowia. Z tego powodu ‘e-cigs’ są często dozwolone w miejscach, gdzie zabronione jest palenie ich tytoniowych odpowiedników.

Poziom wydajności

Wydajność jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego e-papierosa.

 • Pojemność baterii
 • Moc wyjściowa
 • Opór atomizera
 • Jakość e-liquidu

Baterie mają różne kształty i rozmiary. Producenci opisują swoje akumulatory według oceny mAh. Ocena mAh (lub miliamperogodzin) określa, ile energii można zgromadzić w danej baterii. Im wyższe mAh, tym dłużej urządzenie będzie działało po ładowaniu. Akumulatory o wyższym mAh mają zazwyczaj większą masę, więc użytkownik musi określić, czy woli przenośny e-papieros o krótszej żywotności baterii, czy większy e-papieros o dłuższej żywotności baterii.

Pojemność baterii nie ma związku z mocą wyjściową. Moc wyjściowa modemu e-papierosa lub vape zależy od urządzenia i rezystancji rozpylacza. Wysokiej jakości urządzenie dobrze zarządza baterią i dokładnie kontroluje moc wyjściową. Im niższy opór atomizera, tym więcej energii można czerpać z akumulatora. Łącząc niski opór z dużą mocą, dostajesz więcej pary.

Jest to bardzo ważne przy poszukiwaniu najlepszego e-papierosa. Im więcej pary wytwarza urządzenie, tym więcej używasz e-liquidu. Gdy rezystancja rozpylacza jest mniejsza niż 1,0 oma, to jest sub omu. Sub ohm vaping to inny styl niż do tej pory. Zamiast wciągać opary do ust, a następnie wdychać, zamiast tego bezpośrednio wdychać opary do płuc. To jest MTL vs. DL vaping. O ile subwoofer DL vaping ma wyższą wydajność, może nie być odpowiedni dla kogoś nowego do vapingu.

Jak ważna jest jakość e-papierosa?

Przy wyborze produktu rozważ dokładnie markę e-papierosa lub reputację dostawcy. Przyjrzyj się dokładnie gwarancjom produktu. To dobry znak, że firma będzie stać za swoim produktem.

Jeśli jesteś zainteresowany importowanym produktem, upewnij się, że otrzymałeś autentyczną wersję. Podrobione produkty są teraz dużym problemem. To kolejny powód do zakupu bezpośrednio od amerykańskiej marki. Wreszcie, szukaj firm, które produkują e-liquidy w profesjonalnym laboratorium, a nie na zapleczu sklepu vape.

Mini e-papierosy

Mini e-papierosy lub cygara to rodzaje elektronicznych papierosów, które naśladują wygląd papierosa tytoniowego. Cygalik jest najbardziej podstawowym i łatwym w użyciu urządzeniem typu vape. Wykorzystuje dwuczęściowy projekt. Dołączasz kasetę do baterii i zaczynasz vaping. Akumulator ma zazwyczaj moc około 280 mAh. Kartridż do napełniania z kauczuku ma zwykle od 0,7 ml do 1,0 ml e-liquidu i wytrzymuje od 150 do 200 wdechów.

Średniej wielkości e-papierosy

Średniej wielkości modemy e-papierosów mogą być standardowe lub sub-omowe. Urządzenia, które należałyby do tej kategorii, zwykle mają większe baterie o pojemności od 1500 mAh do 2500 mAh. Zamiast kartridża użyją zbiornika vape. W systemie zbiornikowym ręcznie wymieniasz rozpylacze i uzupełniasz e-ciecz w razie potrzeby.

Przykładem może być V10 XEO Void. Void jest wciąż na tyle mały, że mieści się w kieszeni, ale ma wystarczającą pojemność baterii i mocy dla standardowego lub sub-omowego vapingu.

Praktyczne porady dotyczące e-papierosów:

