Ranking lodówek do zabudowy. Top 10 najlepszych modeli

0
509

Lodówka to podstawowy sprzęt w każdej kuchni. Często od niej rozpoczyna się kompletowanie kuchennego AGD. Jednak jej wybór nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują różne funkcjonalności i różną klasę jakości. Podstawowy podział lodówek obejmuje jednak sposób montażu urządzenia. Lodówki dzieli się na te wolnostojące i te do zabudowy. Obydwa te modele cieszą się podobną popularnością. Lodówki do zabudowy znajdują swoje miejsce przede wszystkim w nowoczesnych kuchniach lub w mieszkaniach osób, które przeprowadzają generalny remont. Wymagają one, aby ze wszystkich stron obudować je meblami. Zanim jednak będzie można korzystać z zalet lodówki do zabudowy, trzeba wybrać odpowiedni model. W związku  tym konieczne jest dokładne przyjrzenie się parametrom technicznym wybranych modeli. Zobacz jak wybrać dobrą lodówkę do zabudowy.

Spis treści

Polecane lodówki do zabudowy

Najlepszy lodówka do zabudowy do 750 PLN

Amica BM132.3

Najlepszy lodówka do zabudowy do 1000 PLN

Candy CFBD2450/5E

Najlepszy lodówka do zabudowy do 1000 PLN

Najlepszy lodówka do zabudowy do 1250 PLN

Whirlpool ART 6502A+

Najlepszy lodówka do zabudowy do 1500 PLN

Electrolux ENN2801BOW

Najlepszy lodówka do zabudowy do 2000 PLN

Whirlpool ART 880/A+/NF

Najlepszy lodówka do zabudowy do 2500 PLN

Samsung BRB260030WW

Najlepszy lodówka do zabudowy do 3000 PLN

Samsung BRB260087WW

Najlepszy lodówka do zabudowy do 3500 PLN

Samsung RB33J8035SR

Najlepszy lodówka do zabudowy do 4000 PLN

Samsung Chef Collection RB33J8797S4

Czym jest lodówka do zabudowy?

Lodówka do zabudowy to dokładnie taki sam sprzęt AGD jak ten wolnostojący. Występuje ona w tych samych wymiarach (długość i szerokość), jednak ze względu na to, że konieczne jest jej umieszczenie w kasecie do zabudowy, zazwyczaj odznacza się mniejszą pojemnością oraz jest węższa i płytsza. Lodówki do zabudowy to sprzęt praktycznie niezauważalny w kuchni. Jest tak zaprojektowana, aby nie odróżniać się pod zabudowy kuchennej. Wszystko to sprawia, że stosowana jest przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Użytkowanie lodówki do zabudowy jest bardzo proste – otwiera się ją jak zwykłą szafką. Warto również wspomnieć, że sprzęt sprzedawany jest już przygotowany do montaży we froncie kuchennym.

Lodówka do zabudowy, czy różni się od wolnostojącej?

Lodówka do zabudowy, chociaż zbytnio nie różni się od tej wolnostojące, a jej wybór powinien opierać się na tych samych parametrach, musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do wentylacji. Ta nie jest niezbędna w przypadku wyboru modelu wolnostojącego. Lodówka do zabudowy nie może ściśle przylegać do kasety, brak wolnej przestrzeni między nimi sprawi, że ciepłe powietrze wydzielane przez urządzenie nie będzie miało ujścia. W krótkim czasie doprowadzi to do przegrzania sprzętu oraz jego uszkodzenia. W związku z tym w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji lodówki do zabudowy konieczne jest pozostawienie dużego wlotu powietrza z dołu oraz wylotu z góry, między lodówką a tylną ścianę kasty powinno być też 4 centymetry odstępu.

Parametry lodówek do zabudowy – jakie są najważniejsze?

Wybierając lodówkę do zabudowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. To one powiedzą czy urządzenie jest dobrej jakości i będzie służyć przez lata. Osoby, które ja problem z przeanalizowaniem specyfikacji technicznej podanej przez producenta, mogą skorzystać z podpowiedzi, znajdujących się w rankingu lodówek do zabudowy. Znajdują się tutaj najpopularniejsze modele, które są atrakcyjne cenowo oraz dobre pod względem jakościowym. Wskazane w rankingu lodówek do zabudowy modele to te, których koszt zaczyna się od około 1500 złotych.

