Ranking smartwatch – Top 10 najlepszych smartwachy

0
401

Rozwój technologii sprawia, że nawet tak klasyczne i tradycyjne sprzęty jak zegarek zyskują coraz to nowsze funkcjonalności. Dzisiejsze zegarki nie tylko mierzą czas, ale i coraz bardziej przypominają mini komputery, które pozwalają na kontrolowanie wielu aspektów życia. Takie modele czasomierzy znane są pod nazwą smartwatcha. Są to inteligentne zegarki, które można sparować ze smartfonem. Połączenie to sprawia, że wyświetla one mnóstwo informacji oraz wyposażone są w przydatne funkcjonalności. Oferta smartwatchów jest coraz bogatsza, dlatego osób, które chcą je kupić, powinny z bliska przyjrzeć się parametrom poszczególnych modeli. Pozwoli to na wybór optymalnego urządzenia, którego funkcje w rzeczywistości będą przydatne. Zobacz jak wybrać dobrego smartwatcha.

Spis treści

Polecane smartwatche

Najlepszy smartwatch do 50 PLN

Manta MA424N

Najlepszy smartwatch do 100 PLN

Garett G5

Najlepszy smartwatch do 150 PLN

Garett Smart

Najlepszy smartwatch do 200 PLN

Garett G10

Najlepszy smartwatch do 250 PLN

Garett G22

Najlepszy smartwatch do 300 PLN

Manta SWT9301 Sprita Pro Fit GPS

Najlepszy smartwatch do 400 PLN

Garett GPS2

Najlepszy smartwatch do 500 PLN

Garmin Vivoactive (czarny)

Najlepszy smartwatch do 600 PLN

Xiaomi Amazfit Pace

Najlepszy smartwatch do 750 PLN

Samsung Gear Fit 2 SM-R3600

Najlepszy smartwatch do 1000 PLN

Samsung Gear Fit 2 Pro SM-R365

Najlepszy smartwatch do 1500 PLN

Samsung Gear S3 Frontier

Najlepszy smartwatch do 2000 PLN

Apple Watch 3

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to inteligentny zegarek. Jest on niewielkim urządzeniem elektronicznym, które oprócz funkcji tradycyjnego zegarka ma też dodatkowe, które uzupełniają działanie  smartfonu. Większość modeli  można sparować ze smartfonem i uczynić z nich prawdziwe centrum dowodzenia. Smartwatch może być wyposażony w mp3, GPS, aparat fotograficzny, akcelerometr czy barometr. Niektóre modele pozwalają również mierzyć aktywność fizyczną oraz grać w proste gry.

Jak działa smartwatch?

Większość smartwatchów, aby mogła działać, musi zostać połączona ze smartfonem. Połączenia tego dokonuje się za pomocą specjalnej aplikacji. Modele, które można znaleźć w rankingu smartwatchów to przede wszystkim te, które działania w oparciu o system Android. Ze smartfonem łączy się wykorzystując technologię bluetooth. To dzięki niej mogą odbierać powiadomienia np. o przychodzącym połączeniu, mailu czy też SMS-ie. Smartwatche mogą również pełnić rolą tradycyjnych czasomierzy, czyli wskazywać godzinę. Należy jednak pamiętać, że chcą bez przeszkód korzystać z rozbudowanych funkcji smartwatcha, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu, który będzie dopasowany do potrzeb danej osoby. Z tym większego problemu nie powinno być, ponieważ dzisiaj producenci oferują smartwatche dla sportowców, biznesowe, a także uniwersalne.

Obudowa i design

Smartwatche, chociaż nazywane są zegarkami, to w kwestii wyglądu nie wiele mają z nimi wspólnego. Ze względu na rozbudowane funkcjonalności są one urządzeniami większymi i z grubszym paskiem. Aby sprostać wszystkim zadanym, obudowa smartwatcha jest wykonana z plastiku, gumy lub metalu. Ze względu na swój wygląd oraz gabaryty nie są to zegarki, które można nosić do garnituru czy eleganckich ubrań. Trudno ukryć je pod mankietem koszuli. Ta uwarunkowania należy mieć na uwadze, kupują tego typu urządzenie.

