Ranking monitorów LED

0
374

Nieodłącznym elementem każdego komputera jest monitor. Wyborowi tego elementu sprzętu komputerowego zazwyczaj poświęca się dość sporo czasu, dokładnie analizując propozycje producentów, znajdujecie się na ryku. Analiza ta jest bardzo ważna, ponieważ wybór wcale nie jest prosty. Na sklepowych półkach znajdziemy monitory LED o różnych matrycach  i kątach widzenia. A są to tylko podstawowe parametry komputerowego monitora. Osoby znające się na tego typu sprzętach podpowiadają, że na odbiór obrazu wpływ ma również jasność oraz kontrast monitora do komputera. Jak więc widać cech, które są ważne przy wyborze monitora LED, nie jest mało. Jeśli chcesz wiedzieć jak odczytywać wskaźniki podawane przez producentów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, dowiesz się też z niego, jakie modele monitorów LED są obecnie najpopularniejsze na rynku.

Matryca w monitorze komputerowym

Jedną z podstawowych decyzji jest wybór matrycy, jaka ma znajdować się w monitorze do komputera. To ona w głównej mierze odpowiada za to, w jaki sposób wyświetlany jest obraz. Aktualnie najpopularniejszymi modelami są ekrany LCD. Występują one w różnych technologiach, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem podświetlania. Jednym ze sposobów podświetlania są diody LED. Mogą one podświetlać cały ekran lub być zastosowane tylko na krawędziach. Popularność monitorów LED wynika z ich licznych zalet. Wśród tych głównych wskazuje się energooszczędność oraz długą żywotność. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tego typu sprzęty posiadają taką samą jakość. Modele, które są najchętniej kupowane i cieszą się dobrymi opiniami użytkowników, można odnaleźć w powyższym rankingu monitorów LED.

Warto również wspomnieć, że tańszą alternatywa dla komputerowych monitorów LED-owych, są te CCFL. Wybierając je, na uwadze należy mieć jednak fakt, że zużywają one więcej energii elektrycznej oraz mają duży problem z wyświetlaniem głębokiej czerni.

Monitory LED wykonywane są w różnych technologiach. To od tej zastosowania zależy, w jaką matrycę będzie wyposażony sprzęt. W rankingu monitorów LED znajdziemy model z:

  • matrycą TN (twisted nematic) – są to podstawowe monitory, które często można znaleźć na szczycie rankingu; ich podstawową zaletą jest niska cena; trzeba jednak pamiętać, że posiadają one dość istotne wady; to one wpływają na to, że odbierany obraz nie jest najlepszej jakości; monitory LED z matrycą TN  kiepsko odwzorowują kolory, mają problem z wyświetlaniem głębokiej  czerni, widoczne są na nich martwe piksele, oraz wąskie kąty widzenia w pionie i poziomie;
  • matrycą MVA – jest to wyższa półka monitorów komputerowych; wyróżniają się dobrym czasem reakcji, kontrastem oraz odwzorowaniem kolorów; ich właściciele mogą również cieszyć się szerokim kątem widzenia; należy jednak wspomnieć, że ten rodzaj matrycy wysypuje w niewielu produktach;
  • matrycą PVA – podobnie jak poprzednicy gwarantuje dobry kontrast dużą jasność oraz szeroki kąt widzenia, jednak mają dość wolny czas reakcji;
  • matrycą IPS – są to komputerowe monitory najwyższej klasy; ich cena jest wysoka, jednak w zamian za nią oferują bardzo dobre odwzorowane kolory, szeroki kąt widzenia, dobry kontrast, głęboką czerń oraz optymalny czas reakcji; ze względu na wysoką cenę rzadko spotkać można je w rankingu monitorów LED.

Rozmiar monitora LED

Kolejnym rokiem do wybrania dobrego monitora LED jest określenie jego rozmiaru. W tym zakresie możliwości jest bardzo dużo. Producenci oferują zarówno bardzo małe monitory, jak i olbrzymie ekrany. Wielkości monitora komputerowego zależy od rozdzielczości oraz przekątnej ekranu. Parametry te powinny być dopasowane do miejsca, w którym ma stać monitor. Dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia oczu należy również pamiętać, że sprzęt powinien być ustawiony nie bliżej niż 50 centymetrów od wzroku korzystającego. Co więcej, w czasie pracy wzrok bez problemu powinien ogarniać cały ekran, bez poruszania głową czy odchylania. Tylko to zagwarantuje, że po zakończonej pracy na komputerze nie będzie nas boleć głowa czy oczy.

Wybierając szerokość monitora LED, na względzie warto mieć również najnowsze trendy i tendencje. Jeśli o nie chodzi w rankingu monitorów LED, największym zainteresowaniem cieszą się modle o proporcjach 16:9. Zapewniają one ekran panoramiczny, czyli ten Full HD. Oprócz nich można zainteresowanie budzą także monitory o przekątnej 16:10, które pozwalają na uzyskanie rozdzielczości Full HD w pionie. Monitory LED 16:10 to przede wszystkim dobra propozycja dla osób zajmujących się na co dzień grafiką czy projektowaniem. Osoby, które poszukują większych wrażeń, mogą zdecydować się na coraz częściej pojawiające się w rankingu monitorów LED ekrany o proporcjach 21:9. Zapewniają one ultra panoramę, czyli pozwalają na wyświetlanie obrazów w proporcjach kinowych, bez czarnych pasków na górze oraz dole. Duże monitory LED wybierane są głównie przez pasjonatów gier komputerowych.

