Ranking drukarek laserowych. Top 10 najlepszych modeli

0
468

Drukarki domowe to coraz popularniejsze rozwiązania. Ich niska cena sprawia, że coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zakup takiego urządzenia. Nawet najprostszy i najtańszy model pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na chodzenie do punktów ksero i drukowania niezbędnych materiałów. Domowa drukarka może przydać się w każdej sytuacji, potrzebne jest nie tylko studentowi, ale i uczniowi czy osobom pracującym. Czasem jednak wybór najtańszego modelu drukarki nie jest dobrym rozważaniem. Coraz więcej osób mimo wyższej ceny decyduje się na drukarki laserowe. Urządzenia te postrzegane są jako wydajniejsze i tańsze w eksploatacji. Zobacz, jakimi parametrami kierować się w przy zakupie drukarki laserowej oraz poznaj ranking najczęściej wybieranych modeli.

Polecane drukarki laserowe

Najlepsza drukarka laserowa do 250 PLN

Brother HL-1110E

Najlepsza drukarka laserowa do 300 PLN

Samsung SL-M2026

Najlepsza drukarka laserowa do 350 PLN

HP LaserJet Pro M12w (T0L46A)

Najlepsza drukarka laserowa do 400 PLN

Brother HL-1222WE WIFI

Najlepsza drukarka laserowa do 500 PLN

Brother HL-L2340DW (HLL2340DWYJ1)

Najlepsza drukarka laserowa do 600 PLN

Samsung (SL-M2825DN/SEE)

Najlepsza drukarka laserowa do 700 PLN

OKI C511dn (44951604)

Najlepsza drukarka laserowa do 800 PLN

Brother HL-3140CW (HL3140CWYJ1)

Najlepsza drukarka laserowa do 900 PLN

HP Color LaserJet Pro M252dw (B4A22A)

Najlepsza drukarka laserowa do 1000 PLN

Brother HL-3170CDW (HL3170CDWYJ1)

Zalety drukarek laserowych

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje drukarek domowych i biurowych. Pierwsza z nich to drukarka atramentowa, działająca na tusz, druga laserowa. W rankingach drukarek domowych ten drugi rodzaj urządzenia osiąga lepsze pozycje. Wynika to przede wszystkim z jej licznych zalet. Drukarki laserowe mogą pochwalić się większą wydajnością, dużą szybkością wydruku, jego wysoką jakością i trwałością oraz tanimi kosztami eksploatacyjnymi. Jedyną wadą, o jakiej się mówi w przypadku drukarek laserowych, jest ich cena. Model oparte na technologii laserowej, są droższe od tych atramentowych.

Rodzaje drukarek laserowych

Na rynku dostępne są drukarki laserowe kolorowe oraz monochromatyczne. Te pierwsze pozwalają na druk zarówno czarno- biały, jak i kolorowy. Cena takich modeli jest wyższa niż drukarek laserowych monochromatycznych, te pozwalają tylko na czarno biały – wydruk. Biorąc pod uwagę te założenia pierwszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając tego typu urządzenie, jest określenie czy chce się zakupić droższy model kolorowy, czy tańszą drukarkę czarno-białą. Trzeba tu zaznaczyć, że ze względu na cenę sprzętu w rankingu drukarek laserowych dominują urządzenia czarno-białe pozwalające na druk w rozmiarze A4. Ich ceny rozpoczynają się nawet od 300 zł w przypadku podstawowych modeli.

Parametry drukarek laserowych: tempo druku

Jednym z najważniejszych parametrów drukarek również tych laserowych jest tempo druku. Parametr ten określa, ile kartek urządzenie będzie mogło wydrukować w ciągu minuty. W przypadku domowego użytku niekonieczne trzeba wybierać modele odznaczające się największą szybkością. Średnia prędkość druku w drukarkach laserowych to ok. 15-20 kartek na minutę, bardziej zaawansowane a przez co i droższe modele mogą drukować nawet od 30 do 60 kartek na minutę. Trzeba jednak zaznaczyć, że te dane dotyczy drukarek laserowych czarno-białych. W przypadku modeli kolorowych tempo druku spada ok. czterokrotnie. Wynika to z tego, że w szczególnie w takich modelach każdy kolor drukowany jest osobno. Jeżeli szuka się szybkiej drukarki kolorowej, należy postawić na tą, która działa w oparciu o metodę jednoprzebiegową. Prędkość działania w takim urządzeniu to ok. 50 stron na minutę.

