Sprawdzone ciśnieniomierze dla każdego – przegląd urządzeń

0
246

Mając podstawową wiedzę na temat aparatów do pomiaru ciśnienia w domu można wybrać jeden z wielu oferowanych modeli. Poniżej prezentujemy wybrane, niedrogie ciśnieniomierze popularnych marek, które z łatwością znajdziecie w sklepach medycznych lub w aptekach internetowych.

Ciśnieniomierz w domu – korzyści

Aparat do samodzielnej kontroli ciśnienia krwi, czyli popularny ciśnieniomierz, to urządzenie, które warto mieć w domu. Umożliwia on pomiar bez pomocy drugiej osoby. Najlepsze ciśnieniomierze to takie, które są bardzo dokładne, proste w obsłudze, a przy tym nie kosztują fortuny. Można zauważyć, że niejedna apteka internetowa oferuje różnorodne wersje aparatów ze względu na obsługę. Mamy więc do wyboru między innymi ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne i zegarowe. Ponadto urządzenia dzielą się ze względu na sposób zamocowania podczas pomiaru – możemy wyróżnić  naramienne lub nadgarstkowe.

Jaki ciśnieniomierz automatyczny wybrać?

Zacznijmy od najbardziej nowoczesnych modeli. Ciśnieniomierz automatyczny naramienny lub nadgarstkowy mocuje się na danej części ciała, a następnie wciska start. Urządzenie samo pompuje mankiet powietrzem przez pompę wbudowaną w aparacie. Następnie dochodzi do samoistnego spustu powietrza po automatycznym otwarciu zaworu powietrza. Większość aparatów automatycznych dokonuje pomiaru podczas spuszczania powietrza, jednak są również takie modele ciśnieniomierzy naramiennych, które mierzą „z dołu”, czyli w trakcie pompowania. Te aparaty są delikatniejsze i nie uciskają nadmiernie ramienia (np. Diagnostic DR-400 IHB). Ciśnieniomierz automatyczny wyświetla potrzebne parametry na cyfrowym wyświetlaczu. Modele naramienne mogą być zasilane z gniazdka lub na baterie, a nadgarstkowe działają tylko na baterie.

Ciśnieniomierz – dodatkowe funkcje

Wiele z urządzeń do mierzenia ciśnienia jest rozbudowanych o dodatkowe funkcje. Np. ciśnieniomierz Microlife BP B6 AFIB Cinnect nie tylko mierzy ciśnienie i puls, ale także posiada system PAD wykrywający arytmię oraz system wykrywania migotania przedsionków AFIB sens. Interesujący jest także ciśnieniomierz automatyczny nadgarstkowy Diagnostic DR-605 IHB z wyświetlaczem LCD. Urządzenie wykrywa nieregularny puls, dokonuje pomiaru ciśnienia krwi i pulsu na nadgarstku, zapamiętuje 120 wyników pomiaru dla każdego z dwóch użytkowników, pokazuje średni wynik z 3 ostatnich pomiarów, a także wyłącza się automatycznie po 1 minucie od zakończenia pomiar. Cena? Nie więcej niż 80 zł.

W podobne funkcje został wyposażony także model Microlife BP W90. Aparat posiada system PAD, działa na akumulatorki więc jest mobilny, posiada duży wyświetlacz oraz moduł alarmu przypominający np. o porze przyjęcia leków. Zapamiętuje również pomiary dla dwóch wprowadzonych użytkownikach oraz może działać w trybie gościa, bez zapisywania ciśnienia. Kosztuje nie więcej niż 120-130 zł.

Ciśnieniomierze półautomatyczne

Oferta aparatów mierzących ciśnienie krwi i tętno to także urządzenia obsługiwane w sposób półautomatyczny. Ciśnieniomierze półautomatyczne to urządzenia elektroniczne, które od automatów różnią się tym, że nie mają wbudowanej pompy do mankietu i użytkownik musi ręcznie napompować mankiet gumową gruszką połączoną z aparatem i mankietem osobnym przewodem. Niestety, gdy w ciśnieniomierzu półautomatycznym wyczerpią się baterie, pomiar nie jest możliwy, ponieważ zostanie odcięty także czujnik pomiarowy w mankiecie.

Aparaty manualne (zegarowe)

Ciśnieniomierze manualne są popularne i niedrogie – koszt przeważnie nie przekracza 40-50 zł. Jak są zbudowane? Składa się na nie mankiet połączony przewodami z zegarem i gumową gruszką z zaworem. Pomiar dokonywany jest metodą Korotkova, gdzie stetoskop umożliwia odsłuch fazy tętna podczas spuszczania powietrza z mankietu.  Np. ciśnieniomierz zegarowy naramienny Diagnostic DA201 ma podstawowe funkcje takie jak pomiar ciśnienia krwi na ramieniu (posiada mankiet w zestawie) oraz pomiar pulsu. Kosztuje niewiele ponad 30 zł. Nieco droższy jest aparat Microlife BP AG1-20 pozwalający na manualny pomiar ciśnienia krwi, wyposażony w naramienny mankiet i cechujący się bardzo wysoką dokładnością pomiaru (+/- 2mmHg).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here