Jak wybrać odpowiedni nóż?

0

Nóż kuchenny to podstawa w każdej kuchni. Jeśli wybierzesz dobry, to posłuży Ci na lata i nie będziesz musiał wkładać wielkiego wysiłku w krojenie i posługiwanie się nim. Zazwyczaj jednak większość z nas używa jednego noża do krojenia kilku rzeczy. Oczywiście jest to błędem. Każdy nóż przeznaczony jest przecież do czegoś innego, a przede wszystkim ma inną budowę. Jak więc wybrać noże idealne? Które przeznaczone są do krojenia czego?

Ranking czytników kart pamięci. Top 10 najlepszych modeli

0

Współcześnie gromadzimy bardzo wiele danych. W naszym posiadaniu znajdują się zarówno liczne pliki tekstowe, jak i zdjęcia czy filmy video. Nie wszystkie te dane można zapisać w pamięci wewnętrznej komputera. Uniemożliwia to ich ilość. W tym przypadku popularnym rozwiązaniem jest zapisywanie plików na kartach pamięci. Są one niewielkimi sprzętami, które pozwalają na zapisywanie olbrzymich ilości danych. W sloty na nie lub w same karty pamięci wyposażonych jest mnóstwo urządzeń Znajdziemy je m.in. w aparatach fotograficznych, kamerach, telefonach, tabletach itp. Aby jednak móc się cieszyć napisanymi danymi, konieczne jest ich odczytanie. Tego nie potrafi zwykły komputer stacjonarny. Jeśli dane chce się na nim otworzyć, należy przesyłać pojedynczo pliku pomiędzy nim a innym urządzeniem (za pomocą kabla) albo wykorzystać szybszy i dający większą swobodę czytnik kart pamięci.

Kiedy warto kupić czytnik kart pamięci?

Czytnik kart pamięci jest małym urządzeniem elektronicznym, które przyda się osobom używającym aparatu, telefony czy innego urządzenia tego typu. Zazwyczaj wyposażone są one zewnętrzne karty pamięci, które pozwalają na zapisywanie większej ilości danych. Osoby korzystające od lat z jednego rodzaju sprzętu, wyposażonego w tę samą kartę, mogę zdecydować się na dedykowany i tani czytnik kart pamięci. Jeśli sprzęt (a co za tym idzie i kartę) zmienia się często lepiej postawić na urządzenie uniwersalne, którego nie będzie trzeba zmieniać wraz z zakupem nowego aparatu czy telefonu.

Czytniki kart pamięci dedykowane

Na rynku dostać można wiele czytników kart pamięci. Dzielą się one ze względu na standard kart, jakie obsługują lub też posiadany interfejs. Oznacza to, że jeśli chce się kupić urządzenie, które będzie kompatybilne z posiadaną przez nas kartą pamięci oraz komputerem stacjonarnym, na którym chcemy odczytywać dane, konieczne jest przeanalizowanie parametrów wybieranego modelu. Osoby, które na swoim wyposażeniu posiadają wiele kart pamięci, mogą zdecydować się na uniwersalny czytnik kart.

Wiele osób decyduje się na zakup czytnika kart przystosowanego do obsługi jednego standardu karty. W tym zakresie na sklepowych półkach można znaleźć urządzenia obsługujące formaty:

 • memory stick – są to standardowe karty, które odnieść możemy w aparatach fotograficznych, kamerach cyfrowych, telefonach czy konsolach;
 • secure digital (SD) – karty tego typu stosowane są w amatorskich aparatach cyfrowych i kamerach; ich pojemność dochodzi do 4 GB, stąd też cieszą się dużą popularnością;
 • secure digital high capacity (SDHC) – podobnie jak wcześniej wymienione karty SD również stosowane są w aparatach i kamerach cyfrowych; ich pojemność dochodzi do 32 GB;
 • secure digital extended capacity (SDXC) – karty te można spotkać w perofesjonalnych aparatach i kamerach; wynika to z faktu, że są one niezwykle pojemne; mogą pomieścić do 2 TB danych;
 • multimedia card (MMC) – karty w tym standardzie można jeszcze znaleźć w starszych modelach aparatów fotograficznych;
 • CompactFlash (CFI/CF II) – tego typu karty znajdują się na wyposażeniu profesjonalnych aparatów i pozwala na bardzo szybki transfer danych;
 • Micro SD/SDHC/SDXC – karty wykorzystywane w telefonach komórkowych i smartfonach;
 • SxS – najnowszy standard kart pamięci stosowny w sprzęcie profesjonalnym.

Uniwersalne czytniki kart pamięci

W rankingu czytników kart pamięci można również odnaleźć niezwykle popularne modele uniwersalne, nazywane również all-in-one. Obsługują one więcej niż jedne standard kart. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na obsługę wszystkich tych, które są aktualnie dostępne na rynku. Część modeli może potrzebować do odczytu danych z kart specjalnego adaptera. Czytniki kart pamięci z adapterem są mniejsze i poręczniejsze, ale aby ich użyć, konieczne jest posiadanie przy sobie zarówno czytnika, jak i adaptera.

Interfejs czytnika kart pamięci

Dostępne na rynku czytniki kart pamięci dzielą się również ze względu na obsługiwany interfejs. W rankingu czytników kart pamięci najpopularniejsze są urządzenia USB. Ich też jest najwięcej dostępnych na rynku. Są to sprzęty, które komunikują się z komputerem stacjonarnym przy pomocy złącza USB. W zależności od modelu czytniki wyposażone są albo w kable, albo we wtyczkę USB. Czytniki USB pozwalają na wymianę danych zarówno z laptopami, jak i komputerami stacjonarnymi. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w więcej niż jedno wejście USB, dzięki czemu można połączyć je równocześnie np. do komputera oraz drukarki. Tego typu sprzęty nazywane są czytnikami HUB.

Alternatywa dla czynników USB, są te z wejściem ExpressCard. Są to urządzenie dedykowane do laptopów. Podłącza się je bezpośrednio do gniazda expresscard (ewentualnie PCMCIA). Adaptery tego typu można stonować w zależności od modelu albo do jednego, albo do wielu formatów kart pamięci. W rankingu czytników kart znajduje się urządzenia o szerokości 33 i 54 milimetrów. Szukając uniwersalnego rozwiązania, najlepiej jest wybrać czytnik ExpressCard 54, który jest przystosowany do obsługi większej ilości standardów kart.

Kolejnym rodzajem czytnika jest ten przystosowany do wejścia IEEE1394. Jest on przystosowany do komputerów stacjonarnych i laptopów. Czytnika z takim interfejsem należy szukać pod nazwą FireWire. Obsługuje on karty CF I i CF II, a jego dużą zaletą jest bardzo prędkość transferu danych. Ze względu na obsługiwane formaty kart swoje zastosowanie znajdzie on u osób, które na co dzień wykorzystują profesjonalny sprzęt z kartami o standardzie CF.

Wewnętrzne czytniki kart pamięci

Mówiąc o czytnikach kart pamięci, nie można również pominąć wewnętrznych urządzeń, które wbudowane są w komputer. Takie rozwiązanie można znaleźć w niektórych modelach laptopów. Wewnętrzne czytniki kart pamięci pozwalają na obsługę jednego lub kilku wybranych formatów kart. Dla użytkowników komputerów stacjonarnych dostępne są natomiast urządzenia, które można na stałe zamontować w kieszeni znajdującej się w obudowie sprzętu. Zazwyczaj są one uniwersalne.

Szybkość transferu w czytnikach kart pamięci

Czytniki kart pamięci nie posiadają wielu parametrów, które można by długo analizować przed zakupem. Warto jednak przyjrzeć się kilku najistotniejszym elementom, które wpłynąć na komfort użytkowania tego urządzenia. W przypadku czytników najważniejsza jest szybkość transferu. Uzależnione jest ona od standardu karty oraz łącza, jakim dysponuje czytnik i za pomocą, którego komunikuje się z komputerem. Producenci dają wybór między czytnikami ze złączem USB 2.0 oraz 3.0, czyli tym nowszej generacji. Co do zasady złącze USB 2.0. powinno pozwalać na prędkość transferu wynosząca 60MB na sekundę, w rzeczywistości jest jednak ona o połowę mniejsza. Czytniki ze złączem 3.0 są szybsze i pozwalają na rzeczywistą prędkość transferu na poziomie 300 MB na sekundę (szybkość deklarowana przez producentów to 5 GB na sekundę). Większe prędkości przy przesyle danych osiągają czytniki typu expresscard (ok. 133 MB na sekundę). Natomiast w urządzeniach FireWire prędkość może wynosić od 50 do 100 MB na sekundę. Należy jednak pamięć, że podczas zakupu nie warto kierować się samą szybkością złącza w czytniku. Jeśli używa się standardowych kart pamięci, to nawet zakupu bardzo szybkiego czytnika nie sprawi, że transfer będzie przebiegała szybko.

Wymiary czytnika kart pamięci

Czytniki są niewielkimi urządzeniami. Nie oznacza to jednak, że każdy modeli dostępny jest w takich samych rozmiarach. W sklepach można zaraz zarówno kompaktowe i bardzo mobilne urządzenia, jak i to o większych rozmiarach. Wymiary czytnika kart pamięci najlepiej dopasować do swoich potrzeb. Jeśli często będzie się go zabierać w podróże, dobrze jest wybierać ten o jak najmniejszych rozmiarach. Do użytku domowego można wybrać urządzenie o większych gabarytach. Oprócz wymiarów dobrze jest zwrócić uwagę na długość kabla ma on znaczenie, jeśli złącze USB komputera znajduje się z tyłu obudowy. Aby komfortowo przegrywać pliki, kabel powinien mieć co najmniej pół metra.

Sterowniki do czytnika kart pamięci

Większość znajdujących się w rankingu czytników kart pamięci modeli to urządzenie typu plug&play. Aby mogły one działać, nie jest konieczna instalacja dodatkowego oprogramowania czy wgrywanie sterowników. Na rynku znaleźć można jednak i takie czytniki, które wymagają takie działania. Zazwyczaj konieczne do instalacji sterowniki dostarczane są na płycie dołączonej do urządzenia. Osoby, które chcą przenosić dane pomiędzy różnymi komputerami stacjonarnymi i nie zawsze będą miały możliwość instalacji oprogramowania, powinny postaci na modele łatwiejsze w użytkowania, czyli te plug&play.