 • Upewnij się, że masz odpowiednią ilość e-liquidu w zbiorniku lub clearomizerze. Jeśli nie masz wystarczającej ilości e-liquidu, aby knot mógł go wchłonąć, możesz uzyskać spalony smak e-papierosa. Większość clearomizerów ma linię określającą, ile e-liquidu możesz wypełnić; nie wypełniaj clearomizera powyżej tej linii, ponieważ może to spowodować przeciek e-cieczy.
 • Po pierwszym napełnieniu, pozostaw atomizer lub clearomizer w pozycji pionowej przez co najmniej pięć minut, aby knot był w pełni nasycony e-sokiem.
 • Wskazane jest cotygodniowe czyszczenie e-papierosa. E-liquid może kapać w miejscu, w którym bateria łączy się z atomizerem, znanym również jako połączenie 510. Kiedy to nastąpi, e-liquid może wyschnąć. Ta luka może zakłócać moc płynącą przez baterię do rozpylacza.
 • Słaby smak lub zmniejszona produkcja pary jest oznaką, że cewka w e-papierosiw wymaga wymiany. Kolejną oznaką zużytej cewki jest spalony smak podczas wapowania. Cewki należy wymieniać średnio raz na trzy tygodnie.
 • Baterie mogą również z czasem ulec osłabieniu. Jeśli jesteś częstym użytkownikiem e-papierosa, możesz oczekiwać, że baterie stracą pojemność po upływie sześciu miesięcy. Aby przedłużyć żywotność baterii e-papierosów, zaleca się, aby w rotacji były co najmniej dwie.

Ranking kart graficznych AMD. Top 10 najlepszych modeli

0

Firma AMD (Advanced Micro Devices) to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę (głównie układy scalone) dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą karty graficzne, mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.

Karty graficzne AMD

Ważną częścią wydajności każdego komputera jest procesor graficzny (lub GPU, „mózg” karty graficznej). Procesor graficzny jest szczególnie ważny w grach. GPU odpowiada za przetwarzanie danych wizualnych widocznych na monitorze. Wiele procesorów ma zintegrowane układy GPU, ale są one znacznie mniej wydajne niż procesory graficzne w dedykowanych kartach graficznych. Do gier koniecznie potrzebujemy karty graficznej.

Istnieją trzy główne wytwórnie układów GPU: AMD, Intel i NVIDIA. Intel ma zdecydowanie największy udział w rynku (ponad 60%), ale procesory graficzne Intela są zintegrowane i nie są wystarczająco wydajne, aby grać na komuterze płynnie. Do gier potrzebujesz karty AMD lub NVIDIA.

Zarówno AMD, jak i NVIDIA tworzą karty graficzne od lat i nieustannie przesuwają granice technologii GPU. Chociaż obie marki mają swoje wady i zalety, w tym artykule postaramy się wykazać podstawowe różnice, pomiędzy działaniem układu GPU, co będzie przydatne przed podjęciem decyzji, który z nich jest najlepszy dla właśnie twojego systemu.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, GPU jest odpowiedzialny za przetwarzanie wszystkich danych wizualnych, które widzisz na monitorze. GPU musi zdecydować, jak wykorzystać każdy z 2 milionów pikseli na typowym monitorze, aby stworzyć obraz. Czyni to za pomocą danych geometrii, tekstury i oświetlenia, aby uzyskać wartości kolorów dla każdego piksela, wyświetlając obraz 2D lub 3D. W typowych warunkach dobra karta wideo może zrobić to 60 razy na sekundę!

Jeśli chodzi o porównywanie kart wideo, trudno powiedzieć, kto jest wyraźnym zwycięzcą. Zarówno AMD, jak i NVIDIA mają na uwadze ten sam cel końcowy: Zapewniają płynną i szybką jakość obrazu. Jednak każda firma stosuje inne podejście do osiągnięcia tego celu.

Karta graficzna ewoluowała od renderowania grafiki na ekranie do posiadania potężnego procesora pokładowego..

Jak wybrać kartę graficzną? Wybierz kartę graficzną w 5 krokach:

Istnieje wiele technologii, które tworzą wspaniałą kartę graficzną i orientowanie się, jak to wszystko działa, pomoże ci wybrać idealną kartę dopasowaną idealnie do twoich potrzeb.

Producenci tacy jak ASUS, Gigabyte i EVGA produkują własną markę karty graficznej. Różnią się one od siebie typem pamięci, szybkością i przepustowością, a także używanymi radiatorami.

Wszystkie te karty są zasilane przez procesory graficzne NVidia lub AMD. GPU odpowiada za wszystkie obliczenia matematyczne potrzebne do renderowania obrazów wyświetlanych na ekranie i jest tym, co napędza Twoją grafikę.

Karta graficzna AMD i NVIDIA – Bitwa procesorów strumieniowych

W przeciwieństwie do procesorów, które zazwyczaj mają od 1 do 8 rdzeni, procesory graficzne są wyposażone w wiele mniejszych rdzeni zwanych “procesorami strumieniowymi”. Podczas gdy każdy z tych procesorów strumieniowych nie ma prawie tak dużej mocy obliczeniowej, jak rdzeń procesora, współpracują one ze sobą przetwarzanie danych wizualnych o wiele bardziej wydajnie, co pozwala znacznie poprawić wydajność graficzną.

