Ranking opiekaczy. Top 10 najlepszych modeli

0
471

Poranek to jedna z najbardziej zabieganych części dnia. Przed pracą czy szkołą zazwyczaj chce się jednak zjeść coś pożywnego. Kiedy nie ma się czasu na przygotowanie obszernych śniadań, dobrym rozwiązaniem jest posilenie się tostem. Posiłek taki można przygotować za pomocą domowego opiekacza. Jest on sprzętem małego AGD, którego zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem. Podstawowe modele można kupić nawet za 100 złotych. Jednak jak to zazwyczaj bywa ze sprzętami elektronicznymi, na sklepowych półkach znajdzie się nie tylko te najtańsze i podstawowe modele, ale i rozbudowane, które oferują mnóstwo funkcji dodatkowych. Dla klientów oznacza to nic innego jak konieczność zapoznania się z nimi przed zakupem opiekacza.

Spis treści

Polecane opiekacze

Najlepszy opiekacz do 50 PLN

NOVEEN Inox (SM450)

Najlepszy opiekacz do 75 PLN

Severin SA2967

Najlepszy opiekacz do 100 PLN

Zelmer 26Z013 (ZSM2102X)

Najlepszy opiekacz do 150 PLN

Russell Hobbs Fiesta 22570-56

Najlepszy opiekacz do 200 PLN

Russell Hobbs 17888-56

Najlepszy opiekacz do 250 PLN

Unold 48356

Najlepszy opiekacz do 300 PLN

Tefal Snack Collection SW852D12

Najlepszy opiekacz do 400 PLN

Rommelsbacher KG 2020

Opiekacz, czyli toster…?

Wiele osób szukając kuchennego opiekacza, myli go z tosterem i w tej kategorii szuka odpowiedniego dla siebie modelu. Tymczasem opiekacz jest zupełnie innym urządzeniem. Kiedy toster pozwala tylko na przygotowanie grzanek, opiekacz umożliwia przygotowywanie zapiekanych kanapek oraz może pełnić rolę grilla w kuchni. Jak więc widać jest on o wiele bardziej rozbudowany niż toster i wszechstronny.

Tradycyjny opiekacz to małe urządzenie składające się z dwóch płyt, pomiędzy które wkłada się pieczywo. Standardowe opiekacze do kanapek pozwalają na przygotowanie dwóch prostokątnych lub kwadratowych kanapek na raz. Na rynku dostępne są również urządzenia, które posiadają wyprofilowane płyty, które pozwalają na opiekanie kanapek o fantazyjnych wzorach np. myszki miki czy rybek. Takie opiekacze zazwyczaj wybierają rodzice małych dzieci, którzy chcą urozmaicić najmłodszym posiłki.

Obudowa opiekacza do kanapek

Szukając dobrego opiekacza do kanapek, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obudowę urządzenia. Nawet jeśli sprzęt posiada dobre parametry techniczne, a obudowa jest kiepskiej jakości, lepiej odpuść sobie taki zakup. Ze złej jakości obudowami mamy do czynienia zazwyczaj czy tanich opiekaczach. Kiepskiej jakości materiały sprawiają, że obudowy zaledwie po paru użyciach pękają i ulegają uszkodzeniom mechanicznym. W dobrych opiekaczach obudowa nie powinna się uginać ani trzeszczeć, zamykanie powinno sprawnie działać, a poszczególne części muszą do siebie pasować. Opiekacze do kanapek dobrej jakości posiadają obudowy wykonane  z metalu, który nie tylko jest trwałym i odpornym materiałem, ale i na wysoką temperaturę.

Ergonomia opiekaczy do kanapek

Większość opiekaczy do kanapek to płaskie urządzenia, które pracują w pozycji poziomej. Jednak producenci, chcąc ułatwić pracę i przechowywanie opiekacza, wyposażają niektóre modele w dodatkowe nóżki. Dzięki temu po zakończonej pracy można je postawić w pozycji pionowej, co sprawia, że zajmuje on mniej miejsca w kuchennej szafce. Na komfort użytkowania opiekacza do kanapek wpływa również zastosowana rączka. Jest ona najczęściej dotykanym elementem urządzenia, a przy tym często się ją otwiera i zamyka. Stąd też musi być trwała, a także zbudowane z materiału termoizolacyjnego. Taka rączka nie będzie się nagrzewać i pozwoli na bezpieczne wyjmowanie kanapek z nagrzanego urządzenia.

