Prebiotyki – czemu są ważne?

0
167

Prebiotyki to ważne dla naszego zdrowia substancje odżywcze. Nie są trawione przez enzymy w układzie pokarmowym, dzięki czemu mogą posłużyć za źródło pożywienia dla bakterii probiotycznych, których rola w ludzkim organizmie jest nieoceniona. Dowiedz się, czym są prebiotyki, jak dbać o ich właściwą ilość w diecie i jaki wpływ na nasze zdrowie mają probiotyki, czyli dobroczynne bakterie jelitowe żywiące się substancjami prebiotycznymi.

Prebiotyk i probiotyk – na czym polega różnica?

Probiotyki to inaczej bakterie probiotyczne, czyli dobroczynne bakterie zasiedlające nasze jelita. Mamy ich w organizmie prawie 2 kilogramy i powinniśmy dbać o ich kondycję, ponieważ to dzięki nim sprawnie przebiegają procesy trawienia, a cały organizm jest w dobrej formie. Równowaga bakteryjna w jelitach ma wpływ zarówno na naszą odporność, jak i na nasze samopoczucie. Bakterie probiotyczne są naszą osobistą żywą „fabryką”, która pracuje dla nas każdego dnia. By działały sprawnie, musimy dostarczać im pożywienia – inaczej nie będą miały sił do pracy.

Bakterie probiotyczne czerpią energię głównie z węglowodanów złożonych, czyli prebiotyków. Prebiotyk to substancja odżywcza dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Prebiotyki, podobnie jak probiotyki, można przyjmować również w formie suplementu diety.

Prebiotyki w diecie

Prebiotyki bardzo łatwo jest dostarczać wraz z pożywieniem. Ich naturalne źródła to owoce i warzywa oraz ziarna zbóż. Jeśli chcemy zatem, by bakterie probiotyczne dobrze odżywione, jedzmy banany, zwłaszcza te zielone, cykorię, czosnek, cebulę, szparagi, pomidory, topinambury i ziemniaki. Szczególnie korzystne jest zjedzenie od czasu do czasu ugotowanych i ostudzonych ziemniaków – zawierają one skrobię oporną oraz laktolazę, dwie bardzo przydatne substancje prebiotyczne.

Naturalne prebiotyki dostarczymy do organizmu także, jedząc kasze, makarony i pieczywo pełnoziarniste oraz płatki zbożowe. Bogate w prebiotyki innego typu niż węglowodany, a więc w polifenole, są też skórki owoców, szczególnie skórki winogron, dlatego zaleca się jeść je w całości.

Z kolei naturalne bakterie probiotyczne znajdziemy w kiszonkach (kapusta, ogórki) oraz w kefirach i jogurtach, najlepiej naturalnych.

Prebiotyk jako suplement diety

Suplement diety łączący prebiotyk i probiotyk (starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych) to synbiotyk. Tego rodzaju preparat jest przydatny zwłaszcza dla osób po antybiotykoterapii, które jeszcze przez jakiś czas powinny pozostać na lekkostrawnej diecie bez możliwości dostarczania do organizmu naturalnych prebiotyków.

Prebiotyki i probiotyki w postaci suplementu diety lub częściej synbiotyk przyjmuje się po antybiotykoterapii i nieprzyjemnościach jelitowych. Leczenie antybiotykami lub biegunka sprawiają, że dobroczynna mikroflora jelit zostaje zubożona lub nawet wyjałowiona. Suplement pomaga uzupełnić kolonie bakterii probiotycznych, znajdujące się w jelitach oraz dostarczy prebiotyk, czyli pożywienie potrzebne do odżywienia bakterii probiotycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here