Nie wszystkie procesory strumieniowe są podobne. NVIDIA stosuje podejście polegające na tworzeniu mniejszej liczby wydajniejszych procesorów strumieniowych, pozwalając na nieco bardziej złożone obliczenia. Dzięki temu karty NVIDIA są doskonałe nie tylko w grach, ale także w wielu innych aplikacjach do przetwarzania danych , takich jak złożone systemy finansowe i informatyczne.

AMD stosuje inne podejście, tworząc mniejsze, mniej złożone procesory strumieniowe. Chociaż procesory nie są tak wydajne, różnica polega na ilości. Ponieważ mają dużo mniejszych procesorów, które obsługują proste obliczenia, szczególnie wyróżniają się w takich zadaniach, które wymagaj a przeprowadzenia wielu prostych obliczeń.

Jeśli chodzi o wybór między tymi dwoma, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest twój główny cel wykorzystania karty graficznej, czyli czego od niej oczekujesz. W przypadku wykorzystania karty graficznej do gier obie firmy często wymieniają korony na najlepsze osiągi GPU i często oferują karty, które działają podobnie w kilku punktach cenowych. Najlepiej przeczytać opinie o każdej karcie, którą planujesz kupić. AMD poradzi sobie lepiej z niektórymi grami i monitorami o bardzo wysokiej rozdzielczości. NVIDIA będzie działać lepiej z innymi grami. Podobnie w przypadku zadań innych niż gry, sprawdź testy porównawcze, aby zobaczyć, który z nich jest lepszy. Różnice w architekturze GPU mogą mieć znaczący wpływ na wydajność. Wiele aplikacji obsługuje tylko określone architektury, ograniczając wybory do jednej marki lub nawet do jednej linii kart w ramach tej marki.

Jeśli planujesz gry, istnieje mnóstwo zasobów i testów porównawczych, które będą porównywać karty NVIDIA i AMD w rzeczywistych sytuacjach gier słownych, takich jak ławka Anandtech . Benchmarki dla konkretnej gry są idealne, jeśli nie są dostępne, sprawdź benchmarki dla różnych gier z podobną grafiką. Aby uzyskać dobry przegląd skuteczności kart w grach, sprawdź tę hierarchię GPU w grach.

Czy w ogóle potrzebujesz osobnej karty graficznej?

Procesor, który posiadasz, może już zawierać procesor graficzny (w jednym układzie). Intel nazywa to zintegrowaną grafiką, natomiast AMD APU (Accelerated Processing Unit). Są one wystarczające do ogólnego korzystania z komputera  (maile, arkusze kalkulacyjne, dokumenty, a nawet filmy HD).

Poniżej prezentujemy poradnik, na co krok po kroku zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej.

Krok 1: Spójrz najpierw na procesor graficzny, a potem na markę

Obecna seria NVIDII dla serii GeForce 700 i 900 oraz AMD Radeon R7 i Radeon R9 to dobry punkt wyjścia do wyboru procesora graficznego. Wyższe numery modeli, takie jak GT 720 i GTX 950 (NVidia) lub 360 i 390 (AMD), wskazują nowsze procesory graficzne.

Seria Radeon R7 i Radeon R9 firmy AMD oraz karty GeForce 700 i 900 firmy NVidia rozpoczynają poszukiwania kart graficznych. Zwróć także uwagę na szybkość zegara GPU.

Krok 2: Porównaj typy pamięci, szybkości zegara i szybkość transmisji bitów

Dane gotowe do przetworzenia przez GPU są przechowywane we własnych, dedykowanych układach pamięci, zwanych GDDR3 i GDDR5. Układy te pracują z wyższymi prędkościami zegara w porównaniu do zwykłej pamięci stacjonarnej.

GDDR5 jest nowszy i szybszy niż GDDR3, ponieważ jest w stanie przenieść więcej danych z większą prędkością na GPU. Dane mogą być przesyłane 4 razy na cykl zegara, więc aby numery wyglądały na większe, zegar listy producenta prosi o 4x rzeczywistą prędkość zegara.

Na przykład karta graficzna, której będę używał w tej kompilacji, karta 2GB EVGA NVidia GT 740 jest wymieniona jako mająca prędkość zegara pamięci 5000 MHz (czasami wymieniona jako efektywna prędkość zegara). Rzeczywista częstotliwość taktowania wynosi 1250 MHz (5000 MHz / 4), bez względu na wartość użyć do porównania kart graficznych upewnij się, że używasz tej samej wartości.