Parametry drukarek laserowych: koszty eksploatacji

Wiele osób wybierając drukarkę laserową, dużą wagę przykłada do kosztów eksploatacji urządzenia. Te w zależności od modelu mogą być różne. Dlatego też przed zakupem drukarki laserowe warto się dowiedzieć, jakie są ceny tonerów i czy istnieje możliwość stosowania zamienników. Ważną informacją jest również ta, że koszty utrzymania laserowej drukarki kolorowej są o wiele wyższe. W jej przypadku konieczne jest zakupienie 4 sztuk tonerów, po jednym z każdego koloru. Średnia cena tonera do drukarki kolorowej to ok. 200 zł, tak więc po podsumowaniu suma robi się naprawdę wysoka. Oznacza to, że w takie urządzenie opłaca się inwestować, jeśli  drukuje się często i dużo. Biorąc pod uwagę koszty, trzeba jednak pamiętać, że tonery są o wiele wydajniejsze niż tusze, a drukarki laserowe w ich użytkowaniu są bardzo oszczędne. Chcąc wybrać urządzenie, którego koszty utrzymania nie będą zbyt wysokie warto przeanalizować dane podawane przez producenta i dotyczące tego, ile stron drukarka może wydrukować na jednym zestawie tonerów.

Parametry drukarek laserowych: jakość wydruku

Chcąc zakupić urządzenie, z którego działania będzie się zadowolonym, dobrze jest również sprawdzić, w jakiej jakość oferuje ono wydruki. Podstawowe modele drukarek laserowych zazwyczaj dobrze radzą sobie i z tekstem i ze zdjęciami, chociaż w tym drugim przypadku nie dorównują drukarkom atramentowym.

Parametry drukarek laserowych: rodzaj obsługiwanego papieru

Podstawowe modele drukarek zazwyczaj obsługują tylko kilka rodzajów papieru, w tych standardowych grubościach. To, na jakim papierze można drukować na urządzeniu, zawarte jest w jego specyfikacji technicznej. Jeśli za pomocą drukarki chce się drukować tylko zwykły tekst, nie stanowi to większego problemu, gorzej, gdy ma ona służyć do wydruku zdjęć W tym przypadku konieczne jest sprawdzenie, czy może drukować na papierze fotograficznym, który jest grubszy i cięższy.

Parametry drukarek laserowych: rozmiar wydruku

Standardowymi modelami drukarek laserowych są te, które pozwalają na druk w rozmiarze A4. Najczęściej takie rozmiar wystarcza do domowego użytku. Jeśli jednak chce się drukować większe rozmiarowo pliki, konieczny jest zakup drukarki laserowej A3 lub też urządzenia z regulowanymi prowadnicami. Dzięki temu prowadnice będzie można indywidualnie dostosowywać do pożądanego rozmiaru druku. Drukarki laserowe z prowadnicami pozwalają na drukowanie nie tylko na papierze A3, ale również na kopertach czy płytach CD/DVD. Takie opcje przydatne są przede wszystkim, gdy drukarkę laserową zamierza się wykorzystywać w firmie.

Parametry drukarek laserowych: normatywne obciążenie drukarki

Zazwyczaj normatywne obciążenie drukarki jest parametrem, który nie ma za dużego znaczenia przy zakupie urządzenia do użytku domowego. Wynika to z tego, że na własne potrzeby zwykle nie drukuje się dużo. Jeśli jednak jest inaczej lub chce się upewnić, że drukarka będzie mogła w przyszłości być bardziej wydajna, to należy go sprawdzić. Normatywne obciążenie drukarki mówi o tym, jaką liczbę wydruków sprzęt jest w stanie wykonać w ciągu miesiąca. Podstawowe modele do domowego użytku ten parametr mają poniżej 3000 sztuk. W przypadku profesjonalnych drukarek laserowych przeznaczonych do eksploatacji w biurze ta liczba wzrasta nawet powyżej 100 000 wydruków miesięcznie.

