Ranking generatorów pary. Top 10 najlepszych modeli

0
482

Stacje parowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Na ich zakup decydują się nie tylko osoby, które dużo prasują, ale i te, które chcą ułatwić i przyspieszyć ten proces. Generator pary jest urządzeniem podobnym do tradycyjnego żelazka, jednak charakteryzuje się tym, że parę wyrzuca pod znacznie większym ciśnieniem. Samo prasowanie odbywa się tu właśnie za pomocą tworzącej się pary. Dzięki temu tkaniny szybciej się wygładzają. Chociaż stacja parowa ma wiele zalet, to ma również bardzo poważną wadę – jest nią cena. Ceny generatorów pary zaczynają się od 1000 złotych, oznacza to, że inwestycje w tego typu urządzenie trzeba dobrze przemyśleć. Konieczne jest też sprawdzenie parametrów wybranego modelu i przekonanie się, czy będzie on tym najlepszym na rynku.

Spis treści

Polecane generatory pary

Najlepszy generator pary do 100 PLN

Saturn ST-CC7146

Najlepszy generator pary do 200 PLN

MPM MZE-12

Najlepszy generator pary do 300 PLN

Clatronic TDC 3432

Najlepszy generator pary do 400 PLN

Tefal Optimo GV4630

Najlepszy generator pary do 500 PLN

Philips SpeedCare GC6616/20

Najlepszy generator pary do 600 PLN

PHILIPS (GC7051 30)

Najlepszy generator pary do 700 PLN

Morphy Richards Vapur Iron 360001

Najlepszy generator pary do 800 PLN

Tefal Effectis GV6830

Najlepszy generator pary do 900 PLN

Tefal Pro Express Care GV9070

Najlepszy generator pary do 1000 PLN

Philips PerfectCare Performer GC8731/20

Najlepszy generator pary do 1500 PLN

Philips PerfectCare Elite Silence GC9640/60

Jak działa stacja parowa?

Generator pary to urządzenie, w którym para wytwarzana jest nie w samym urządzeniu służącym do prasowania, ale w zewnętrznym bojlerze. Para generowana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, które może oscylować w granicach 6,5 bara. Bojler znajduje się w osobnej stacji, do której przyłączane jest żelazko. Przyłącze następuje za pomocą przewodu obejmującego specjalną rurkę do przekazywania pary. Z racji tego, że generator pary wytwarza ją przez cały czas, podczas prasowania zbiornik na wodę musi być znacznych rozmiarów. W rankingu stacji parowych najczęściej spotykamy się z urządzeniami wyposażonymi w co najmniej półtoralitrowe zbiorniki na wodę, które pozwalają na ich uzupełnienia w trakcie prasowania. Wytwarzana przez urządzenie para stanowi główny element prasujący (w tradycyjnym żelazku jest to temperatura oraz ciężar urządzenia) oraz rozluźnia włókna materiałów i wygładza je. Taka technologia sprawia, że prasowanie jest łatwiejsze i szybsze. Dodatkowo stacja parowa nie niszczy ubrań, ponieważ eliminuje proces mechanicznego tarcia przy prasowaniu. Dużą zaletą stacji parowej jest też to, że pozwala ona na prasowanie wielu części garderoby, które normalnie nie można prasować żelazkiem.

Para i jej właściwości? Ciśnienie w generatorze pary

Z racji tego, że para jest głównym elementem pracującym w generatorze pary, to na nią należy zwrócić największą uwagę. Dobrej jakości generatory pary  mają stałe ciśnienie podgrzewania pary. Dzięki temu wytwarzana przez stacje para jest sucha, nie moczy tkanin oraz pozwala na wysoką jakość prasowania. Aby sprawdzić jaka para będzie generowana przez generator, konieczne jest zweryfikowanie ciśnienia urządzenia. Jest ono wyrażane w barach (b). Kupując więc stację parową, należy sprawdzić jego wysokość oraz to, czy jest ono stałe. Optymalna wartość ciśnienia to ok, 3,5 bara. Mniejsze ciśnienie może spowodować efekt niedopasowania, większe natomiast będzie niszczyć włókna tkaniny powodować ich uszkodzenia. Warto również zwrócić uwagę na modele stacji parowych, które posiadają opcje pary pulsacyjnej.

