Ranking obiektywów. Top 10 najlepszych modeli. Który wybrać?

0
526

Kupując lustrzankę cyfrową, zazwyczaj otrzymuje się urządzenie wyposażone w jeden góra dwa obiektyw. Są one standardowe i uniwersalne oraz nie pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów na zdjęciach. Jeśli takich się oczekuje, koniecznym staje się zakupu dodatkowych obiektywów. Tych jest bardzo dużo i przeznaczone są one do różnego typu fotografii. Na rynku dostępne są obiektywy do portretów czy pejzaży, a także wykonywania zdjęć makro. Pierwszym podstawowym parametrem przy ich wyborze jest określenie rodzaju obiektywu, jakiego się potrzebuje, a także ustalenie, czy będzie on kompatybilny z posiadaną lustrzanka cyfrowa. Jednak to nie wszystkie elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę, kupując obiektyw do aparatu cyfrowego.

Spis treści

Polecane obiektywy standardowe do aparatów Canon

Najlepszy obiektyw standardowy do 500 PLN

Canon EF 50mm f/1.8 STM

Najlepszy obiektyw standardowy do 1500 PLN

Canon EF 50 mm f/1,4 USM

Najlepszy obiektyw standardowy do 2000 PLN

Sigma 30mm f/1.4 DC HSM C/AF Canon (301954)

Najlepszy obiektyw standardowy do 3000 PLN

Sigma A 50 mm f/1.4 DG HSM Canon

Polecane obiektywy szerokokątne do aparatów Canon

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 1000 PLN

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 1500 PLN

Canon EF-M 11-22 mm f/4-5.6 IS STM

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 2000 PLN

Canon EF 28 mm f/1,8 USM

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 3000 PLN

Tamron SP 35mm f/1.8 Di VC USD Canon

Polecane obiektywy standardowe do aparatów Nikon

Najlepszy obiektyw standardowy do 500 PLN

Nikon AF 50mm f/1,8 D Nikkor

Najlepszy obiektyw standardowy do 1000 PLN

Nikon AF-S 50 mm f/1.8G

Najlepszy obiektyw standardowy do 1500 PLN

Nikon AF 50mm f/1,4 D Nikkor

Najlepszy obiektyw standardowy do 2000 PLN

Nikon AF-S 50mm f/1,4 G Nikkor

Najlepszy obiektyw standardowy do 3000 PLN

Sigma A 50 mm f/1.4 DG HSM Nikon

Polecane obiektywy szerokokątne do aparatów Nikon

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 1000 PLN

Nikon AF-S 35 mm f/1,8 G DX Nikkor

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 1500 PLN

Samyang AE 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC Aspherical Nikon

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 2000 PLN

Sigma 10-20 mm f/3,5 EX DC HSM Nikon

Najlepszy obiektyw szerokokątne do 3000 PLN

Nikon Nikkor AF-S 28 mm f/1,8 G

Obiekty w aparacie cyfrowy

Wiele osób kupując lustrzankę cyfrową, kieruje się tym, by aparat miał jak najlepsze parametry techniczne, zapominają przy tym, że jakość zdjęć w dużej mierze zależy od zastosowanego obiektywów. W przypadku zakupu aparatu kompaktowego obiektyw jest jeden i nie da się go wymienić, jeśli jednak zdecydowało się na zakup lustrzanki, problemów z wymianą obiektywu nie ma. Jednymi ograniczeniem są tutaj koszty, jakie chce się ponieść. Z racji tego, że cena obiektywu do aparatu cyfrowego jest dość wysoka, swój wybór warto dokładnie przeanalizować, aby nie dokonać nieudanego zakupu. W tym celu ważne będzie określenie, do jakiego typu zdjęć będzie się potrzebować nowego obiektywu. To od tego są uzależnione parametry sprzętu.

Mocowanie bagnetowe  – kompatybilność obiektywów z aparatem cyfrowym

Chociaż oferta obiektywów do aparatu cyfrowego jest bardzo bogata, to nie oznacza to, że każdy z nich można dopasować do każdego aparatu. Zazwyczaj do korpusu lustrzanki pasują tylko te obiekty, które zostały wyprodukowane przez tę samą formę co samo urządzenie. Z uniwersalnymi obiektywami do aparatów cyfrowych spotkać można się bardzo rzadko i produkuje je tylko kilka firm na świecie. Brak możliwości zastosowania obiektów innej marki w aparacie fotograficznym związane jest z systemem mocowania. Element ten bardzo często jest opatentowany. Różnice, które uniemożliwiają montaż obiektyw, wynikają też z mechanizmu automatycznego ustawiania ostrości.  Jeśli więc nie chce się poświęcać wielu godzin na szukanie obiektywu, który i tak koniec końców nie będzie pasował do posiadanej lustrzanki, na początku trzeba sprawdzić typ mocowania, jaki występuje w aparacie lub też dla bezpieczeństwa dokonać zakupu obiektywu u tego samego producenta.