Ile kosztuje czytnik kart pamięci?

Kupno czytnika kart pamięci nie jest duży obciążeniem dla domowego budżetu. Ceny nawet najbardziej zaawansowanych modeli nie są wysokie. Najwięcej trzeba zapłacić za uniwersalny czytnik kart pamięci. W przypadku takiego sprzętu jest to wydatek rzędu około 40 złotych, chociaż w rankingu czytników kart pamięci można znaleźć i dane sprzęty, których koszt zakupu jest niższy. Najmniej trzeba zapłacić za czytnik, który jest dedykowany jednemu standardowy karty pamięci. Cena takiego urządzenia to 10 -15 złotych, a w przypadku niemarkowych modeli nawet i niższa.

Z większym wydatkiem wiąże się zakup adaptera. Standardowe modele dostępne  są od 50 złotych, jeśli natomiast chce się zakupić czytnik FireWire, to wydatek ten będzie wynosił ok. 200-300 złotych.

Jak wybrać dobry czytnik? Ranking czytników kart pamięci

Zakup czytnika kart pamięci należy uzależnić przede wszystkim od tego, jakie i ile kart chce się odczytywać na komputerze stacjonarnym. Jeśli kart ma się kilka i każda obsługuje inny standard, najlepiej jest postawić na uniwersalne urządzenie, które dają dużo możliwości. W innym wypadku bardziej opłacalny jest zakup czytnika dedykowanego. Należy też pamiętać, że nie zawsze zakup najlepszego na rynku modelu będzie się wiązał z szybszym transferem danych. Ten w dużej mierze zależy od posiadanej karty. Dlatego też, jeśli posiada się tradycyjne karty, lepiej kupić czytnik kart pamięci ze średniej półki, wydawanie pieniędzy na ten typu FireWire i tak nie poprawi szybkości przenoszenia danych.

Ranking konsol. Top 10 najlepszych modeli. Którą kupić?

0

Konsole do gier to urządzenia cieszące się od lat niesłabnącą popularnością. Osoby, które chcą dopiero kupić to urządzenie, przekonują się, że wybór wśród nich nie jest duży. Na sklepowych półkach znajdą konsole Xbox, PlayStation lub Wii. Wydawać by się mogła, że dzięki temu wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien być czasochłonnych i trudny. Nic jednak bardziej mylnego. Konsole te dostępne są w kilku modelach, które stale są ulepszane i modyfikowane przez producentów. Zagwozdkę stanowi też sam wybór producenta konsoli. Walka o graczy pomiędzy Sony, Microsoft i Nintendo toczy się od wielu już lat, a marki zaskakują graczy coraz to nowszymi i bardziej innowacyjnymi rozważaniami. Jeśli nie wiesz, jaką konsole do gier wybrać, sprawdź nasze podpowiedzi.

Rodzaje konsoli do gier

Na sklepowych półkach znajdziemy trzy główne rodzaje konsol do gier. Są one produktami firm Sony, Microsoft oraz Nintendo.  Konsole te dostępne są w różnych generacjach. Im jest ona większa, tym większe możliwości oferuje urządzenia. Kolejne generacje oznaczane są przez dodawanie do głównej nazwy kolejnej cyfry lub drugiego człona. W rankingu konsol do gier znajdziemy modele wszystkich trzech marek. Są one tak samo popularne i każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników. Wśród konsol do gier wyróżniany:

 • konsole xbox – są to urządzenia pozwalające na granie w gry video marki Microsoft; pierwszy model na rynku pojawił się w 2001 roku; obecnie na rynku dostępne są konsole Xbox 360 oraz najnowsza Xbox One; modele te zyskują dużą popularność ze względu na konkurencyjną cenę oraz dużą ilość gier, którą obsługują;
 • konsole Playstationkonsola do gier Playstation to produkt marki Sony, pierwsze modele pojawiły się na rynku w 1994 roku; w rankingu konsol do gier można znaleźć przede wszystkim model PS3; trzeba jednak zauważyć, że urządzenie jest o wiele droższe niż konkurencyjny Xbox, a także oferuje o wiele mniej gier; jego zaletą jest natomiast możliwość toczenia rozgrywek on-line oraz ekskluzywne tytuły gier dedykowane tylko tej konsoli;
 • konsole Nintendo – na polskim  rynku konsole do gier Nintendo nie są tymi najpopularniejszymi; gracze wśród jej wad wymieniają wysoka cena oraz odczuwalna jakość grafiki; jej zwolennicy podkreślają jednak innowacyjne sterowanie, które dostępne jest w konsoli; do gry zaangażowane są nie tylko palce, ale i całą ręką.

Wersje konsoli do gier

Wymienione wyżej konsole to te podstawowe modele, w każdym z nich do wyboru jest kilka wersji. Poszczególne generacje urządzenia różnią się od siebie wyposażeniem dodatkowym, pamięcią dyskową, rodzajami wtyczek, a także samym designem. To właśnie wybór generacji konsoli sprawia najwięcej trudności graczom. Decyzja czy zakupić najnowszą konsolę do gier, czy też postawić na starszy model nie jest łatwa. Zawsze trzeba ja jednak uzależnić od osobistych potrzeb. Należy pamiętać, że na konsolach starszej generacji nie zawsze będzie można odpalić wszystkie najnowsze tytuły gier. Jednak cena urządzenia oraz gier na nią będzie tu o wiele niższa. Warto również wspomnieć o tym, że producenci konsol do gier przygotowali również dedykowana ofertę dla osób szukających małych i energooszczędnych urządzeń. Konsole charakteryzujące się takimi cechami oznaczane są nazwa slim i występują zarówno w ofercie firmy Sony, jak i Microsoftu.

Awaryjność i gwarancja

Wybierając konsolę do gier, należy zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale i na poszczególne parametry urządzeń. Nie bez znaczenia są również opinie faktycznych użytkowników. Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie, czy konsola jest sprawnie działającym sprzętem, czy też trzeba sprawdzać się tego, że będzie się przegrzewać czy generować błędu uniemożliwiając toczenie wirtualnych rozgrywek. Dobrze jest również sprawdzić, jaką gwarancją objęte jest urządzenie, które chce się kupić. W przypadku konsol Xbox przy większości modeli można liczyć na 2- letni okres gwarancyjny w systemie door to door. Przy konsolach Nintendo oraz Playstation gwarancja jest krótsza, trwa rok. Jednak jak pokazują opinie graczy zamieszczone w rankingu konsol do gier, urządzenia te cechują się o wiele mniejszą awaryjnością. Należy również pamiętać, że okres gwarancji nie zależy tylko od samego producenta, ale i sklepu, w którym kupuje się konsole do gier. Niektóre z nich we własnym zakresie przedłużają okres gwarancyjny.

Konsola do gier a telewizor

Aby konsola mogła działać, konieczne jest podłączenie jej do telewizora. Od jakości tego podłączenia będzie zależeć jakość generowanego obrazu. Problem można napotkać, szczególnie jeśli posiada się odbiornik telewizyjny starszej generacji. Chociaż do wszystkich wyprodukowanych w ostatnim 20-leciu telewizorów da się podłączyć konsole do gier, to im telewizor jest starszy, tym gorsza jakość obrazu jest generowana. Przed zakupem dobrze jest również sprawdzić, jakimi wtyczkami dysponuje konsola i czy pozwalają one na połączenie jej z konkretnym modelem telewizora.

Parametry konsol do gier

Jak każde urządzenie konsole do gier posiadają również zestaw parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko one świadczą o jakości i wartości konsoli do gier. Niemniej jednak trudno je zupełnie zignorować przy zakupie.

Jednym z ważniejszych parametrów technicznych jest napęd, jaki posiada konsola. Wśród tych ostatnich wyróżnia się DVD oraz Blu-Ray. Dobre konsole mają wbudowany napęd  blu-ray, który jest w stanie odczytać dane o wiele większej pojemności niż ten DVD. W kolejnym kroku należy sprawdzić procesor konsoli do gier. Tutaj liczy się ilość rdzeni i moc obliczeniowa. Im jest tych więcej, tylko wydajniejsze będzie urządzenie. Nie można również zapominać o wbudowanej pamięci RAM, układzie graficznym oraz dysku twardym. O tym, czy na konsoli będzie się wygodnie grać, powie również jej rozdzielność. T koniecznie należy dopasować do posiadanego telewizora. Kupując konsolę do gier Full HG, jednocześnie nie posiadając takiego telewizora, nie będzie można w pełni wykorzystać jej możliwości.

Ilość gier na konsole i rozgrywki on-line

Kupując konsolę do gier, oczekuje się dobrej rozrywki i zabawy. Ta uzależniona jest m.in. do tego, w jakie gry będzie można grać. Stąd też wybierając model konsoli dobrze jest się zorientować, ile i jakie produkcje mogą zostać na niej uruchomione. Należy pamiętać, że konsole do gier to urządzenia o architekturze zamkniętej, w przeciwieństwie do komputerów nie da się ich rozbudować, aby mogły obsługiwać nowsze tytuły. Co za tym idzie, każda wydana na daną konsolę i dany jej model gra, będzie na niej chodzić doskonale. Jeśli konkretny tytuł nie został wydany na posiadaną przez nas konsolę, oznacza to, że nie będzie można w niego grać.

Rozrywki dostarczają nie tylko ciekawe produkcje, ale i możliwe grania on-line. Pozwala to na rywalizowanie z graczami z całego świata, a dodatkowo umożliwia granie w wersje demonstracyjne nowych gier. Niektórzy z producentów konsol do gier dają możliwość grania online za darmo, inni wymagają opłacania comiesięcznego abonamentu. Oprócz kwestii finansowych dobrze również sprawdzić, jak liczna jest wirtualna społeczność i czy liczba graczy pozwala na toczenie ciekawych rozgrywek.

Sterowanie konsolą do gier

Sterowanie to niezwykle istotną funkcjonalność, która pozwala na toczenie wirtualnych rozgrywek. Najbardziej zaawansowane i uważane za najlepsze znajdziemy w konsolach do gier Nintendo. Jest ono oryginalne i niezwykle precyzyjne. Dzięki wyposażeniu konsoli w podczerwień gracz otrzymuje o wiele więcej niż tylko standardowe sterowanie za pomocą przycisków. System sterowania w konsoli Nintendo pozwala na odczytywanie ruchów całej dłoni. W konsolach Playstation i Xbox sterowanie odbywa się za pomocą tradycyjnego joypada. Gracze oczekujący większych udogodnień, mogą zakupić dodatkowe gadżety umożliwiające aktywną zabawę. Pozwalają one zaangażować nie tylko palce, ale i ciało w wirtualne rozgrywki.