Parametry drukarek laserowych: działanie bezprzewodowe

W rankingu drukarek laserowych coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele pozwalające na bezprzewodową komunikację. Niewątpliwie ta funkcja jest dużym ułatwieniem. Aby można było z drukarki korzystać bezprzewodowo, należy skonfigurować połączenie z routerem WiFi. Bezprzewodowe działanie drukarki laserowej pozwala na korzystanie z niej wszystkich osób, które mają dostęp do lokalnej siedzi. Dzięki temu drukarka może być ustawiona w dowolnym miejscu, niekoniecznie tam, gdzie stoi komputer. Możliwość lepszej aranżacji przestrzeni zapewnia również brak plączących się pod nogami kabli. Bezprzewodowe drukarki laserowe dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie wśród użytkowników laptopów, a także osób, które prace wykonują na urządzeniach mobilnych typu tablet czy smartfon. Bezprzewodowe drukarki laserowe pozwalają na szybkie wydrukowanie dokumentów z każdego urządzenia mobilnego.

Parametry drukarek laserowych: rozmiar i wygląd

Nie bez znaczenia przy wyborze drukarki laserowej do domu jest jej rozmiar. Największą popularnością w rankingu drukarek laserowych cieszą się małe kompaktowe modele, które nie zajmują za dużo miejsca. Takie zazwyczaj wyposażone są w podstawie funkcje. Warto także dodać, że jeśli drukarkę chce się postawić w widocznym miejscu, podczas zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na jej design. Obudowy drukarek dostępne są w różnych kolorach oraz kształtach.

Dodatkowe funkcjonalności drukarek laserowe – na jakie warto zwrócić uwagę?

Dziejesz drukarki laserowe, wyposażone są w szereg rozmaitych funkcji, które mają ułatwić i przyspieszyć proces drukowania. Wybierając dobrą drukarkę laserową, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności oferowane przez producentów. Jedna z tych przydatnych może być slot na zewnętrzne nośniki pamięci. Pozwala on na bezpośredni wydruk zdjęć z aparatu bez konieczności łączenia się z komputerem. Dzięki temu eliminuje się cały proces przesłania zdjęć na komputer. Podobnie działa również port USB w drukarce laserowej. Umożliwia on drukowanie fotografii, a także plików tekstowych zapisanych na zewnętrznych dyskach twardych czy pendrivach, również z pominięciem przesyłanie ich na komputer. Dodatkowe ułatwienia oferują również drukarki wyposażone w możliwość automatycznego drukowania dwustronnego. Ta funkcjonalność sprawia, że nie trzeba manualnie odwracać kartek. Osoby, które dużo drukują, mogą natomiast postawić na drukarki laserowe z pojemniejszym podajnikiem papieru. Ciekawą i docenioną w rankingu drukarek laserowych opcją są urządzenia z dotykowym panelem sterowania. Przejrzyste menu oparte o duże ikony pozwala na intuicyjne kierowanie pracą drukarki. Decydując się na taki model, warto wcześniej sprawdzić czy jest ono obsługiwane w języku polski, dla wielu osób menu w języku angielskim stanowi duży problem. Warto także wspomnieć, że przedsiębiorcy, którzy szukają drukarki laserowej do biura, mogą wybrać ta wyposażoną w dysk twardy. Taki model pozwala na całkowitą kontrolę pracy urządzenia oraz przechowuje informacje na temat poszczególnych użytkowników korzystających z niego. Na tej podstawie można odtworzyć, w jaki sposób pracownicy korzystają z drukarki, ile wykonują wydruków czy skanów.

Drukarki laserowe kontra wielofunkcyjne maszyny laserowych?

Producenci oprócz standardowych drukarek laserowych, których zadaniem jest jedynie druk, oferują również wielofunkcyjne urządzenia oparte o technologię laserową. One oprócz drukowania mogą jeszcze skanować, wysłać faksy czy kopiować. Wielofunkcyjne urządzenia laserowe ze względu na swoją cenę, a także gabaryty zazwyczaj swoje zastosowanie znajdują w dużych biurach. Ich zakup do domu jest nieopłacalny i zupełnie niepotrzebny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here