Ranking głośników przenośnych. Top 10 najlepszych modeli

0
402

Mobilność to jeden z symboli naszych czasów. Przemieszczając się, chcemy jednak zabrać ze sobą najważniejsze rzeczy. Często w podróżach towarzyszy nam ulubiona muzyka zapisana na MP3, telefonie czy laptopie. Aby jej słuchać, konieczne jest zakupienie słuchawek, ale nie tylko. Do dobrego odbioru dźwięku potrzebne są również odpowiednio dopasowane głośniki. Jednak w podróż nie zabierzemy ze sobą ciężkich kolumn stacjonarnych i wzmacniacza. Jest to nie tylko nie wygodne, ale i bardzo często niemożliwe. W związku z tym optymalnym rozwiązaniem jest zakup głośników przenośnych. To właśnie one pozwalają cieszyć się muzyka w każdych warunkach, nawet tych plenerowych. Zobacz ranking głośników mobilnych.

Spis treści

Polecane głośniki przenośne

Najlepszy głośnik przenośny do 25 PLN

Tracer Stream BT

Najlepszy głośnik przenośny do 50 PLN

Tracer Stream V2 BT

Najlepszy głośnik przenośny do 75 PLN

Philips BT50A/00

Najlepszy głośnik przenośny do 100 PLN

Philips BT100B/00

Najlepszy głośnik przenośny do 150 PLN

Philips BT110R/00

Najlepszy głośnik przenośny do 200 PLN

Sony SRS-XB10

Najlepszy głośnik przenośny do 250 PLN

Kruger & Matz Discovery KM0523

Najlepszy głośnik przenośny do 300 PLN

Pioneer XW-LF3-T

Najlepszy głośnik przenośny do 400 PLN

JBL Flip 3 Black Edition

Najlepszy głośnik przenośny do 500 PLN

Yamaha Relit LSX-70

Najlepszy głośnik przenośny do 600 PLN

Sony SRS-XB30

Najlepszy głośnik przenośny do 700 PLN

Denon Envaya

Najlepszy głośnik przenośny do 800 PLN

Creative iRoar Go

Najlepszy głośnik przenośny do 900 PLN

Audio Pro Addon T3

Najlepszy głośnik przenośny do 1000 PLN

DreamWave Tremor

Najlepszy głośnik przenośny do 1500 PLN

Bang & Olufsen BeoPlay A2

Najlepszy głośnik przenośny do 2000 PLN

Dali Katch

Rodzaje głośników plenerowych

Głośniki przenośne zazwyczaj kojarzą się z małymi i lekkimi urządzeniami, które można schować do kieszeni. Wiele osób postrzega je również jako te, które nie grają najlepiej. Głośniki przenośne faktycznie nie są takim sprzętem, który pozwala na osiąganie idealnych dźwięków, jednak wbrew pozorom umożliwiają one słuchanie muzyki w dobrej jakości. Wszystko jednak zależy od tego, jakie głośniki się wybierze. Przede wszystkim warto wiedzieć, że producenci oferują kilka rodzajów mobilnego sprzętów do odtwarzania dźwięku.

Pierwszym rodzajem są małe głośniki przenośne, czyli ten najmniejsze modele. Bez problemu można nosić je w torebce czy plecaku i podłączyć do każdego mobilnego urządzania. Małe głośniki  przenośne są idealne dla osób, które często się przemieszczają oraz są aktywne. Wybierająca ten rodzaj urządzeń mobilnych do odtwarzania dźwięku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość. Powinny być one wykonane z trwałego i solidnego tworzywa. W rankingu głośników przenośnych te najmniejsze egzemplarze często występują wersji wodoodpornej i pyłoodpornej. W ich przypadku warto również zadbać o to, aby były one stabilne oraz dobrze trzymały się podłoża. Drgania mogą pogarszać jakość dochodzącego dźwięki. Dlatego też modelami cieszącymi się dużym zainteresowaniem są te wyposażane w magnes lub podbite gumę. Umożliwia to ich przyczepienie do metalowych powierzchni czy ustawienie na tych śliskich.

Kolejnym rodzajem mobilnych sprzętów do słuchania muzyki są duże przenośne głośniki. Ze względu na swoje wymiary zapewniaj o wiele lepszą jakość dźwięku niż wyżej opisane małe urządzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć są one uznawane za zestawy mobilne i często wyposażane w raczki do przenoszenia to z mobilnością mają nie wiele wspólnego. Zazwyczaj ważą one od kilku do kilkunastu kilogramów, co znaczenie utrudnia ich transportowanie. Aby przenieść je z miejsca na miejsce, najlepiej posiadać samochód, nie są one sprzętem do noszenia przy sobie.