Dodatkowe funkcjonalności konsoli do gier

Dzisiejsze konsole przestały być urządzeniami, na których można tylko grać. Producenci, bowiem wyposażają je w dodatkowe funkcjonalności, które sprawiają, że stają się one wielofunkcyjnymi sprzętami. W niektórych z modeli oprócz toczenia wirtualnych zmagań można również oglądać film czy surfować po Internecie.

Ile kosztuje konsola do gier?

Zakup konsoli to nie mały wydatek. Chcąc zainwestować w dobry model najnowszej generacji, trzeba liczyć się z uszczupleniem domowego budżetu o ponad 1000 złotych. Ceny te dotyczą konsol wszystkich trzech głównych producentów. W rankingu konsol do gier można znaleźć najpopularniejsze modele, które cieszą się pozytywnymi opiniami. Pozwoli to na zakup dobrego urządzenia, które dostarczy rozrywki i dobrej zabawy wszystkim domownikom. Ranking wskazujący najlepsze modele konsole do gier będzie również pomocny dla osób, które nie znajdą się na sprzętach elektronicznych i nie wiedzą jak ocenić ich parametry. To właśnie w omawianym spisie wskazywane przez użytkowników konsole osiągają ceny powyżej 1000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że sama konsola to nie wszystko. Do niej bardzo często konieczne okazuje się dokupienie dodatków takich jak np. maty do gry. Wydatki, z jakimi trzeba się liczyć, są też gry na konsole. Najnowsze produkcji, które można uruchomić na nowej generacji konsoli, również nie należą do najtańszych. Średnia cena gier na konsole to ok. 120 złotych. Wszystko to sprawia, że rozrywka tego typu nie jest tania. Wysokie ceny samych urządzeń pokazują także, że zanim się je zakupi, konieczne jest dokładne przemyślenie swojej decyzji. Błędną może wiele kosztować. Wybór dobrej konsoli jest podstawą, stąd też dobrze jest się zatonąć z opiniami faktycznych użytkowników tych sprzętów oraz na bieżąco śledzić nowości wypuszczane na rynek przez producentów. Dobrze jest też kupować sprzęty sprawdzonych marek, które są oryginalne. Konsole nieznanych marek szybko się psują i nie prezentują takiej jakość jak te oryginalne. Nie są one również obejmowane gwarancja, przez co ewentualne naprawy należy pokryć z własnej kieszeni.

Ranking ciśnieniomierzy. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0

Ciśnieniomierze to urządzenia, które pozwalają na bieżąco monitorować stan swojego ciśnienia w domowym zaciszu. W prosty sposób je mierzą i przekazują wiarygodny wynik mówiący o tym, czy jest ono za wysokie, czy za niskie. Urządzenie to przyda się w każdym domu, a korzystać z niego mogą nie tylko osoby mające problemy z sercem. Jednak, jeśli chce się, aby ciśnieniomierz służył przez długie lata i wskazywał precyzyjne pomiary, konieczny jest zakup odpowiedniego modelu. Nie jest to łatwe, ponieważ na rynku występuje niezliczona ilość urządzeń. Do wyboru mamy te za kilkanaście złotych i te za kilkaset. Znanych producentów i marek noname. Tak bogata oferta sprawia, że warto dowiedzieć się jakimi parametrami kierować się przy wyborze ciśnieniomierza.

Zasady działania ciśnieniomierza domowego

Dziś, aby zmierzyć ciśnienie, nie trzeba udawać się do lekarza. Bez problemu można to zrobić w domowych warunkach, wykorzystując do tego ciśnieniomierz. Producenci tych urządzeń wychodząc naprzeciw potrzebom osób, chcących na bieżąco kontrolować swoje ciśnienie na rynek wypuścili sprzęty pozwalające na samodzielny pomiar ciśnienia. Są one łatwe w obsłudze i sterowaniu, a do mierzenia ciśnienia i odczytywania wyników pomiaru nie potrzeba żadnej wiedzy medycznej. Ze względu na łatwość obsługi do domowego użytku przeznaczone są przede wszystkim ciśnieniomierze elektryczne. W swoim działaniu wykorzystuje on metodę oscylometryczną. Oznacza to, że wysokość ciśnienia ustalana jest poprzez mierzenie drgań, które wydzielane są przepływem krwi pod mankietem. Dzięki temu w czasie wykonywania pomiaru nie trzeba używać słuchawek czy innych lekarskich urządzeń. Rezygnacja z nich sprawia, że ciśnienie może zmierzyć każdy.

Jak mierzyć ciśnienie domowym ciśnieniomierzem?

Wiele osób podczas zakupu skupia się na wyborze najlepszego ciśnieniomierza. Należy jednak pamiętać, że nawet wysokiej jakości sprzęt będzie wykazywał niedokładny wynik, jeśli pomiaru nie będzie się dokonywać we właściwy sposób. Aby wyniki badanie ciśnienia było dokładne, konieczne jest dokonywanie pomiaru w cichym pomieszczeniu w wygodnej, siedzącej pozycji. Mankiet musi być założony 2-3 centymetry powyżej łokcie. Należy także pamiętać, aby na pół godziny przed badaniem nie pić mocnych napojów takich jak kawa lub herbata.

Rodzaje ciśnieniomierzy domowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy. Jeśli jednak szukają dobrego modelu, który pozwoli na proste mierzenie ciśnienia, dobrze jest kierować się rodzajem urządzenia. W tym zakresie producenci oferują:

 • ciśnieniomierze półautomatyczny – aby dokonać pomiaru tym urządzeniem, jego użytkownik musi samodzielnie wpompować i wypuścić powietrze z mankietu; do tych czynności służy gumowa gruszka; obsługa tego typu urządzenia jest niewygodne i sprawia problemy, szczególnie osobom starszym;
 • ciśnieniomierze automatyczne – w rankingu ciśnieniomierzy znajdziemy przede wszystkim nowsze i wygodniejsze w użyciu urządzenia w pełni zautomatyzowane; użytkownik nie musi wykonywać żadnych czynności (poza założeniem mankietu), aby dokonać pomiaru, powietrze samo wędruje do mankietu, po tym, jak wciśnie się odpowiedni przycisk; wynik badania pokazywany jest po kilkunastu sekundach na wyświetlaczu aparatu;
 • ciśnieniomierze mechaniczne – są tradycyjne aparaty do pomiaru ciśnienia; wyniki przez nie podawane, są tymi najbardziej dokładnymi; pomiaru dokonuje się tu metodą osłuchową; ze względu na skomplikowany proces badania są one mało popularne i wykorzystywane głównie przez personel medyczny.

Ciśnieniomierze elektroniczne w formie automatyczne dzielą się również ze względu na sposób ich zakładania. Na rynku można spotkać dwa rodzaje aparatów;

 • ciśnieniomierze  naramienne – są to podstawowe modele, które kupić można w aptekach i sklepach z urządzeniami elektronicznymi; cieszą się one dużą popularnością i dominują w rankingu ciśnieniomierzy; korzystać z niego może z nich każda osoba;
 • ciśnieniomierze nadgarstkowe – są to urządzenia dedykowane przede wszystkim osobom otyłym, które mają problem z zamontowaniem mankietu na ramieniu; z modeli tych korzystają również osoby chore i o mniejszej sprawności; ciśnieniomierzem nadgarstkowe są wygodnymi urządzeniami, które pozwalają na przeprowadzenie szybkiego pomiaru w dowolnym miejscu (np. w pociągu, czy samochodzie), jednak ich wadą jest brak precyzji w podawaniu wyimków; te mogą odbiegać od rzeczywistości szczególnie w przypadku osób starszych.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Szukając dobrego ciśnieniomierza, swoją uwagę należy zwrócić przede wszystkim na mankiet urządzania. Jest to jego najważniejszy element, który a wpływ na podawane wyniki. Wielkość mankietu konieczne trzeba uzależnić od obwodu ramienia – bicepsa. Zbyt ciasny lub za luźny makiet sprawia, że badanie będzie niedokładne. W większości urządzeń, które możemy spotkać w rankingu ciśnieniomierzy, stosowany jest standardowy mankiet pozwalający na pomiar ciśnienia na ramieniu, którego obwód wynosi od 20 do 32 centymetrów. Powala to na wykonywanie precyzyjny pomiarów u większości osób dorosłych o normalnej posturze ciała. Na rynku można znaleźć ciśnieniomierze z większym lub mniejszym mankietem, a także modele, które pozwala na jego wymianę. Jest to uniwersalne rozwiązanie pozwalające na mierzenie ciśnienia kilku osobom tym samym aparatem.

Certyfikat ciśnieniomierza

Kupując ciśnieniomierz, należy upewnić się, że będzie on wskazywał dokładny i prawidłowy pomiar. Urządzenia, które klasyfikowane są jako te dobrej jakości, muszą przejść wcześniejszą walidację kliniczną, która potwierdza ich przydatność oraz poprawne działania. Walidacja ta kończy się przyznaniem ogólnie uznawanego certyfikatu. W rankingu ciśnieniomierzy znajdziemy modele posiadające atest brytyjskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Amerykańskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Aparatury Medycznej. Certyfikaty te potwierdzają, że aparat jest bezpieczny w użyciu.

Wyświetlacz w ciśnieniomierzu

Podczas zakupu ciśnieniomierza ważne jest zwrócenie uwagi na te jego elementy, które zapewnią komfort użytkowania aparatu. Takim jest wyświetlacz urządzenia. To na nim wskazywane są wyniki pomiary ciśnienia. Warto postawić na modele, które wyposażone są w duży i czytelny wyświetlacz, na którym dobrze wyświetlają się liczby. Pomoże to w samodzielnym odczytywaniu wyników. O dobrej jakości wyświetlaczu należy pomyśleć, szczególnie jeśli aparat ma być przeznaczony dla osoby starszej. Odczytywanie badania ciśnienia nie powinno stanowić dla niej problemu.