Więcej pamięci jest dobre, ale większa przepustowość jest lepsza. Przepustowość to ilość danych, do których GPU może uzyskać dostęp na magistrali pamięci i jest wymieniona jako przepływność pamięci na karcie graficznej. Standardowe stawki to 64-bitowe i 128-bitowe, ale wyższe karty końcowe mają znacznie wyższe szybkości transmisji.

Podsumowując, ilość pamięci na karcie jest ważna, ale także spójrz na typ (GDDR3 lub GDDR5), rzeczywistą prędkość zegara pamięci i szybkość transmisji pamięci (szerokość pasma – im wyższa tym lepiej)

Krok 3: Zwróć uwagę na liczbę rdzeni CUDA (NVidia) i Shader (AMD)

GPU musi opracować sposób cieniowania obiektów 3D na ekranie, aby pokazać, jak wpływa na nie światło, aby wyglądał jak najbardziej realistycznie. Chociaż NVidia i AMD mają różne nazwy dla tych technologii, to zasadniczo mają te same skomplikowane zadania przetwarzania.

Im więcej rdzeni CUDA lub shaderów, tym lepiej GPU renderuje wspaniałe obrazy, jest to szczególnie ważne w grach, w których liczba klatek na sekundę (FPS) jest ważna lub aplikacje o dużej intensywności grafiki.

Krok 4: Poszukaj niższych wartości TDP

Podobnie jak procesor, GPU wytwarza ciepło ze wszystkich procesów, które wykonuje, co jest sygnalizowane wartością TDP. Te wartości mówią nam o mocy potrzebnej do utrzymania GPU w dopuszczalnej temperaturze, więc logicznie, im więcej mocy potrzeba, tym więcej ciepła wytwarza GPU.

Szukaj niskich wartości TDP, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na systemy chłodzenia i wentylatory. Chłodzenie jest bardziej kosztowne, ale także głośniejsze.

Krok 5: Sprawdź kompatybilność i porty na karcie

Gniazda kart graficznych w gniazdach PCI Express (PCIe) na płycie głównej, które komunikują się z magistralą płyty głównej (kanałami danych) z różnymi prędkościami w zależności od wersji gniazda (2.0 lub 3.0) i szerokości gniazda (x8, x16 lub więcej ).

Upewnij się, że jedno z tych gniazd jest dostępne na płycie głównej i idealnie obsługuje maksymalną wersję i szerokość karty PCIe.

Należy również upewnić się, że w zasilaczu znajduje się zapasowe i prawidłowe złącze zasilania karty graficznej (zwykle 8 lub 4-pinowe złącze zasilania). Podwójne sprawdzenie wymiarów karty, aby upewnić się, że pasuje do obudowy komputera, pozwoli także uniknąć błędnie zamówionych kart.

Wreszcie sprawdź porty (HDMI i DVI) na samej karcie, obsługiwane rozdzielczości i ile monitorów może być podłączonych w tym samym czasie.

Zgodność z procesorem i GPU

Biorąc pod uwagę zgodność systemu, jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: “Czy karta AMD/NVIDIA może działać z procesorem Intel/AMD?” Na szczęście nie ma znaczenia, jaki masz procesor. Karta graficzna AMD będzie działać dobrze z procesorami Intel i AMD, a karta NVIDIA zrobi po prostu to samo.

Istnieje jednak kilka uwag dla tych, którzy planują wykorzystać technologię Crossfire firmy AMD lub funkcje SLI firmy NVIDIA. Crossfire i SLI pozwalają na użycie więcej niż jednego procesora graficznego w tym samym czasie, co często dramatycznie zwiększa wydajność wideo w grach, które mogą wykorzystywać SLI lub Crossfire. W takich grach dodanie drugiej karty może dać w dowolnym miejscu od 70 do 90 procent lepszą wydajność. Bądź jednak ostrożny, jeśli gra, w którą grasz, nie obsługuje SLI ani Crossfire, ponieważ nie otrzymasz żadnych korzyści z drugiej karty.

Jedna uwaga na temat AMD: chociaż karty AMD i NVIDIA są kompatybilne z dowolnym procesorem, niektóre karty graficzne AMD z wyższej półki mogą współpracować ze zintegrowanymi procesorami graficznymi AMD w Crossfire, zapewniając nieco lepszą wydajność graficzną. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym porównywania procesorów AMD. Jeśli używasz części AMD o budżecie, warto się nimi zająć.

Dla tych, którzy chcą korzystać z podwójnej konfiguracji GPU, ważne jest, aby sprawdzić, czy płyta główna obsługuje Crossfire (dla kart dual AMD) lub SLI (dla podwójnych kart NVIDIA). Pamiętaj, że aby korzystać z SLI, musisz mieć dwie identyczne karty NVIDIA. W Crossfire możesz używać dwóch różnych kart AMD, o ile należą one do tej samej rodziny. Na przykład można używać Crossfire z HD 7970 i HD 7950. Zawsze dobrze jest zbadać problemy ze zgodnością przed dokonaniem zakupu.