Żelazko do stacji parowej

Kolejnym elementem, który brany jest pod uwagę przy zakupie generatory pary, jest stopa żelazka. W jej przypadku ważna jest przede wszystkim jej konstrukcja. Profesjonalna stacja parowa powinna posiadać stopę żelazka płaską z dodatkowymi wybrzuszeniami. Taka stopa żelazka parowego pozwala odpowiednio napiąć tkaninę. Warto również zainteresować się ilością i rozmieszczeniem  otworów. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli para wytwarzana w stacji będzie się wydobywać na szerokości całej stopy żelazka. Dzięki temu za jednym jego pociągnięciem wypracuje się znaczną część tkaniny. Dodatkowo dobrej jakości generatory pary wyposażają swoje żelazka w zdejmowaną teflonową nakładkę. Umożliwia to prasowanie wszystkich tkanin jedną temperaturą bez obaw, że po zakończonym procesie będą się one błyszczeć czy ulegną spaleniu. Jeśli chce się uprościć proces prasowania, nakładka ta koniecznie powinna być zdejmowania, wtedy to podczas prasowania trudniejszych materiałów można ją zdjąć i wykorzystać tradycyjną stalową stopę żelazka o większej temperaturze.

Zbiornik na wodę w generatorze pary

Kolejnym istotnym elementem budowy generatora pary jest zbiornik na wodę. Najwygodniejsze są stacje parowe, które zbiornik posiadają zdejmowany. Dzięki temu w trakcie prasowania na bieżąco można uzupełniać brakującą wodę. Generatory pary ze zbiornikiem zintegrowanym są znacznie trudniejsze w obsłudze. Uzupełnienie w nich wody wymaga wyłączenia i ostudzenia urządzenia, co jest dość czasochłonne. Oprócz konstrukcji zbiornika dobrze jest zwrócić uwagę na jego pojemność. W rankingu generatorów pary znajduje się modele posiadające bojlery o pojemności od 1 litera, to właśnie one zapewniają długi czas prasowania.

System odkamieniania w generatorze pary

Z racji tego, że stacja parowa do swojego działania w dużej mierze wykorzystuje wodę, jest ona podatna na osadzanie się kamienia. Wielu producentów zaleca, aby w generatorze pary używać przede wszystkim wody zdemineralizowanej, jednak nie zawsze zapobiega to osadzaniu się kamienia. Stąd też kupując takie urządzenie, dobrze jest przyjrzeć się systemowi odkamieniania, jakim dysponuje. W dobrych żelazkach parowych spotkać się można ze sztyftami przeciwwapiennym. Po ich zaświeceniu się wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą. Wygodne w użyciu i często znajdujące swoje miejsce w rankingu generatorów pary są także urządzenia z wymiennymi filtrami.

Moc oraz czas podgrzewania generatora pary

Parametrami stacji parowych wartymi zainteresowania jest również moc oraz czas, jaki urządzenie potrzebuje do rozpoczęcia pracy. W przypadku mocy oznaczana jest ona symbolem W. Pobór mocy zazwyczaj wiąże się z ciśnieniem pary wytwarzanym przez urządzenia, ale nie zawsze tak jest. W przypadku czasu podgrzewania jest on w specyfikacji technicznej oznaczony w minutach. Dobra stacja parowa nie powinna potrzebować więcej niż 2 minut od czasu włączenia do czasu gotowości do pełnej pracy. W najnowszych modelach generatorów pary czas ten jest jeszcze krótszy.

Deska do prasowania dla stacji parowej

Tanie generatory pary sprzedawane są jako samodzielne urządzenia bez integrowanej deski do prasowa. Tą należy dokupić osobno. Jednak w droższych urządzania deska jest integrowania ze stacją parową i wyposażona w system nadmuchu i zasysania. Rozwiązanie te pozwalają na swobodne ułożenie na desce prasowanych materiałów oraz odsysanie nadmiaru powstającej pary. Decydując się na zakup stacji parowej z deską do prasowania, należy zadbać, aby miała ona odpowiedni rozmiar. W rankingu generatorów pary dominują stacje wyposażone w deskę, pozwalają na prasowanie pościeli, obrusów oraz garderoby wierzchniej. Osoby, które stację parową kupują bez deski, muszą dokupić ją we własnym zakresie. Deska do generatora pary powinna mieć konstrukcję siatkową, to on gwarantuje, że para będzie mogła swobodnie przepływać.