Zasilanie i praca ciśnieniomierza

Jak pokazuje ranking ciśnieniomierzy najpopularniejsze modele to te zasilane bateriami. Alternatywą dla nich są urządzenia przy pracy korzystające z zasilania sieciowego. Ciśnieniomierze na baterie to tanie sprzęty, jednak w ich przypadku konieczne jest pamiętanie o wymianie baterii oraz stałe kontrolowanie ich pojemności. Jeśli szuka się dobrego ciśnieniomierza dla osoby starszej, warto wybrać modele zasilany sieciowo. Dzięki temu aparat będzie zawsze działa po włączeniu do prądu, a wyładowanie się baterii nie będzie stanowić problemem. Trzeba jednak pamiętać, że przy zasilaniu sieciowym z ciśnieniomierza nie będzie można korzystać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Warto również wspomnieć, że decydując się na zakup cieśnina nadgarstkowego, można kupić tylko aparat zasilany bateryjne, nie występuje on w wersji zasilanej prądem elektrycznym.

Funkcjonalności ciśnieniomierzy

Standardowe i tanie ciśnieniomierze to te, które po prostu dokonują pomiaru. Wiele osób szuka jednak lepszej jakości sprzętu, który będzie oferować więcej możliwości oraz miał rozbudowanie opcje. Takie oferują już aparaty ze średniej półki. Zazwyczaj w ciśnieniomierzach spotykać się takie możliwości jak:

 • zapamiętywanie pomiarów – pozwala to tworzyć wykresy porównujące pomiary ciśnienia; jest to przydatna opcja dla osób, które badania muszą dokonywać codziennie i śledzić skoki oraz spadki ciśnienia;  w dobrej jakości aparatach pomiar zapisywany jest z dokładną datą; jeśli taka funkcjonalność, jeśli potrzebna należy sprawdzić, ile pomiarów ciśnieniomierz może zapisać;
 • sprawdzanie poprawność pomiaru – urządzenie pozwala sprawdzić, czy uzyskiwany wynik jest prawidłowy; w przypadku, gdy pomiar został wykonany niedokładnie, nakazuje ono powtórzyć badanie;
 • pomiar wielokrotny – urządzenie wykonuje wielu pomiarów w ciągu kilku minut, a następnie podaje uśredniony wynik;
 • sygnalizacja zużycia baterii – funkcjonalność tą można spotkać w ciśnieniomierzach zasilanych bateriami; aparat informuje za pomocą sygnałów dźwiękowych lub diod o konieczności ich wymiany; jest to praktyczna funkcjonalność, bowiem przy całkowitym rozładowaniu baterii z pamięci aparatu usuwają się zapisane pomiary; słabe baterie mogą również zafałszowywać wyniki.

Co można zmierzyć ciśnieniomierzem?

Wiele osób kupując ciśnieniomierz, nie wie dokładnie, jakich pomiarów można nim dokonać. Urządzenia tego typu pozwalają na zmierzenie ciśnienia tętniczego skurczowego, czyli tego, które występuje w czasie skurczu, gdy serce wtłacza krew do naczyń. Ciśnieniomierzem można również zmierzyć ciśnienie tętnicze rozkurczowe. Wartości dla tych dwóch ciśnień podawane są osobno i wyraźne w milimetrach słupa rtęci – mmHg. Pierwsza liczna zawsze oznacza ciśnienie skurczowe, druga rozkurczowe. Warto również pamiętać, że każdy ciśnieniomierz ma określony zakres pomiaru. W standardowych ciśnieniomierzach wynosi od  30 do 320 mmHG.

Ile kosztuje dobry ciśnieniomierz?

Szukając dobrego ciśnieniomierza, warto kierować się przede wszystkim posiadanymi przez urządzenie atestami oraz opiniami faktycznych użytkowników. Takie można odnaleźć w rankingu ciśnieniomierzy, czyli spisie aktualnie najpopularniejszych modeli cieszących się dobrą opinią. Zgodnie z nim cena dobrego ciśnieniomierza nie jest zbyt wygórowana. Uniwersalny model o standardowych funkcjonalnościach można zakupić za ok. 40 złotych. W rankingu ciśnieniomierzy znajdują się również tańsze urządzenia za ok. 25-30 złotych. Wszystkie wskazane w spisie aparaty uzyskały wymagane certyfikaty i są bezpieczne w użytkowaniu.

Ranking pulsometrów. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0

Pulsometry to urządzenia pozwalające na pomiar pulsu w domowych warunkach. Wbrew pozorom przydają się one nie tylko osobom starszym i chorym, ale także i osobom, które narażają organizm na duży wysiłek fizyczny. Urządzenie to pozwala monitorować pracę serca podczas biegania czy jazdy na rowerze, a tym samym monitorować, czy wykonana aktywność nie wpływa negatywnie na organizm. Wybór pulsometru nie jest jednak łatwy. Na rynku można odnaleźć wiele aparatów, z których każdy reklamuje się jako ten najlepszy. Jeśli jednak faktycznie chce się kupić ten dobrej jakości, konieczne jest przeanalizowanie poszczególnych parametrów aparatu. Dokonując wyboru, można również skorzystać z rankingu pulsometrów, który podpowiada, jakie modele są doceniane przez faktycznych użytkowników tego rodzaju aparatów.

Do czego służy pulsometr?

Pulsometr jest aparatem pozwalającym na pomiar tętna, czyli rytmicznego zwężania się naczyń tętniczych, które jest uzależnione od pracy serca. Puls jest wyznacznikiem intensywność działań, jakie się wykonuje i pozwala kontrolować podejmowany wysiłek. Jest to niezbędne przy bardzo dużej aktywności. Wynika to z faktu, że zbyt obciążony organizm wykształca niebezpieczne dla niego białko. Stąd też każda osoba myśląca poważnie o treningu powinna wyposażyć się w pulsometr i na bieżąco kontrolować maksymalne tętno podczas ćwiczeń. Pomoże to zachować zdrowie oraz szybciej osiągnąć zamierzone cele, dzięki optymalnemu spalaniu tkanki  tłuszczowej i osiągnięciu właściwej wydajności.

Jak wybrać dobry pulsometr?

Na rynku dostępnych jest wiele pulsometrów. Urządzenie pozwalające na mierzenie tętna nazywane są również pulsomierzami czy tętnomierzami. Aparat najlepiej jest dopasować do swoich potrzeb. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania oraz rodzaj treningów. Dobrze jest się również zastanowić nad budżetem, jaki chce się przeznaczyć na tętnomierz, ponieważ ceny na rynku są różne. Podstawowe modele, mniej znanych marek można kupić już za kilkanaście złotych. Jeśli szuka się dobrego pulsometru dla sportowca, trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Rodzaje pulsometrów

Zakup pulsometru należy zacząć od zastanowienia się, na jaki aparat chce się postawić. Rodzajów jest kilka. Producenci oferują:

 • pulsometry klasyczne – są to urządzenia, które składają się z czujnika będącego nadajnikiem, którym zakłada się  klatkę piersiową oraz zegarka, który zakłada się na przegub; oferują bardzo dokładny pomiar; oprócz tego, że mierzą tętno, zazwyczaj mają jeszcze szereg dodatkowych funkcji, które przydatne są profesjonalnym sportowcom; najczęściej w klasycznych pulsometrach można odnaleźć: pomiar spalonych kalorii, kalendarz, stoper, zegarek podświetlany wyświetlacz oraz wodoszczelną obudowę; klasyczne pulsometry, choć dokładne nie należą do najwygodniejszych sprzętów; konieczne jest ich montowanie na klatce piersiowej co dla niedzielnych sportowców stanowi dużą niedogodność; zazwyczaj wybierane są przez profesjonalnych sportowców, którym zależy na bardzo dokładnym pomiarze tętna w czasie treningu;
 • pulsometry jednoczęściowe – są to urządzenia składające się tylko z zegarka zakładanego na nadgarstek, palec lub szyje; w niektórych modelach można spotkać dodatkowy sensor, który wkłada się na palce; wyniki pomiaru dokonywanego przez urządzenie podawane są dopiero po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku; pulsometry jednoczęściowe nie są zbyt rozbudowanym aparatami, a pomiar tętna w nich nie jest tak dokładny, jak w tych wyposażonych w czujniki zakładane na klatkę piersiową; mimo wszystko cieszą się one jednak sporym zainteresowaniem w rankingu pulsometrów; wynika ono z niskiej ceny aparatów oraz prostego ich użytku; sprawdzają się one u osób, które sport uprawiają okazjonalnie lub w celach zdrowotnych i nie zależy im na stałym i precyzyjnym pomiarze tętna;
 • pulsometry z licznikiem rowerowym – są to specjalistyczne urządzenia przeznaczone dla rowerzystów; w jednym aparacie mieści się zarówno mechanizm pozwalający mierzyć puls, jak i licznik rowerowy; urządzenie składa się z bezprzewodowego czujnika umieszczanego na ramie roweru, paska nakładanego na klatkę piersiową oraz pulsomierza, który montuje się na widełkach koła; sprzęt pozwala na pomiar prędkości jazdy, zliczanie liczby przebytych kilometrów, kontrolowanie pracy serca oraz mierzenie pulsu; urządzenie to wykorzystywane jest przez rowerzystów.

Mierzenie tętna w pulsometrze

Mierzenie tętna to podstawowa funkcjonalność każdego pulsomierza. Pomiar opiera się przede wszystkim na obliczaniu indywidualnego HRmax każdego osoby. Jego wartość jest bazą na podstawie, której można ustalić przedziały treningowe, a następnie kontrolować podejmowany wysiłek i efektywnie spalać tkankę tłuszczową. HRma oblicza się według wzoru 220 minus wiek osoby ćwiczącej. W dobrej jakości pulsometr wartość HRmax można wprowadzić do systemu, a po przekroczeniu ustalonego progu urządzenie da znać, że konieczne jest przerwanie treningu lub obniżenie aktywność fizycznej. Warto również sprawdzić, czy wybrany model pozwala na wprowadzenie dolnej i górnej wartości tętna, jaką chce się utrzymywać w czasie ćwiczeń. Przekroczenie każdej z tych granic powinno być obwieszczenie sygnałem dźwiękowym. Modele, które nie mają takich funkcjonalności, będą tylko nieprzydatnymi gadżetami. Warto również wspomnieć, że w niektórych modelach oprócz sygnalizacji dźwiękowej dodatkowo wprowadzona jest ta wizualna. Światła pulsują w rytm bicia serca i zmieniają się, jeśli wysokość pulsu zostanie przekroczona.