Na koniec upewnij się, że twój procesor jest wystarczająco silny, aby nadążyć za kartą graficzną. Bardzo słaby procesor nie pozwoli, aby wysokiej klasy procesor graficzny osiągnął najwyższy potencjał. Jest to tzw. wąskie gardło. Ale nawet procesor średniej klasy powinien być na tyle potężny, by pozwolić najwyższej klasy procesorowi graficznemu, jak najlepiej wykorzystać jego możliwości.

Dokonanie wyboru

W końcu oba systemy AMD i NVIDIA zapewniają rozwiązania GPU, które będą działały dobrze w praktycznie każdym systemie. Dokładne planowanie i badania są zawsze kluczowe. Niezależnie od tego, czy planujesz zbudować potęgę gier, profesjonalną stację roboczą do edycji czy system obliczeniowy, poznanie opcji GPU pomoże Ci wybrać odpowiednią kartę wideo.

Obrazy, które widzisz na monitorze, są zrobione z małych kropek zwanych pikselami. W większości typowych ustawień rozdzielczości ekran wyświetla ponad milion pikseli, a komputer musi zdecydować, co zrobić z każdym, aby stworzyć obraz. Aby to zrobić, potrzebuje translatora – czegoś do pobrania danych binarnych z procesora i przekształcenia go w obraz, który widzisz. Jeśli na płycie głównej nie ma wbudowanej możliwości graficznej , tłumaczenie to odbywa się na

Pomyśl o komputerze jako firmie z własnym działem artystycznym. Kiedy ludzie w firmie chcą dzieła sztuki, wysyłają zapytanie do działu sztuki. Dział sztuki decyduje, jak stworzyć obraz, a następnie umieszcza go na papierze. Końcowym rezultatem jest to, że czyjś pomysł staje się rzeczywistym, widzialnym obrazem.

Karta graficzna działa na tych samych zasadach. CPU, pracując w połączeniu z aplikacjami, wysyła informacje o obrazie do karty graficznej. Karta graficzna decyduje, jak korzystać z pikseli na ekranie, aby utworzyć obraz. Następnie przesyła tę informację do monitora za pomocą kabla.

Tworzenie obrazu z danych binarnych jest wymagającym procesem. Aby utworzyć obraz trójwymiarowy , karta graficzna najpierw tworzy ramkę z linii prostej. Następnie rasteryzuje obraz (wypełnia pozostałe piksele). Dodaje także oświetlenie , teksturę i kolor. W przypadku szybkich gier komputer musi przejść przez ten proces około sześćdziesięciu razy na sekundę. Bez karty graficznej do wykonywania niezbędnych obliczeń obciążenie byłoby zbyt duże, aby komputer mógł sobie z nim poradzić.

Karta graficzna realizuje to zadanie za pomocą czterech głównych komponentów:

 • Połączenie płyty głównej dla danych i zasilania
 • Procesor decyduje, co zrobić z każdego piksela na ekranie
 • Pamięć do przechowywania informacji o każdym pikselu i do tymczasowego zapisywania zakończonych zdjęć
 • Połączenie monitora, dzięki czemu można zobaczyć końcowy wynik

Rzadko zdarza się, że nowoczesne GPU po prostu nie będzie grało w żadną z najnowszych gier, to czysta kwestia rozdzielczości i ustawień graficznych. Jeśli grasz w najnowsze gry AAA w High settings w Full HD, zazwyczaj chcesz wydać co najmniej 250 £, aby uzyskać doskonałą wydajność. Ale możesz wydać mniej, a oprogramowanie twojej karty graficznej (AMD Crimson lub Nvidia GeForce Experience) dostraja twoje gry, aby zapewnić ich płynność.

Częścią decyzji będzie również niestandardowy projekt chłodnicy. Popularne nazwy marek to EVGA, Asus, Gigabyte, MSI, XFX, Zotac i wiele innych. Razem otrzymujesz kombinowaną nazwę zawierającą nazwę marki , numer części karty graficznej i fajniejszy projekt . Na przykład: Asus ROG Strix GTX 1080 Gaming , Zotac GTX 1080 Amp Extreme , XFX Radeon RX 480 GTR Black Edition.

Ponieważ ceny stale się zmieniają, a oferty specjalne pojawiają się codziennie, rekomendowanie konkretnego modelu wyłącznie w oparciu o jego cenę jest trudne, więc ten przewodnik będzie oferował zwykłą ofertę cenową każdej karty i tego rodzaju wydajność, jakiej można się spodziewać.

