Ranking klimatyzatorów. Top 5 najlepszych modeli

0
1313

W wielu częściach świata gorące letnie miesiące mogą być praktycznie nie do zniesienia bez odpowiedniego systemu chłodzenia pomieszczeń. Obecnie wiele domów i biur ma centralne systemy klimatyzacji, które pochłaniają sporą ilość energii i znacznie podnoszą koszty rachunków. Jeśli ten scenariusz dotyczy ciebie – lub jeśli nie masz obecnie centralnego klimatyzatora i szukasz tańszej alternatywy – nie instaluj niczego więcej niż klimatyzator w pokoju, który chcesz schłodzić.

Istnieje 5 głównych rodzajów klimatyzatorów pokojowych:

  1. Przenośne klimatyzatory
  2. Klimatyzatory okienne
  3. Klimatyzatory naścienne
  4. Klimatyzatory kanałowe Mini-Split
  5. Klimatyzatory terminalowe (PTAC)

Przenośny klimatyzator

Przenośne klimatyzatory są wolnostojącymi, łatwymi do przenoszenia modelami, które chłodzą pomieszczenie poprzez wciąganie świeżego powietrza, odprowadzanie ciepła i wilgoci oraz przywracanie chłodnego powietrza do przestrzeni. Aby odpowiednio schłodzić, muszą oddawać ciepłe powietrze w inne miejsce, zwykle na zewnątrz za pomocą dołączonego zestawu. Ewentualnie poprzez  otwór ścienny lub sufit podwieszany. Instalacja zajmuje zwykle zaledwie kilka minut.

Główne zalety to możliwość przeniesienia ich do różnych pomieszczeń, nie wymagają one stałej instalacji i są to zwykle niedrogie opcje. Niektóre osoby uznają je za głośne i zazwyczaj nie są tak wydajne, jak inne opcje klimatyzacji pokoju.

Klimatyzatory okienne

Klimatyzatory okienne są przeznaczone do zainstalowania w standardowym oknie lub, w niektórych przypadkach, za pomocą przygotowanego uprzednio w tym celu otworu w ścianie. Urządzenia te są zamocowane w częściowo otwartej ramie okiennej lub ściennej – z układem odprowadzania gorącego powietrza skierowanym na zewnątrz i układem powrotnego chłodzenia powietrza skierowanym do wewnątrz.

Są to zazwyczaj wydajne opcje, które mogą chłodzić małe lub duże pokoje. Funkcje, które należy rozważyć, obejmują tryby ogrzewania, programowalne zegary i cyfrowe tablice sterujące.

Klimatyzatory naścienne

To najpopularniejsze jednostki instalowane w mieszkaniach i w biurach. Popularnością cieszą się także w przychodniach, aptekach czy stacjach benzynowych. Oprócz chłodzenia powietrza, często posiadają wiele innych przydatnych jak choćby ogrzewanie, osuszanie, jonizowanie powietrza. Mają dużą wydajność, oryginalną stylistykę i dość atrakcyjną cenę.

Klimatyzatory kanałowe Mini-Split System

Klimatyzatory kanałowe typu Split zapewniają ciche i dyskretne chłodzenie dla wielu “stref” w domu, biurze lub w przestrzeni komercyjnej. W przeciwieństwie do przenośnych urządzeń AC i klimatyzatorów w obudowach okiennych, klimatyzatory typu Mini-Split nie są urządzeniami niezależnymi. Nie wymagają również kanałów, takich jak centralne klimatyzatory. Systemy te mają dwie podstawowe części: duży skraplacz, który instaluje się na zewnątrz i jedną lub więcej kompaktowych jednostek dmuchaw do montażu na ścianie, które są umieszczone strategicznie wewnątrz przestrzeni (stref) lub stref, które chcesz ochłodzić.

Po zainstalowaniu izolowany przewód, w którym znajdują się przewody chłodnicze, biegnie od zewnętrznego skraplacza do systemu (-ów) dmuchawy w pomieszczeniu. Każdy ścienny system dmuchawy może być sterowany niezależnie, aby zapewnić komfortowe chłodzenie pomieszczenia dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Bez kanałowe klimatyzatory z systemem Mini-Split są znane ze swojej wysokiej wydajności chłodzenia i cichej pracy.