Kodowanie sygnału pulsometru

Szukając dobrego pulsometru, koniecznie należy sprawdzić, czy sygnał urządzenia jest kodowany. Wpływa to na jakość dokonywanych pomiarów. Dzięki kodowanemu sygnałowi aparat nie będzie reagował na znajdujące się w pobliżu urządzania eklektyczne, które mogłyby zakłócić jego pracę. Szukając modele posiadającego tę funkcjonalność, warto przejrzeć ranking pulsometrów.

Dodatkowe funkcjonalności pulsomierza

Dzisiejsze pulsomierze to urządzenia, które nie tylko mierzą puls, ale i mają wiele dodatkowych opcji. Zazwyczaj spotkać można je już w tanich sprzętach. Do podstawowych i niemal standardowych funkcji pulsomierza zalicza się:

 • zegarek  – pozwala on traktować opaskę na nadgarstku jako klasyczny zegarek; dzięki temu zakupione urządzenie można wykorzystywać nie tylko w czasie treningu, ale i po ich zakończeniu;
 • stoper – pozwala na kontrolowanie treningu; jest to przydatna opcja zarówno w pulsometrach dla zawodowców, jak i amatorów; obecnie stoper ma wbudowanie prawie każde urządzenie dostępne na rynku;
 • podświetlany wyświetlacz – pozwala on na odczytywanie pomiarów nawet podczas ćwiczeń wykonywanych po zmroku np. nad razem czy wieczorem; pulsometry z podświetlanym wyświetlaczem są już standardem, nie warto więc kupować tego, który jest pozbawiony tej opcji;
 • wskaźnik zużycia baterii  – pulsometry są urządzeniami działającymi na baterie, najczęściej te litowe; baterii te są niezwykle wytrzymałe, nie oznacza to jednak, że nigdy się nie wyczerpują; przy standardowym użytku (ok. pół godziny dziennie) powinny wystarczyć na kilkanaście miesięcy; aby jednak kontrolować, czy baterie w pulsometrze się nie wyczerpują, warto wybrać model posiadający wskaźnik ich zużycia;
 • licznik spalonych kalorii – w nowoczesnych pulsometrach znajdziemy również możliwość liczenia spalonych kalorii; funkcjonalność ta jest przydatna przede wszystkim tym osobom, które ćwiczą, by pozbyć się zbędnych kilogramów; należy jednak pamiętać, że licznik spalonych kalorii w pulsometrze jest jedynie orientacyjny, a pomiary nie należą do tych najdokładniejszych;
 • ilość spalanego tłuszczu – ta funkcjonalność również znajdzie się w dobrej jakości pulsometrach; ilość spalonego tłuszczu podawana jest w gramach i przydaje się osobom, które w czasie ćwiczeń chcą zgubić zbędne kilogramy; podobnie jak wyżej wspominany licznik kalorii i ten nie należy do tych najbardziej reprezentacyjnych, a jego pomiary są jedynie orientacyjne;
 • podsumowania treningów – opcja ta będzie przydatna każdemu, kto traktuj treningi poważnie i chce kontrolować włożony w nie wysiłek; zaawansowane pulsometry pozwalają na porównanie wyników z kilku dni czy tygodni;
 • synchronizacja z komputerem – nowoczesne pulsometry są urządzeniami, które można połączyć z komputerem; opóźnienie jak pozyskać funkcja, tak i ta ma na celu pozwolić kontrolować treningu;  z użyciem specjalnego oprogramowania ma się możliwość zapisywania na pulsometrze plików i zarządzanie nimi; aparat łączy się z komputerem za pomocą kabla;
 • język obsługi – większość pulsometrów nie posiada menu w języku polskim, a jedynie w języku angielskim; nie znając tego języka, a chcąc sprawnie obsługiwać aparat, należy poszukać w rankingu pulsometrów obsługujących język polski.

Zaawansowane pulsomierze wyposażone są ponadstandardowe funkcje. Urządzenia w nie wyposażone są droższe od tych standardowych i klasycznych. Chociaż opcje wbudowane w zaawansowane tętnomierze kuszą, to należy dokładnie przemyśleć, czy na pewno będą one potrzebne. Najlepiej dobrać pulsometr do tego, jaki sport się uprawia. Jeśli dyscyplin jest kilka, można postawić na uniwersalny aparat. Pozwala on na zmianę ustawień, w zależności od uprawiania sportu.

Ile kosztuje dobry pulsometr? Ranking pulsometrów

Ceny pulsometrów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze na rynku modele można kupić już za niecałe 100 złotych. Na uwadze trzeba jednak mieć, że są to aparaty podstawowe, które sprawdzą się tylko na nadgarstkach osób ćwiczących w ramach rozrywki i amatorsko. Nie wskazują one dokładnych pomiarów. Osoby, które szukają dobrych pulsometrów, swój wzrok powinny skierować na urządzenia, których ceny zaczynają się od 200 złotych w górę. Należy również wiedzieć, że producenci oferują także za awansowe sprzęty dla zawodowych sportowców. Takie to wydatek rzędu 2000 złotych. Jak więc widać, wybór jest bardzo dużo. Szukając dobrego pulsometru, warto sprawdzić nie tylko jego parametry, ale i opinie o nim. Takie można odnaleźć w rankingu pulsometrów, który pokazuje zestawienie najchętniej kupowanych modeli w atrakcyjnych cenach.

Ranking masażerów. Top 10 najlepszych modeli

0

Masaż to jedna z najlepszych form relaksu i odpoczynku. Jednak jego zadaniem nie jest tylko relaksować mięśnie, ma on również walory zdrowotne. Najczęściej z masażów korzysta się w specjalistycznych gabinetach. Usługi te jednak nie należą do najtańszych, wymagają też czasu na dojechanie do gabinetu lekarskiego czy studia urody. Osoby, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze mogą zdecydować się na zakup urządzenia do samodzielnego masażu. Domowy masażer jest urządzeniem, które przynajmniej częściowo pozwala zastąpić wizyty w specjalistycznych salonach oraz umożliwia pozbycie się uciążliwych bólów pleców, mięśni czy głowy. Na rynku oferta domowych masażerów jest dość duża, dlaczego też przed zakupem warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten odpowiedni model.

W czym może pomóc domowy masażer?

Domowy masażer jest urządzeniem, które pomoże nie tylko w złagodzeniu skutków różnego rodzaju bóli, ale również i pomoże zadbać o urodę. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty były widoczne i odczuwalne, masażer należy stosować regularne, a także nie zapominać o jego właściwym użytkowaniu. Podstawowe zastosowanie domowego masażera to: złagodzenie bólów mięśni, uśmierzenie bólów głowy, odprężenie ciała, eliminacja stresu, pozbycie się zbędnych kilogramów, modelowanie sylwetki oraz pozbycie się zakwasów po dużym wysiłku fizycznym.

Jak działa masażer?

Domowy masażer to niewielkich rozmiarów urządzenie, którego zadaniem jest wyeliminowanie bólu i dostarczenie relaksu całemu ciału. W dobrych urządzenie wbudowanych jest kilka programów, które różnią się od siebie intensywnością i zastosowanie. Dzięki temu można wybrać i dopasowywać działanie masażera do swoich potrzeb oraz aktualnie masowanej części ciała. Działanie masażera opiera się na kurczeniu i rozkurczaniu mięśni, co pozwala uśmierzyć ból, wspomaga metabolizm oraz pobudza układ krwionośny, odpornościowy oraz nerwowy.

Domowy masażer może stosować każda osoba. Jego obsługa nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W zależności od wybranego modelu system sterowania może się delikatnie od siebie różnić. W zakresie modelu producenci oferują:

 • masażery ręczne – są to uniwersalne urządzenia, które bardzo często można znaleźć w rankingu masażerów; masaży nimi dokonuje się za pomocą specjalnej końcówki, którą przykłada się do konkretnej części ciała; masażery ręczne zazwyczaj wykonywane są  drewna, a wykonując masaż, należy samodzielnie ustalić siłę nacisku; urządzeniem można masować poszczególne części ciała; ze względu na małe zaawansowanie oraz nieliczne funkcje masażery drewniane nie są drogimi sprzętami; ich cena wynosi ok. 30 złotych; niska cena i małe zaawansowanie sprawia, że w wielu przypadkach są one mało efektywne i sprawdzają się tylko doraźnie;
 • masażery elektroniczne – są one coraz popularniejszymi urządzeniami; pozwalają na większą wygodę użytkowania oraz wyposażone są w rozbudowane funkcje; masaż odbywa się to za pomocą specjalnej końcówki oraz wybranego programu; siła nacisku ustalana jest automatycznie przez urządzenie; wśród masażerów elektronicznych można wyróżnić wiele rodzajów sprzętu w zależności od tego, do jakiej partii ciała chce się go stosować; ze względu na mnogość funkcji ceny masażerów elektronicznych są wyższe niż modeli drewnianych i zaczynają się od 50 złotych.

Masażer do… – domowe masażery do poszczególnych części ciała

Na rynku spotkać można wiele masażerów zazwyczaj. Są one albo uniwersalnymi urządzeniami pozwalającymi na masaż różnych partii cala, albo tymi dedykowanymi jednej partii. Masażery uniwersalne to zazwyczaj sprzęt ręczny wyposażony w kilka wymiennych nakładek. Wymienia się je w zależności od tego, jaką część ciała chce się rozluźnić i zrelaksować. W przypadku dobrych masażerów oprócz standardowych końcówek można również spotkać te umożliwiające oczyszczenie skóry, wygładzanie jej czy pobudzenie krążenia.

Alternatywną dla wielofunkcyjnych masażerów są te dedykowane poszczególnym partiom ciała. W tym zakresie królują masażery do głowy, karku czy top. Mają one odpowiednie kształty i wyposażone są funkcjonalności tylko dla danej partii ciała. I tak np. masażery karku są półokrągłymi zagłówkami, które łagodzą ból i pozbywają się zakwasów, a dzięki ich kompaktowemu rozmiarowi można zabierać je w podróż.

W rankingu masażerów popularne są również urządzenia do masażu stóp. Te elektroniczne pozwalają na wykonywanie masażu w wodzie, czy skorzystanie z generatora ozonu. W rankingu masażerów można również odnaleźć także maty masujące, które wykorzystuje się do masażu pleców. Działają one na podczerwień lub są elektroniczne. Pozwalają one na rozróżnienie mięśni pleców.

