Ranking modemów GSM. Top 10 najlepszych modeli

0
317

Modem GSM to modem bezprzewodowy współpracujący z sieciami GSM. Modem bezprzewodowy działa na zasadzie modemu standardowego Hayes. Główną różnicą między standardowym modemem Hayes i modemem GSM jest to, że modem Hayes wysyła i odbiera dane przez stacjonarną linię telefoniczną, podczas gdy modem GSM wysyła i odbiera dane za pośrednictwem fal radiowych.

Modem GSM może być urządzeniem zewnętrznym lub kartą PCMCIA (zwaną również kartą PC Card). Zewnętrzny modem GSM jest podłączony do komputera PC za pomocą kabla szeregowego, kabla USB, Bluetooth lub podczerwieni. Podobnie jak telefon komórkowy GSM, modem GSM wymaga karty SIM od operatora bezprzewodowego, aby mógł działać.

Polecenia AT komputera do sterowania modemem

Modemy GSM i zwykłe modemy Hayes obsługują wspólny zestaw poleceń AT. Można używać modemu GSM tak samo, jak modemu kompatybilnego z Hayes.

Modemy GSM obsługują rozszerzony zestaw komend AT. Te rozszerzone komendy AT są zdefiniowane w standardach GSM. Dzięki rozszerzonym komendom AT można wykonywać następujące czynności:

 • Czytać, pisać i usuwać wiadomości SMS
 • Wysyłać wiadomości SMS.
 • Monitorować siłę sygnału.
 • Monitorować stan ładowania i poziom naładowania baterii.
 • Czytać, zapisywać i przeszukiwać wpisy w książce telefonicznej.

Liczba wiadomości SMS, które mogą być przetwarzane przez modem GSM jest dość niska, wynosi około sześć wiadomości na minutę.

Modem GPRS to modem GSM z dodatkową obsługą technologii GPRS do transmisji danych. GPRS oznacza: “General Packet Radio Service”. Opiera się na technologii z komutacją pakietów, jako rozszerzenie GSM (GSM jest przełącznikiem obwodu). Zaletą GPRS stawiającym go nad modemem GSM jest to, że GPRS ma znacznie wyższą prędkość transmisji danych.

GPRS może być używany jako nośnik SMS-ów, wówczas można osiągnąć prędkość transmisji SMS około 30 wiadomości SMS na minutę. Jest to znacznie wyższa prędkość niż SMS przez GSM. Modem GPRS jest wymagany do wysyłania i odbierania wiadomości SMS za pośrednictwem GPRS. Niektórzy operatorzy komórkowi nie obsługują wysyłania i odbierania wiadomości SMS za pośrednictwem GPRS. Modem GPRS jest zwykle wymagany w przypadku wiadomości MMS.

Modemy GSM

Modem GSM, modem 3G lub SIM to w zasadzie telefon GSM bez klawiatury, głośnika, baterii i wyświetlacza. Termin “skrzynka SIM”, “bramka GSM” lub “router GSM” są najczęściej używane w urządzeniach, które kierują rozmowy telefoniczne przez sieć GSM i termin modem GSM lub modem 3G dla urządzeń specjalizujących się w bezprzewodowej transmisji danych. Jednak w przypadku oprogramowania modemu GSM często są wymienne.

Modem GSM zapewnia oprogramowanie SMS z bezpieczną bramą do sieci GSM, z jedynie dwoma ograniczeniami. Ilość wiadomości SMS, która może zostać wysłana i / lub odebrana, jest ograniczona do 12-30 wiadomości na minutę, w zależności od modemu GSM i sieci, i nie jest możliwe wysyłanie wiadomości SMS z alternatywnymi numerycznymi lub alfanumerycznymi identyfikatorami nadawcy.