Na komfort korzystania z opiekacza do kanapek ma wpływ również przewód kablowy. Ten powinien być wykonany z solidnego materiału i na tyle długi, aby bez problemu można było podłączyć go do kuchennego gniazdka. Aby powyższyć ergonometrie sprzętu producenci niektóre z modeli wyposażono w specjalne miejsce, w którym można schować nadmiar przewodu lub cały, gdy urządzenie jest nieużywane.

Powłoki w opiekaczu do kanapek

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie trzeba sprawdzić przy zakupie opiekacza do kanapek, są powłoki zastosowane w urządzeniu. Znajdują się one w jego wnętrzu i mają bezpośredni kontakt z przygotowywanymi potrawami. To od nich zależy jakość potraw oraz komfort użytkowania. Dzięki odpowiednim powłoką opiekany chleb nie będzie przywierał do płyt grzewczych, a czyszczenie ich samych nie będzie trudne i czasochłonne. Z rankingu opiekaczy wynika, że najchętniej kupowane są modele z teflonowymi powłokami. Wybierając takie urządzenie, trzeba jednak pamiętać, że teflon nie jest trwałym materiałem. Trzeba zachować dużą uwagę przy jego czyszczeniu (nie używać ostrych myjek) oraz nie podważać teflonowych powłok ostrymi narzędziami i sztućcami.

Moc opiekacza do kanapek

Opiekacz jest urządzeniem działającym na prąd. W związku z tym, jak w przypadku każdego tego typu sprzętu liczy się parametr, jakim jest moc. Im jest ona wyższa, tym czas przygotowania kanapek jest krótszy. W rankingu opiekaczy można odnaleźć urządzenia mające moc od 600 do 1300 W, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się modele o mocy 700-800W. Taka pozwala na komfortowe przygotowanie posiłków w domu. Jeśli szuka się wszechstronnego opiekacza, dobrze jest wybierać ten, który umożliwia regulację mocy. Dzięki temu będzie można dostosowywać moc do różnego rodzaju pieczywa oraz produktów spożywczych.

Temperatura w opiekaczu do kanapek

Kanapki w opiekaczu grillują się w odpowiedniej temperaturze. Ta w zależności od modelu może być regulowana. Możliwość ustawiania temperatury jest możliwa w lepszej jakości urządzeniach, w tanich opiekaczach taka funkcjonalność jest niedostępna i sprzęt pracuje zawsze w jednej temperaturze. W modelach posiadających regulację temperatury można to robić ręcznie za pomocą kilkustopniowej skali lub automatycznie.

Lampki kontrolne

Wybierając dobry opiekacz do kanapek, należy zwrócić uwagę czy brane pod uwagę modele wyposażone są w podstawowe lampki kontrolne. Wyposażone są w nie nawet tanie urządzenia. Do tych podstawowych należą kontrolki informujące o:

  • podłączeniu opiekacza do prądu;
  • gotowości opiekacza do pracy – kontrolka ta informuje o tym, że urządzenie nagrzewa się do wskazanej mu temperatury i można do niego włożyć chleb lub inne produkty spożywcze;
  • zakończeniu pracy – ta kontrolka jest ponadstandardowa i występuje tylko w niektórych modelach; jej świecenie oznacza, że produkty znajdujące się wewnątrz urządzenia są już gotowe do spożycia.

Głębokość opiekacza

Kupująca opiekacz koniecznie należy również sprawdzić przestrzeń na kanapki. O większą szczelinę pomiędzy płytami grzewczymi warto zadbać, jeśli w urządzeniu chce się przygotowywać nie tylko proste tosty czy kanapki jednoskładnikowe, ale i opiekać chleb z wieloma składnikami. Dzięki głębokim szczeliną na kanapki będzie można bez problemu przygotowywać te o różnej grubość. W tym pomogę również elastyczne zawiasy opiekacza.