Chłodniejsze projekty producenta również wpłyną na wydajność, ale tylko o jednocyfrowy procent punktów procentowych – dotyczy to w szczególności tańszych kart. Z droższymi kartami graficznymi producenci kart wypychają łódź, rzucając sprytne wentylatory i oprogramowanie do miksu i oferując wyższe prędkości zegara, co może mieć znaczenie.

Na co warto zwrócić uwagę na każdej karcie (w kolejności ważności):

 • Długość gwarancji
 • Cena
 • Hałas wentylatora
 • Efekt wizualny
 • Dodatkowe wentylatory chłodzące

Jest jeszcze jedna rzecz do rozważenia, a mianowicie: AMD RX Vega . Karty AMD o szczytowej specyfikacji dotarły bardzo późno na „arenę” i starają się obniżyć konkurencję Nvidii pod względem cenowym, jednocześnie oferując wydajność w grach 1440p i 4K.

Ranking żarówek LED GU5.3

0

Dioda elektroluminescencyjna (LED) jest jedną z najbardziej energooszczędnych i szybko rozwijających się technologii oświetleniowych w dzisiejszym świecie. Wysokiej jakości żarówki LED działają dłużej, są trwalsze i oferują porównywalną lub lepszą jakość światła niż inne rodzaje oświetlenia. Diody elektroluminescencyjne (LED) są rodzajem oświetlenia półprzewodnikowego. Półprzewodniki przekształcają energię elektryczną w światło.. Żarówki LED zużywają tylko 20% -25% energii i wytrzymują do 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki, które z powodzeniem zastępują.

Diody LED są obecnie dostępne w wielu produktach, takich jak:

 • zamienniki tradycyjnych żarówek o mocy 40 W, 60 W i 75 W,
 • żarówki reflektorowe często używane w oprawach wbudowanych do np. sufitów
 • małe lampki torowe,
 • lampy biurkowe,
 • oświetlenie montowane nad blatem kuchennym,
 • oświetlenie zewnętrzne.

Dostępne są w różnych kolorach, a niektóre są przystosowane do ściemniania światła lub oferują wygodne funkcje, takie jak światło dzienne i czujniki ruchu. Diody LED dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach i na zewnątrz ze względu na ich trwałość i wydajność w niskich temperaturach.

Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o  diodach LED

Oszczędność energii

LED to wysoce energooszczędna technologia oświetleniowa, która może zasadniczo zmienić przyszłość oświetlenia na całym globie. Szacuje się, że dobrej jakości żarówki led zużywają co najmniej 75% mniej energii i działają 25 razy dłużej niż zwykłe oświetlenie żarowe.

Powszechne stosowanie oświetlenia LED ma największy potencjalny wpływ na oszczędności energii. W samych tylko Stanach Zjednoczonych do 2027 roku powszechne używanie diod LED może zaoszczędzić około 348 TWh (w porównaniu do braku użycia LED) energii elektrycznej, co jest odpowiednikiem rocznej produkcji elektrycznej 44 dużych elektrowni (1000 megawatów każda), a całkowite oszczędności mogłyby sięgać aponad 30 miliardów dolarów przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej

Unikatowość żarówek LED-owych

Oświetlenie LED bardzo różni się od innych źródeł światła, takich jak żarówki i świetlówki kompaktowe. Najważniejsze różnice obejmują:

 • Źródło światła: diody LED mają rozmiar kawałka pieprzu, a mieszanka diod czerwonych, zielonych i niebieskich jest zwykle używana do wytwarzania białego światła.
 • Kierunek: diody LED emitują światło w określonym kierunku, zmniejszając potrzebę stosowania odbłyśników i dyfuzorów, które wychwytują światło. Ta funkcja sprawia, że ​​diody LED są bardziej wydajne w wielu zastosowaniach, takich jak na przykład wbudowane oprawy typu Przy innych rodzajach oświetlenia światło musi odbijać się w pożądanym kierunku, a więcej niż połowa światła może nigdy nie opuścić urządzenia.
 • Ciepło: diody LED emitują bardzo mało ciepła. Dla porównania, żarówki żarowe uwalniają 90% swojej energii w postaci ciepła, a świetlówki kompaktowe uwalniają około 80% swojej energii w postaci ciepła.

Produkty LED

Oświetlenie LED jest obecnie dostępne w szerokiej gamie produktów przeznaczonych do gospodarstw domowych lub do użytku przemysłowego, a ich lista z każdym rokiem rośnie. Szybki rozwój technologii LED prowadzi do większej liczby produktów i poprawy wydajności produkcji, co również skutkuje niższymi cenami. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych rodzajów produktów LED.