Technologia GSM

Fale radiowe mogą być używane przez różnych użytkowników uzyskujących podobne pasmo częstotliwości bez powodowania jakichkolwiek przeszkód. Techniki stosowane w tym celu to TDMA (wielodostęp z podziałem czasu), FDMA (wielodostęp z podziałem częstotliwości) i CDMA (wielokrotny dostęp z podziałem kodu). GSM jest połączeniem wielokrotnego dostępu z podziałem czasu i częstotliwości (TDMA/FDMA). Część FDMA obejmuje partycję z częstotliwością (maksymalną) 25 MHz na 124 częstotliwości nośnych oddalonych od siebie o 200 kHz. Każda z częstotliwości nośnych jest następnie wyodrębniana w czasie przy użyciu planu TDMA. Podstawowa jednostka czasu w tym systemie TDMA nazywana jest czasem trwania serii i trwa 15/26 ms (lub około 0,577 ms). Osiem cykli jest zgrupowanych w TDMA (120/26 ms, czyli ok. 4,615 ms), która stanowi istotną jednostkę do definicji kanałów logicznych. Jeden kanał fizyczny to jeden okres serii na TDMA. Tak więc GSM pozwala na osiem równoczesnych połączeń na tej samej częstotliwości radiowej. GSM (Global System for Mobile Communications) to forma multipleksowania, która dzieli dostępną szerokość pasma pomiędzy różnymi kanałami. GSM działa na czterech specjalnych częstotliwościach na całym świecie.

Połączenia GSM są oparte na danych lub głosie. Kodeki audio używane przez połączenia głosowe są znane jako półpełne, pełne i rozszerzone pełne. Połączenia danych mogą zmienić telefon komórkowy w modem działający z szybkością 9600 b/s. Kompleksową charakterystyką GSM są szybkie dane z komutacją łączy, pozwalające telefonowi na transmisję do około 40 kb/s.

Znaczenie technologii GSM

Usługa GSM działa w ponad 200 różnych krajach, więc łatwo jest po prostu korzystać z telefonu GSM, gdy jesteśmy w jednym z tych krajów. Na uwagę zasługuje fakt, iż telefon komórkowy GSM będzie działał z dowolną inną usługą GSM w dowolnym miejscu na świecie, o ile ma tę samą częstotliwość. Jeśli jesteś w podróży służbowej podczas której odwiedzasz pięć różnych państw, potrzebujesz tylko jednego telefonu komórkowego i karty SIM kompatybilnej z GSM w każdym z tych miejsc.

Zabezpieczenie GSM

Celem zabezpieczenia systemu GSM jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa systemu. Do GSM wprowadzono różne techniki uwierzytelniania, które sprawiają, że obecnie jest to najbezpieczniejszy standard komunikacji mobilnej. Bezpieczeństwo GSM opiera się głównie na technikach uwierzytelniania i szyfrowania.

Niektóre usługi bezpieczeństwa świadczone przez GSM to:

 • Anonimowość: trudne zidentyfikowanie użytkownika systemu. Dane dostarcza się za pomocą tymczasowych identyfikatorów. Kiedy użytkownik po raz pierwszy włącza swój zestaw, używana jest prawdziwa tożsamość, a następnie zostaje wydany identyfikator tymczasowy. W celu poznania tymczasowej tożsamości, należy śledzić użytkownika.
 • Uwierzytelnienie: operator wie, kto używa systemu do celów rozliczeniowych. Służy do identyfikacji użytkownika (lub posiadacza karty inteligentnej) u operatora sieci. Jest to wykonywane przez mechanizm “Wzywania i odpowiedzi”. Wywoływane jest losowe wzywanie, które jest szyfrowane przez telefon komórkowy przy użyciu algorytmów uwierzytelniania. Klucz jest przypisany do telefonu komórkowego, który odsyła odpowiedź do operatora, który następnie sprawdza, czy klucz jest poprawny.
 • Ochrona sygnalizacyjna i ochrona danych użytkownika: w taki sposób, aby ważne informacje na kanale sygnalizacyjnym, np. numery telefonów, mogły być chronione przez ścieżkę radiową, a także, aby dane przekazywane przez użytkownika przez ścieżkę radiową były chronione. Odpowiedź jest następnie przekazywana przez algorytm A8 zarówno przez telefon komórkowy, jak i przez sieć, w celu uzyskania klucza (tzw. Kc) wykorzystywanego do szyfrowania sygnalizacji

IMEI

W GSM subskrypcja klienta i uwierzytelnianie są zawarte w karcie inteligentnej znanej jako SIM –  moduł identyfikacji abonenta. Po włożeniu karty inteligentnej do dowolnego telefonu komórkowego, będzie ona identyfikować subskrybenta. Telefony komórkowe stają się atrakcyjnymi przedmiotami do kradzieży, ponieważ mogą być używane z inną kartą SIM.