Głośniki przenośne a sposób komunikacji

Podstawowe i najtańsze głośniki przenośne to te, kore można podpiąć do wybranego urządzenia kablem. Jednak takie modele nie uzyskują wielu entuzjastów. W rankingu głośników przenośnych dominują przede wszystkim urządzenia oparte na technologii bezprzewodowej. Mogą one połączyć się z wybranym urządzeniem za pomocą kilku sposobów komunikacji. Najpopularniejszym jest Bluetooth. Oferuje on komunikację krótkiego zasięgu w trzech klasach mocy nadawczej, z których średnia cieszy się największym zainteresowaniem. Pozwala on na połączenie się w odległości do 10 metrów na otwartej przestrzeni. Na rynku spotkać można także głośniki bezprzewodowego NFC. Technologia ta pozwala na sterowanie urządzeniem z odległości nie większej niż 20 centymetrów.  Większy zasięg zapewniają głośniki, które wykorzystają technologię bezprzewodową WiFi. Pozwalają one na podpięcie się urządzania do sieci komputera, smartfonu lub tableta. Dzięki nim możliwe jest więc odtwarzanie muzyki z Internetu. Należy również pamiętać, że posiadając sprzęt marki Apple, należy kupić specjalne dedykowane im głośniki, które w sklepach znajdzie się pod nazwą AirPlay.

Zasilanie głośników sieciowych

Aby głośniki przenośnie mogły działać, muszą być zasilane. Sposobów dostarczania im energii jest kilka. Najprostsze głośniki mobilne zasilane są prądem eterycznym z gniazdka. Aby mogły one działać, konieczne jest ich wpięcie. Te modele znacznie jednak ograniczają funkcjonalność urządzania, bowiem nie pozwalaj na korzystanie z nich w plenerze. Stąd też większą popularnością cieszą się głośniki przenośne zasilane akumulatorami. Baterie zwiększają ich mobilność i pozwalają na korzystanie z urządzania w dowolnym miejscu. Trzeba jednak każdorazowo pamiętać, aby baterie ładować. Lepszej jakość głośniki przenośne na baterie poosiadają wymienne akumulatory. Wybierająca ten rodzaj głośników bezprzewodowych koniecznie trzeba sprawdzić, jak długo będą one działały na jednym ładowaniu.  Ostatnim źródłem zasilania głośników przenośnych jest port USB. Ten typ stosuje się tylko w głośnikach do smartfonów lub tabletów.

Obudowa głośników przenośnych

Głośniki przenośne jak sama ich nazwa wskazuje, są sprzętem bardzo mobilnym. Ich częste transportowanie wymaga tego, aby materiał, z jakich zostały wykonane, należał do tych solidnych i trwałych. W zależności od tego, w jakich warunkach będzie używać się głośnika taką obudowę warto wybrać.

Liczba głośników przenośnych

O ile w przypadku głośników stacjonarnych liczba kolumn jest bardzo ważnym czynnikiem, o tyle w przypadku modelu przenośnych ma ona mniejsze znaczenie. Co więcej, im jest ich mniej, tym urządzenia są bardziej poręczne. Najpopularniejsze zestawy głośników przenośnych wyposażone są w dwie małe kolumienki lub też obejmują jedną kolumnę z dwoma lub więcej głośnikami. Osoby szukające optymalnych rozwiązań, powinny wybierać modele, które mają jak najwięcej głośników w obudowie.

Parametry głośników przenośnych

Chociaż głośniki przenośne nigdy nie zapewnią takiego brzmienia jak głośniki stacjonarne, to wybierając je i tak warto przyjrzeć się ich parametrom technicznym. Pierwszym, na jaki warto zwrócić uwagę, jest pasmo przenoszenia. Parametr ten mówi o zakresie częstotliwości, w którym góra odpowiada za brzmienie wysokich tonów, a dół za niskich, tych basowych. W większości głośników przenośnych na rynku pasmo przenoszenia zaczyna się od ok. 80-150 Hz.