Zasilanie masażera

Masażery to urządzenia elektroniczne. Zasilane są sieciowo lub na baterie. Do użytku typowo domowego sprawdzają się urządzenia z zasilaniem z sieci elektrycznej. Jeśli masażery chce się ze sobą zabierać w podróż lub np. korzystać z nich w ogrodzie, warto poszukać modelu bezprzewodowego. Dają one większą swobodę przemieszczania się. Masażery ręczne są natomiast w pełni mobilnymi sprzętami, które można bez przeszkód przenosić.

Sterowanie masażerem

Decydując się na zakup masażera elektronicznego, dobrze jest zorientować się, w jaki sposób można nim sterować. Najczęściej wykorzystywane są do tego pokrętła i przyciski. Dobrej jakości masażery wyposażone są również w elektroniczne wyświetlacze. Za ich pomocą można sterować urządzeniem, a także kontrolować aktualnie uruchomione programy i zmieniać je w trakcie masażu. Jeśli szuka się masażera dla osoby starszej, koniecznie należy sprawdzić, czy proces sterowania jest prosty i intuicyjny, a na wyświetlaczu pojawiają się jasne komunikaty napisane dużą czcionką. Ułatwieniem będzie również polskie menu. Urządzenia spławiające te kryteria można odnaleźć w rankingu masażerów.

Szybkość (prędkość) masażu

Szukając dobrego masażera, dobrze jest sprawdzić prędkość, z jaką wybrane urządzenie wykonuje masaże. Parametr ten w znaczący sposób wpływa na komfort i wygodę używania sprzętu. W tanich masażerach zazwyczaj występuje jeden poziom szybkości masowania, w bardzo zaawansowanych modelach spotkać można kilka poziomów prędkości. Pozwala to dopasować intensywność masażu do bólu oraz masowanej partii ciała.

Rodzaje masażów

Jak wynika z rankingu masażerów, najchętniej kupowanymi urządzeniami są te ogólne oferujące masaże na wszystkie (lub prawie wszystkie) partie ciała. To jakie masaże będzie można wykonywać zakupionym sprzętem, zależy od danego modelu. W najpopularniejszych modelach dostępnych jest od 3 do 4 programów masażu. Trzeba jednak pamiętać, że w zaawansowanych masażerach z wyższej półki opcji jest o wiele więcej. W domowych masażerach można spotkać funkcjonalności pozwalające na:

 • masaż twarzy – pozwala pozbyć się zmęczenia oraz poprawia urodę; w zaawansowanych urządzeniach często spotykane są końcówki do oczyszczania i wygładzenia skóry, pobudzające krążenie czy pomagające w dokładniejszym nakładaniu kremów; możliwości te dają liczne końcówki; dlatego, jeśli szuka się dobrego masażera do twarzy, trzeba dokładnie zapoznać się z dołączonymi do sprzętu końcowymi oraz ich możliwościami;
 • masaż głowy –  końcówka do masażu głowy wygląda jak duża trzepaczka; masaż ten jest bardzo relaksująco, a jego głównym działaniem jest uśmierzanie bólu i zmniejszenie stresu; masażer poprawia również ukrwienie głowy; zazwyczaj masażery głowy występują jako osobne, ręczne urządzenia;
 • masaż karku – funkcjonalność ta pozwala na wykonywanie masażów karku, które będą łagodzić bóle oraz pozbędą się zakwasów;
 • masaż stop –  w zależność od urządzenia oferuje ono, albo tradycyjny masaż stop, albo połączony z masażem w wodzie czy generatorem ozonu.

Dodatkowe funkcjonalności masażerów

W dobrej jakości masażerach oprócz podstawowych funkcji wykonywania masażu można spotkać również szereg dodatkach opcji. Mają one na celu ułatwić korzystanie ze sprzętu, a masaże uczynić jeszcze bardziej relaksującymi i zdrowszymi dla organizmu. Najczęściej domowe masażery wyposażone są w:

 • minutnik – pozwala on kontrolować czas trwania masażu; sygnałem dźwiękowym informuje on o tym konieczności zakończenia sesji; minutnik pozwala na ustalenie optymalnego czasu trwania masażu;
 • wibracje – wbudowane są w dobrej klasy masażery; poziom wibracji regulowany jest na kilkustopniowej skali;
 • podgrzewanie – funkcjonalność tą spotkać można przede wszystkim w masażerach na fotel lub w matach masujących do samochodu.

Ile kosztuje masażer?

Cena masażera uzależniona jest od wielu elementów. Szukając rozwiązania niskobudżetowego najlepiej wybrać urządzenia ręczne – drewniane, będą one o wiele tańsze niż elektroniczne masażery. Koszt zakupu tych ostatnich zależy od tego, jaki model się wybierze. Kierując się rankingiem masażerów, najpopularniejszymi urządzeniami są te do masażu stóp. Ich ceny to od 100 złotych wzwyż. Dobrej jakości masażery stóp z kilkoma programami oraz masażem wibracyjnym renomowanej firmy kosztują jednak sporo więcej. Ich ceny to ok. 300 złotych. Jak jednak wynika z opinii zamieszczonych w rankingu masażerów, urządzenie jest warte swoje ceny. Drugimi często wybieranymi masażerami są te na fotele samochodowe. Cena maty masującej do samochodu to ok. 200 złotych w wydaniu podstawowym. Jeśli oczekuje się zaawansowanych funkcji, konieczne jest przeznaczenie na jej zakup większego budżetu.

Masażery to urządzenia, które mają pomoc się zrelaksować i odpocząć. Stąd też wybierając je, warto postawić na dobry model, którego działanie (lub jego brak) nie będzie nas denerwował. Masażery powinny przede wszystkim być komfortowe i pozwalać na przeprowadzenie takich masażów, jakie się lubi oraz jakie są niezbędne dla zdrowia. Osoby szukające dobrych sprzętów w atrakcyjnej cenie powinny odwiedzić ranking masażerów, czyli spis najpopularniejszych modelu cieszących się dobrą opinią. Recenzje poszczególnych urządzeń pozwolą na podjęcie najlepszej decyzji. Trzeba jednak pamiętać, że kupując tego typu sprzęt, przede wszystkim trzeba go dopasować do swoich własnych potrzeb oraz budżetu, jakim się dysponuje. Warto również pamiętać, że urządzenia elektroniczne nigdy nie zastąpią masażu wykonanego rękami specjalisty.

Ranking maszyn do szycia. Top 10 najlepszych modeli

0

Jeszcze kilkanaście lat temu maszyny do szycia można było odnaleźć w każdym domu. Później zalew tanich produktów i ubrań Azji sprawił, że własnoręczne szycie przestało być opłacalne, a maszyny wykorzystywało się jedynie w zakładach krawieckich. Dziś moda na DIY i samodzielnie szyte akcesoria i ubrania powraca. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup maszyny do szycia. Modele, które oferują producenci, nie wiele mają wspólnego z tymi, które kilkanaście lat temu spotkać w domach babć. Maszyny do szycia w nowoczesnym wydaniu oferują o wiele więcej funkcjonalności i pozwalają dokonywać przeróbek krawieckich nawet laikom. Aby to jednak było możliwe, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni model maszyny do szycia. Zobacz jak to zrobić.

Rodzaje maszyn do szycia

Dla tych, którzy swoich sił chcą spróbować w krawiectwie, wybór maszyn do szycia jest bardzo duży. Producenci oferują kilka rodzajów urządzeń, które można wykorzystywać w domu. Podstawowy podział obejmuje:

 • mechaniczne maszyny do szycia – są to urządzenia wykorzystujące silnik elektryczny, który sterowany jest za pomocą narożnego regulatora; parametry szycia w maszynie ustawia się ręcznie, używając do tego pokręteł, ewentualnie przycisków; w tanich maszynach do szycia regulacja ustawienia nie jest w ogóle możliwa; maszyny mechaniczne są tymi najtańszymi dostępnymi na rynku modelami; cena to jednak ich jedyna zaleta; są one mało wygodne w obsłudze i wymagają wiedzy na temat ustawiania poszczególnych parametrów;
 • elektroniczne maszyny do szycia – są to urządzenia łatwe w obsłudze i dedykowane osobom, które dopiero uczą się szyć; parametry szycia sprzęt dobiera automatycznie do danego ściegu; w dobrych urządzeniach można również dokonywać regulacji ręcznej w określonym zakresie; w elektronicznych maszynach do szycia znajdziemy wyświetlacz LCD, który pozwala kontrolować pracę sprzętu; plusem tego rodzaju urządzenia jest duża ilość dodatkowych funkcji, które oferują;
 • komputerowe maszyny do szycia – są to najbardziej zaawansowane urządzenia, a przy tym i najdroższe; pozwalają na zapisywanie ustawień szycia; często wyposażone są również w dodatkowe funkcje, które pozwalają np. na wyszywanie napisów lub pojedynczych liter; w komputerowe maszyny do szycia najczęściej inwestują osoby, które w szyciu są już zaawansowane.

Jak wybrać dobrą maszynę do szycia?

Na rynku dostępnych jest wiele maszyn do szycia. Niektóre są urządzeniami podstawowymi, inne bardziej zaawansowanymi. Nie ma więc jednego uniwersalnego modelu maszyny, który sprawdzi się u wszystkich. Szukając dobrej maszyny do szycia, należy przede wszystkim dopasować urządzenie do własnych umiejętności oraz rodzaju krawiectw, jakie się chce uprawiać. W przypadku, gdy szycia się dopiero uczy, najlepiej postawić na sprzęt podstawowy wyposażony w standardowe funkcje. Mimo że będzie on posiadał niewiele opcji, powinien być solidnie wykonany i niezawodny, pomoże to w nauce rzemiosła. Osoby bardziej zaawansowane mogą poszukać bardziej rozbudowanych maszyn do szycia, które pozwolą na coś więcej niż tylko podszycie nogawki spodni czy rąbka spódnicy.