Ogniskowa w obiektywie do aparatu

Ogniskowa to jeden z podstawowych parametrów każdego obiektywu. Informacje o niej na pewno bez problemu odnajdzie się w specyfikacji technicznej urządzenia. Z nią poważany jest również kąt widzenia, jaki zapewni dany obiekty. Co do zasady im ogniskowa obiektywu jest krótsza (niższa), tym szerszy kadr można uchwycić. Wiedząc o tej zależności, obiektywy do aparatu cyfrowego można podzielić na:

  • szerokokątne – ten rodzaj obiektywy nadaje się do fotografowania wnętrz oraz krajobrazów, ogniskowa w nim wynosi od 10 do 28 milimetrów;
  • standardowe – jest to najtwardziej uniwersalny obiektyw, który zazwyczaj wykorzystuje się do zdjęć reportażowych; w jego przypadku mamy do czynienia z ogniskową od 35 do 80 milimetrów;
  • teleobiektywy – wykonywane są przede wszystkim do wykonywania zdjęć portretowych, fotografii z wydarzeń sportowych oraz fotografii przyrodniczej; w ich przypadku ogniskowa liczy od 100 do 300 milimetrów;
  • superteleobiektyw – ten rodzaj obiektywu dysponuje najmniejszym kątem widzenia; jego główne zastosowanie do fonografii przyrodniczej oraz zdjęć wykonywanych podczas imprez sportowych; ogniskowa superteleobiektyw wynosi od 300 do 1200 milimetrów.

Zoom w obiektywach do aparatów cyfrowych

Wraz z popularyzacją fotografii, również tej amatorskiej na rynku pojawiło się wiele obiektywów, które mogą być wykorzystywane do półprofesjonalnego robienia zdjęć. Takimi obiektywami są te zmiennoogniskowe, nazywane potocznie zoomami. Są one mnie wyspecjalizowane od tych profesjonalnych stałoogniskowych, które mają ustalony kąt widzenia. Obiektywy zmiennoogniskowe to te uniwersalne, które często można odnaleźć w rankingu obiektywów do aparatów cyfrowych. Pozwalają one na regulowanie kąta widzenia w niewielkim określonym przez producenta zakresie. W praktyce oznacza to, że jeden obiektyw pozwala na wykonywanie wszystkich typów fotografii. Producenci w zakresie obiektywów zoom do aparatów cyfrowych proponują szeroki zakres ogniskowych. W sklepach można spotkać obiektywy zoom szerokokątny, standardowy, telezoom oraz uniwersalny superzoom. Chcą kupić taki obiekty najlepiej wybierać modele o wąskim zakresie ogniskowych, dzięki temu będzie można uzyskać lepszej jakości fotografie.

Do użytku profesjonalnego przeznaczone są natomiast obiektywy stałoogniskowe. Wykorzystywane są one w konkretnych celach fotograficznych i nie charakteryzują się wszechstronnością. Tego typu obiektywy są małe i niewiele ważą. Oferują o wiele wyższą jakość zdjęć oraz pozwalają na fotografowanie nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Aby jednak móc je wykorzystywać, należy posiadać odpowiedni poziom umiejętności.

Jasność obiektywu do aparatu cyfrowego

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, kupując obiektyw do aparatu cyfrowego, jest jego jasność. Określana jest ona mianem maksymalnego otworu dla danego obiektywu i wyrażana literą i ciągiem cyfr. Najprościej mówiąc, jasność obiektywu oznacza maksymalna ilość światła, która pada na matrycę światłoczułą. Im jest ona większa, tym obiektyw będzie jaśniejszy. Jasność obiektywu do aparatu cyfrowego wiążę się z czasem naświetlania, czyli tym jak długo światło będzie wpadać przez obiektyw. Obydwa te parametry, czyli jasność obiektywu oraz czas naświetlania (otwarcia migawki) mają istotne znaczenie dla ostrości zdjęć. Większa jasność pozwala na szybsze i pewniejsze ustawienie ostrości zarówno automatycznie przez aparat, jak i ręczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że z obiektywami o dużej jasności można się przede wszystkim w typach stałoogniskowych.