Kolejnym wartym uwagi  parametrem jest moc głośników przenośnych. Decyduje ona o tym, jak głośno mogą grać głośniki. Z racji tego, że modele przenośne nie są zbyt duże, to i ich moc nie należy do najwyższych. Standardowe urządzenia mogą pochwalić się tym parametrem na wysokości 10 W, natomiast dobre głośniki przenośne liczą sobie 20 W. W większych konstrukcjach, które również można zakwalifikować jako głośniki przenośne moc może sięgać nawet do  80W, jednak w takim wypadku waga urządzenia to ok. 10 kg. Warto pamiętać, że producenci moc głośników przenośnych podają na dwa sposoby. Pierwszym parametrem, z jakim można się spotkać, jest moc maksymalna (PMPO). Ważną informacją jest jednak to, że z taką mocą głośnik może działać przez bardzo krótki okres czasu. O wiele bardziej obiektywnym parametrem jest w tym wypadku RMS, czyli moc skuteczną. Określa on, z jaką mocą może grać głośnik bez uszkodzenia.

Nowszej generacji głośniki to te wyposażone w system operacyjny. Daje to użytkownikowi możliwość instalacji dedykowanej aplikacji oraz roszczenia funkcjonalności urządzania. Jeśli więc chce się kupić dobry głośnik przenośny, warto rozejrzeć się za takim modelem.

Przy zakupie głośników przenośnych wiele osób sugeruje się również podanym przez producenta poziomem zniekształceń. Parametr ten określanych jest symbolem THD. Ważne jest jednak, że przez producentów jest on badany w warunkach laboratoryjnych i nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością. W warunkach plenerowego słuchania muzyki z głośników występujące zakłócenia mogą być większe. Stąd też nie należy traktować THD jako głównego wyznacznika zakupu. Nie mniej jednak w rankingu głośników przenośnych dominują modele, w których poziom zakłóceń wynosi poniżej 1%, minimalizuje to ryzyko występowania złego brzmienia.

Wyposażenie dodatkowe głośników przenośnych

Producenci coraz częściej rozbudowują zestawy głośników przenośnych, dodają do ich dodatkowe wyposażenie i usprawniania. Tym najwcześniej spotykanym i uznawanym niemal za standard jest pilot do sterowania, który umożliwiają regulowanie pracy głośników bez podchodzenia do nich. W dobrej jakości głośnikach przenośnych występuje również ekran LCD, który pokazuje informacje o granej piosence czy wyświetla dodatkowe parametry urządzenia. Kolejnym dodatkowym akcesorium, z którym można się spotkać, jest mikrofon, pozwalający na wykorzystywanie głośników przenośnych jako zestawu głośnomówiącej. Zestawy głośników mobilnych posiadać mogą również radio FM oraz wybudowaną pamięć, która umożliwia przechowanie muzyki bezpośrednio na urządzaniu i odtwarzaniu jej bez użycia urządzenia mobilnego np. telefonu czy tableta.

Ranking głośników przenośnych  – jakie głośniki kupić?

Od urządzeń przenośnych nie można wymagać takie mocy i jakości działania jak od tych stacjonarnych. Zawsze są one słabsze, nie oznacza to jednak, że chcąc słuchać muzyki w plenerze – na ognisku, grillu czy na plaży, trzeba godzić się ze złą jakością dźwięki. Dzisiaj wybór dobrych głośników przenośnych nie stanowi większego problemu. Modeli na rynku jest bardzo dużo, a ceny urządzeń są zróżnicowane. Tanie głośniki przenośne to koszt kilkunastu złotych. Jeśli jednak chce się, aby były one wykonane z dobrej jakości materiałów, miały oporną na uszkodzenia i awodoszczelną obudowę, a także odznaczały się wyższymi niż przecięta parametrami, ich cena może wzrosnąć do kilkunastu złotych. Takie zestawy zazwyczaj kupuje się ze 200-500 zł, przy czym przenośne głośniki o dużych gabarytach mogą być jeszcze droższe. Osoby, które mają dylemat, który model urządzania wybrać mogą kierować się podpowiedziami rankingu głośników przenośnych. Jest on spisem najpopularniejszych modeli dostępnych aktualnie na rynku. W podjęciu właściwej decyzji pomogą też opinie oraz recenzje o wybranych modelach publikowanych przez ich faktycznych użytkowników. Przed zakupem warto także samemu udać się do sklepu i posłuchać jak brzmi dźwięk w wytypowanych do zakupu głośnikach przenośnych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here