Ranking robotów kuchennych. Top 10 najlepszych modeli

0
450

Robot kuchenny to nieoceniona pomoc w każdej kuchni. Łączy w sobie funkcje kilku urządzeń i sprawia, że proces gotowania oraz pieczenia jest łatwiejszy i szybszy. Dzisiejsze roboty kuchenne to prawdziwe maszyny – kombajny. Za ich zakupem przemawiają nie tylko rozliczne funkcjonalności i usprawnia, ale i cena. Zakup wielofunkcyjnego robota kuchennego to koszt niższy niż kupowanie kilku różnych urządzeń kuchennych, które mogą wykonywać tą samą pracę co on. Mnogość funkcji oraz modeli robotów kuchennych nie ułatwia jednak wybór tego idealnego modelu. Wiele osób waha się, na jaki rodzaj urządzenia postawić oraz, który model będzie tym optymalnym. W wyborze pomoże zorientowanie się jakie parametry wielofunkcyjnych robotów kuchennych są najważniejsze przy późniejszej pracy, a także zapoznanie się z rankingiem najpopularniejszych sprzętów.

Spis treści

Polecane roboty kuchenne

Najlepszy robot kuchenny do 150 PLN

Sencor SSG 3500WH

Najlepszy robot kuchenny do 200 PLN

RAVEN ERW001

Najlepszy robot kuchenny do 250 PLN

MPM MMR-06

Najlepszy robot kuchenny do 300 PLN

Eldom WRK1100 Planet

Najlepszy robot kuchenny do 350 PLN

Bosch MCM42024

Najlepszy robot kuchenny do 400 PLN

Bosch MCM62020

Najlepszy robot kuchenny do 500 PLN

Bosch MCM 64060

Najlepszy robot kuchenny do 600 PLN

Kenwood FDP623WH

Najlepszy robot kuchenny do 700 PLN

Bosch MUM52120

Najlepszy robot kuchenny do 800 PLN

Sencor STM 40WH

Najlepszy robot kuchenny do 900 PLN

Kenwood Prospero KM 286

Najlepszy robot kuchenny do 1000 PLN

Bosch MUM56Z40

Rodzaje robotów kuchennych

Rynek robotów kuchennych jest bardzo rozbudowany. Można na nim wyróżnić kilka typów tych urządzeń, które charakteryzują się poszczególnymi właściwościami. Najczęściej spotkać można się z podziałem ze względu na obecność lub brak misy do mieszania ciasta.

Roboty kuchenne bez misy nazwane są malakserami. Są one nowym typu urządzenia, które oferują siekanie, mieszanie oraz rozdrabniacie produktów. Robot wyposażony jest w malakser lub rozdrabniacz (lub obydwa te mechanizmy), a w bardziej zaawansowanych modelach w specjalistyczne przyssawki, które pozwalają np. mielić mięso czy wyciskać sok z owoców. Malaksery wyposażone dodatkowo w rozdrabniacz nazywane są kompaktowymi robotami kuchennymi.

Roboty kuchenne, które misę posiadają to tradycyjne wielofunkcyjne roboty kuchenne. Swoim wyglądem przypominają one miksery stacjonarne, ale ze względu na ich rozbudowane funkcje są one uznawane za maszyny wielofunkcyjne. Wśród robotów kuchennych z misą wyróżnia się:

  • roboty kuchenne tradycyjne – wyposażone są one w jednokierunkowe mieszadła, które obracają się wokół własnej osi zgodnie ze wskazówkami zegara;
  • roboty kuchenne planetarne – umożliwiają mieszkanie wielokierunkowe, mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz misy, co pozwala na szybkie i dokładniejsze wymieszanie produktów; roboty planetarne uważane są za profesjonalny sprzęt kuchenny i mają niezliczone możliwości rozbudowy; dostępne są tylko w ofercie niektórych firm produkujących kuchenne AGD.