Aby temu zapobiec, GSM określił Międzynarodowy identyfikator urządzenia mobilnego (IMEI).

Rejestr identyfikacji sprzętu (EIR) jest umieszczony w każdej sieci, z czarnymi, białymi i szarymi listami skradzionych lub niezatwierdzonych telefonów komórkowych, ważnych telefonów komórkowych i telefonów komórkowych, które wymagają śledzenia. Szare listy reprezentują lokalne śledzenie telefonów komórkowych w sieci.

GSM określiło procedurę, która została zatwierdzona; zgubione lub skradzione mobilne numery IMEI mogą być przekazywane wszystkim innym operatorom. Co więcej zaproponowano Centralny Rejestr Identyfikacji Sprzętu (CEIR). Organy zatwierdzające typ wystawiają białe numery katalogowe (losowe zakresy ważnych numerów IMEI) producentom mobilnym, a producenci informują CEIR o udostępnieniu telefonów komórkowych. Wszyscy operatorzy mogą wysyłać swoje czarne listy do CEIR, a w zamian zbierają skonsolidowaną listę wszystkich operatorów czarnych i białych list.

Dzięki tej metodzie skradzione lub nieprawidłowe telefony komórkowe mogą zostać szybko zablokowane.

Zalety GSM

 • Zapewnia bardzo opłacalne produkty i rozwiązania.
 • Sieci oparte na GSM (tj. Stacje bazowe) są rozmieszczone na całym świecie, a zatem ten sam telefon bez problemu działa na całym świecie. Pozwala to na obniżenie kosztów, a także zapewnia bezproblemową łączność bezprzewodową. Pomoże to użytkownikom korzystać z usług transmisji danych bez żadnych zakłóceń. W związku z tym roaming międzynarodowy nie stanowi problemu.
 • Zaawansowane wersje GSM z większą liczbą anten zapewnią szybkie pobieranie i przesyłanie danych.
 • Techniki SAIC i DAIC zapewniają bardzo wysoką jakość transmisji. SAIC oznacza technikę eliminacji zakłóceń pojedynczej anteny, podczas gdy DAIC oznacza anulowanie interferencji podwójnej anteny.
 • Łatwe w utrzymaniu sieci GSM ze względu na dostępność dużej liczby inżynierów zajmujących się tą technologią. Pomaga to w zwiększeniu przychodów przez operatorów telekomunikacyjnych.
 • Telefon działa w oparciu o kartę SIM, dzięki czemu można łatwo zmieniać rodzaje telefonów przez użytkowników.
 • Sygnał GSM nie ulega pogorszeniu w pomieszczeniach biurowych i domowych.
 • Łatwo jest zintegrować GSM z innymi urządzeniami opartymi na technologii bezprzewodowej, takimi jak CDMA, LTE itp.

Wady GSM

 • W celu zwiększenia zasięgu należy zainstalować wzmacniacze.
 • GSM zapewnia ograniczoną szybkość transmisji danych, w przypadku wyższej szybkości transmisji wykorzystywane są urządzenia z zaawansowaną wersją GSM.
 • GSM używa schematu dostępu FTDMA. W tym przypadku wielu użytkowników korzysta z tej samej przepustowości, co prowadzi do zakłóceń, gdy większa liczba użytkowników korzysta z usługi GSM w tym samym czasie. Aby uniknąć tej sytuacji, w telefonach komórkowych i stacjach bazowych stosowane są niezawodne algorytmy korekcji częstotliwości.
 • GSM wykorzystuje technologię impulsowej transmisji, a zatem zakłóca działanie niektórych układów elektronicznych. W związku z tym samoloty, stacje benzynowe i szpitale uniemożliwiają korzystanie z mobilnych urządzeń lub innych gadżetów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here