Klasa energetyczna lodówki do zabudowy

Lodówki do zabudowy podobnie jak te wolnostojące klasyfikowane są w klasy energetyczne. Mówią one, jak dużo prądu pobiera urządzenie i czy jest tym energooszczędnym. Informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ, lodówka jako jeden z nielicznych domowych sprzętów podłączona jest przez cały czas do prądu. To ile go pobiera ma więc znaczący wpływ na domowe rachunki.

Klasy energetyczne lodowej do zabudowy są takie same jak sprzętów wolnostojących Zostały one ustalone przez Unię Europejską i obowiązują wszystkich producentów. Informacja o nich musi obligatoryjnie znaleźć się w specyfikacji technicznej urządzenia. Klasy energetyczne lodówek do zabudowy obejmują 4 podstawowe stopnie, które oznaczane są literami od A do D. Energooszczędne lodówki do zabudowy oznaczone są klasa A, w której dodatkowo wyróżnia od klasy A+, A++ oraz A+++ – najwyższą jest ta ostatnia. Lodówki do zabudowy klasy A+++ zużywają ok. 50 % mniej prądu niż te najniższej klasy oznaczone symbolem G.

Warto również zaznaczyć, że jeśli lodówka dodatkowo wyposażona jest w zamrażalnik lub mroźnik do wina, to można spotkać się z klasami i tych urządzeń. W ich przypadku skala obejmuje stopnie od A go G, gdzie A jest najwyższym stopniem, a G najniższym.

Klasa klimatyczna w lodówce pod zabudowę

Lodówki do zabudowy oznacza się również klasami klimatycznymi. Pokazują one, w jakich temperaturach sprzęt może pracować wydajnie i zużywać mniej energii. Klasy te podobnie jak energetyczne zostały ustalone przez Unię Europejską i są obligatoryjne dla wszystkich producentów. W tym zakresie możemy podzielić lodówki na z klasą: tropikalną, subtropikalną, normalną oraz subnormalną. W przypadku używaniu lodówki w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się klasy: normalna oraz subnormalna.

Zamrażalnik w lodówce do zabudowy

Dobrej klasy lodówki do zabudowy posiadają wbudowany zamrażalnik. Tutaj do wyboru producenci oferują modele z zamrażalnikiem u góry lub u dołu sprzętu. W rankingu lodówek do zabudowy dominują urządzenia z zamrażalnikiem dolnym. Komfort jego użytkowania jest większy, daje on też swobodniejszy dostęp do przechowywanych produktów. Lodówki do zabudowy z górnym zamrażalnikiem dysponują natomiast większą komora mrożenia, co jest ich istotnym plusem. Należy również pamiętać, że w przypadku lodówek pod zabudowę komora chłodnicza i zamrażalnik mogą otwierać się za pomocą jednych drzwi lub dwóch osobnych skrzydeł. Lodówki do zabudowy jednodrzwiowe są zazwyczaj małymi sprzętami.

Agregat i termostat w lodówce do zabudowy

Przy wyborze lodówki pod zabudowę, konieczne jest także sprawdzenie, w ile termostatów i agregatów jest ona wyposażoną. Podstawowe modele najczęściej posiadają po jednym z tych elementów. Tak ubogie wyposażenie ma jednak swoje minusy. Zalicza się do nich np. brak możliwości regulowania temperatury w komorze chłodnicze. Stąd też przeglądając ranking lodówek do zabudowy, zazwyczaj można spotkać urządzenia posiadające dwa agregaty. Dają one większe możliwości, np. wyłączenia zamrażarki w momencie, w którym nie jest ona potrzebna czy mrożenia większej ilości produktów. Dwuagregatowa lodówki do zabudowy to także zabezpieczenie w przypadku awarii, jeśli jeden agregat ulegnie awarii, drugi będzie działał i mroził produkty. Modele te pozwalają również na ustawienie osobnych temperatur dla komory chłodzącej oraz zamrażającej. Trzeba jednak pamiętać, że cena lodówek do zabudowy z dwoma agregatami jest wyższa niż podstawowych modeli. Kompromisem może być zakup sprzętu z jednym agregatem i dwoma termostatami. Pozwala on regulowanie temperatur w poszczególnych komorach, ale nie umożliwia wyłączenia jednej z nich.