Moc robota kuchennego

Jednym z podstawowych parametrów robotów kuchennych jest moc, jaką dysponują. Ta maksymalna określa wydajność energetyczną urządzenia, mówiąc o tym, ile może ono pracować bez przerwy. Im większa jest moc urządzenia, tym większy jest czas pracy bez odpoczynku. Zazwyczaj producenci, podając ten parametr, wyrażają go w mocy czynnej, czyli maksymalnej wydajności lub mocy biernej, czyli tej, która dysponuje urządzenie pracujące na pełnych obrotach przez 10 minut. Porównując modele robotów kuchennych, warto sprawdzić, czy w każdym przypadku analizuje się ten sam rodzaj mocy. Standardowe modele robotów kuchennych z misą osiągają moc czynną od 300 do 1000 W, w zależności od modelu. Największą mocą dysponują roboty planetarne. W przypadku robotów z malakserem przedział mocy czynnej wynosi 400 – 1200W. W rankingu robotów kuchennych  popularnością cieszą się urządzenia, których moc wynosi ok. 800 W, jest ona optymalna do wykonywania podstawowych kuchennych czynności.

Ilość obrotów w robocie kuchennym

Kolejnym ważnym parametrem, na który należ zwrócić uwagę, jest prędkość wirowania mieszadeł lub noży. Parametr ten podawany jest w ilości obrotów na minutę. Biorąc pod uwagę standardowe modele ze średniej półki, to w robotach z misą prędkość ta wynosi ok. 220 obr./min., a w robotach z malakserem ok. 300 obr./min. W specyfikacji technicznej robotów kuchennych nowej generacji można spotkać się z informacją o poziomach prędkości, jakimi dysponują urządzenia. Poziomy te obiera się to wykonywanego zadania za promocja pokręteł lub suwaka. W standardzie roboty z misą dysponują czterema poziomami, a malaksery mogą pracować nawet na 12 poziomach prędkości. Regulacja poziomu prędkości we wszystkich rodzajach robotów kuchennych jest najczęściej mechaniczna i skokowa. Oznacza to, że należy dokonywać jej ręcznie, przechodzą z poziomu niższego na wyższy i odwrotnie. Dobre roboty kuchenne dodatkowo wyposażone są w funkcję turbo, która pozwala na uruchomienie maszyny od razu na najwyższych obrotach. W większości modeli dostępnych na rynku można natomiast spotkać tryb pulsujący, który umożliwia pracę, jeśli włączy się przycisk. Funkcjonalność ta pozwala na stopniowe rozbijane produktów zbyt twardych do rozdrabniania w systemie pracy ciągłej.

Materiał wykonania

Decydując się na zakup robota kuchennego z misą, należy również dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału została ona wykonana. Najlepiej jest unikać mis plastikowych, które są z natury nietrwałe i podatne na uszkodzenia. W rankingu robotów kuchennych przeważają urządzenia wyposażone w misy z aluminium, stali nierdzewnej lub stali szlachetnej INOX. Ten ostatni materiał jest zaliczany do tych najbardziej trwałych, a przy tym i najdroższych.

Pojemność robota kuchennego

W przypadku robotów kuchennych zarówno tych z misą, jak i tych z malakserem możemy mówić o pojemności urządzenia. W tym pierwszym przypadku pojemność dotyczy misy robota. Największe mogą mieć ponad 5 litrów. W przypadku robotów z malakserem należy zastanowić się nad jego pojemnością. Największe modele mogą posiadać malakser o pojemność pond 3 litrów. Dodatkowo przy tego typu urządzeniach należy wybrać pojemność rozdrabniaczy (jeśli robot je posiada). Są one zazwyczaj mniejsze niż malaksery i liczą od 0,8 do 2 litrów pojemności. Parametr ten należy dobrać do własnych potrzeb oraz stylu życia. Jeśli dużo się gotuje lub też posiada liczną rodzinę, optymalnie jest wybrać robot kuchenny o dużej pojemności.

Zabezpieczenia w robotach kuchennych

Z racji tego, że nowoczesne roboty kuchenne charakteryzują się dużymi prędkościami, dobrze jest sprawdzić jakie zabezpieczenia one proponują, aby praca  z nim była bezpieczna. Modele podstawowe zazwyczaj dysponują zabezpieczeniem przed wypadnięciem mieszadeł. Funkcjonalność ta sprawia, że można je wyjąć dopiero po wyłączeniu robota kuchennego. Zapobiega to ich wypadaniu w trakcie pracy, nawet jeśli przypadkowo naciśnie się przycisk do ich wyjmowania. W nowszych modelach robotów kuchennych można również spotkać zabezpieczenia przed przegrzaniem (robot wyłącza się automatycznie, gdy wystąpi ryzyko przegrzania silnika) oraz przed niedomkniętą pokrywą (urządzenie nie uruchomi się, gdy pokrywa nie jest prawidłowo założona; z tym rodzajem zabezpieczenia spotkać można się w przypadku malaksów).