Oświetlenie przemysłowe i komercyjne

Wysoka sprawność i kierunkowy charakter oświetlenia diod LED sprawia, że ​​idealnie nadają się do wielu zastosowań przemysłowych. Diody LED są coraz częstsze w oświetlaniu ulic, garażów, chodników i innych oświetleniach zewnętrznych, oświetleniu szaf sterowniczych, oświetleniu modułowym i oświetleniu zadaniowym.

Oświetlenie LED w kuchni – oświetlenie pod sufitem kuchennym

Diody LED są małe i kierunkowe, dlatego idealnie nadają się do montowania nad blatami kuchennymi, ułatwiając tym samym gotowanie i czytanie przepisów. Kolor oświetlenia może wydawać się bardziej chłodny lub niebieski, niż jest to zwykle pożądane w kuchni,  co więcej istnieje możliwość występowania nadmiernego zacienienia w niektórych urządzeniach, dlatego ważne jest, aby porównać produkty, w celu znalezienia tego najlepszej i spełniającej nasze wymagania żarówki LED.

Oprawy wbudowane

Oprawy wbudowane są powszechnie stosowane w kuchniach mieszkalnych, korytarzach i łazienkach, a także w wielu pomieszczeniach biurowych i komercyjnych. DOE szacuje, że w amerykańskich domach zainstalowano co najmniej 500 milionów wbudowanych opraw typu downlight, a każdego roku sprzedaje się ich ponad 20 milionów. Zarówno technologia CFL, jak i LED może zmniejszyć moc światła downlight o 75% lub więcej.

Wymienne żarówki LED

Dzięki poprawie wydajności i spadkowi cen, lampy LED mogą zastąpić żarówki o mocy 40, 60, a nawet 75 Watt. Ważne jest, aby przeczytać etykietę na opakowaniu żarówki LED, aby upewnić się, że produkt ma odpowiednią jasność i kolor dla zamierzonej lokalizacji. Po dokładnym wybraniu produkty do wymiany LED mogą być doskonałą opcją.

Światełka bożonarodzeniowe

Diody LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji lampek bożonarodzeniowych, a ich główną zaletą jest:

 • bezpieczeństwo: diody LED są o wiele chłodniejsze niż lampy żarowe, dzięki temu zmniejszają ryzyko zapalenia się otaczających je zdób
 • wytrzymałość: diody LED są wykonane z soczewek epoksydowych, a nie ze szkła, więc są owiele bardziej odporne na pękanie
 • inwestycja na lata: ta sama dioda LED może być używana nawet przez 40 sezonów świątecznych
 • łatwy montaż: można podłączyć ze sobą do 25 ciągów diod LED bez obawy przed przeciążeniem gniazdka ściennego.

Główne zalety energooszczędnego oświetlenia

W porównaniu do tradycyjnych żarówek,  energooszczędne żarówki,  takie jak żarniki halogenowe, kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) i diody elektroluminescencyjne (LED) mają następujące zalety:

 • zwykle zużywają około 25% – 80% mniej energii niż tradycyjne żarniki, tym samym gwarantując dużą oszczędność
 • mogą działać 3-25 razy dłużej

Dzisiejsze energooszczędne żarówki są dostępne w szerokiej gamie kolorów i poziomów światła. Choć początkowa cena energooszczędnych żarówek LED jest zazwyczaj wyższa niż tradycyjnych żarówek, warto w nie zainwestować, ponieważ cykl użytkowania żarówki LED będzie znacznie dłuższy niż ich mniej nowoczesnych odpowiedników i na przestrzeni lat zaoszczędzimy znaczne ilości energii oraz pieniędzy. Wiele nowszych żarówek LED działa znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, więc nie trzeba ich wymieniać tak często.

Przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza około 5% swojego budżetu na oświetlenie. Przejście na energooszczędne oświetlenie jest jednym z najszybszych sposobów na obniżenie rachunków za energię. Zastępując pięć najczęściej używanych żarówek w domu energooszczędnymi modelami, można zaoszczędzić od 200 do nawet 350 zł każdego roku. Aby oszczędności były jak największe, warto wybrać żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe lub żarówki LED. Wszystkie te żarówki spełniają nowe standardy energetyczne, które zaczęły obowiązywać w latach 2012-2014.  Energooszczędne żarówki zużywają około 25% mniej energii niż ich tradycyjne odmiany.