Kąt widzenia w monitorach LED

Wybierając monitor LED, nie można pominąć kątów widzenia, jakie on oferuje. Mówiąc o nich, ma się na myśli ich szerokość. Dobrej klasy komputerowe monitory LED posiadają kąty o szerokości powyżej 170 stopni. Sprawia to, że oglądany obraz zawsze jest dobrze widziany, bez względu na to, czy patrzy się z na niego z boku, czy na wprost. Szeroki kąt widzenia w monitorze to także gwarancja dobrej jakości kolorów oraz odpowiedniej jasności. Monitory LED o kącie widzenia 170 stopni to te z wyższej półki. Osoby, które chcą zdecydować się na zakup niskobudżetowy, muszą liczyć się z tym, że na wybieranym przez nich sprzęcie widoczny będzie mniejszy kontrast oraz słabsze odwzorowanie kolorów względem rzeczywistości. Warto również zaznaczyć, że dobre monitory LED o szerokich kątach to te posiadające podobnej jakości matryce.

Czas reakcji plamki w monitorze LED

Ważnym parametrem każdego monitora komputerowego jest czas reakcji plamki. Im jest on wyższy, tym lepiej. Wskaźnik ten mówi o tym, ile czasu potrzebne jest pojedynczemu pikselowi na zapalenie się, a następnie na zgaśnięcie. Czas reakcji plamki odpowiada więc za to, jak monitor LED będzie radził sobie z dynamicznym obrazem. Jest to szczególnie ważne, jeśli ekran chce się wykorzystywać do toczenia wirtualnych rozgrywek lub oglądania filmów. Czas reakcji plamki ma natomiast mniejsze znaczenie przy wyborze monitora LED do biura. Szukając informacji o tym parametrem w specyfikacji technicznej, należy szukać cyfr ze znakiem ms. Jak pokazuje ranking monitorów LED, najlepszymi opiniami cieszą się modele, w których poziom wynosi 1 ms, są one też uważane za te najlepsze na rynku.

Kontrast monitora

Analizując specyfikację techniczną monitora LED, można również dowiedzieć się jaki kontrast obrazu oferuje. Producenci zazwyczaj podają kontrast dynamiczny i statyczny. Ważniejszy jest ten drugi. W podstawowych monitorach LED zazwyczaj mieści się on w przedziale 1:1000 – 1:5000. Szukając dobrej jakości monitora LED, należy wybierać te modele, w których wartość jest jak najwyższa.

Jasność monitora

Kolejnym ważnym parametrem monitora LED jest jasność. Ją również należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Parametr ten określany jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2). W uniwersalnych monitorach LED jego wysokość wynosi 140 cd/m2. Ważną informacją jest jednak to, że wysokość kandeli na metr kwadratowy należy dopasować do tego,  jakim miejscu będzie stał monitor oraz do jakich czynności głównie będzie się go wykorzystywać. W przypadku, gdy sprzęt ustawi się blisko okna lub w jasnym pomieszczeniu powinien on oferować dużą jasność, nawet taką oscylującą w gaśnicach 300 cd/m2. Standardowe monitory LED sprawdzą się w ciemniejszych pomieszczeniach lub tych, w których ekran będzie ustawiony daleka od padania światła słonecznego.

Należy również pamiętać, z monitory LED z dużą jasnością sprawdza się również przy oglądaniu filmów oraz grach komputerowych. Do wykonywania prac biurowych polecane są monitory ciemniejsze. Takie modele to najczęściej te oświetlane krawędziowo.

Dobry monitor LED – jak go kupić?

Wybór dobrego monitora LED wiąże się z  tym, że należy przeanalizować jego parametry techniczne, ergonomiczność oraz komfort pracy na sprzęcie. Na to wszystko wpływają nie tylko wyżej opisane właściwości, ale i dodatkowe funkcje, które można spotkać w wyższej klasy monitorach komputerowych. Do takich zalicza się, chociażby możliwość regulacji położenia ekranu w zakresie wysokości i kąt nachylenia. Jak wynika z rankingu monitorów LED, często wybierane są również sprzęty z funkcją pivot, która pozwala na obrócenie ich o 90 stopni do pozycji poziomej. Jest ona przydatna szczególnie osobom wykorzystującym ekrany do pracy biurowej. Dodatkowe funkcjonalności i opcje pojawia się też w monitorach dedykowanych do konkretnych działań. Inne znajdziemy w ekranach dla graczy, inne w tych przeznaczonych do oglądania filmów czy pracy na dokumentach. Możliwości, jakie dają producenci, jest bardzo wiele. Nie ułatwia to wyboru, szczególnie jeśli o sprzęcie komputerowym posiada się niewielką wiedzę. W takiej sytuacji dużą pomocą będzie ranking monitorów LED. Jest to aktualny spis najchętniej kupowanych ekranów komputerowych, które dodatkowo cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. W rankingu monitorów LED znaleźć można zarówno ekrany z wyższej półki cenowej, jak i te przeznaczone dla przeciętnego Kowalskiego. Szeroki wybór w zakresie rozmiarów i parametrów technicznych, a także producentów sprawia, że każdy znajdzie monitor idealny.

Ile kosztuje monitor LED?

Najtańszy monitor renomowanej firmy można kupić za ok. 250 złotych. Jest to mały ekran o podstawowej matrycy i rozdzielczości, który nie oferuje najlepsze odbioru ekranu. Najdroższe monitory komputerowe to koszt nawet i 8000 tysięcy złotych. W tego typu sprzętach spodziewać można się wysokiej jakości matrycy i dodatkowych udogodnień takich jak funkcja pivot, tuner telewizyjny czy też możliwość montażu ekranu na ścianie. Nie mniej jednak w rankingu monitorów LED największym zainteresowaniem cieszą się modele ze średniej półki, których ceny oscylują w granicach 500-1000 złotych. Za taką kwotę można zakupić i monitor dedykowany do gier komputerowych i do biura czy uniwersalnego użytku w domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here