Powierz swój wygląd naturalnym enzymom – wybierz peeling enzymatyczny i krem z retinolem

0
144

Różnice w budowie oraz funkcjonowaniu naszej skóry wynikają z wielu zmiennych, wśród których wymienić należy: wiek, płeć, czynniki genetyczne, pracę układu hormonalnego, ekspozycję na promieniowanie słoneczne czy stopień rozwoju mięśni i ścięgien. Jednak bez względu na te osobnicze właściwości, prędzej czy później skóra zaczyna ulegać procesom starzenia. Najbardziej narażona na widoczne efekty starzenia jest skóra twarzy i dłoni, nieustannie eksponowana na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Skóra zaczyna tracić jędrność i blask już po ukończeniu przez nas 25. roku życia, po trzydziestce proces ten przyspiesza, a ok. 45. roku życia mówmy już o skórze dojrzałej. Szacuje się, że nawet 80% cech charakterystycznych dla starzenia się skóry widocznych  jest już przed 50. rokiem życia. Oczywiście tempo procesu starzenia się skóry jest zindywidualizowane i zależy nie tylko od uwarunkowań od nas niezależnych, ale także od tych, na które mamy wpływ. Do czynników przyspieszających starzenie się skóry zaliczamy m.in.: błędy w pielęgnacji (brak nawilżania, nieprawidłowe oczyszczanie), źle zbilansowaną dietę (mało dobrej jakości tłuszczów, nadmiar cukru, alkohol) oraz stres i nadmierną ekspozycję na słońce połączoną z niechęcią do używania kosmetyków z filtrami UV.

Unikanie błędów w pielęgnacji to kwestia wiedzy i starannie wypracowanej codziennej rutyny. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto powierzyć swój wygląd naturalnym enzymom – peelingom enzymatycznym i kremom z retinolem.

Złuszczanie naskórka jako proces fizjologiczny

Zdrowa cera - złuszczanie naskórka

Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, czyli warstwa rogowa, którą tworzą martwe komórki wypełnione keratyną, cały czas pracuje: komórki oddzielają się od siebie i ulegają stopniowemu złuszczeniu. Możemy łatwo to sobie wyobrazić: warstwa rogowa się złuszcza, a kolejna przejmuje jej funkcje i podlega temu samemu procesowi. I tak do momentu, aż wszystkie warstwy skóry ulegną wymianie. Proces ten trwa ok. 6 miesięcy, ale samo złuszczanie się warstwy rogowej wynosi 26-28 dni i jest to tzw. turn over time (TOT – czas potrzebny do przejścia komórki z warstwy podstawnej do warstwy rogowej i jej złuszczenia). Wraz z wiekiem dochodzi do wydłużenia się czasu przejścia, a konsekwencją spowolnienia odnowy u starszych osób jest sucha, szorstka, nierówna i matowa skóra.

Pocieszające jest, że proces złuszczania się naskórka można przyspieszyć dzięki peelingom.

Naturalny peeling enzymatyczny

Peeling to zabieg bardzo popularny, bo możliwy do przeprowadzenia w warunkach domowych.Wśród jego zalet wymienić należy:

  • usuwanie zanieczyszczeń i martwego naskórka
  • wygładzenie i rozjaśnienie skóry
  • usuwanie drobnych przebarwień
  • odblokowanie ujścia gruczołów łojowych (zapobieganie powstawaniu zaskórników oraz regulacja wydzielania sebum)
  • pobudzenie skóry do szybszej odnowy
  • automasaż skóry – pobudzenie mikrokrążenia w naskórku (skóra nabiera ładniejszego kolorytu, wydaje się promienna, bardziej jędrna)
  • przygotowanie skóry na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w maskach do twarzy czy kremach pielęgnacyjnych

Należy pamiętać, że skóra wrażliwa, naczynkowa – bez względu na to czy jest sucha, tłusta czy mieszana – nie toleruje agresywnych peelingów: gruboziarnistych na bazie mielonych pestek owoców, kawy czy soli lub cukru, silnie złuszczających, wysuszających bądź zawierających w składzie alkohol. Dla takiej skóry najodpowiedniejszy jest łagodny naturalny peeling enzymatyczny, wykorzystujący działanie enzymów, których zadaniem jest zmiękczanie i rozpuszczanie martwego naskórka. Peeling taki sprawdzi się także w przypadku skóry alergicznej czy trądzikowej.