Smartwatche to często urządzenia wybierane przez osoby aktywne i sportowców. W związku z tym producenci ich obudowy przygotowują do trudnych warunków i zadań. Dobre smartwatche oprócz tego, że są wykonane z gumy lub plastiku mają również dodatkowe zabezpieczenia. Ich obudowy zazwyczaj są wodoszczelnie oraz odporne na działanie urazów i pyłów. Sprawia to, że bez problemu można z nich korzystać w trakcie górskich wędrówek, spływów kajakowych, rajdów czy przy innych ekstremalnych sytuacjach.

Patrząc na design i wytrzymałość smartwatcha, warto również wziąć pod uwagę pasek, na którym będzie on zamontowany. W tym zakresie wybór sprawdza się do tworzyw sztucznego, metalowej bransolety lub tradycyjnej skóry. Jak pokazuje ranking smartwatchów, najpopularniejsze są modele z paskami z tworzyw sztucznych. Zapewnia to dużą wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Takie urządzenia są też lekkie i łatwiejsze w czyszczeniu. Jednak, jeśli pasek ma być wytrzymały, musi być wykonany z dobrej jakości materiału. Wartymi uwagami smartwatchami są również te, które pozwalają na wymianę paska i oprawy. Pozwala to na szybką zmianę stylu i odświeżenie wyglądy zegarka. Dzięki temu sportowemu smartwatchowi można nadać bardziej elegancki i klasyczny wygląd.

Wyświetlacz smartwatcha

W smartwatchu jednym z najważniejszych elementów jest wyświetlacz. To na nim pojawiają się wszystkie komunikaty oraz informacje pozwalające na zarządzanie danymi procesami. Na rynku można spotkać zegarki, które posiadają tradycyjne tarcze i dodatkowe miejsce na wyświetlanie powiadomień np. w formie diody. Bardziej zaawansowane smartwatche mają zamiast tradycyjnej tarczy ekran. Ekrany inteligentnych zegarków opierają się na dwóch rozwiązaniach. Pierwszy to wyświetlacz typu LED. Smartwatch z wyświetlaczem LED oferuje kolorowy obraz, co jest dużą zaletą urządzenia, jednak przez to skracansię jego czas pracy na baterii. Drugą opcją są smartwatche z wyświetlaczem typu e-papier. W nich komunikaty są czarno – białe, jednak urządzenia te dłużej pracują na baterii. W nowoczesnych i wysokiej jakości smartwatchach spotkanym rozwiązaniem są ekrany dotykowe. Nie zawsze jednak to innowacyjne rozwiązanie wiąże się z pozytywami. Wynika to z rozmiaru wyświetlacza tego urządzenia. Jak pokazuje ranking smartwatchów, większość najpopularniejszych urządzeń posiada ekrany o przekątnych od 1,4 do 1,7 cala. W takim przypadku korzystanie z ekranu dotykowego nie jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Nawigacja na tak małym wyświetlaczu może być trudna szczególnie do posiadaczy dużych placów.

Czas pracy baterii

Smartwatch jest urządzeniem, które do działania potrzebują energii. Ta dostarczana jest im poprzez baterie. W związku z tym kupując tego typu sprzęt, należy przyjrzeć się pojemności baterii. Im będzie ona większą, tym dłużej smartwatch będzie mógł pracować bez ładowania. Tanie smartwatche wyposażane są zazwyczaj w baterię, która pozwala na pracę urządzenia najwyższej do 2 dni. W lepszych modelach można spotkać się z bateriami, które oferują pracę przez tydzień.

System operacyjny smartwatcha

Wbrew powszechnym opiniom smartwatch wcale musi być wyposażony w system operacyjny, tego brakuje szczególnie w tańszych modelach dostępnych na rynku. One komunikują się ze smartfonem za pomocą bluetootha. Trzeba jednak zauważyć, że smartwatche bez systemu operacyjnego umożliwia wykorzystywanie tylko podstawowych funkcji tego urządzenia, ponieważ ich właściciele nie mogą instalować dodatkowych aplikacje. Stąd też w rankingu smartwatcha znajdziemy głównie zegarki wyposażone w system operacyjny. Najpopularniejsze modele działają pod kontrolą Androida, ale na rynku można też znaleźć smartwatche iOS czy opierające się na nowym systemie Tizen.  Kupując smartwatcha z systemem operacyjnym, należy sprawdzić, z jakimi systemami jest on kompatybilny oraz z jakim smartfonem może działać. Niektóre z urządzeń współpracują tylko z Androidem lub tylko w iPhonem. W przypadku uniwersalnych smartwatchów będą one działać na obydwóch systemach operacyjnych, jednak do ustalania jest ich wersja.