Podstawowe funkcjonalności maszyny do szycia

Szukając dobrej maszyny do szycia, warto przede wszystkim zorientować się, czy jest ona wyposażona w podstawowe funkcjonalności. Będą one niezbędne zarówno w przypadku osób, które dopiero uczą się szyć, jak i tym, które tę sztukę już posiadły. Należy pamiętać, że nawet podstawowe maszyny do szycia da się rozbudowywać. Większość dostępnych na rynku oraz w rankingu maszyn do szycia modeli można rozbudować o ponad standardowe funkcjonalności. Jest to możliwe poprzez dokupienia stopek do specjalnych zastosowań. Nie mniej jednak dobra maszyna do szycia powinna posiadać:

 • możliwość szycia do przodu oraz do tyłu;
 • regulację docisku stopki;
 • regulacje szerokości oraz długości ściegu;
 • funkcje automatycznego lub półautomatycznego obszywania dziurek na guziki;
 • zestaw podstawowych stopek, do którego zalicza się te do szycia zwykłego, obszywania guzików oraz wszywania zamków;
 • funkcje ustawienia igły w pozycji bocznej, jest to niezbędna opcja potrzebna przy wszywaniu zamków w ubrania;
 • szycie ściegiem prostym oraz zygzakiem.

Zaawansowane funkcje maszyn do szycia

Osoby, które poszukują dobrej maszyny do szycia dla profesjonalistów, muszą sprawdzić, czy w wybranych modelach oprócz podstawowych funkcji są i te zaawansowane. Nie tylko zwiększają one komfort użytkowania urządzenia, ale i zwiększają możliwości całego sprzętu. W rankingu maszyn do szycia najczęściej można spotkać urządzenia wyposażone w:

 • szycie w odbiciu lustrzanym;
 • automatyczne nawlekanie oraz nawijanie nici;
 • automatyczne obcinanie nici;
 • funkcje podnoszenia stopki, która jest potrzebna przy szyciu grubych tkanin;
 • owerlok, czyli obszywanie i obrębianie materiałów;
 • funkcje pikowania cerowania i przyszywania guzików.

Maszyna do szycia – podawanie materiału

Szukając maszyny do szycia, konieczne sprawdzenie jest wielu parametrów. Wybór odpowiedniego urządzenia pozwala na łatwiejsze użytkowanie sprzętu. Jednym z ważniejszych parametrów zarówno w maszynach do szycia dla amatorów, jak i profesjonalistów jest sposób podawania materiału. W najprostszych urządzeniach najczęściej stosowany jest tzw. pojedynczy transport. W zaawansowanych maszynach do szycia występuje transport podwójny lub potrójny. Przy każdym z tych rozwiązań transport materiału obywa się przez stopkę. Jeśli chce się zszywać cienkie tkaniny i nie więcej niż kilka warstw materiału maszyna do szycia z jednym transportem jest wystarczająca. W przypadku szycia grubszych materiałów konieczny jest zakup maszyny z podwójnym lub potrójnym transportem. Ten pierwszy oznacza, że tkanina podawana jest równomiernie z dołu i góry. Zapobiega to przesuwaniu się poszczególnych warstw tkaniny, przez co ułatwia pracę i wykonywanie trudniejszych elementów szycia. Urządzenia pozwalające na takie szycie nazywane są maszynami do szycia ze stopką kroczącą. Jeszcze większe możliwości dają maszyny do szycia stębnówki, czyli te z potrójnym transportem materiału. Transport tkanin obydwa się tu za sprawą stopki, ząbków oraz igły. Pozwala to stosować maszynę w pracach tapicerskich, przy szyciu grubych skór czy produkcji na skalę przemysłową.

Maszyna do szycia – rodzaj szytych tkanin

Szukając maszyny do szycia, konieczne jest określenie nie tylko stopnia zaawansowania swoich umiejętności, ale i tego, z jakich tkanin chce się tworzyć prace. W dobie popularności DIY maszyny nie są wykorzystywane tylko do szycia ubrań, ale i innych gadżetów i akcesoriów. Wykonywane są one z różnego rodzajów materiałów, nie tylko ze standardowych tkanin. Jeśli wie się, że do szycia będzie wykorzystać się np. filc czy skórę, dobrze jest od razu zakupić maszynę do szycia umożliwiającą wykonywanie działań na poszczególnych materiałach. Do najpopularniejszych sprzętów należą:

 • maszyny do szycia skóry – typowe maszyny do szycia skóry są tymi sklasyfikowanymi jako sprzęty profesjonalne; w domowych maszynach do szycia skóry można szyć przy zastosowaniu stopki teflonowej, pozwoli ona na szycie skóry oraz tworzyw skóropodobnych;
 • maszyna do szycia filcu – zastosowanie specjalnego urządzenia jest konieczne, jeśli chce się szyć odzież i galanterię z grubego filcu;
 • maszyna do szycia jeansu – zazwyczaj do szycia jeansu sprawdzi się maszyna do zastosowań domowych; aby jednak było możliwe szycie tego materiału, maszyna musi mieć opcję wykorzystywania specjalnych igieł oraz grubych niciach; o specjalistycznej maszynie należy pomyśleć, jeśli  produkcje chce się prowadzić na skalę masową;
 • maszyna do szycia i haftowania – możliwość haftowania znajdzie się w maszynach elektronicznych oraz komputerowych; w zależności od modelu można nimi wykonywać proste lub bardzo zaawansowane wzory; osoby zainteresowane haftem maszynowym mogą postawić na typową hafciarkę;\maszyna do szycia z owerlokiem – jako specjalistyczne maszyny do szycia uznawane są również urządzenia z opcją owerlok, czyli obszywania tkanin; owerlok zapobiega jej pruciu i wysnuwaniu się; na rynku dostępne są zarówno maszyny do szycia ze ściegiem overlock, jak i maszyny owerlok; są to dwa różne urządzenia, z czego to drugie jest tym dedykowanym użytkowi profesjonalnemu; maszyny owerlok pozwalają na zastosowanie ściągów do obrębiania różnego typu tkanin.

Ile kosztuje maszyna do szycia? Ranking maszyn do szycia

Cena maszyny do szycia zależy przede wszystkim od danego modelu i jego zaawansowania. Dobre urządzenie można kupić już za kilkaset złotych. Powinno ono spełnić podstawowe wymagania początkujących krawcowych. Jak pokazuje ranking maszyn do szycia, za 300 złotych można kupić urządzenie mechaniczne (ceny maszyn elektronicznych i komputerowych są o wiele wyższe) cenionej marki. Wybierając tanią maszynę, warto wybierać modele ze stopkami montowanymi z zastrzałów. System ten pozwala na rozbudowywanie maszyny poprzez dokupienie do urządzenia dodatkowych elementów różnych producentów. Osoby, które szukają dobrego modelu tego typu w atrakcyjnej cenie, powinny odwiedzić ranking muszych do szycia. Jest to spis aktualnie najpopularniejszych urządzeń dostępnych na rynku, które  posiadają pozytywne opinie. W rankingu maszyn do szycia można odnaleźć również bardziej profesjonalne urządzenia. Ich ceny są już wyższe i na taki zakup trzeba przeznaczyć ok. 1000 złotych. W tej cenie można znaleźć najprostsze modele maszyn elektronicznych. Podstawowe modele maszyn komputerowych to natomiast 1500 złotych. Możliwości, jakie dają te urządzenia, są o wiele większe. Zanim się kupi maszynę do szycia, warto zastanowić się do czego chce się ją wykorzystywać. Jeśli ma być ona wykorzystywana tylko od czasu do czasu, ekonomiczniej kupić jest tani model, który zbytnio nie obciąży domowego budżetu. W przypadku, gdy maszynę chce się wykorzystywać w celach zarobkowych i do szycia na skalę masową, warto rozważyć wybór droższego urządzenia przemysłowego. Należy również pamiętać, że bez względu czy szuka się amatorskiej maszyny do szycia, czy tej profesjonalnej należy wybierać modele dobrych i sprawdzonych marek objęte gwarancją producencką.

Ranking młynków do kawy. Top 10 najlepszych modeli

0

Kawa dla wielu osób to podstawowy napój. Jego przygotowaniu poświęcają wiele czasu, aby jednak przygodowa dobrą kawę w domowych warunkach należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzie i gadżety. Pozwoli to na parzenie kawy niemal tak dobrej, jak w najlepszych kawiarniach. Podstawowym narzędziem w procesie parzenia kawy w domowym zaciszu jest dobry młynek do kawy. To on m.in. odpowiada za aromat i świeżość kawy. Wybór młynka do kawy nie jest jednak łatwy. Na sklepowych półkach można znaleźć te typu żarnowego, nożowego lub tradycyjne ręczne. Jaki model więc wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przekonaj się, przeglądając ranking młynków do kawy.

Rodzaje młynków do kawy

Młynek do kawy to gadżet, który w kuchni posiada każdym miłośnik czarnego trunku. Pozwala ona na szybkie zmielenie kawy i sprawienie, że przygotowany napar będzie aromatyczny i świeży. Napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren smakuje zupełnie inaczej niż ten zaparzony z ziaren, które należały swoje w paczce. Miłośnicy kawy, którzy chcą zakupić to urządzenie, mogą wybierać pomiędzy dwoma rodzajami. Należą do nich:

 • ręczny młynek do kawy – ten rodzaj urządzenia jest podstawowy i tradycyjny; składa się z medalowego pojemnika z szufladą i korbką; budowa i używanie rocznego młynka do kawy jest bardzo łatwa; znajdują one wielu amatorów, którzy uważają, że proces ręcznego mielenia kawy oddaje całą magię parzenia tego napoju; trzeba jednak zaznaczyć, że ręczne młynki nie należą do najwygodniejszych; zmielenie w nich ziaren jest czasochłonne oraz wymaga dużo siły; jednak używają go, można liczyć na najbardziej aromatyczne ziarna; w ręcznym młynku  kawa się nie nagrzewa, przez co aromat nie ulatuje, dodatkowo ziarna mielone są równomierne, co pozwala na zachowanie właściwego smaku i mocy kawy; ręczne młynki do mielenia kawy działają w oparciu o żarna, które napędzane są ręczną korbką; młynki ręczne mielą kawę dość grubo, z tego względu nie nadają się do przyrządzania kawy typu espresso; aby zmielić ziarna do zaparzenia jednej kawy, należy wykonać od 60 do 70 obrotów korbką; należy również wspomnieć, że tradycyjne młynki do mielenia kawy traktowane są nie tylko jako praktyczne urządzenia, ale i element dekoracyjny w kuchni; dostępne są w różnych wzorach i fasonach i często stylizowane na styl retro;
 • młynki elektroniczne – są to urządzenia, które są wygodne i proste w użyciu; ziarna mielone są automatyczne bez pracy człowieka; zasilane są one sieciowo; w elektronicznych młynkach do kawy istnieje możliwość ustawiania grubości i wielkości przemiału, dzięki czemu traktowane są one jako uniwersalne urządzenia.

