Ranking niszczarek. Top 10 najlepszych modeli. Jaką wybrać?

0
528

Niszczarka to jeden z tych sprzętów biurowych, na który zwraca się najmniejszą uwagę. Mimo tego  jest ona nieocenioną pomocą w pracach biurowych. Pomaga w pozbywaniu się dokumentów zawierających dane osobowe i tajemnice handlowe bez ryzyka, że dostaną się w niepowołane ręce. Należy pamiętać, że konieczność trwałego niszczenia dokumentów, na których znajdują się dane osobowe pracowników, kontrahentów czy klientów jest w Polsce obowiązkiem prawnym. Obowiązek ten wynika z ustawy o Ochronie Danych Osobowych z 1997 roku. Dokument ten mówi, że każdy, kto administruje zbiorem danych lub jest zobowiązany do ochrony danych osobowych i w sposób świadomy, lub nieświadomy udostępni jej osobom nieupoważnionym, jest narażany na karę grzywny lub ograniczania/pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce oznacza to, że niefrasobliwe wyrzucenie dokumentów do kosza czy na śmietnik może się skończyć dla przedsiębiorcy bardzo źle. Aby tak nie było, powinien on zainwestować w niszczarkę biurową.

Spis treści

Polecane niszczarki

Najlepsza niszczarka do 100 PLN

Peach PS300-21

Najlepsza niszczarka do 150 PLN

Tracer Razor TRX-503

Najlepsza niszczarka do 200 PLN

Rexel Alpha Strip Cut

Najlepsza niszczarka do 250 PLN

Tracer CUTTER TRX-119

Najlepsza niszczarka do 300 PLN

Fellowes P-48C

Najlepsza niszczarka do 400 PLN

Fellowes 53C

Najlepsza niszczarka do 500 PLN

Rexel STYLE+

Rodzaje niszczarek

Producenci oferują wiele rodzajów niszczarek biurowych. Z racji dużego wyboru, na samym wstąpie warto określić swoje potrzeby oraz budżet, jakim się dysponuje. W sklepach można znaleźć niszczarki dla małych biur i domowych firm, średnich przedsiębiorstw i dużych instytucji. Podziału tego dokonuje się na podstawie wydajności urządzenia i wynika on z niczego innego jak potrzeb przedsiębiorstwa. Duże firmy zazwyczaj inwestują w wielkogabarytowe sprzęty sterowanie centralnie, które mogą obsłużyć całe piętra, prowadzą firmę w domu lepiej zakupić kompaktowe urządzenie, które nie zajmie dużo miejsca.

Klasa DIN 32757 niszczarki

Niszczarki dzieli się również pod względem tego, jakie dokumenty mają być w niej niszczone. W tym zakresie wyraźnie się urządzenie pozwalające na dwa rodzaje niszczenia papieru. Pierwszy nie je w paski (strip cut), drugi w ścinki (cross cut). W przypadku niszczenia dokumentów posiadających wysokie klauzule tajności najlepszym wyborem są niszczarki cross cut.

Trzeba jednak zaznaczyć, że obydwa te modele powinny ciąć dokumenty zgodnie z normą DIN 32757 wielkości. Norma ta odpowiednia z klasyfikowanie tajności dokumentów. Obejmuje 5 stopni tajności, z których wyróżnia się:

 • stopień I – materiały ogólne i korespondencja,
 • stopień II – korespondencja wewnętrzna,
 • stopień III – materiały poufne,
 • stopień IV – materiały tajne,
 • stopień V – materiały ściśle tajne.

Przy bardzo zaawansowanych i drogich sprzętach można spotkać się również z klasą VI, która została stworzona na potrzeby amerykańskich agencji rządowych. Dedykowane dla nich niszczarki szatkują dokumenty na ścinki w rozmiarze 1 x 5 milimetra.

Jak wybrać niszczarkę?

Wybór niszczarki należy przede wszystkim oprzeć na swoich potrzebach. Dla osób, które będą niszczyć tylko dokumenty określone w I stopniu klasyfikacji DIN 3275 wystarczy sprzęt podstawowy o najniższych parametrach. Taki też jest według ranking niszczarek, najczęściej kupowany. Sprawdza się on w małych firmach, przedsiębiorstwach prowadzonych w domu, a także ma zastosowanie w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Małe niszczarki mogę również być wykorzystywane do użytku prywatnego.

