Torby bawełniane czy torby z poliestru – co wybrać?

0
313

Zamiana worków jednorazowych tzw. foliówek, które szybko się zużywają, na torby trwałe i wielokrotnego użytku to już dobry wybór. Producenci toreb oferują torby bawełniane i torby z poliestru. Czy zastanawialiście się, jakie mają właściwości? Na które się zdecydować? Jak w większości sytuacji niejednoznacznych odpowiedź brzmi: to zależy.

Poliester jest nieekologiczny a bawełna jest. Odczarujmy to!

Mało kto wie, że torby bawełniane mogą nie być w pełni ekologiczne ze względu na sposób uprawy bawełny. Do jej produkcji zużywa się ogromnych ilości wody, nawozów sztucznych oraz środków chwasto i owadobójczych. Torby mogą być też wytwarzane z bawełny ekologicznej z certyfikatem i jeśli chcemy być wierni swoim ekologicznym ideałom, powinniśmy o tym wiedzieć.

Do zalet toreb bawełnianych jak najbardziej możemy przypisać trwałość. Można je używać wielokrotnie pod warunkiem, że przestrzegamy zasad czyszczenia i konserwacji. Jeśli torba się przerwie – można ją zszyć, jeśli pobrudzi – wyprać, a jeśli już zupełnie zniszczy – wyrzucić bez szkody dla środowiska.

A co z poliestrem? Zawsze możemy wybrać torbę poliestrową z materiału odzyskanego w ramach recyklingu (PET). Świadomość, że nie dokładamy ręki do produkcji nowych ton sztucznych materiałów może być nam przydatna w podjęciu decyzji, jeśli chcemy być zgodni z ideą zero waste. Pod względem ekologicznym oba rodzaje toreb mają swoje wady i zalety. A jakie zalety mają torby poliestrowe w użyciu?

Torby poliestrowe są wodoodporne, można je zwinąć do minimalnych rozmiarów i spakować nawet do najmniejszej torebki lub do kieszeni. Podobnie jak torby bawełniane są trwałe i wielokrotnego użytku. Na obu torbach można nadrukować ciekawe desenie, cytaty, logotypy.

Torby bawełniane czy torby z poliestru? To zależy

Zależy, czy chcemy zamówić torby na konferencje czy do użytku własnego, co chcemy na nich nadrukować, a także jakim budżetem dysponujemy. Torby bawełniane o gramaturze 280 g/m2, czyli już bardzo trwałe, kosztują trochę mniej niż wodoodporne torby poliestrowe. Jeśli jednak działalność naszej firmy jest tematycznie związana z wodą to ciekawiej jest wybrać gadżet powiązany z nieprzemakalnością. Aby porównać ceny materiałów i produkcji toreb zajrzyj tutaj:  https://panato.org/konfigurator

Jeśli jesteś klientem indywidualnym i zależy Ci na codziennym użytkowaniu torby, która będzie Cię wyróżniać, możesz wybrać torbę bawełnianą z oryginalnym nadrukiem, robionym metodą sitodruku. A może często poruszasz się po mieście na piechotę z książkami lub dokumentami i obawiasz się, że podczas deszczu wszystko mogłoby Ci przemoknąć w bawełnianej torbie? Wybierz wtedy torbę poliestrową. Porównaj realizacje toreb bawełnianych z poliestrowymi: https://panato.org/realizacje i sam zadecyduj, którą wybrać!

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here