Elektroniczne młynki do kawy

W rankingu młynków do kawy dominują przede wszystkim modele elektroniczne. Użytkownicy doceniają je za szybkość pracy oraz wygodę. Producenci oferują dwa rodzaje elektronicznych młynków do kawy. Pierwszym z nich są młynki udarowe nazywane również nożowymi. Są one tańszymi i podstawowymi modelami. Nie pozwalają na kontrolę grubości mielenia, powodują powstawanie pyłu, przez co zwiększają kwasowość kawy oraz nagrzewają mieloną kawę, co sprawia, że aromat naparu szynku ulatuje. Udarowe młynki do kawy wybierają zazwyczaj osoby, które nie fascynują się procesem parzenia i nie zależy im na wysokiej jakość naparu. Ich zaletą jest natomiast niska cena oraz fakt, że oprócz kawy można w nich mielić również przyprawy. Alternatywą dla nich są lepiej oceniane żarnowe młynki do kawy. Działają one podobnie jak wyżej opisane modele ręczne, jednak ich praca jest w 100% zautomatyzowane. Dobre młynki do kawy pozwalają na ustawianie grubości mielenia ziaren. Dla prawdziwych koneserów kawy producenci oferują młynki żarnowe z mechanizmem sterowanym komputerowo. Są to urządzenia z wyświetlaczem LCD oraz programami grubości i czasu mielenia ziaren.

Jak wybrać dobry młynek do kawy?

Chcąc zakupić młynek do kawy oprócz tego, że należy wybrać model, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom, trzeba również sprawdzić ich parametry oraz budowę. Najważniejsze w młynku do kawy są noże lub żarna, których zadaniem jest mielenie kawy.

W młynkach żarnowych występują elementy płaskie i stożkowe. W rankingu młynków do kawy większym zainteresowaniem cieszą się żarna stożkowe. Jednak jak podkreślają eksperci, w użytku domowym rodzaj żaren nie ma większego znaczenia. Jest on ważny, jeśli kaw dziennie parzy się dużo.

Noże znajdziemy w młynkach udarowych. Najlepszą opcją jest wybór noży 2 skrzydłowych. Będą one minimalizować zapychanie się urządzenia, powstającym pyłem.

Podajnik w młynku do kawy

Wyboru młynka do kawy nie można dokonać bez sprawdzenia pojemnika na zmielone ziarna. Jego najważniejszym parametrem jest pojemność. Powinna ona być taka, aby pomieścić pożądana ilość kawy. Urządzenia, które cieszą się największym zainteresowaniem w rankingu młynków do kawy to te, które posiadają pojemniki o pojemności do 50 do 250 gram. Oprócz pojemności zbiornika warto również sprawdzić, czy jest on szczelny oraz łatwy w wyjmowaniu i wkładaniu. Warto również wspomnieć, że w niektórych modelach można spotkać dozowniki na portafilter.

W młynku na kawę znaleźć można również pojemnik na ziarna, które mają być dopiero zmielone. Istotne jest, aby pojemnik ten posiadał pokrywkę oraz był odpowiednio duży. Zbyt mały zbiornik na ziarna, będzie oznaczał częste dosypywanie. W małych młynkach do kawy pojemnik ten ma pojemność taką, aby można zaparzyć jeden napój, duże urządzenia posiadają zbiornik mieszczący nawet do 1,5 kilograma ziaren kawy.

Ergonomiczny młynek do kawy

Wybierając młynek do kawy, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie będzie proste i łatwe w obsłudze. W tym pomaga ergonomiczne budowa sprzętu. W dobrych młynkach do kawy spotkać można antypoślizgowe nóżki, pokrętła do regulacji grubości i wielkości przemiału, wyświetlacz o optymalnych rozmiarach, dozownik na kolbę oraz rączkę na odpady.

Materiał wykonania młynka do kawy

Na działanie młynka do kawy wpływa materiał jego wykonania. Największe znaczenie ma to, z czego zostały zbudowane noże lub żarna oraz pozostałe części mechaniczne urządzenia. W rankingu młynków do kawy dominują urządzenia wykonane ze stali, jest ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym wyborem są młynki do kawy ze stali nierdzewnej lub chromowanej. W zakresie żaren popularne są te wykonane z żeliwa, stopu żelaza z węglem lub ceramiki. Te ostatnie stosowane są w doczesnych i wysokiej klasy młynkach.

Warto również sprawdzić materiał wykonania obudowy. Młynki ręczne wykonywane są zarówno ze stopów metali, jak i ceramiki czy drewna. Sprawia to, że świetnie się one prezentują. Elektroniczne młynki do kawy to głównie te stalowe. Bez względu na materiał obudowy, powinien on być zabezpieczonych przed zniszczeniem oraz trwały. Pojemniki na ziarna i kawę w wykonuje się ze szkła, tworzyw sztucznych lub stali.

Parametry elektrycznych młynków do kawy

Decydując się na zakup elektronicznego młynka do kawy, konieczne jest również przeanalizowanie jego parametrów technicznych. Do tych najważniejszych zalicza się:

 • moc młynka do kawydobry młynek do kawy to ten o odpowiedniej wysokiej mocy; podstawowe modele mogą pochwalić się 150 watami, lepsze modele z wyższej półki posiadają moc w przedziale 200-900 watów; należy pamiętać, że młynki o niskiej mocy będą niewydajne;
 • ilość obrotów – istotnym parametrem jest również ilość obrotów na minutę; im jest ich mniej, tym lepiej; wolne obroty sprawiają, że kawa się nie nagrzewa się, a co za tym idzie, nie traci aromatu; szukając dobrego młynka do kawy, należy wybierać modele, w których obroty na minutę są niższe niż 1000;
 • wydajność młynka do kawy – parametr ten mówi o tym, ile kawy młynek jest w stanie zmielić w ciągu minuty pracy; standardowo większość młynków do kawy pracuje z wydajnością 115 g/ na minutę, przy zaawansowanych modelach można liczyć na 200 g na minutę.

Dodatkowe funkcjonalności młynków do kawy – w jakie warto zainwestować?

W dobrych młynkach do kawy można odnaleźć szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają na komfortowe i wygodne używanie urządzenia. Pozwalają one kontrolować tryb i czas pracy urządzenia oraz umożliwiają mielenie ziaren potrzebnych do przygotowania różnego rodzaju kaw. W młynkach do kawy wyższej jakości spotkać może taki funkcje jak:

 • ustawienie grubości mielenia ziaren – mielenie może być płynne lub skokowe; w dobrych młynkach można ustalić grubość, na jaką mają być zmielone ziarna; regulacja odbywa się za pomocą pokręteł;
 • programator czasowy mielenia kawy – opcja ta pozwala ustalić ilość kaw; w praktyce oznacza to, że młynek zmieli tylko tyle ziaren, ile będzie potrzebne do wykonania zadanych kaw; w zależności od modelu można ustawić programator na przygotowanie do 2 do 12 filiżanek naparu;
 • automatyczne programowanie – ta funkcjonalność występuje w młynkach do kaw wysokiej jakości; opcja ta pozwala na wybór rodzaju kawy, jaką chce się wypić, a młynek dostosuje grubość mielonego ziarna;
 • systemy zabezpieczeń – młynki elektryczne wyposażone są również w funkcje zabezpieczające; mają one przede wszystkim zminimalizować ryzyko uruchomienia urządzenia bez pokrywy zamykającej pojemnik, w którym znajdują się ziarna.

Ile kosztuje dobry młynek do kawy? Ranking młynków do kawy

Ceny młynków do kawy są bardzo zróżnicowane. Dobre modele ręczne można kupić za ok. 100 złotych. W sklepach spotkać można też tańsze urządzenia, jednak ich jakość nie jest najlepsza. Szukając urządzenia elektronicznego, trzeba wydać od 80 do 150 złotych w przypadku modeli podstawowych. Miłośnicy kawy, którzy poszukują zaawansowanego młynka, powinni swój wzrok zwrócić na bardziej specjalistyczne, a zatem i droższe urządzenia. Dobre młynki, które spełnia wymagania kawoszy to te za 300-400 złotych. Takie modele są przeznaczone do użytku domowego, jeśli chce się zakupić młynek do kawiarni czy innego lokalu gastronomicznego trzeba przygotować się na o wiele większy wydatek. Młynki, które sprawdza się w użytku prywatny, cieszą się dobrymi opiniami oraz atrakcyjną cenę można znaleźć w rankingu młynków do kawy, czyli spisie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych modeli.

Ranking telewizorów Ultra HD. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0

Dziś zakup telewizora nie jest tak prosty, jak kilkadziesiąt lat temu, kiedy to na rynku dostępne było jedno urządzenie. W XXI wieku modeli telewizorów jest całe mnóstwo, a podjęcie dobrej decyzji utrudnia dodatkowo fakt, że odbiorniki dostępne są w różnych technologiach. Ta najbardziej zaawansowana i coraz chętniej wybierane przez masowego odbiorcę jest technologia ultra HD, znana także pod nazwą 4K. Oferuje ona jeszcze wyższą jakość niż znana wszystkim rozdzielność full HD. Jednak, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu konieczne jest zakup odpowiedniego telewizora. Odbiorniki Ultra HD nie należą jednak do najtańszych, dlatego do tego zakupu należy podejść strategicznie i przeanalizować wszystkie jego najważniejsze parametry.

Ranking CB radia. Top 10 najlepszych modeli. Który wybrać?

0

Z CB radia korzysta coraz większa ilość kierowców. Urządzenie to znajduje się nie tylko w samochodach ciężarowych, ale i swoje miejsce ma w autach osobowych. Pozwala ono na swobodne komunikowanie się kierowców podczas jazdy i jest cennym źródłem informacji o korkach, remontach i wypadkach. Kierowcy, którzy na co dzień korzystają z CB radio, mówią, że jazda z nim jest prostsza, przyjemniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Popularyzacja tych urządzeń sprawiła, że na rynku dostępnych jest coraz więcej citizen band. Dlatego też kierowcy, którzy stają przed wyborem odpowiedniego odbiornika, mają do pojęcia niełatwą decyzję. Wybrany model powinien odpowiadać ich potrzebom oraz mieścić się w przeznaczonym budżecie. Zobacz czym kierować się przy zakupie CB radia.

ZOBACZ TEŻ