Klimatyzatory terminalowe (PTAC)

Klimatyzatory terminalowe (PTAC) to komercyjne modele zwykle instalowane w hotelach, pomieszczeniach mieszkalnych i biurach. PTAC są w stanie chłodzić i ogrzewać przestrzenie o niemal dowolnym rozmiarze, a większość marek pozwala kontrolować wiele jednostek ochładzanych z jednego miejsca.

Chociaż jednostki AC PTAC cieszą się popularnością w branży hotelarsko-gastronomicznej, są one również wykorzystywane w pokojach nasłonecznionych i różnych innych pomieszczeniach mieszkalnych. Zazwyczaj są instalowane przez ścianę zewnętrzną tuż nad podłogą i często pod oknem.

Każdy klimatyzator może zapewnić wydajne chłodzenie w pomieszczeniu na dwa sposoby:

  1. Pierwotne źródła chłodzenia  – przenośne, okienne i przelotowe klimatyzatory są często wykorzystywane jako główne źródła chłodzenia w pomieszczeniach, w których centralny klimatyzator nie jest dostępny. Wszystko, czego potrzebujesz, to okno lub specjalnie zaprojektowana przestrzeń ścienna, która pozwala na odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz. Klimatyzator Mini-Split może chłodzić i oddawać ciepło do wielu obszarów w jednym domu lub mieszkaniu. PTAC zapewniają podstawowe chłodzenie do pokoi hotelowych i innych małych pomieszczeń.
  2. Dodatkowe źródła chłodzenia –  przenośne, okienne i podłogowe klimatyzatory prądu przemiennego mogą być również stosowane jako uzupełniające systemy chłodzenia w pomieszczeniach, które są już zaopatrzone w  centralny klimatyzator. Aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną, musisz zrównoważyć wykorzystanie centralnego prądu zmiennego, podnosząc swój termostat (lub wyłączając go) i pozwalając klimatyzatorowi na wykonanie większości prac związanych z chłodzeniem.

Klimatyzatory okienne i przenośne to najlepsze sposoby na pokonanie ciepła dla każdego, kto nie ma centralnego systemu chłodzenia. Najlepiej nadają się do małych i średnich pomieszczeń – z pewnością nie można utrzymać przy ich pomocy chłodu w całym domu – i mogą być nieco hałaśliwe. Na szczęście są one również niedrogie i skuteczne.

Eksperci ostrzegają, że należy wybrać klimatyzator o odpowiedniej wielkości do danego miejsca – za mały nie będzie spełniał dobrze swojej roli, natomiast za duży pozostawi powietrze zbyt wilgotne.

Wskazówki – jak wybrać klimatyzator

Instalacja wbudowanego klimatyzatora naściennego zamiast klimatyzatora okiennego jest w rzeczywistości bardziej wydajna i zapewnia lepszy efekt chłodzenia. Klimatyzator okienny prawdopodobnie umiejscowiony jest na niższym pułapie w pokoju, gdzie znajduje się okno. Klimatyzatory wbudowane są zwykle umieszczane w ścianie na wysokości około 2,00 m – 2,50 m nad podłogą. Filtrowanie zimnego powietrza z wyższego punktu ma swoje zalety w zakresie mieszania powietrza w pomieszczeniu i dokładniejszego chłodzenia temperatury w pomieszczeniu. Termostat klimatyzatora jest zamontowany w klimatyzatorze, więc im wyższej jest umieszczony tym lepiej.

Jak działa centralny klimatyzator?

Ten typ układu chłodzenia służy do chłodzenia całego domu, w przeciwieństwie do klimatyzatora okiennego, który służy do chłodzenia określonego obszaru lub pomieszczenia w domu. Sprężarka chłodnicza jest ustawiona poza domem, oddzielnie od jednostki wentylatorowej używanej do nawiewu chłodnego powietrza w całym domu na centralnym urządzeniu klimatyzacyjnym, w przeciwieństwie do klimatyzatora okiennego, który wykorzystuje wszystko w jednym ukrytym urządzeniu. Dzięki zastosowaniu istniejących przewodów grzewczych/chłodzących, które obejmują cały dom, centrala klimatyzacyjna może równomiernie chłodzić cały dom.

Cewka umieszczona na zewnątrz domu jest nazywana cewką kondensacyjną. Składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza cewki kondensacyjnej, kratki chroniącej przed kontaktem z łopatkami wentylatora, obudowy zbudowanej wokół wszystkich elementów, elementów sterujących i dwóch przewodów czynnika chłodniczego, które docierają do domu z cewką parownika.