Bez względu jednak na to, jaką wielkość urządzania się wybierze, czy też, na jaki typ niszczenia dokumentów się zdecyduje, niszczarka nadal jest urządzeniem, które posiada określony zespół parametrów. Są one ważne, aby mogła wydajnie i skutecznie pracować. Przy zakupie niszczarki nie można ich pominąć.

Wydajność niszczarki

Najistotniejszym parametrem przy zakupie niszczarki jest wydajność urządzenia. To jemu trzeba poświęcić najwięcej czasu. Tanie niszczarki, a zarazem te najmniej wydajne w stanie niszczyć  5 kartek papieru jednorazowo, po tym czasie muszą odpocząć. Wydajne niszczarki to modele, które jednorazowo niszczą nawet do 650 arkuszy, a w trakcie całego procesu papier staje się malutkimi skrawkami papieru. Wydajność niszczarki należy dobrać do swoich potrzeb. Zazwyczaj do użytku prywatnego oraz o małych biur wybiera się niszczarki o najniższej wydajności. Do większych firm polecane są modele, które pozwolą zniszczyć 10 arkuszy przy jednym użyciu, natomiast duże przedsiębiorstwa i korporacje powinny poszukać modeli przystosowanych do pracy ciągłej. Takie niszczarki można eksploatować cały czas, nie czekając za ich silnik ostygnie, po poszatkowaniu części kartek. Należy pamiętać, że producenci, określając wydajność niszczarki, przewidują ją dla papieru o standardowej grubości, czyli 70 g. W przypadku, gdy w urządzeniu będzie się niszczyć dokumenty wydrukowane na grubszym papierze, automatycznie wydajność niszczarki spada.

Wysokość (szerokość) wejścia

Oprócz wydajności ważnym parametrem niszczarki jest komfort jej użytkowania. Za to odpowiada m.in. wysokość wejścia niszczarki. Na rynku dostępne są różne modele od tych małych przeoczonych do niszczenia płyt CD i kart plastikowych, po ogromne maszyny do likwidowania kilkuset arkuszy na raz. Najmniejsze niszczarki posiadają szczeliną o szerokości 130 milimetrów, mieści się w niej  nie więcej niż jedna kartka papieru. Oznacza to, że dokumenty będzie trzeba niszczyć pojedynczo. W przypadku zaawansowanych sprzętów szerokość szczelin wynosi 500 milimetrów i umożliwia niszczenie całych plików dokumentów. Jak pokazuje ranking niszczarek, największą popularności cieszą się jednak uśrednione modele, w których otwór do niszczenia wynosi od 220 do 300 milimetrów.

Pojemność kosza w niszczarce

Przy wyborze niszczarki warto również zwrócić uwagę na pojemność kosza. W najmniejszych modelach zmieści od 5 do 15 litrów pociętego papieru, w dużych niszczarkach pojemność przekracza 25 litrów, aby w urządzeniach centralnych dość do 100 litrów. Pojemność kosza ściśle wiąże się z komfortem użytkowania maszyny. Zbyt mała sprawia, że po zniszczeniu zaledwie kilku kratek będzie trzeba opróżnić pojemnik. Sprawdzając ten parametr, warto również zwrócić uwagę na komfort opróżniania pojemnika na ścinki. Cały proces nie powinien być skomplikowany i czasochłonny. Pojemnik powinno się łatwo dać wyciągnąć, a potem włożyć do urządzenia.

Poziom hałasu

Tanie niszczarki to zazwyczaj urządzenia pracujące bardzo głośno. Chociaż nie są one cały czas w użytku, to w przypadku konieczności zniszczenia większej partii materiału generowany hałas może przeszkadza i utrudniać prace pozostałym pracownikom. Warto więc przed zakupem sprawdzić, z jakim natężeniem dźwięku pracuje urządzenie. Jeśli ma ono stać w miejscu, gdzie wykonuje się obowiązki zawodowe (a nie w osobnym pomieszczeniu), dobrze jest postawić na modele, w których hałas nie przekracza 50 dB.