Sposób sterowania robotem kuchennym

Znaczna większość robotów kuchennych wyposażona jest w sterowanie ręczne, które następuje za pomocą suwaków lub przycisków. Na rynku dostępne są również modele z elektronicznymi wyświetlaczami LCD. Są one wygodniejsze w użyciu oraz bardziej komfortowe.

Ergonometria i wygoda użytkowania

Robot kuchenne to zazwyczaj dość sporych rozmiarów urządzania. Z racji tego rzadko kiedy przechowuje się je na blacie kuchenny. Oznacza to, że w kuchennych schowka należy odnaleźć miejsce na samo urządzenie oraz akcesoria, które dołączane są do niego. W związku z tym dobrze jest wybierać modele ergonomiczne, które pozwolą na łatwe złożenie poszczególnych części. W rankingu robotów kuchennych można odnaleźć sprzęty wyposażone w specjalne schowki na akcesoria lub na przewód  sieciowy.

Aby ułatwić pracę, producenci wyposażają również roboty kuchenne w podstawki antypoślizgowe, gumowe stopki czy przyssawki. W wielu modelach można spotkać również wagę elektroniczną.

Standardowe i ponadstandardowe wyposażenie robota kuchennego

Dobrej klasy roboty kuchenne często wyposażone są w ponadstandardowe akcesoria, które przydadzą się w każdej kuchni. Ich  ilość oraz rodzaj zależy od producenta i danego modelu robota kuchennego. Nie mniej jednak w robotach z misą może znaleźć takie przyssawki oraz funkcje jak; maszynka do mielenia mięsa, tarcia i szatkowania, misa do robienia lodów młynek do kawy, ziół, nagrzewacze do kiełbas, otwieracza do puszek, sokowirówki, wyciskarka do cytrusów, wykrojnik do makaronu. Wszystkie one dodawane są do standardowych i podstawowych przyssawek, które znajdują się nawet w tanich robotach kuchennych. W nich znajdźmy przyssawki umożliwiające: mieszanie, ubijanie piany, ucieranie oraz zagniatanie ciasta.

W przypadku robotów z malakserem do standardowych funkcjonalności należy: krojenie na plastry, mieszanie, mielenie kawy, ucieranie, tarcie na wiór, rozdrabniania i siekania. W bardziej zaawansowanych urządzeniach można natomiast spotkać maszynkę do mięsa, sokowirówkę, tarczę do frytek i przecierania, ubijanie piany, wyciskarkę do cytrusów oraz zagniatanie ciasta.

Ile kosztuje dobry robot kuchenny?

Robot kuchenny powinien przede wszystkim być dopasowany do potrzeb osoby go używającej. Mnogość funkcji, jakie on oferuje, sprawia, że osoba mało przebywająca w kuchni nigdy ich nie wykorzysta, a co za tym idzie, nie ma po co inwestować w zaawansowane urządzenie. Proste maszyny, które cieszą się zainteresowaniem w rankingu robotów kuchennych, kosztują ok. 300 – 400 zł. Pozwalają one na wykonywanie podstawowych prac kuchennych, a często dodatkowo wyposażone są w ponadprogramowe mieszadła i przyssawki. Za dobrej jakości robot kuchenny, który można uznać za półprofesjonalny, trzeba zapłacić powyżej 500 zł. Będzie on wydajnym urządzeniem mogącym pochwalić się kompletem ponadstandardowego wyposażenia, dość sporą mocą i prędkości mieszadeł oraz możliwością regulacji poszczególnych parametrów pracy. Osoby, które mają problem z wybraniem odpowiedniego dla siebie modelu, mogą kierować się modelami znajdującymi się w aktualnym rankingu robotów kuchennych. Spis obejmuje najchętniej kupowane urządzenia, które zyskują dobre oceny. Co więcej, prezentowane w zestawieniu model są nie tylko funkcjonalne, ale i zachęcają atrakcyjną ceną. Warto również pamiętać, aby przy zakupie robota do kuchni zwrócić uwagę na jego producenta oraz gwarancję, jaką objęty jest sprzęt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here