Uchwyty do telewizorów i anten – jak je wybrać?

0
227

Telewizor gości właściwie w każdym salonie i pewnie w niejednej sypialni w całej Polsce. Najczęściej ma swoje miejsce na dedykowanej szafce RTV czy innym meblu. Telewizor to ozdoba, czasoumilacz, ale warto czasami zaoszczędzić trochę przestrzeni i delektować się lepszą pozycją do oglądania ulubionego serialu na Netfliksie. Dlatego też warto zainwestować w bardzo elegancki i tak naprawdę niewidoczny dodatek – uchwyty do telewizorów.

Czy warto umieszczać telewizor na ścianie?

Telewizor może pozostać na naszej szafce – to oczywistość, ale dlaczego warto zmienić jego położenie? Pierwszy powód to ryzyko przewrócenia sprzętu czy innych mechanicznych uszkodzeń. Na szafce dużo łatwiej go potrącić – zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci. Co więcej, do telewizora na uchwycie nie będą w stanie sięgnąć. Drugą kwestią będzie na pewno estetyka. Nasze multimedialne centrum wydawać się będzie bardziej nowoczesne. Jeśli jeszcze umieścimy ciekawe światło w pobliżu telewizora, to będziemy mieli bardzo ładną imitację kina w domu.

Jak wybrać uchwyt do telewizora?

Jak już podjęliśmy decyzję o kupnie uchwytu, to teraz zaczyna się część najtrudniejsza, czyli wybór konkretnego modelu. Jednak zanim przejdziemy do specyfikacji i rodzajów uchwytów, to trzeba poruszyć kwestię paru parametrów – wagi telewizora, konstrukcji ramy, regulacja kąta i wysokości czy  w końcu standard VESA. Mówi on o rozstawie otworów montażowych. Zwykle producent określa, jakie są konkretne wartości liczbowe rozstawu między górnym a dolnym otworem mocującym. Podawana jest także druga długość, czyli między pierwszym a ostatnim otworem w tym samym rzędzie. Jeśli na telewizorze nie mamy nic podane, to nie należy się martwić, wystarczy kupić tzw. uchwyt uniwersalny, który sprawdzi się w takim wypadku.

Uchwyty płaskie

Zacznijmy od uchwytów ściennych, które są chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Pierwszym typem będą uchwyty płaskie, które charakteryzują się tym, że montuje się je na śrubach i bez większego problemu umieszcza się na nich telewizor. Są to najtańsze uchwyty, jednak są wystarczająco solidne, by użytkować je przez długie lata. Co więcej, jedyną wadą może być brak możliwości regulacji kąta i wysokości telewizora.

Uchwyty obrotowe

Uchwyty obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, dają możliwość dodatkowej regulacji poprzez obrót. Jest to ważna funkcja, zwłaszcza jeśli np. lubimy oglądać telewizję z różnych miejsc w salonie. Sprawdzi się to również w wypadku grania na konsoli, by ułatwić drugiemu graczowi rozrywkę. Wadą uchwytów obrotowych jest to, że telewizor może znajdować się stosunkowo daleko od ściany. W mniejszych pomieszczeniach może to sprawiać niedobre wrażenie zabrania przestrzeni. Jeśli chodzi o uchwyty, to warto wspomnieć, że naprawdę za nieduże pieniądze (od 30 do 100 zł) otrzymujemy urządzenie zdecydowanie poprawiające komfort użytkowania telewizora jak i całego salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here