Budowa mechaniczna obiektu do aparatu cyfrowego

Kupując obiektyw do lustrzanki cyfrowej,  oprócz na parametrów warto skupić się także na samej budowie mechanicznej sprzętu. Należy sprawdzić, czy jego konstrukcja jest solidna i sztywna. Dobry obiektyw do aparatu cyfrowego nie powinien się uginać, trzeszczeć czy być wykonany z niezbyt dobrej jakości materiałów, które można wyczuć już po dotknięciu sprzętu. Dobrze jest także przyjrzeć się pierścieniom znajdującym się na obiektywie. W ich przypadku ważna jest ich szerokość, rozmieszczenie oraz materiał, jakim zostały pokryte. Elementy te pozwala na komfortowe i wygodne ustawianie wybranej ogniskowej oraz ręczny dobór ostrości. Osobom, którym zależy na tym, aby pierścienie działały szybko precyzyjnie i cichu powinny wybierać modele wyposażone w pierścieniowe silniki ultradźwiękowe. Propozycje takich modeli można odnaleźć w rankingu obiektywów do aparatu cyfrowego. Trzeba jednak pamięć, że tego typu obiekty nie należą do najtańszych.

Autofocus w obiektywach aparatów cyfrowych

Przy wyborze obiektywu do lustrzanki cyfrowe warto zwrócić uwagę na napęd autofokus, czyli system pozwalający na automatyczne ustawienie ostrości. To od niego zależy, czy szybko i precyzyjnie będzie można ustawić ostrość zdjęcia. W tanich lustrzankach zazwyczaj znajdziemy autofocus z silnikiem wbudowanym w korpus aparatu. Działa on wolno i głośno, stosowany jest tylko w starszych modelach aparatu. Podobnie działa silnik wbudowany w obiektyw tzw. elektryczny motorek. Jest on zazwyczaj stosowany w tanich konstrukcjach. Najlepszym wyborem jest wyżej  już wspomniany silnik pierścieniowy, który jest wbudowany w obiektyw. Charakteryzuje się on bezgłośną i precyzyjną pracą, a jego dodatkową zaletą jest to, że pozwala na manualne ustawienie ostrości bez konieczności wykorzystywania przełączników.

Stabilizacja obrazu w obiektywach do aparatów cyfrowych

Stabilizacja obrazu to przydatna funkcjonalność w każdym obiektywie. Pozwala ona na zredukowanie, a nawet i wyeliminowanie przypadkowych poruszeń ręka przy długim czasie naświetlania. W przypadku aparatów cyfrowych dostępne są dwie możliwości stabilizacji ekrany. Pierwszym jest wbudowanie systemu w korpus aparatu, drugim w obiektyw.

Obiektywy macro do aparatów cyfrowych

W przypadku zakupu obiektyw pozwalającego na wykonywanie zdjęć marco, należy zwrócić uwagę na minimalną odległość ostrzenia. Im ten parametr jest niższy, tym z mniejszej odległości można ustawić ostrość obiektyw. W przypadku, gdy odległość będzie mniejsza, niż wskazuje parametr, to fotografia wyjdzie rozmazana i niewyraźna.

Dodatkowe akcesoria do obiektywów

Dobre obiektywy do lustrzanek standardowo wyposażone są w dodatkowe akcesoria, które pomagają go chronić oraz podwyższają komfort wykonywania zdjęć. Najczęściej w zestawie z obiektywem znajdują się osłony przeciwsłoneczne, chroniące przed padającymi promieniami słońca zza kadru, ochronne futerały oraz filtry nakładane na obiekty chroniące szkło, oraz pozwalające na uzyskiwanie ciekawych, artystycznych efektów. Takie akcesoriów nie znajdzie się zazwyczaj w tanich obiektywach do aparatów cyfrowych. W ich przypadku gadżety te można dokupić samodzielnie.

Ile kosztuje obiektyw do aparatu cyfrowego?

Zakup obiektywu do aparatu cyfrowego nie jest tani. Sprzęt ten podobnie jak lustrzanka potrafi sporo kosztować. Cena obiektywu do aparatu uzależniona jest od jego przeznaczenia oraz tego, w  jakim stopniu jest on profesjonalny. W rankingu obiektywów do aparatu cyfrowego odnaleźć można modele zarówno za 400, jak i 1500 złotych, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Dość drogie są obiektywy uniwersalnej, które można dopasować do większości aparatów. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które na poważnie chcą się zająć fotografią, powinny inwestować w sprzęt dobrej jakości i o dobrych parametrach. Dobrej jakości zdjęcia można wykonywać tylko właściwymi obiektywami. Oznacza to, że profesjonalny fotograf powinien posiadać kilka obiektywów do lustrzanek, które pozwolą na wykonywanie fotografii w zależności od sytuacji.  Amatorzy mogą postawić na tańsze modele, których możliwości będą w stanie wykorzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here