Sterowanie i obsługa

Smartwatch to urządzenie, które umożliwia wykonywanie wielu zadań. Stąd też trzeba zadbać o to, aby ich realizacja była prosta i sprawna. Podstawowe modele wyposażone są w ekrany, pokrętła i przyciski, które pozwalają na sterowanie nimi. W dobrych smartwatchach znajdziemy ekrany dotykowe. Obydwie te opcje ze względu na mały wyświetlać mogą być jednak niewygodne. W związku z tym w smartwatche nowej generacji wyposażone są w sterowanie głosowe. Taką funkcjonalność ma niewiele modeli i to z górnej półki, jednak jest ona warto uwagi. Urządzenia te reagują na proste komendy głosowe, za pomocą których da się sterować urządzeniem.

Funkcjonalności – co może smartwatch?

Z racji tego, że smartwatch kupuje się zazwyczaj po to, aby moc korzystać z jego rozbudowanych funkcji, przed zakupem warto je poznać. Większość modeli, które znajduje się w rankingu smartwatchów to te podstawowe. Nie oznacza to jednak, że nie mają one przydatnych funkcjonalności. W tym wypadku nawet standardowe urządzenia to prawdziwe kombajny i maszyny mogące stanowić istne centrum dowodzenia. Podstawowe funkcje smartwatchów to: odbieranie połączeń telefonicznych, sprawdzanie wiadomości tekstowych, odbieranie powiadomień oraz wiadomości z portali społecznościowych, wyświetlanie informacji o pogodzie. Do podstawowych funkcjonalności zalicza się również terminarz, aparat fotograficzny oraz chip NFC.

Sprawdzają podstawowe funkcjonalności inteligentnego zegarka, dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jaki głośnik oraz mikrofon jest on wyposażony. Elementy te są niezbędne do przeprowadzania rozmów. W przypadku ich niskiej jakości w trakcie rozmów będzie słychać echo i trzaski. Warto pamiętać, że podstawowe modele (te bez mikrofonu i głośnika) zazwyczaj oferują możliwość przetwarzania mowy na tekst.

Funkcjonalności smartwatchów mogą być rozbudowane w zależności, dla jakiej grupy osób są one przeznaczane. W przypadku niezwykle popularnych inteligentnych zegarków dla sportowców, w urządzeniu oprócz podstawowych funkcji można także odnaleźć: system zliczania spalanych kalorii, pulsometr, system obliczających prędkość poruszania się czy zliczania pokonanych kilometrów.

Zaawansowane smartwatche to wydajne urządzenia, które rozbudowywane są o dodatkowe funkcjonalności. W modelach z wyższej półki często można spotkać GPS czy możliwość grania w wymagające gry. Takie urządzenia obsługują również proste aplikacje. Wybierając taki model, ważne jest, aby zwrócić uwagę na wydajność systemu operacyjnego. Płynne działanie zapewnia taktowanie na poziomie co najmniej 800 mHz oraz dobry procesów. W przypadku niższych parametrów z takich funkcjonalności nie będzie można korzystać komfortowo.

Ile kosztuje smartwatch?

Smartwatch nie jest tanim gadżetem. Za inteligentny zegarek średniej jakości trzeba zapłacić ok. 500 złotych, modele bardziej zaawansowane to wydatek rzędu 1000 złotych. Tak wysokie ceny sprawiają, że zegarki tego typu nie są zbyt popularnymi i powszechnie stosowanymi urządzeniami. Grono ich odbiorców to przede wszystkim sportowcy i osoby lubią nowinki technologiczne. Warto jednak zważyć, że ceny smartwatchów z roku na rok spadają. Wynika to z tego, że producenci coraz bardziej rozbudowują inteligentne zegarki i wypuszczają na rynek ich nowe i lepsze wersje. Sprawia to, że smartwatche starszej generacji dostępne są w dość niskich cenach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here