Dodatkowe funkcjonalności opiekacza do kanapek

Dobrej jakości opiekacze do kanapek pozwalają nie tylko na przygotowanie kanapek, ale i innych produktów spożywczych. Dodatkowe funkcjonalności opiekaczy do kanapek pozwalają na przygotowanie w nim grillowanego mięsa oraz gofry. Takie opcje znajdzie się zazwyczaj w droższych i bardziej zaawansowanych urządzeniach. Są one wyposażone w wymienne wkładki (płytki), które powierzchnią i strukturą dopasowują się do konkretnych produktów. Zdejmowane płytki pozwalają również na łatwe czyszczenie opiekacza z resztek jedzenia, szczególnie tego przypalonego. Wkładki do opiekacza można myć zarówno ręcznie w zlewozmywaku, jak i w zmywarce (informacje o tym, czy jest to możliwe, można się dowiedzieć w specyfikacji technicznej sprzętu).

Zabezpieczenia w opiekaczu do kanapek

Dobrej jakości opiekacze do kanapek wyposażone są w systemy zabezpieczające. Mają one chronić urządzenie przed uszkodzeniem oraz podnieść ogólne bezpieczeństwo korzystania z niego. W podstawowych modelach zazwyczaj można znaleźć czujnik temperatury. Sprawia on, że opiekacz wyłącza się automatycznie, gdy przez system zostanie wykryta wysoka temperatura urządzenia. Do często stosowanych zabezpieczeń należy również automatyczne zamknięcie.

Czyszczenie opiekacza

Przy wyborze każdego sprzętu kuchennego, w tym również opiekacza pod uwagę dobrze jest wziąć kwestie utrzymania czystości urządzenia. Tutaj przydają się wyjmowane płytki, a szukając taniego opiekacza urządzenia z powłokami, do których nie przywiera jedzenie. Pozwoli to na szybkie i łatwe czyszczenie urządzenia.

Ile kosztuje opiekacz do kanapek?

Podstawowy opiekacz do kanapek, który pozwala na przygotowywanie tostów i jednoskładnikowych kanapek nie jest drogi. Modele znanych i cenionych na rynku producentów, które objęte są gwarancją, można kupić już za 100 złotych. Droższe modele, które pozwalają również na grillowanie mięsa czy też robienie gofrów dostępne są na rynku od ok. 200 złotych wzwyż. Taki modele są też trwalsze oraz wygodniejsze w użytkowaniu.

Jak kupić dobry opiekacz do kanapek?

Opiekacz do kanapek to nieskomplikowane urządzenie, które nie może pochwalić się wieloma funkcjonalnościami i opcjami przygotowywania potraw. Nawet w najbardziej zaawansowanych urządzeniach nie ma ich za wiele. Nie oznacza to jednak, że przy wyborze opiekacza nie należy zwrócić uwagi na posiadane przez sprzęt parametry techniczne oraz jakość samego opiekacza. Wybranie dobrego opiekacza sprawi, że będzie można z niego korzystać przez długi czas. Co więcej, korzystnie z niego będzie łatwe i komfortowe. Należy pamiętać, że takie możliwości dają zazwyczaj markowe urządzenia renomowanych producentów. Ich wybór jest o tyle ważny, że w opiekaczach stosowane są płytki, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem. Powinny być one zrobione z właściwych, a przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Warto wić dokładnie sprawdzić ten aspekt, szczególnie gdy decyduje się na zakup opiekacza z teflonowymi płytkami. Te powinny posiadać odpowiednie atesty oraz potwierdzenie przejścia testów jakościowych. Osoby, które szukają dobrego modelu urządzenia, powinni kierować się rankingiem opiekaczy. Jest to aktualny spis najpopularniejszych modeli opiekaczy do kanapek, które mogą pochwalić się wysokimi notami i pozytywnymi opiniami faktycznych użytkowników. Przygotowany ranking opiekaczy jest nieocenioną pomocą dla osób, które nie mają czasu lub nie chcą analizować parametrów wielu modeli. A tych nie brakuje, ponieważ oferta opiekaczy do kanapek jest bardzo bogata. Producenci oferują nie tylko pojedyncze urządzenia, ale i te połączone z tradycyjnymi tosterami.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here