Stosowanie aparatów ortodontycznych

0
249

Około 0,15% ludności na świecie według badań może nazywać siebie szczęściarzami cieszącymi się idealnie równą symetrią zębów. W ich przypadku piękny uśmiech i idealnie różne zęby powstały bez interwencji dentysty i ortodonty. Jednak ogromna większość z nas boryka się z problemem krzywego zgryzu. Czasem odchylenia od osi symetrii są niewielkie, nie powodują kłopotów z mówieniem i z jedzeniem, a estetycznie także nie są to nierówności rażące. Niewielki odsetek natomiast ma poważny problem z krzywym zgryzem, który może powodować kłopoty z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów, częste bóle głowy, chrapanie lub zgrzytanie zębami oraz szybsze psucie się zębów. Choć wiele osób o tym nie wie, krzywy zgryz odpowiedzialny jest często za ból głowy i choćby ze względu na to należy zdecydować się na noszenie aparatu ortodontycznego.
Aparaty ortodontyczne – kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje dowiemy się w większości gabinetów stomatologicznych oraz ortodontycznych. To ortodonta po dokładnym zbadaniu stanu naszego uzębienia i zgryzu podejmie decyzje jaki aparat ortodontyczny będzie dla nas najlepszy i najszybciej pomoże nam w uzyskaniu ładnego uśmiechu. Aparaty ruchome, czyli metalowe szyny wyjmowane samodzielnie stosuje się zazwyczaj u młodych pacjentów, których zęby wciąż rosną. Dzięki tym aparatom można korygować zęby jeszcze są w fazie wzrostu, nie są stałe, natomiast aparaty stałe najczęściej dobiera się dla osób po osiemnastym roku życia.
Aparaty stałe także można podzielić na kilka rodzajów. Najtańsze modele, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałe i popularne to aparaty tak zwane metalowe, wykonane ze stali chirurgicznej, gdzie zarówno zamki doklejane do zębów, jak i szyny są w kolorze srebrnym. Trochę droższe są aparaty porcelanowe, które posiadają białe zamki i białe bądź metalowe łuki. Te aparaty są mniej widoczne w codziennym życiu i polecane szczególnie osobom, których praca wymaga częstych wystąpień publicznych. Aparaty bezligaturowe to bardzo droga odmiana aparatów tak zwanych niewidocznych, które w szybszy sposób prostują zęby. Zanim zdecydujemy się na aparat poczytajmy o nich w profesjonalnej prasie.

e-ciuszki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here