Czynnik chłodniczy wewnątrz sprężarki przepompowywany jest przez cewkę parownika, która chłodzi powietrze, gdy wentylator pieca wdmuchuje powietrze przez cewkę.

Cewka pochłania ciepło z powietrza. Następnie czynnik chłodniczy wraca na zewnątrz do cewki skraplacza i tam uwalniane jest ciepło, które zostało zaabsorbowane. W tym momencie czynnik chłodniczy (zwany freonem) powraca do postaci płynnej po ochłodzeniu i kontynuowaniu cyklu przepływu czynnika chłodniczego.

Konieczna jest regularna konserwacja

Aby klimatyzator centralny działał prawidłowo, wymagana jest regularna konserwacja.

Obejmuje to regularną wymianę filtrów, natłuszczanie silnika wentylatora i utrzymywanie części w czystości wolnych od zanieczyszczeń. W celu olejowania silnika należy najpierw wyłączyć zasilanie systemu i wyjąć klatkę wentylatora, która utrzymuje silnik wentylatora na swoim miejscu. Odwróć zespół koszyczka do góry nogami, aby uzyskać dostęp do portów oleju na silniku.

Porty te będą znajdować się na górze silnika, tuż pod łopatką wentylatora silnika. Usuń korki oleju, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami. Każdy port należy naoliwić trzema kroplami uniwersalnego oleju trzy-w-jednym. Obracaj powoli ostrze wentylatora ręką, aby rozproszyć olej w wentylatorze. Teraz wymień korki olejowe i wytrzyj nadmiar oleju, który mógł się rozlać. Proces ten należy powtarzać co sezon, aby zapewnić właściwe smarowanie i długie zużycie silnika wentylatora.

Czyszczenie wentylatorów chłodzących

Co najmniej raz w roku, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu, wyłącz urządzenie i użyj węża ogrodowego, aby wyczyścić żebra chłodzące, aby usunąć z urządzenia brud, ścinki trawy, liście i inne zanieczyszczenia. Gorące, suche letnie dni i wietrzne, piaskowe wiatry pomogły pokroić płetwy skraplacza i zmniejszyć wydajność chłodzenia.

Zanieczyszczony filtr spowoduje niski przepływ powietrza i może spowodować zamarznięcie urządzenia, ograniczając przepływ powietrza jeszcze bardziej.

Rozmiar klimatyzatora

Klimatyzatory są dostępne w wielu różnych rozmiarach, niezależnie od tego, czy są to klimatyzatory okienne czy centralne. Jednostki te powinny mieć odpowiednie rozmiary, aby schładzać pomieszczenie z największą wydajnością. Jak to osiągnąć? Mierząc obszar chłodzonego pokoju. Wówczas odpowiednio dobrany  klimatyzator będzie najlepiej spełniał swoją rolę.

Oblicz rozmiar klimatyzatora

W celu obliczenia, jaki będzie odpowiedni  rozmiar klimatyzatora, wystarczy wykonać bardzo proste działania:  pomnożyć długość razy szerokość pomieszczenia lub obszaru, który ma być schłodzony.

Następnie, wynik pomnóż przez  25 BTU. Powiedzmy, że pokój ma 2 metry szerokości i 5 metrów długości: 2×5 = 10 metrów kwadratowych. 10 metrów kwadratowych razy 25 BTU na metr kwadratowy, wskazuje minimalną wartość BTU klimatyzatora, który powinieneś zakupić. W tym przypadku 10×25 = 2500 BTU.

Możesz zapytać, czy mniejszy klimatyzator będzie działał, czy większy może być lepszy? Oto myśl o tych pytaniach. Mniejsze jednostki BTU będą nieprzerwanie działać, po prostu starając się nadążyć. To zwiększy rachunki za energię elektryczną i jest mało prawdopodobne, że urządzenie będzie w stanie efektywnie chłodzić obszar.

Nie przesadzaj z rozmiarem klimatyzatora

Duży klimatyzator będzie szybko chłodził pomieszczenie, ale równie szybko redukuje wilgotność powietrza. Chociaż powietrze może być chłodniejsze, jeśli urządzenie nie działa wystarczająco długo, wilgoć nie może być właściwie pobierana z powietrza.. W tym przypadku większe wcale nie oznacza lepsze.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here