Żarówki energooszczędne a żarówki tradycyjne

 • Tradycyjne żarówki żarowe zużywają dużo energii do produkcji światła i obecnie nie są już produkowane lub zostają sukcesywnie wycofywane z rynku do wyczerpania ich zapasów.
 • 90% energii jest oddawane jako ciepło
 • Ta stracona energia to pieniądze, które wyrzucamy w przysłowiowe błoto
 • Nowsze energooszczędne żarówki zapewniają wybór wielu kolorów oświetlenia i są również znacznie bardziej wydajne – dzięki temu oszczędniejsze

Żywotność produktów oświetleniowych LED

Okres użytkowania produktów oświetleniowych LED jest określony inaczej niż w przypadku innych źródeł światła, takich jak żarówki żarowe lub świetlówki kompaktowe (CFL). Diody LED zazwyczaj nie “wypalają się”. Zamiast tego, zauważymy “osłabienie światła” –  jasność diody LED powoli zmniejsza się z upływem czasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, “żywotność” diod LED ustalana jest na podstawie prognozy, kiedy moc światła zmniejsza się o 30 procent.

Diody LED w oświetleniu

Diody LED są wbudowane w żarówki i uchwyty do ogólnych zastosowań oświetleniowych. Niewielkie rozmiary diod LED zapewniają wyjątkowe możliwości projektowe. Niektóre żarówki LED mogą fizycznie przypominać znane żarówki i lepiej pasują do wyglądu tradycyjnych żarówek.. Diody LED oferują ogromną szansę na innowacje w zakresie form oświetlenia i pasują do szerszego zakresu zastosowań niż tradycyjne technologie oświetleniowe.

Diody LED a energia cieplna

Diody LED wykorzystują radiatory do pochłaniania ciepła wytwarzanego przez nie i rozpraszania go w otaczającym środowisku. Dzięki temu diody LED nie przegrzewają się i nie wypalają się. Zarządzanie ciepłem jest zwykle najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność działania diody LED w całym okresie jej użytkowania. Im wyższa temperatura, w której działają diody LED, tym szybciej światło ulega degradacji i krótszy będzie okres użytkowania.

Produkty LED wykorzystują różnorodne unikalne projekty i konfiguracje radiatorów do zarządzania ciepłem. Dziś postępy w dziedzinie materiałów pozwoliły producentom zaprojektować żarówki LED, które pasują do kształtów i rozmiarów tradycyjnych żarówek. Niezależnie od projektu radiatora wszystkie produkty LED, które uzyskały certyfikat ENERGY STAR, zostały przetestowane pod kątem prawidłowego zarządzania ciepłem, tak aby moc światła była prawidłowo utrzymywana przez cały okres jego żywotności.

Czym różni się oświetlenie LED od innych źródeł światła, takich jak żarówki żarowe i świetlówki kompaktowe (CFL)?

Żarówki LED różni się od oświetlenia żarówkowego i fluorescencyjnego pod różnymi względami Dobrze zaprojektowane oświetlenie LED jest wydajniejsze, wszechstronne i trwa dłużej.

Diody LED są “kierunkowymi” źródłami światła, co oznacza, że ​​emitują światło w określonym kierunku, w przeciwieństwie do żarówek i świetlówek kompaktowych, które emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach. Oznacza to, że diody LED mogą wydajniej wykorzystywać światło i energię w wielu aplikacjach. Oznacza to jednak, że do wytworzenia żarówki LED świecącej światłem w każdym kierunku potrzebna jest wyrafinowana inżynieria.

Typowe kolory diod LED to bursztynowy, czerwony, zielony i niebieski. Aby uzyskać białe światło, różne kolorowe diody LED są łączone lub pokrywane materiałem luminoforu, który przekształca kolor światła w znane “białe” światło używane w domach. Luminofor jest żółtawym materiałem pokrywającym niektóre diody LED. Kolorowe diody LED są szeroko stosowane jako światła sygnalizacyjne i lampki sygnalizacyjne, takie jak przycisk zasilania komputera.

W CFL, prąd elektryczny płynie pomiędzy elektrodami na każdym końcu rury zawierającej gazy. Ta reakcja wytwarza światło ultrafioletowe (UV) i ciepło. Światło ultrafioletowe zamienia się w światło widzialne, gdy uderza wewnątrz luminoforu po wewnętrznej stronie żarówki.

Żarówki wytwarzają światło za pomocą energii elektrycznej, aby ogrzać metalowe włókno, aż stanie się ono “białe” lub zostanie rozpalone. W wyniku tego żarówki żarowe uwalniają 90% swojej energii w postaci ciepła.

ZOBACZ TEŻ