Kultura pracy lodówki do zabudowy

Tanie lodówki do zabudowy to zazwyczaj urządzenia pracujące bardzo głośno. Hałas, jaki się z nich wydobywa, może być drażniący i irytujący. Jest szczególnie niesprzyjający, jeśli lodówkę zamierza się zamontować tzw. mieszkaniu studio, gdzie na jednej powierzchni znajduje się kuchnia, salon i sypialnia. Głośna lodówka będzie przeszkadzać i denerwować. Stąd też wybierając lodówkę do zabudowy, dobrze jest sprawdzić jaki hałas ona emituje. W rankingu lodówek do zabudowy można zobaczyć, że największym zainteresowaniem cieszą się ciche modele, których głośność pracy nie przeszkadzać 50 decybeli.

Kierunku otwierania drzwi w lodówce zabudowy

Lodówki do zabudowy podobnie jak te wolnostojące posiadają określony przez producenta kierunek otwierania się drzwi. Może on być prawo lub lewostronny. Wybór odpowiedniego modelu w tym wypadku jest bardzo ważny ze względu na kuchenną ergometrię. Tego parametru nie warto pomijać. Zazwyczaj w sklepach spotykamy lodówki prawostronne. W sklepach można odnaleźć również lodówki do zabudowy, które pozwalają na zmianę kierunku otwierania drzwi. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli sprzęt kupuje się, zanim jeszcze powstanie projekt aranżacyjny kuchni.

Wyposażenie i funkcjonalność lodówki do zabudowy

Przy zakupie lodówki do zabudowy dobrze jest zwrócić uwagę na to, jakie wyposażenie i funkcjonalności ona oferuje. Zazwyczaj podstawowe modele wyposażone są w półki oraz szuflady do przechowywania owoców i warzyw. Istotne jest, aby półki te były wykonane z dobrej jakości tworzywa oraz aby można było je swobodnie wyciągać. Pomoże to w organizacji przestrzeni w lodówce oraz ułatwi zachowanie w niej porządku.

Lodówki do zabudowy to także sprzęty wyposażone w szereg funkcjonalności. Każde z nich podnoszą jej cenę, jednak niektóre mogą być przydatne. Do tych, które najczęściej możemy spotkać, zaliczają się: systemy delikatnego zamykania drzwi, tryby odszraniania w komorze chłodzącej, system No Frost, który umożliwia zamrażanie schłodzonym powietrzem, dzięki czemu usuwa się wilgoć z lodówki, funkcje: wakacyjną, szybkiego zamrażania lub chłodzenia itd. Nowoczesne lodówki do zabudowy pozwalają również na elektroniczne sterowanie oraz komunikację dźwiękową, która sygnalizuje np. wzrost temperatury w komorach czy niedomknięte drzwi.

Ile kosztuje lodówka do zabudowy?

Ceny lodówek do zabudowy kształtują się podobnie jak modeli wolnostojących. W sklepach można spotkać tanie urządzenia, które można kupić za około 1000 złotych, jak i lodówki do zabudowy klasy premium, których cena przekracza 10 000 złotych. W rankingu lodówek do zabudowy dominują jednak średniej klasy modele, których ceny oscylują w okolicach 2 tysięcy złotych. Takie doskonale spisują się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, gdzie potrzebne są lodówki o standardowych funkcjach, które są jednocześnie się trwałym sprzętem. Szukając takiego, dobrze więc przejrzeć propozycje rankingu lodówek do zabudowy i zastanowić się nad zaproponowanymi przez niego modelami. Należy również pamiętać, że sprzęt koniecznie trzeba dobrać do własnych potrzeb oraz wymiarów kuchni. W niewielkich kuchniach czy też mieszkaniach, gdzie mieszka jedna osoba sprawdzić mogą się nieduże lodówki do zabudowy jednodrzwiowe, natomiast w domach jednorodzinnych można postawić na tradycyjne modele dwudrzwiowe z osobną komorą chłodniczą i zamrażalnikiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here