Dodatkowe funkcjonalności generatorów pary

Szukając dobrej jakościowo stacji parowej, warto także przyjrzeć się dodatkowym funkcjonalnością, jakie ona proponuje. Częstym rozwiązaniem, w jakie producenci wyposażają generatory pary, jest możliwość prasowania w pionie. Aby móc skorzystać z tej funkcjonalności, generator powinien posiadać ciśnienie pary co najmniej na poziomie 3,5 bara. Konieczne jest również to, żeby dysponowała odpowiednio długim przewodem parowym. Długość tego przewodu powinna pozwalać prasować nawet wysoko zawieszone tkaniny.

Funkcjonalnością, która ułatwi korzystanie z generatora pary, jest również żelazko wyposażone w aktywną rączkę. Pozwala ono na automatyczną dystrybucję pary i ułatwia prasowanie. Para powstała w bojlerze uwalnia się samoczynnie po skierowaniu stopy żelazka w stronę zagnieceń. Funkcjonalność ta eliminuje konieczność ręcznego ustawiania poziomu pary oraz ręcznego je uwolnienia. Żelazko parowe powinno być także łatwe w przenoszeniu. W przypadku generatorów pary z deską do prasowania ułatwiają to zamontowane kółka, natomiast w stacjach parowych bez deski mobilność powinna zapewnić wygodna rączka. Wygoda podnoszenia i przenoszenia stacji parowej przyda się, chociażby przy prasowaniu w pionie. Warto również sprawdzić, czy całość zestawu łatwo się składa  i nie zajmuje dużo miejsca.

Dodatkowym udogodnieniem, jakimi dysponują niektóre z modeli generatorów pary, jest również tryb ekologicznej pracy. Stacja prasująca w nim, zużywa mniej wody oraz prądu niż w przypadku pracy w standardowym systemie.

Ile kosztuje generator pary? Ranking stacji parowych

Chcąc kupić generator pary, należy liczyć się z tym, że będzie on droższy niż tradycyjne standardowe  żelazko. Należy również wiedzieć, że wyższe są koszty jego eksploatacji. Stacje parowe pobierają o wiele więcej mocy niż standardowe żelazka. Mimo to mają one wiele zalet, które przemawiają za zakupem tego typu urządzenia. Podstawową jest oczywiście to, że ułatwiają procesu prasowania. Stacja parowa pozwala na prasowanie na każdej płaszczyźnie, zmniejsza ryzyko zniszczenia i spalenia materiału, sprawią, że tkaniny są miększe i mniej podatne na zagniecenia, a dodatkowo prasowanie nią nie jest skomplikowanym procesem nawet w przypadku dużych zagnieceń, guzików czy zakamarków. Jak pokazuje ranking generatorów pary, za najtańsze modele bez zintegrowanej deski do prasowania trzeba zapłacić ok. 700 złotych. Dobrej jakości stacje parowe to wydatek powyżej 1000 zł i one również występują jako urządzenia bez zintegrowanej deski. Jak więc widać koszty są dość wysokie. Stąd też przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wybrany model. Kupowanie taniej stacji parowej nie zawsze jest bowiem opłacalne. Zazwyczaj najtańsze generatory pary nie oferują dobrej jakości, a proces prasowania nimi do złudzenia przypomina ten związany z tradycyjnym żelazkiem. Takie stacje nie cieszą się popularnością w rankingu generatorów pary. W nim uwzględnione są najpopularniejsze modele, które są najchętniej wybierane. Kierując się zestawieniem, można kupić stację parową dobrej jakości i o odpowiednich parametrach, a przy tym  w atrakcyjnej cenie. W zestawieniu modele dla siebie znajdą zarówno osoby, które stacje parowa chcą wykorzystywać do domowego i prywatnego użytku, jak i te, które ze względu na dużą ilość prasowanych rzeczy potrzebują bardziej wydajnych i zaawansowanych urządzeń.

[Głosów:4    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here