Zasada działania peelingu enzymatycznego

peeling tołpa.®dermo face sebio – peeling 3 enzymy

Peeling enzymatyczny, którego dobrym przykładem jest peeling tołpa.®dermo face sebio. nie zawiera drobinek ani kwasów AHA. Usuwa zrogowaciały naskórek dzięki trzem aktywnym enzymom – papainie z papai, bromelainie z ananasa oraz keratolinie, czyli enzymowi zwanemu subtylizyną, uzyskanemu w procesie fermentacji. Peeling taki nanosi się na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu i pozostawia grubą warstwę na 10 minut. Następnie należy go rozmasować delikatnie zwilżonymi dłońmi zaczynając od szyi w górę (nie wolno mocno trzeć skóry!), poprzez brodę, policzki, nos i czoło. Ostatni etap pielęgnacji to spłukanie letnią wodą. W trakcie stosowania peelingu enzymatycznego można doświadczyć niewielkiego mrowienia, zaczerwienienia lub pieczenia związanego właśnie z obecnością enzymów.

Stosowany 2 razy w tygodniu, dobry peeling enzymatyczny przynosi takie same afekty, jak peeling mechaniczny:

  • głęboko oczyszcza pory, zapobiega ich blokowaniu i zmniejsza ilość zaskórników
  • reguluje rogowacenie naskórka i wygładza jego powierzchnię
  • eliminuje nawracające i uporczywe niedoskonałości
  • pozostawia skórę odnowioną, nawilżoną i gładką

Retinol: holistyczny sekret piękna

Retinoidy, do których zaliczany jest także retinol, to pochodne witaminy A. Wszystkie związki z tej rodziny łączy jedna, odróżniająca je od innych składników kosmetycznych, cecha: działają na samo jądro komórkowe, a dokładniej na jego receptory. To zaś oznacza, że wpływają one na DNA komórki.  Nie ma chyba innej substancji o działaniu przeciwzmarszczkowym i zapobiegającym starzeniu się skóry, która byłaby tak starannie przebadana. Badania oczywiście potwierdzają skuteczność retinoidów. Co ważne, retinoidy są skuteczne w przypadku każdego rodzaju skóry, ale nieumiejętnie wprowadzone mogą podrażnić cerę i powodować duże łuszczenie. Dlatego sięgając po kremy czy maści z retinolem należy zacząć od tych o najniższym stężeniu tego składnika (1%).

Stosowanie kremów z retinolem można rozpocząć już w wieku 25-30 lat, ponieważ już w tym czasie spada ilość kolagenu w skórze i retinol będzie działał przeciwstarzeniowo. Jeżeli chcesz tę dobroczynną substancję zaprzęgnąć do walki z trądzikiem młodzieńczym, możesz sięgnąć po maści z retinolem wcześniej.

Adaptogenna formuła kremów z retinolem i filtrem przeciwsłonecznym SPF 20

tołpa holistic retinol - liftingujący krem przeciwzmarszczkowy, DZIEŃ, SPF 20, 40 ml

Retinol zawarty w kremach tołpa.®, dzięki adaptogennej formule z filtrem przeciwsłonecznym SPF 20 stanowi ochronną tarczę dla skóry – także tej, w której zmarszczki występują w towarzystwie innych problemów, jak: popękane naczynka, przebarwienia, przesuszenie, rozszerzone pory czy błyszczenie. Krem z retinolem liftinguje, spłyca i wypełnia zmarszczki. Poprawia gęstość, ujędrnia i napina skórę. Ponadto zwęża pory, normalizuje wydzielanie sebum i przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Regeneruje, głęboko nawilża i witalizuje. Daje natychmiastowy efekt wygładzenia. Balansuje skórę – nawilża suche partie, a matuje tłuste oraz zwiększa jej odporność na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych i stres.

Dobry peeling enzymatyczny oraz krem do twarzy z retinolem to dwa kosmetyki, co do skuteczności działania których nauka nie pozostawia żadnych wątpliwości. Im bardziej kłopotliwa i skomplikowana jest nasza cera, tym bardziej warto sięgać po sprawdzone preparaty, które – używane zgodnie z zaleceniami – działają holistycznie i pomagają spowolnić proces starzenia się skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here