Funkcjonalności niszczarek

Dostępne dziś na rynku niszczarki zazwyczaj wyposażone są w możliwości niszczenie zszywek i spinaczy biurowe. Takie funkcje występują  w większości nowszych modeli, są natomiast niespotkane w tanich niszczarkach i tych starszej generacji. Co więcej, duża część urządzeń nowszej generacji pozwala na cięcie płyt, kart magnetycznych, kredytowych czy dyskietek komputerowych. W zaawansowanych modelach można również znaleźć opcje umożliwiające pozbycie się tektury, kartonowych pudełek, plastikowych butelek oraz puszek po napojach. Jak więc widać z pomocą tego sprzętu można pozbyć się wielu niepotrzebnych przedmiotów. Aby jednak działa sprawnie, a jej użytkowanie było wygodne warto sprawdzić, w jakie funkcjonalności wyposażona jest niszczarka. Wśród tych często spotykanych można wymienić:

 • system start/stop – pozwala on na automatyczne uruchomienie niszczarki, kiedy tylko system wykryje, w szczelinie znajduje się papier; po jego pocięciu niszczarka automatycznie się wyłącza;
 • systemy zabezpieczające – systemy te mają na celu zapobiegać zapychaniu się mechanizmu tnącego; działa on na zasadach wycofania ładunku, jeśli stwierdzi, że plik dokumentów jest za gruby do zniszczenia; inną formą systemu zabezpieczenia jest ta chroniąca ręce i place osoby korzystającej z urządzenia; mechanizm tnący w niszczarce może być bardzo niebezpieczny, dlatego wiele urządzeń wyposaża się w czujniki zatrzymujące pracę w momencie, gdy palcami dotknie się szczeliny na papier;
 • funkcja cofania – pozwala na cofnięcie zleconego zadania, czyli oddanie kartek, które w połowie zacięły się w maszynie;
 • podajniki na papier – pozwala włożyć więcej dokumentów, które będą automatycznie pobierane do otworu szczelinowego i niszczone w ilości odpowiadającej wydajności niszczarki; tego typu urządzenia zazwyczaj mają wbudowany podajnik taśmowy;
 • czujnik wypełnienia kosza – informuje on, kiedy pojemnik na ścinki jest już pełny i należy go opróżnić;
 • pojemniki na segregację odpadów – pojemniki do segregacji odpadów znajdują się w niszczarkach, które tną nie tylko papier, ale i np. płyty CD; urządzenia te posiadają najczęściej oddzielne szczeliny dla każdego z rodzajów nośników informacji oraz osobne pojemniki na odpady;
 • kółka – funkcjonalność ta przydatna jest, jeśli kupuje się niszczarkę o większy gabarytach, pozwala na proste przetransportowanie jej z jednego miejsca na drugie bez konieczności dźwigania;
 • kosz zamykany na klucz – funkcja ta jest przydatna w firmach, które niszczą dokumenty o najwyższym statusie tajności i nie chcą, aby ścinki weszły w posiadanie niepowołanych osób.

Ile kosztuje niszczarka?

Niszczarka w formie podstawowej nie jest drogim biurowym sprzętem. Mały model, który pozwala na zniszczenie kilku kartek i nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, można kupić już za niecałe 100 zł. Nie mniej jednak w rankingu niszczarek dominują sprzęty o lepszej jakości, których ceny wahają się między 200 a 300 złotych. Takie niszczarki oferują wyższą wydajność oraz pozwalają na niszczenie więcej niż jednej kartki papieru, zbudowane są też z wyższej klasy materiałów. Osoby, które szukają niszczarek centralnych, czyli dużych kombajnów potrafiących zniszczyć niemal wszystko i będących w ciągłej gotowości do pracy muszą przygotować się natomiast na wydatek rzędu kilku tysięcy. Pomocą w wyborze urządzenia zarówno tego o podstawowych funkcjach, jak i bardziej rozbudowanych, będzie ranking niszczarek, czyli spis najpopularniejszych aktualnie modeli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here